Προς το περιεχόμενο

Συμβουλές κι απορίες για κλιματιστικά - Part 2


billdanos

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
6 λεπτά πριν, Maurikycli είπε

Μήπως το ένα έχει πιο δυσμενή χαρακτηριστικά; Προσανατολισμός, μέγεθος παράθυρων κλπ 

Θεωρητικα το Heavy ειναι σε ποιο μονωμενο χωρο, και δεχομαι την παραπανω καταναλωση του edge αλλα η διαφορα ειναι πολυ μεγαλη, 3 φορες και πανω σε καταναλωση.

Δηλαδη εχει σχεδον 3 φορες περισσοτερες απωλειες;

3 λεπτά πριν, Specs είπε

δεν χανεις τιποτε αν το κλεινεις και το βγαζεις απο πριζα σε τετοιες περιπτωσεις, μπορει να ξεκολλαει ετσι.

Μου ετυχε στο daikin 35 sensira δυο τρεις φορες...

Οκ , αλλα αμα ειχε κολλησει δεν θα ανεβαινε και η εσωτερικη θερμοκρασια εφοσον δινει παραπανω; Αυτο δεν συμβαινει.

Επεξ/σία από c-max
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 28,4k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

  • liakjim

    6101

  • dimostr

    2725

  • Specs

    1497

  • userAnon

    680

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοσιευμένες Εικόνες

2 ώρες πριν, archiezulu είπε

Κόστος; Απόσβεση; Για κόστος κτησης αναφέρεστε; Θόρυβος στο 24αρι που έχω είναι αμελητέος κόστος κτήσης ένα 100ρικο παραπάνω από 18αρι , αφού η κατανάλωση είναι λιγότερη στο 24αρι δεν καταλαβαίνω 

Η συζητηση γινοταν για ολα τα μοντελα απο 10ρι μεχρι 24ρι , σε χωρο που χρειαζοταν 13ρι περιπου.

Αρα αποσβεση ποτε σε συγκριση με το 10ρι η 13ρι στο κοστος κτησης, και θορυβος κ ενα σωρο αλλα μειονεκτηματα της υπερδιαστασιολογησης που τα γευεται ολη η χωρα απο τις εποχες των "καλοριφερ" και λεμε να σταματησει αυτο!

3 λεπτά πριν, c-max είπε

Οκ , αλλα αμα ειχε κολλησει δεν θα ανεβαινε και η εσωτερικη θερμοκρασια εφοσον δινει παραπανω; Αυτο δεν συνβαινει.

Αυτο με την ανοδο εσωτερικης ειναι ζητημα, εχω θεμα κι εγω με ΜΗ κολημμενο Haier που ενω ολα δειχνουν οκ και καταναλωνει δυο με τρεις φορες πανω απο το Daikin δεν αποδιδει αντισοιχα, ειμαι σε αναζητηση ακομη αιτιας!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

8 λεπτά πριν, c-max είπε

Θεωρητικα το Heavy ειναι σε ποιο μονωμενο χωρο, και δεχομαι την παραπανω καταναλωση του edge αλλα η διαφορα ειναι πολυ μεγαλη, 3 φορες και πανω σε καταναλωση.

Δηλαδη εχει σχεδον 3 φορες περισσοτερες απωλειες;

Ο μόνος σίγουρος τρόπος να βγάλεις συμπέρασμα είναι να τα κάνεις τραμπα αλλά δεν συστήνεται φυσικά (ραβε-ξηλωνε)!

Ίσως επειδή δεν είναι ξεκάθαρος ο καιρός λειτουργούν λίγο ασυντονιστα 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

@liakjim απο που αντλεις τα δεδομενα edge ? to γαλλικο σαιτ δεν δουλευει και στο δικο μου βιβλιο

Spoiler

661462801_181202393439.jpg.020aa9415cf33cf221b3f877b6d02641.jpg2034050724_181202393451.jpg.8976779bddc29b8fcd6674fe76c5815c.jpg

εχει διαφορες το ετοιμο πινακακι με τα COP ως προς το Part Load που κανουμε μονοι μας την διαιρεση

Spoiler

1173491073_181202330629.jpg.670860f4d6f1e1114ded0a5603317f65.jpg1949574260_181202330732.jpg.56513694d35f870bba2165289ef9de61.jpg

 

Επεξ/σία από Specs
ανακαλυψα τα spoiler και θα γλιτωσει το νημα απο τις τεραστιες καταχωρισεις μου!!!
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

56 λεπτά πριν, Specs είπε

Αυτο με την ανοδο εσωτερικης ειναι ζητημα, εχω θεμα κι εγω με ΜΗ κολημμενο Haier που ενω ολα δειχνουν οκ και καταναλωνει δυο με τρεις φορες πανω απο το Daikin δεν αποδιδει αντισοιχα, ειμαι σε αναζητηση ακομη αιτιας!

Αν τo manual για το haier δινει min 300w στη θερμανση, λογικα θα δουλευει με on/off..A τωρα καταλαβα τι λες, οτι παρ αυτα δεν ανεβαινει η εσωτερικη, εισαι σιγουρος για τις απωλειες; 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

4 ώρες πριν, c-max είπε

Το edge 16 δεν εχει σταματησει ουτε λεπτο εδω και πεντε μερες. Σημερα δουλευει στα 280-300w με εξωτερικη τωρα στους 15,5. Το μεσημερι ειχε φτασει 17+

Τοσες πολλες απωλειες εχει το διαμερισμα;;  η δεν δουλέυει σωστα; Εχει καψει σημερα εως τωρα 6,3kwh οταν το heavy 63 απο τις 5 το πρωι εχει καψει 1kwh

Δεν δουλευει το σαιτ που υπολογιζε το cop Μπορει καποιος να μου αν η αποδοση φαινετε σωστη;

Μετρησα 23,7 θερμοκρασια εισοδου και 32,2 εξοδου στην δευτερη ταχυτητα ανεμιστηρα και 280 w καταναλωση Υγρασια περι τα 67% . Με τι cop δουλευει;

Δυστυχώς δεν μπορώ να βρω τα κυβικά της toshiba ανά ταχύτητα.

Πάντως, οι 6.3kwh δεν είναι κακή κατανάλωση. Να φανταστείς το δικό μου asyg24kmta, σήμερα με 19C να φτάνει το μεσημέρι και μάλιστα το έκλεισα κάποιες ώρες, έγραψε 4KWh μέχρι τις 22:00 με 170W-250W (πάνω αριστερά):

image.png.dafec1fdc95b638bed84eec40129c1a4.png

Το heavy καίει λίγο, μάλλον θα είναι συνήθως σβηστό, δείχνοντας σημαντική διαφορά μεταξύ των χώρων.

 

51 λεπτά πριν, Specs είπε

@liakjim απο που αντλεις τα δεδομενα edge ? to γαλλικο σαιτ δεν δουλευει και στο δικο μου βιβλιο

  Εμφάνιση κρυμμένου περιεχομένου

661462801_181202393439.jpg.020aa9415cf33cf221b3f877b6d02641.jpg2034050724_181202393451.jpg.8976779bddc29b8fcd6674fe76c5815c.jpg

εχει διαφορες το ετοιμο πινακακι με τα COP ως προς το Part Load που κανουμε μονοι μας την διαιρεση

  Εμφάνιση κρυμμένου περιεχομένου

1173491073_181202330629.jpg.670860f4d6f1e1114ded0a5603317f65.jpg1949574260_181202330732.jpg.56513694d35f870bba2165289ef9de61.jpg

 

Δεν θα είναι η πρώτη φορά που βλέπουμε λάθη σε εγχειρίδια της toshiba. Και εγώ το ίδιο έχω. Δυστυχώς όντως έκλεισε το site ή δεν ανοίγει, οπότε και εγώ έχω πρόβλημα να τα βρίσκω.

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Στις 19/12/2022 στις 10:12 ΜΜ, nk9 είπε

Πάμε πάλι λοιπόν...

Ψάχνουμε για δύο 9άρια.

Ποσό που διαθέτουμε: Όσο μικρότερο, τόσο το καλύτερο. Ιδανικά οροφή τα 300€ ανά μηχάνημα (προ τοποθέτησης και με επιδότηση 45%).

Νέα αγορά ή αντικατάσταση παλιού: Αντικατάσταση δύο ανωνύμων 15ετίας, τα οποία μια χαρά έκαναν την δουλειά τους.

Επιθυμητό κατάστημα ή τύπος καταστήματος: Προτιμώ αλυσίδες λόγω άτοκων δόσεων και ενδεχόμενης δωρέαν εγκατάστασης.

Χρήση κλιματιστικού: 50%-50%

Συχνότητα χρήσης: Περιστασιακή. Δεν είναι η κύρια πηγή θέρμανσης το χειμώνα και το καλοκαίρι δουλεύουν μόνο σε συνθήκες υψηλών θερμοκρασιών.

Χώρος που θα τοποθετηθούν: υπνοδωμάτια 

Τοποθεσία προσδιορίζοντας ελάχιστες και μέγιστες θερμοκρασίες: Πάτρα. Καλοκαίρι έως 40, χειμώνα έως 1.

Απαραίτητα / επιθυμητά / αδιάφορα features: Αθόρυβο θα το ήθελα. Ιονιστής καλοδεχούμενος. Τα λοιπά δεν με απασχολούν ιδιαίτερα. Οπωσδήποτε να έχει service εδώ και όσο το δυνατόν μεγαλύτερη διάρκεια εγγύησης δίχως αστερίσκους (για υποχρεωτική ετήσια συντήρηση).

Πληροφορίες περί μονώσεων, κουφώματα, ιδιαιτερότητες χώρου: Διαμέρισμα 3ου οροφου κατασκευής 1998 με αλουμίνια της εποχής (με διπλά τζάμια). Τρεις πλευρές ελεύθερες και μια εσωτερική. Περιοχή εντος αστικού ιστού, αλλά αραιοκατοικημενη.

Έχω δει αυτά (όλα με δωρεάν εγκατάσταση):

https://www.public.gr/product/thermansi-klimatismos/air-condition/klimatistika/klimatistiko-inverter-pitsos-nefeli-standard-psi09vw30pso09vw30-klimatistiko-9000-btu-aa/1689403

https://www.public.gr/product/thermansi-klimatismos/air-condition/klimatistika/klimatistiko-inverter-bosch-b1zai0951wb1zao0951w-9000-btu-aa-me-wifi/1693421

https://www.kotsovolos.gr/air-condition-heaters/air-condition/7000-to-15000-btu/229936-null

Το πρώτο συνδυάζει χαμηλή τιμή και 7 χρόνια εγγύηση.

Το δεύτερο έχει επίσης 7 χρόνια εγγύηση.

Το τρίτο (αν και με υπέρβαση στο budget) λόγω ονόματος εταιρείας (πόση εγγύηση έχει όμως;...).

 

Καλησπέρα.

Σε συνέχεια της αναζήτησης, θα ήθελα να ρωτήσω το εξής απλό...

Για την περιορισμένη χρήση που κάνω στα δύο κλιματιστικά που περιέγραψα στο παλαιότερο post μου, θα είχε νοήμα η επιλογή φθηνού μηχανήματος και συγκεκριμένα του Aux Freedom, σε σύγκριση με το Bosch ASI09DW30 που είναι η επιλογή μου;

Στα δύο μηχανήματα η διαφορά είναι αθροιστικά 200€ περίπου και δεν ξέρω εάν επί της ουσίας αξίζουν αυτά τα παραπάνω χρήματα...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Επανέρχομαι για να ενημερώσω καθώς από τις 21 Δεκεμβρίου σήμερα ο Κωτσόβολος μου έστειλε το service για το fujitsu asyg035kpca μου...

 

Συγκεκριμένα ήρθε υπάλληλος του αντιπροσώπου στην πόλη μου ο οποίος πράγματι ασχολήθηκε και εντόπισε δυσλειτουργία με την αυτόματη λειτουργία του ανεμιστήρα.

Και 30 να ζητούσαμε από το κλιματιστικό το σπίτι δεν ανέβαζε πάνω από 21.5. Ο ανεμιστήρας ποτέ σταματαγε , ποτέ ξεκίναγε και γενικά όπως μου είπε και ο άνθρωπος , κάνει " άλλα ντ'άλλων " 

Βάζοντας το όμως το κλιματιστικό στην χειροκίνητη λειτουργία ανεμιστήρα ξαφνικά σε ελάχιστα λεπτά το ζέστανε το σπίτι...μέσα σε λίγα λεπτά ανέβηκε 22 βαθμούς και αν το αφήναμε θα ανέβαζε κι άλλο. Μάλιστα έδειξε μόλις πιάνει την θερμοκρασία να κλείνει το κλιμστιστικο (ρυθμισμένος ανεμιστήρας στο high) , το ίδιο και ο ανεμιστήρας. Μόλις έπεσε η θερμοκρασία ξανά έδινε γκάζι και όλα έδειχναν οκ. 

 

Μόλις πήγε λοιπόν 22 , γυρίσαμε τον ανεμιστήρα στο αυτόματο με ζητούμενη θερμοκρασία 23 και μετά 24... Πραγματικά ότι να ναι... Ξεκίνησε ανακύκλωση με φουλ στροφές ανεμιστήρα...μετά χαλαρωσε...μετά από λίγα ξανά τέρμα.... Μετά άρχισε να βγάζει χλιαρό αέρα και να δουλεύει στο ελάχιστο .... Εν τέλει το σπίτι μετά από κάποια ώρα άρχισε να χάνει θερμοκρασία (το εχω τεσταρει ότι συμβαίνει αυτό κι εγώ πολλές φορές).

 

Σε κάποια φάση , όταν είχαμε τον ανεμιστήρα στο auto και έκανε τα τρελά του, άνοιξε ο τεχνικός το καπάκι μπροστά που είναι τα φίλτρα και φάνηκε να λειτουργεί κάπως καλύτερα...

 

Απ'ότι μου είπε επειδή μπόρεσε να πάρει καλύτερα αέρα και να καταλάβει ο αισθητήρας καλύτερα την θερμοκρασία.

 

Σε ερώτηση μου αν πρόκειται επομένως για κατασκευαστικό λάθος μου απάντησε όπως ήταν λογικό ότι πολλά μπορεί...μπορεί να είναι κατασκευαστικό λάθος, μπορεί να έχει πρόβλημα κάποιος αισθητήρας κτλ...

 

Οπότε μου είπε θα ενημερώσει την αντιπροσωπεία και θα με ενημερώσουν....

 

Έστειλα ένα μέιλ κι εγώ στην fujitsu μπας και ξεμπερδευουμε πιο γρήγορα γιατί κούρασε τόσο καιρό...

 

Το γιατί έκανε τόσες αποψυξεις η εξωτερική μονάδα όμως παραμένει μυστήριο.

 

Παρεμπιπτόντως στο ακριβώς επάνω διαμέρισμα , σε σχεδόν ίδιο χώρο έχει 12αρι επίσης κλιματιστικό και μάλιστα η μονάδα του είναι και έξω από το μπαλκόνι και άρα περισσότερο εκτεθειμένη στην υγρασία και το κρύο και δεν έχει κάνει ΠΟΤΕ απόψυξη ! Και όσους γνωστούς , φίλους και συγγενείς ρώτησα ποτέ δεν έχουν δει τα κλιματιστικά τους να κάνουν απόψυξη....

Υπόψιν, στην περιοχή μου μέχρι και σήμερα δεν πιστεύω να έχει πέσει η θερμοκρασία ποτε κάτω από 5 βαθμούς... Ημέρα με 12 περίπου βαθμούς και φουλ ήλιο...απόψυξη το κλιματιστικό μου (χωρίς να δουλεύει στα μέγιστα μάλιστα!).

Βράδυ με 5-6 βαθμούς; Ξανά απόψυξη κάθε τρεις και λίγο

 

Δηλαδή στους -15 που λέει ο κατασκευαστής ότι μπορεί να λειτουργήσει τι ακριβώς θα κάνει ; Δεν θα ανάβει ούτε το λαμπάκι του power ; ^^

 

Το φρεον πάντως ήταν οκ, δεν είχε απώλειες και απ'οτι μου είπε ο τεχνικός αν και οι πιέσεις είναι οκ , καθυστερεί λίγο να ανεβάσει κάποιες φορές....

 

Επίσης σημαντικό,που δεν έχω ιδέα αν ισχύει...μου είπε οτι ο εγκαταστατης (του Κωτσόβολου), προφανώς για να γλιτώσει σωλήνα (την χάλκινη), έβαλε λιγότερη απ'οση θα πρεπε. 1.5μετρο έχει αυτή τη στιγμή...

Γενικά μου είπε είναι πάρα πολύ κοντή , στο όριο σχεδόν την έβαλε...

 

Αυτό λέει έχει διάφορα μειονεκτήματα, κυριότερο ότι δεν προλαβαίνει να μεταβληθεί καθόλου η θερμοκρασία του φρεον από παγωμένο.... ισχύει; Να πάρω λέτε τον Κωτσόβολο και άσχετα από το ηλεκτρονικό θέμα του κλιματιστικού, να μου στείλει τον εγκαταστατη τους ξανά να μου βάλει παραπάνω ;

 

Τι να πω...

Κωτσόβολος -εγκαταστατης-αντιπροσωπεια...

 

Μπλέξαμε...

Επεξ/σία από ethnik471
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

8 ώρες πριν, liakjim είπε

Δυστυχώς δεν μπορώ να βρω τα κυβικά της toshiba ανά ταχύτητα.

Πάντως, οι 6.3kwh δεν είναι κακή κατανάλωση. Να φανταστείς το δικό μου asyg24kmta, σήμερα με 19C να φτάνει το μεσημέρι και μάλιστα το έκλεισα κάποιες ώρες, έγραψε 4KWh μέχρι τις 22:00 με 170W-250W (πάνω αριστερά):

image.png.dafec1fdc95b638bed84eec40129c1a4.png

Το heavy καίει λίγο, μάλλον θα είναι συνήθως σβηστό, δείχνοντας σημαντική διαφορά μεταξύ των χώρων.

 

Δεν θα είναι η πρώτη φορά που βλέπουμε λάθη σε εγχειρίδια της toshiba. Και εγώ το ίδιο έχω. Δυστυχώς όντως έκλεισε το site ή δεν ανοίγει, οπότε και εγώ έχω πρόβλημα να τα βρίσκω.

graffana το παραπάνω?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

12 ώρες πριν, Giannis_Io είπε

Αν το κλιματιστικό είναι συνδεδεμένο σε πρίζα θα βλέπεις κατανάλωση με μια έξυπνη πρίζα που υποστηρίζει μέτρηση κατανάλωσης. Αν πηγαίνει κατευθείαν γραμμή από τον πίνακα με εναν μετρητή ενέργειας. Ρίξε μια ματιά τις τελευταίες 5-10 σελίδες έχει γίνει εκτενής αναφορά στο συγκεκριμένο θέμα. 

Συγνώμη που δεν το ειδα πως υπάρχει ήδη απάντηση! Θα τις διαβασω εννοείται και σε ευχαριστώ πολύ για την απάντηση! 

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

10 ώρες πριν, liakjim είπε

Δυστυχώς δεν μπορώ να βρω τα κυβικά της toshiba ανά ταχύτητα.

Πάντως, οι 6.3kwh δεν είναι κακή κατανάλωση. Να φανταστείς το δικό μου asyg24kmta, σήμερα με 19C να φτάνει το μεσημέρι και μάλιστα το έκλεισα κάποιες ώρες, έγραψε 4KWh μέχρι τις 22:00 με 170W-250W (πάνω αριστερά):

image.png.dafec1fdc95b638bed84eec40129c1a4.png

Το heavy καίει λίγο, μάλλον θα είναι συνήθως σβηστό, δείχνοντας σημαντική διαφορά μεταξύ των χώρων.

 

Δεν θα είναι η πρώτη φορά που βλέπουμε λάθη σε εγχειρίδια της toshiba. Και εγώ το ίδιο έχω. Δυστυχώς όντως έκλεισε το site ή δεν ανοίγει, οπότε και εγώ έχω πρόβλημα να τα βρίσκω.

Το SRK80 χθες έκαψε 8kw για 15 ώρες λειτουργίας. Not bad...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Τελικά λόγω κόστους και διαθεσιμότητας πήρα το

https://www.kotsovolos.gr/ProductDisplay?partNumber=252239&storeId=10151

Υπάρχει εμπειρία από το συγκεκριμένο?

Είδα ότι η εξωτερική είναι ίδια αλλά η εσωτερική έχει 3-4 διαφορετικούς κωδικούς τί να παίζει άραγε?

Τέλος επειδή η εγκατάσταση είναι δική τους και ξέρω τί να περιμένω, πόσα μέτρα είναι η ελάχιστη σωλήνα που ζητάει το μηχάνημα? (η τοποθεσία του δεν απαιτεί μεγάλο μήκος καθώς είναι αντικριστά στον τοίχο-μέσα έξω)?  

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

13 ώρες πριν, noths είπε

Επειδή μιλάμε για υπερδιαστασιολογήσεις κι αναρωτιέμαι:

Έχω ήδη βάλει ένα Haori 16άρι στο σαλόνι και τώρα θα παραγγείλω κι ένα yukai για να μπει στην κρεβατοκάμαρα με σκοπό να καλύπτει και τις 2 αντικρυστές κρεβατοκάμαρες (στο αρχικό ποστ υπάρχει κάτοψη) .  Μέχρι τώρα, με ανοιχτές πόρτες, τα καταφέρνει και το Haori  μόνο του, αλλά μιλάμε για φθινόπωρο ακόμη και υπάρχει και το θέμα του καύσωνα. Ξέρω πως το σωστό είναι 2 9άρια, αλλά έχω 1 voucher και για τους επόμενους μήνες δεν προβλέπεται να μου περισσέψουν χρήματα (θα μου λείψουν για την ακρίβεια), συνεπώς 1 10άρι ή 1 13άρι; Η διαφορά στην τιμή είναι μόνο 20€, τι θα κάνατε στη θέση μου; 

 

 

Επειδή εχω χαορι 16 και δυο νταικιν 9αρια και θα βαλω και τριτο σε συγχρονο σπιτι 100τμ με μόνωση θα σου πω απλά να βάλεις ένα αρχικά στην πλέον απομακρυσμένη κρεβατοκάμαρα  και μετά το δεύτερο όταν το αντέχουν τα οικονομικά σου. Θα μετανιώσεις καθε άλλη επιλογή

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Παραμενω εχθρος της Υπερδιαστασιολογησης και εχω αρχισει φιλιες με την Υποδιαστασιολογηση, θα δω πως θα εξελιχθει!

Εβαλα δεδομενα για 5kw στους 0 βαθμους απωλειες και για να μην αδικουμε κανενα μηχανημα, στα ανεπαρκη (πχ αν καποιο 10ρι δινει 2500kw στους 0 βαθμους)εβαλα σε καθε θερμοκρασια εναν συντελεστη πχ επι δυο στο παραδειγμα γιατι θα δουλεψει διπλες ωρες για να αποδωσει τα ιδια, περα απο τον χειροτερο εξ αυτου συντελεστη.

Δεν αλλαξε κατι ... παραμενει μακραν η βελτιστη επιλογη.

εδω απο το εξελ το λινκ https://docs.google.com/spreadsheets/d/1GdJno5anAq_3y-iDUuonxD9Fin2-1hxR/edit#gid=549314969

και εδω φωτο απο το εξελ

Spoiler

81801978_1912023102758.jpg.a3dd77a66ac860b7bf498b9c188f93bf.jpg

 

Και μια σημειωση, το Daiseikai 9 γερασε, λογικα επρεπε να εχει αντικατασταθει με αλλο που να μην εχει χειροτερους η ιδιους δεικτες απο το Edge...

Μετα απο αυτα, αν καταφερω και βρω με το κουπονι μεχρι την ληξη, θα παρω Εdge 10 αν κανουν εκπτωση στον Κωτσο , η Perfera 25 αν βρω F εκδοση απο blue dealer Αθηνων που ειμαι σε αναμονη για τον τροπο επιστροφης παλιου σε αυτους).

12 ώρες πριν, liakjim είπε

Δυστυχώς όντως έκλεισε το site ή δεν ανοίγει, οπότε και εγώ έχω πρόβλημα να τα βρίσκω.

Για τωρα τα βρηκα εδω, Σλοβακια https://levice-klima.sk/pg-klimatizacia-32-toshiba-shorai_premium-RAS-B10J2KVRG-E

  • Like 1
  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης
Αυτό το θέμα είναι πλέον κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.

  • Δημιουργία νέου...