Προς το περιεχόμενο

Συμβουλές κι απορίες για κλιματιστικά - Part 2


billdanos

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Καλησπέρα....  

Κοίταω για ένα tesla 9αρι 

Το μαγαζί μου είπε ότι κάτω από 300w δεν θα πέσει εν ώρα λειτουργίας .....

Υπάρχουν aircontition 9αρια που καταναλώνουν πιο κατω πχ 200w?????

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 28,4k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

  • liakjim

    6101

  • dimostr

    2725

  • Specs

    1497

  • userAnon

    680

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοσιευμένες Εικόνες

10 λεπτά πριν, alexioannou είπε

Καλησπέρα....  

Κοίταω για ένα tesla 9αρι 

Το μαγαζί μου είπε ότι κάτω από 300w δεν θα πέσει εν ώρα λειτουργίας .....

Υπάρχουν aircontition 9αρια που καταναλώνουν πιο κατω πχ 200w?????

 

Να πεις στο μαγαζάτορα που το,είπε αυτό να διαβάσει μερικές σελίδες από εδώ και θα δει ότι μάλλον δε τα λέει καλά 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Το edge 16 δεν εχει σταματησει ουτε λεπτο εδω και πεντε μερες. Σημερα δουλευει στα 280-300w με εξωτερικη τωρα στους 15,5. Το μεσημερι ειχε φτασει 17+

Τοσες πολλες απωλειες εχει το διαμερισμα;;  η δεν δουλέυει σωστα; Εχει καψει σημερα εως τωρα 6,3kwh οταν το heavy 63 απο τις 5 το πρωι εχει καψει 1kwh

Δεν δουλευει το σαιτ που υπολογιζε το cop Μπορει καποιος να μου αν η αποδοση φαινετε σωστη;

Μετρησα 23,7 θερμοκρασια εισοδου και 32,2 εξοδου στην δευτερη ταχυτητα ανεμιστηρα και 280 w καταναλωση Υγρασια περι τα 67% . Με τι cop δουλευει;

Επεξ/σία από c-max
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, Specs είπε

Γιατι εγω νομιζω οτι αυτα ειναι συμπτωματα που δειχνουν πυκνωτη εκκινησης ?

Στα παλιά μπορεί,....όταν έχει ινβερτερ κάνει αυτό την ομαλή εκκίνηση,δεν έχουν πυκνωτή.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

16 λεπτά πριν, c-max είπε

Το edge 16 δεν εχει σταματησει ουτε λεπτο εδω και πεντε μερες. Σημερα δουλευει στα 280-300w με εξωτερικη τωρα στους 15,5. Το μεσημερι ειχε φτασει 17+

Τοσες πολλες απωλειες εχει το διαμερισμα;;  η δεν δουλέυει σωστα; Εχει καψει σημερα εως τωρα 6,3kwh οταν το heavy 63 απο τις 5 το πρωι εχει καψει 1kwh

Δεν δουλευει το σαιτ που υπολογιζε το cop Μπορει καποιος να μου αν η αποδοση φαινετε σωστη;

Μετρησα 23,7 θερμοκρασια εισοδου και 32,2 εξοδου στην δευτερη ταχυτητα ανεμιστηρα και 280 w καταναλωση Υγρασια περι τα 67% . Με τι cop δουλευει;

Με τί ταχύτητα ανεμιστήρα;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

18 ώρες πριν, Specs είπε

ναι αλλα με ολα του τα μειον! κοστος, αποσβεση ΠΟΤΕ, θορυβο κλπ

Κόστος; Απόσβεση; Για κόστος κτησης αναφέρεστε; Θόρυβος στο 24αρι που έχω είναι αμελητέος κόστος κτήσης ένα 100ρικο παραπάνω από 18αρι , αφού η κατανάλωση είναι λιγότερη στο 24αρι δεν καταλαβαίνω 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καλησπέρα σε όλους! Θα ήθελα να ρωτήσω με ποιον τρόπο θα μπορούσα να δω την κατανάλωση του κλιματιστικού μου! Ευχαριστώ!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

54 λεπτά πριν, c-max είπε

Το edge 16 δεν εχει σταματησει ουτε λεπτο εδω και πεντε μερες. Σημερα δουλευει στα 280-300w με εξωτερικη τωρα στους 15,5. Το μεσημερι ειχε φτασει 17+

Τοσες πολλες απωλειες εχει το διαμερισμα;;  η δεν δουλέυει σωστα; Εχει καψει σημερα εως τωρα 6,3kwh οταν το heavy 63 απο τις 5 το πρωι εχει καψει 1kwh

Δεν δουλευει το σαιτ που υπολογιζε το cop Μπορει καποιος να μου αν η αποδοση φαινετε σωστη;

Μετρησα 23,7 θερμοκρασια εισοδου και 32,2 εξοδου στην δευτερη ταχυτητα ανεμιστηρα και 280 w καταναλωση Υγρασια περι τα 67% . Με τι cop δουλευει;

Η θερμοκρασία που "πιάνουν" είναι η ίδια;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, NikosRocknRolla είπε

Καλησπέρα σε όλους! Θα ήθελα να ρωτήσω με ποιον τρόπο θα μπορούσα να δω την κατανάλωση του κλιματιστικού μου! Ευχαριστώ!

Αν το κλιματιστικό είναι συνδεδεμένο σε πρίζα θα βλέπεις κατανάλωση με μια έξυπνη πρίζα που υποστηρίζει μέτρηση κατανάλωσης. Αν πηγαίνει κατευθείαν γραμμή από τον πίνακα με εναν μετρητή ενέργειας. Ρίξε μια ματιά τις τελευταίες 5-10 σελίδες έχει γίνει εκτενής αναφορά στο συγκεκριμένο θέμα. 

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Στις 9/1/2023 στις 11:48 ΠΜ, liakjim είπε

Εγώ βλέπω 22τμ σαλόνι και κουζίνα μαζί (άντε 30 με τον διάδρομο) και 2 μικρά δωματιάκια των 10τμ.

Θα έβαζα ένα 13άρι ή 16άρι haori και άλλα 2Χ9άρια στα δωμάτια.

Επειδή μιλάμε για υπερδιαστασιολογήσεις κι αναρωτιέμαι:

Έχω ήδη βάλει ένα Haori 16άρι στο σαλόνι και τώρα θα παραγγείλω κι ένα yukai για να μπει στην κρεβατοκάμαρα με σκοπό να καλύπτει και τις 2 αντικρυστές κρεβατοκάμαρες (στο αρχικό ποστ υπάρχει κάτοψη) .  Μέχρι τώρα, με ανοιχτές πόρτες, τα καταφέρνει και το Haori  μόνο του, αλλά μιλάμε για φθινόπωρο ακόμη και υπάρχει και το θέμα του καύσωνα. Ξέρω πως το σωστό είναι 2 9άρια, αλλά έχω 1 voucher και για τους επόμενους μήνες δεν προβλέπεται να μου περισσέψουν χρήματα (θα μου λείψουν για την ακρίβεια), συνεπώς 1 10άρι ή 1 13άρι; Η διαφορά στην τιμή είναι μόνο 20€, τι θα κάνατε στη θέση μου; 

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 ώρες πριν, liakjim είπε

Με τί ταχύτητα ανεμιστήρα;

Στη δευτερη ταχυτητα

 

2 ώρες πριν, Maurikycli είπε

Η θερμοκρασία που "πιάνουν" είναι η ίδια;

Ναι, και το heavy ισως λιγο παραπανω

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 λεπτά πριν, c-max είπε

 

 

Ναι, και το heavy ισως λιγο παραπανω

Μήπως το ένα έχει πιο δυσμενή χαρακτηριστικά; Προσανατολισμός, μέγεθος παράθυρων κλπ 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Ειχα ζητηση 21, εβαλα 19 να δω αν κοψει. Εκοψε και μετα εβαλα 20 ζητηση. Προς το παρον παιζει στα 190.

16ρι.png

Επεξ/σία από c-max
  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 λεπτά πριν, c-max είπε

Ειχα ζητηση 21, εβαλα 19 να δω αν κοψει. Εκοψε και μετα εβαλα 20 ζητηση

δεν χανεις τιποτε αν το κλεινεις και το βγαζεις απο πριζα σε τετοιες περιπτωσεις, μπορει να ξεκολλαει ετσι.

Μου ετυχε στο daikin 35 sensira δυο τρεις φορες...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης
Αυτό το θέμα είναι πλέον κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.

  • Δημιουργία νέου...