Προς το περιεχόμενο

Συμβουλές κι απορίες για κλιματιστικά - Part 2


billdanos

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Καλημέρα, θέλω να ρωτήσω το εξής, στα μεγάλα κλιματιστικά (δηλαδή 20000 ή 24000 btu) η εγκατάσταση της εξωτερικής μονάδας μπορεί να γίνει ψηλά στον τοίχο ? Γιατί όσο ρωτάω σε καταστήματα, παίρνω την απάντηση ότι τέτοιες μεγάλες κλιματιστικές μονάδες εγκαθίστανται μόνο στο δάπεδο (για λόγους βάρους και αποφυγής συντονισμού).


Ισχύει λοιπόν ή είναι απλώς για να αποφύγουν την παραπάνω φασαρία της εγκατάστασης ?
 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 28,4k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

  • liakjim

    6101

  • dimostr

    2725

  • Specs

    1497

  • userAnon

    680

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοσιευμένες Εικόνες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
10 λεπτά πριν, Redfield είπε

Καλημέρα, θέλω να ρωτήσω το εξής, στα μεγάλα κλιματιστικά (δηλαδή 20000 ή 24000 btu) η εγκατάσταση της εξωτερικής μονάδας μπορεί να γίνει ψηλά στον τοίχο ? Γιατί όσο ρωτάω σε καταστήματα, παίρνω την απάντηση ότι τέτοιες μεγάλες κλιματιστικές μονάδες εγκαθίστανται μόνο στο δάπεδο (για λόγους βάρους και αποφυγής συντονισμού).


Ισχύει λοιπόν ή είναι απλώς για να αποφύγουν την παραπάνω φασαρία της εγκατάστασης ?
 

Oπου θες το βαζεις αρκει να μην εμποδιζεται η σωστη "αναπνοη" του...σιγα την διαφορα αν το 10ρι ειναι 25 κιλα και το 24ρι 42...

δες εδω Toshiba...

Spoiler

31215241_1912023105444.jpg.67b3e0188916bf82197331ba03b22a02.jpg

 

Επεξ/σία από Specs
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

10 ώρες πριν, nk9 είπε

Καλησπέρα.

Σε συνέχεια της αναζήτησης, θα ήθελα να ρωτήσω το εξής απλό...

Για την περιορισμένη χρήση που κάνω στα δύο κλιματιστικά που περιέγραψα στο παλαιότερο post μου, θα είχε νοήμα η επιλογή φθηνού μηχανήματος και συγκεκριμένα του Aux Freedom, σε σύγκριση με το Bosch ASI09DW30 που είναι η επιλογή μου;

Στα δύο μηχανήματα η διαφορά είναι αθροιστικά 200€ περίπου και δεν ξέρω εάν επί της ουσίας αξίζουν αυτά τα παραπάνω χρήματα...

Μιλωντας με βαση τη δική μου εμπειρία δεν αξιζει να δώσεις αυτά τα 200 ευρώ παραπάνω ειδικά αφού μιλάς για περιορισμένη χρηση. 

Έχω βάλει δύο sendo,τα οποία όπως έχουν καταληξει εδώ στο φορουμ και οι γνώστες είναι φασον aux, και πήγα συνειδητά σε μια πιο φτηνή επιλογή πρώτον γιατί προορίζονταν για μικρούς χώρους και δεύτερον γιατί η χρήση τους είναι περιστασιακη και όχι τύπου 24/7.

Μια χαρά λοιπόν την κάνουν τη δουλειά τους, ζεσταίνουν τους χώρους με οικονομία. Μπορεί να μην πέφτουν ποτέ κάτω από 350w αλλά κρατάνε καλά τη θερμοκρασία παρόλα τα on off που κάνουν οπότε δεν βρίσκω τον λόγο να είχα πάει σε μια πιο ακριβή επιλογή.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

8 ώρες πριν, ethnik471 είπε

Επανέρχομαι για να ενημερώσω καθώς από τις 21 Δεκεμβρίου σήμερα ο Κωτσόβολος μου έστειλε το service για το fujitsu asyg035kpca μου...

 

Συγκεκριμένα ήρθε υπάλληλος του αντιπροσώπου στην πόλη μου ο οποίος πράγματι ασχολήθηκε και εντόπισε δυσλειτουργία με την αυτόματη λειτουργία του ανεμιστήρα.

Και 30 να ζητούσαμε από το κλιματιστικό το σπίτι δεν ανέβαζε πάνω από 21.5. Ο ανεμιστήρας ποτέ σταματαγε , ποτέ ξεκίναγε και γενικά όπως μου είπε και ο άνθρωπος , κάνει " άλλα ντ'άλλων " 

Βάζοντας το όμως το κλιματιστικό στην χειροκίνητη λειτουργία ανεμιστήρα ξαφνικά σε ελάχιστα λεπτά το ζέστανε το σπίτι...μέσα σε λίγα λεπτά ανέβηκε 22 βαθμούς και αν το αφήναμε θα ανέβαζε κι άλλο. Μάλιστα έδειξε μόλις πιάνει την θερμοκρασία να κλείνει το κλιμστιστικο (ρυθμισμένος ανεμιστήρας στο high) , το ίδιο και ο ανεμιστήρας. Μόλις έπεσε η θερμοκρασία ξανά έδινε γκάζι και όλα έδειχναν οκ. 

 

Μόλις πήγε λοιπόν 22 , γυρίσαμε τον ανεμιστήρα στο αυτόματο με ζητούμενη θερμοκρασία 23 και μετά 24... Πραγματικά ότι να ναι... Ξεκίνησε ανακύκλωση με φουλ στροφές ανεμιστήρα...μετά χαλαρωσε...μετά από λίγα ξανά τέρμα.... Μετά άρχισε να βγάζει χλιαρό αέρα και να δουλεύει στο ελάχιστο .... Εν τέλει το σπίτι μετά από κάποια ώρα άρχισε να χάνει θερμοκρασία (το εχω τεσταρει ότι συμβαίνει αυτό κι εγώ πολλές φορές).

 

Σε κάποια φάση , όταν είχαμε τον ανεμιστήρα στο auto και έκανε τα τρελά του, άνοιξε ο τεχνικός το καπάκι μπροστά που είναι τα φίλτρα και φάνηκε να λειτουργεί κάπως καλύτερα...

 

Απ'ότι μου είπε επειδή μπόρεσε να πάρει καλύτερα αέρα και να καταλάβει ο αισθητήρας καλύτερα την θερμοκρασία.

 

Σε ερώτηση μου αν πρόκειται επομένως για κατασκευαστικό λάθος μου απάντησε όπως ήταν λογικό ότι πολλά μπορεί...μπορεί να είναι κατασκευαστικό λάθος, μπορεί να έχει πρόβλημα κάποιος αισθητήρας κτλ...

 

Οπότε μου είπε θα ενημερώσει την αντιπροσωπεία και θα με ενημερώσουν....

 

Έστειλα ένα μέιλ κι εγώ στην fujitsu μπας και ξεμπερδευουμε πιο γρήγορα γιατί κούρασε τόσο καιρό...

 

Το γιατί έκανε τόσες αποψυξεις η εξωτερική μονάδα όμως παραμένει μυστήριο.

 

Παρεμπιπτόντως στο ακριβώς επάνω διαμέρισμα , σε σχεδόν ίδιο χώρο έχει 12αρι επίσης κλιματιστικό και μάλιστα η μονάδα του είναι και έξω από το μπαλκόνι και άρα περισσότερο εκτεθειμένη στην υγρασία και το κρύο και δεν έχει κάνει ΠΟΤΕ απόψυξη ! Και όσους γνωστούς , φίλους και συγγενείς ρώτησα ποτέ δεν έχουν δει τα κλιματιστικά τους να κάνουν απόψυξη....

Υπόψιν, στην περιοχή μου μέχρι και σήμερα δεν πιστεύω να έχει πέσει η θερμοκρασία ποτε κάτω από 5 βαθμούς... Ημέρα με 12 περίπου βαθμούς και φουλ ήλιο...απόψυξη το κλιματιστικό μου (χωρίς να δουλεύει στα μέγιστα μάλιστα!).

Βράδυ με 5-6 βαθμούς; Ξανά απόψυξη κάθε τρεις και λίγο

 

Δηλαδή στους -15 που λέει ο κατασκευαστής ότι μπορεί να λειτουργήσει τι ακριβώς θα κάνει ; Δεν θα ανάβει ούτε το λαμπάκι του power ; ^^

 

Το φρεον πάντως ήταν οκ, δεν είχε απώλειες και απ'οτι μου είπε ο τεχνικός αν και οι πιέσεις είναι οκ , καθυστερεί λίγο να ανεβάσει κάποιες φορές....

 

Επίσης σημαντικό,που δεν έχω ιδέα αν ισχύει...μου είπε οτι ο εγκαταστατης (του Κωτσόβολου), προφανώς για να γλιτώσει σωλήνα (την χάλκινη), έβαλε λιγότερη απ'οση θα πρεπε. 1.5μετρο έχει αυτή τη στιγμή...

Γενικά μου είπε είναι πάρα πολύ κοντή , στο όριο σχεδόν την έβαλε...

 

Αυτό λέει έχει διάφορα μειονεκτήματα, κυριότερο ότι δεν προλαβαίνει να μεταβληθεί καθόλου η θερμοκρασία του φρεον από παγωμένο.... ισχύει; Να πάρω λέτε τον Κωτσόβολο και άσχετα από το ηλεκτρονικό θέμα του κλιματιστικού, να μου στείλει τον εγκαταστατη τους ξανά να μου βάλει παραπάνω ;

 

Τι να πω...

Κωτσόβολος -εγκαταστατης-αντιπροσωπεια...

 

Μπλέξαμε...

Από ότι φαίνεται το μηχάνημα έχει πρόβλημα και κρίμα που πέρασε τόσο καιρός. Προσωπικά θα ζήταγα αντικατάσταση μιας και το μηχάνημα δεν έχει δουλέψει σωστά ποτέ. Επίσης ο τύπος που ήρθε και το είδε, λίγο πουθενάς μου φάνηκε από αυτά που λες. Επίσης το όριο της σωλήνας είναι 3μ , όχι 1.5 , οπότε όποιος έρθει, θα ζήταγα επανεγκατάσταση. Το ότι είναι από κώτσο διευκολύνει τα πράγματα για κυνήγι. 

3 ώρες πριν, ppmarkos είπε

graffana το παραπάνω?

Ναι.

1 ώρα πριν, cdrov είπε

Τελικά λόγω κόστους και διαθεσιμότητας πήρα το

https://www.kotsovolos.gr/ProductDisplay?partNumber=252239&storeId=10151

Υπάρχει εμπειρία από το συγκεκριμένο?

Είδα ότι η εξωτερική είναι ίδια αλλά η εσωτερική έχει 3-4 διαφορετικούς κωδικούς τί να παίζει άραγε?

Τέλος επειδή η εγκατάσταση είναι δική τους και ξέρω τί να περιμένω, πόσα μέτρα είναι η ελάχιστη σωλήνα που ζητάει το μηχάνημα? (η τοποθεσία του δεν απαιτεί μεγάλο μήκος καθώς είναι αντικριστά στον τοίχο-μέσα έξω)?  

Αν το θέλεις για αποκλειστική χρήση ψύξης, είναι μια χαρά. Για θέρμανση υπάρχουν και καλύτερες επιλογές.

Τα midea θέλουν 3μ και άνω σωληνώσεις και όπως πάντα, θέλουμε κενό με αντλία.

51 λεπτά πριν, Redfield είπε

Καλημέρα, θέλω να ρωτήσω το εξής, στα μεγάλα κλιματιστικά (δηλαδή 20000 ή 24000 btu) η εγκατάσταση της εξωτερικής μονάδας μπορεί να γίνει ψηλά στον τοίχο ? Γιατί όσο ρωτάω σε καταστήματα, παίρνω την απάντηση ότι τέτοιες μεγάλες κλιματιστικές μονάδες εγκαθίστανται μόνο στο δάπεδο (για λόγους βάρους και αποφυγής συντονισμού).


Ισχύει λοιπόν ή είναι απλώς για να αποφύγουν την παραπάνω φασαρία της εγκατάστασης ?
 

Θα το έβαζα στο πάτωμα. Αν δεν σε βολεύει, υπάρχουν λύσεις κρεμαστό με ντίζες. Αν πρέπει να μπει τοίχο, θα πρότεινα να μπουν αντικραδασμικά λαστιχάκια ανάμεσα στα ποδαράκια και στις βάσεις και τεράστια προσοχή να δημιουργηθεί το σωστό μήκος σωληνώσεων (ανάλογα με τον κατασκευαστή αλλάζει το μήκος).

1 ώρα πριν, Specs είπε

Παραμενω εχθρος της Υπερδιαστασιολογησης και εχω αρχισει φιλιες με την Υποδιαστασιολογηση

Από την άλλη αντίθετα, βλέπω επιβεβαίωση της υπερδιαστασιολόγησης. Μακάρι να είχαμε αντίστοιχα πινακάκια και από άλλους κατασκευαστές. Εντύπωση μου προκαλεί το πόσο κακό μηχάνημα είναι το 16άρι, δεν πρόκειται να το ξαναπροτείνω και το πόσο καλό είναι το 24άρι.

Πάντως αν δεν βαριέσαι, αξίζει ένα yukai 13 vs 16 vs 18 vs 22 vs 23 σε 5000 απώλειες. Το yukai έχει συμπεριφορά που θυμίζει το παλιό shorai (πιο χαμηλά watts, καλύτερο σε ψύξη, λίγο χειρότερο σε θέρμανση).

10 λεπτά πριν, apostolisep3 είπε

σε συνθηκες 6-7 βαθμοι εξω και 70+ υγρασια θα ηταν ευθεια γραμμη στα 450W με 22 ζητουμενη.

Πριονοκορδέλα (srk80) vs κατάνα (asyg) 😅

image.png.1b6e283a820793a11b95c269b31a54bd.png

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

9 λεπτά πριν, liakjim είπε

 

Πριονοκορδέλα (srk80) vs κατάνα (asyg) 😅

image.png.1b6e283a820793a11b95c269b31a54bd.png

LOOOOOOOL

τι να κανουμε δεν μπορουμε να τα εχουμε ολα σε αυτη τη ζωη... 

σε σχεση με περυσι που οι 8kw ηταν 20+ (τρυπα) ειμαι πολυ happy.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Στις 17/1/2023 στις 12:59 ΜΜ, ppmarkos είπε

Προσωπικα ναι είμαι πολύ ευχαριστημενος με το Arata/Yukai...Εχω ζητηση στους 21c αυτοματο. Δεν ακουγεται καθολου η μοναδα βασικα οτι δουλευει..Τοσο αθορυβο δεν εχω συναντήσει...Ενω αρχικα εβελπα καταναλωση 210-230w πλεον εχουμε πεσει στα 190-210.. Ειχα ενα θεμα στν αρχη με εναν ηχο που ακουω οταν ξεκιναει η εξωτερικη για 3-4 δευτερα κι ενω ειναι περιπου στα 100w   κατανάλωσης αλλα μεχρι εκει...Ο εγκαταστατης λεει δεν ειναι κατι...ειναι φυσιολογικό με την δικαιολογία οτι ανεβαίνουν τα λαδια στο συμπιεστη ενω ειναι παγωμένος..Ειδα κι ενα βιντεο απο μοναδα Shorai που κανει τον ιδιο ηχο...Θα το ψαξω και θα το ανεβασω...Αν δεν χειροτερέψει ο ηχος δεν θα ασχοληθω περαιτερω....Με 7 χρονια εγγυηση θα ειμαι standby για το οτιδηποτε...Κ τωρα παλι Arata θα επελεγα..

O ήχος ξεκινάει στο 0:30 για 5 δευτερόλεπτα περίπου.

Λογικά θα σου αλλάξουν όλη την εξωτερική...Κρατά μας ενήμερους...

Να τον πάρεις τον ανταπτορα...Είναι εξαιρετικός..Και ναι δείχνει κατανάλωση...

IMG_1073.PNG

IMG_1077.PNG

IMG_1078.jpeg

IMG_1079.jpeg

Τελικά πιο μοντέλο του ανταπτορα πήρες;

Το 105 ή το 106;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

41 λεπτά πριν, liakjim είπε

Από την άλλη αντίθετα, βλέπω επιβεβαίωση της υπερδιαστασιολόγησης. Μακάρι να είχαμε αντίστοιχα πινακάκια και από άλλους κατασκευαστές. Εντύπωση μου προκαλεί το πόσο κακό μηχάνημα είναι το 16άρι, δεν πρόκειται να το ξαναπροτείνω και το πόσο καλό είναι το 24άρι.

Θα το κόψω το insomnia. 😁

Πάνω που έχω αποφασίσει να πάρω το 10άρι yukai, άντε πάλι το δίλημμα. Δεν πρόκειται ν' αποφασίσω ποτέ.  Με βλέπω να αξιοποιώ την επιστημονική μέθοδο της κλήρωσης. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μόλις τώρα, noths είπε

Θα το κόψω το insomnia. 😁

Πάνω που έχω αποφασίσει να πάρω το 10άρι yukai, άντε πάλι το δίλημμα. Δεν πρόκειται ν' αποφασίσω ποτέ.  Με βλέπω να αξιοποιώ την επιστημονική μέθοδο της κλήρωσης. 

Δεν έχει σαφή απάντηση το πρόβλημά σου. Το σωστό είναι να μπει 10άρι. Αν καταφέρεις και στείλεις τον θερμό αέρα που θα εγκλωβιστεί στο ταβάνι του δωματίου που θα βρίσκεται και στα απέναντι δωμάτια, ίσως να άξιζε και το 13άρι. Δεν ξέρουμε.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

5 λεπτά πριν, liakjim είπε

Δεν έχει σαφή απάντηση το πρόβλημά σου. Το σωστό είναι να μπει 10άρι. Αν καταφέρεις και στείλεις τον θερμό αέρα που θα εγκλωβιστεί στο ταβάνι του δωματίου που θα βρίσκεται και στα απέναντι δωμάτια, ίσως να άξιζε και το 13άρι. Δεν ξέρουμε.

Αν έχει όρεξη να πειραματιστεί με κάτι τέτοιο, ίσως

https://zesta.gr/europlast-spkt100

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, liakjim είπε

Από ότι φαίνεται το μηχάνημα έχει πρόβλημα και κρίμα που πέρασε τόσο καιρός. Προσωπικά θα ζήταγα αντικατάσταση μιας και το μηχάνημα δεν έχει δουλέψει σωστά ποτέ. Επίσης ο τύπος που ήρθε και το είδε, λίγο πουθενάς μου φάνηκε από αυτά που λες. Επίσης το όριο της σωλήνας είναι 3μ , όχι 1.5 , οπότε όποιος έρθει, θα ζήταγα επανεγκατάσταση. Το ότι είναι από κώτσο διευκολύνει τα πράγματα για κυνήγι. 

Ναι.

Αν το θέλεις για αποκλειστική χρήση ψύξης, είναι μια χαρά. Για θέρμανση υπάρχουν και καλύτερες επιλογές.

Τα midea θέλουν 3μ και άνω σωληνώσεις και όπως πάντα, θέλουμε κενό με αντλία.

Θα το έβαζα στο πάτωμα. Αν δεν σε βολεύει, υπάρχουν λύσεις κρεμαστό με ντίζες. Αν πρέπει να μπει τοίχο, θα πρότεινα να μπουν αντικραδασμικά λαστιχάκια ανάμεσα στα ποδαράκια και στις βάσεις και τεράστια προσοχή να δημιουργηθεί το σωστό μήκος σωληνώσεων (ανάλογα με τον κατασκευαστή αλλάζει το μήκος).

Από την άλλη αντίθετα, βλέπω επιβεβαίωση της υπερδιαστασιολόγησης. Μακάρι να είχαμε αντίστοιχα πινακάκια και από άλλους κατασκευαστές. Εντύπωση μου προκαλεί το πόσο κακό μηχάνημα είναι το 16άρι, δεν πρόκειται να το ξαναπροτείνω και το πόσο καλό είναι το 24άρι.

Πάντως αν δεν βαριέσαι, αξίζει ένα yukai 13 vs 16 vs 18 vs 22 vs 23 σε 5000 απώλειες. Το yukai έχει συμπεριφορά που θυμίζει το παλιό shorai (πιο χαμηλά watts, καλύτερο σε ψύξη, λίγο χειρότερο σε θέρμανση).

Πριονοκορδέλα (srk80) vs κατάνα (asyg) 😅

image.png.1b6e283a820793a11b95c269b31a54bd.png

 Ευχαριστώ για την απάντηση.

Γιατί λες σου φαίνεται πουθενά; Ρωτάω για να καταλάβω τι μου γίνεται πραγματικά γιατί έχω χαθεί με όλη αυτή την ιστορία.

3 μέτρα είναι το ελάχιστο για την σωλήνα; Άρα είμαι τελείως εκτός προδιαγραφών...

Θα έλεγες να περιμένω την αντιπροσωπεία η να πάρω τον Κωτσόβολο να έρθει κατευθείαν να βάλει πιο μεγάλη σωλήνα για να κερδίσω χρόνο ;

 

Κάπου πιο πίσω διάβασα και για αντλία κενού...είναι υποχρεωτικό ; Δεν ξέρω άμα μου έχει βάλει ο εγκαταστατης...

 

Δυστυχώς δεν σκέφτηκα να ζητήσω ολική αντικατάσταση της συσκευής και έχω ήδη στείλει μέιλ και στην αντιπροσωπεία που ζητάω να το φτιάξουν 😕

 

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
11 λεπτά πριν, ethnik471 είπε

 Ευχαριστώ για την απάντηση.

Γιατί λες σου φαίνεται πουθενά; Ρωτάω για να καταλάβω τι μου γίνεται πραγματικά γιατί έχω χαθεί με όλη αυτή την ιστορία.

3 μέτρα είναι το ελάχιστο για την σωλήνα; Άρα είμαι τελείως εκτός προδιαγραφών...

Θα έλεγες να περιμένω την αντιπροσωπεία η να πάρω τον Κωτσόβολο να έρθει κατευθείαν να βάλει πιο μεγάλη σωλήνα για να κερδίσω χρόνο ;

 

Κάπου πιο πίσω διάβασα και για αντλία κενού...είναι υποχρεωτικό ; Δεν ξέρω άμα μου έχει βάλει ο εγκαταστατης...

 

Δυστυχώς δεν σκέφτηκα να ζητήσω ολική αντικατάσταση της συσκευής και έχω ήδη στείλει μέιλ και στην αντιπροσωπεία που ζητάω να το φτιάξουν 😕

 

 

Είναι πουθενάς από την άποψη ότι δεν βρήκε τη βλάβη. Δεν γνωρίζει το μηχάνημα ούτε τι πρέπει να δει και να μετρήσει. Δεν ξέρει ότι το μηχάνημα θέλει 3μ (να τι λέει το εγχειρίδιο):

image.png.7709fd4dbaf54535dc34231ebc2784c2.png

Φαντάζομαι ότι δεν θα τηρήθηκε και η επίτευξη κενού με αντλία.

Προσωπικά θα έστελνα γραπτώς μέσω της φόρμας επικοινωνίας στον κωτσόβολο και θα περιέγραφα τα προβλήματα που λες και ότι το μηχάνημα ήταν προβληματικό από την αρχή μιας και δεν δούλεψε ποτέ σωστά. Θα ζητούσα αντικατάσταση μηχανήματος. Επίσης θα ανέφερα στο ίδιο μήνυμα ότι δεν τηρήθηκε το προβλεπόμενο μήκος σωλήνων και αν όντως δεν έγινε κενό με αντλία κενού, θα ανέφερα και το συγκεκριμένο γεγονός.

 

Επεξ/σία από liakjim
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
9 λεπτά πριν, liakjim είπε

Είναι πουθενάς από την άποψη ότι δεν βρήκε τη βλάβη. Δεν γνωρίζει το μηχάνημα ούτε τι πρέπει να δει και να μετρήσει. Δεν ξέρει ότι το μηχάνημα θέλει 3μ (να τι λέει το εγχειρίδιο):

image.png.7709fd4dbaf54535dc34231ebc2784c2.png

Φαντάζομαι ότι δεν θα τηρήθηκε και η επίτευξη κενού με αντλία.

Προσωπικά θα έστελνα γραπτώς μέσω της φόρμας επικοινωνίας στον κωτσόβολο και θα περιέγραφα τα προβλήματα που λες και ότι το μηχάνημα ήταν προβληματικό από την αρχή μιας και δεν δούλεψε ποτέ σωστά. Θα ζητούσα αντικατάσταση μηχανήματος. Επίσης θα ανέφερα στο ίδιο μήνυμα ότι δεν τηρήθηκε το προβλεπόμενο μήκος σωλήνων και αν όντως δεν έγινε κενό με αντλία κενού, θα ανέφερα και το συγκεκριμένο γεγονός.

 

Τώρα μίλησα με τα κεντρικά της fijitsu και δεν έχουν καμία εικόνα...

Επίσης με πήρε ο Κωτσόβολος να δει αν ήρθε τελικά τεχνικός και η απάντηση τους ήταν " ελπίζουμε να μας ενημερώσουν άμεσα "

 

Σκέφτομαι λοιπόν να ξανά πάρω τηλέφωνο τον Κωτσόβολο να απαιτήσω να έρθει ο τεχνικός να αλλάξει τις σωλήνες και να κάνει σωστά την δουλειά.

 

Το κενό δεν έχω ιδέα τι είναι ούτε αν το έκανε...υπάρχει τρόπος να αποδείξω ότι δεν έγινε ; εγώ θυμάμαι μόνο να το συνδέουν και να φεύγουν...

 

Θα στείλω και από την φόρμα να ζητήσω και αντικατάσταση , μπας και...

 

-edit- Τώρα με πήρε και ο αντιπρόσωπος εδώ στην περιοχή μου και μου είπε οτι πρέπει να αλλαχθούν κάτι αισθητήρια και θα έρθει το απόγευμα να τα αλλάξει.

Τον ρώτησα για τη σωλήνα, μου λέει "δεν θεωρώ ότι επηρεάζει την απόδοση ή ότι έχεις απώλειες". Καλά λέω, αλλά από τη στιγμή που το manual λεει 3 μέτρα κι εγώ έχω 1.5 λέω να τους πάρω να το διορθώσουν.

"Άστο ως έχει" μου απάντησε...

Δεν ξέρω πραγματικά τι να κάνω..

Να πάρω τον Κωτσόβολο, να το αφήσω ως έχει εν τέλει...ιδέα δεν έχω και πραγματικά έχω κουραστεί τόσο...

Επεξ/σία από ethnik471
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης
Αυτό το θέμα είναι πλέον κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.

  • Δημιουργία νέου...