Προς το περιεχόμενο

Συμβουλές κι απορίες για κλιματιστικά - Part 2


billdanos

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
15 λεπτά πριν, Astreos είπε

Μετά από μελέτη και πολύτιμες συμβουλές σε αυτό το thread, έβαλα και εγώ το Toshiba Shorai Premium 18άρι. Ο εγκαταστάτης μου φάνηκε πολύ καλός και όταν του είπα για αυτά που έμαθα εδώ μέσα (2μ χαλκοσωλήνα, αντλία κενού), μου απάντησε πως αυτά εννοούνται!

Τώρα θα ήθελα τις συμβουλές σας για τον τρόπο λειτουργίας του για θέρμανση, καθώς πρώτη φορά χρησιμοποιώ κλιματιστικό για θέρμανση:

1) Γενικά δεν είμαι της πολύς ζέστης. Σε τι θερμοκρασία να το έχω, 21?

2) Η ένταση του ανεμιστήρα να δουλεύει στο αυτόματο ή περίπου στη μέση (θέση 3 από 5)?

3) Οι περσίδες να είναι προς τα κάτω ή swing?

4) Όταν είμαι εκτός σπιτιού για κανένα δίωρο, να το κλείνω ή να το αφήνω να λειτουργεί? Δηλαδή, μήπως θα καταναλώσει το ίδιο αν το αφήσω να λειτουργεί σε σχέση με όταν το ανοίξω όταν γυρίσω και μέχρι να πιάσει τη θερμοκρασία του?

5) Σε χαμηλές εξωτερικές θερμοκρασίες (γύρω στο 0 και κάτω) αξίζει να το λειτουργήσω αποκλειστικά ή θα είναι πιο αποδοτικό αν λειτουργεί επικουρικά και ο λέβητας πετρελαίου?

Ελπίζω να μην κούρασα και αν έχετε κάποιες προτάσεις για τον τρόπο λειτουργίας του, καλοδεχούμενες.

Αν δεν είσαι στο Νευροκόπι και τα btu που αγόρασες είναι εντάξει για τον χώρο σου (ούτε πολλά ούτε λίγα) και δεν περιμενεις να ζεστανει και κανα 2 δωμάτια σε άλλο νομό:

α) Το πιο πιθανό είναι να μη χρειαστείς καλοριφέρ

β) ανάβεις στους 21 (και 20 αναλόγως τον ανθρωπο) αν δεν είσαι της πολλής ζέστης και τα λέμε κάπου μέσα στο Μάρτιο για κλείσιμο. Περσίδες όπους σε βολεύει κατά προτίμηση όχι ψηλά, ανεμιστήρας στο αυτόματο.

Επεξ/σία από Αντώνης Τ.
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 28,4k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

  • liakjim

    6101

  • dimostr

    2725

  • Specs

    1497

  • userAnon

    680

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοσιευμένες Εικόνες

2 λεπτά πριν, Αντώνης Τ. είπε

Αν δεν είσαι στο Νευροκόπι και τα btu που αγόρασες είναι εντάξει για τον χώρο σου (ούτε πολλά ούτε λίγα) και δεν περιμενεις να ζεστανει και κανα 2 δωμάτια σε άλλο νομό:

α) Το πιο πιθανό είναι να μη χρειαστείς καλοριφέρ

β) ανάβεις στους 21 (και 20 αναλόγως τον ανθρωπο) αν δεν είσαι της πολλής ζέστης και τα λέμε κάπου μέσα στο Μάρτιο για κλείσιμο. 

Εννοείς ότι το αφήνω μονίμως ανοιχτό? Ακόμη και το βράδυ?  Ένταση του ανεμιστήρα?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 λεπτά πριν, Αντώνης Τ. είπε

Αν δεν είσαι στο Νευροκόπι και τα btu που αγόρασες είναι εντάξει για τον χώρο σου (ούτε πολλά ούτε λίγα) και δεν περιμενεις να ζεστανει και κανα 2 δωμάτια σε άλλο νομό:

Έχει απώλειες για 10 αρι και έβαλε 18 αρι ,

Το μόνο που θα τον σώσει είναι να έχει βάλει πραγματικά το shorai και δεν έχει κάνει λάθος το μοντέλο 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
Στις 4/1/2023 στις 9:10 ΜΜ, TSITSI58 είπε

Καλησπέρα και καλή χρονιά σε όλους. Κάτοχος voucher για ανακύκλωση συσκευών και έχω μπει στην διαδικασία να ψάξω για αλλαγή του παλιού μου κλιματιστικού ενός sanyo 24000btu περίπου 15ετιας απλό όχι inverter. Ο χώρος που θέλω να καλύψω για ψύξη - θέρμανση είναι ενιαίος περίπου 70 τετραγωνικά στην Καβάλα σε περιοχή κοντά στην Θάλασσα. Το σπίτι ισόγειο με όροφο από επάνω,  δεν διαθέτει μόνωση (είναι στα σχέδια να μπει)  και διαθέτει πλαστικά κουφώματα με διπλά τζάμια 25ετιας. Θα ήθελα την γνώμη σας για κάποια κλιματιστικά που είδα και θεωρώ ότι είναι ποιοτικά 

MITSUBISHI Heavy SRK/SRC-71ZR-W 24000 

Gree Aura GRC-241QI/KAR-N5/GRCO-241QI/KAR-N5 

 Toshiba Shorai Edge RAS-B24J2KVSG-E/RAS-24J2AVSG-E    

Με ενδιαφέρουν περισσότερο η αξιοπιστία - απόδοση - οικονομία παρά τα διάφορα comfort που μπορεί να έχουν.

Η αγορά πιθανότατα να γίνει από κάποια μεγάλη αλυσίδα διότι με ενδιαφέρει και η δωρεάν εγκατάσταση. Ευχαριστώ εκ των προτέρων.

 

 

Επανέρχομαι στην αναζήτηση κλιματιστικού με τα παραπάνω στοιχεία του σπιτιού μου ζητώντας τις συμβουλές σας. Δυστυχώς το Mitsubishi που αναφέρω παραπάνω σύμφωνα  με την επίσημη εταιρεία θα υπάρχει στα τέλη Φεβρουαρίου. Επειδή το voucher λήγει στα μέσα Μαρτίου δεν θέλω να το διακινδυνεύσω. Δεκτή η όποια βοήθεια.Ευχαριστω εκ των προτέρων.

Επεξ/σία από TSITSI58
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

4 λεπτά πριν, dimostr είπε

Έχει απώλειες για 10 αρι και έβαλε 18 αρι ,

Το μόνο που θα τον σώσει είναι να έχει βάλει πραγματικά το shorai και δεν έχει κάνει λάθος το μοντέλο 

Μια χαρά επιλογή έκανε. Μένει Πέλλα και οι απώλειες είναι για 19. Και ναι, έχει βάλει το premium, το καλό , το ορθόδοξο 😉😅

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

4 λεπτά πριν, dimostr είπε

Έχει απώλειες για 10 αρι και έβαλε 18 αρι ,

Το μόνο που θα τον σώσει είναι να έχει βάλει πραγματικά το shorai και δεν έχει κάνει λάθος το μοντέλο 

RAS-18J2KVRG-E γράφει το μοντέλο

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

4 λεπτά πριν, dimostr είπε

Έχει απώλειες για 10 αρι και έβαλε 18 αρι ,

Το μόνο που θα τον σώσει είναι να έχει βάλει πραγματικά το shorai και δεν έχει κάνει λάθος το μοντέλο 

Υποθέτω/Ελπίζω ότι είναι σε μέρος όπυς βλέπει συχνά -χ βαθμούς ειδάλλως θα έχει ον/οφφ και οχι ιδανικες συνθήκες θερμικής άνεσης.

Ωστόσο είχε βάλει ζητούμενη 19, ίσως στο 21-22 ανεβαίνουν κάπως οι ανάγκες και δεν είναι τόσο μεγάλο το χάσμα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 λεπτό πριν, TSITSI58 είπε

Επανέρχομαι στην αναζήτηση κλιματιστικού με τα παραπάνω στοιχεία του σπιτιού μου ζητώντας τις συμβουλές σας. Δυστυχώς το Mitsubishi που αναφέρω παραπάνω σύμφωνα ωκαι με την επίσημη εταιρεία θα υπάρχει στα τέλη Φεβρουαρίου. Επειδή το voucher λήγει στα μέσα Μαρτίου δεν θέλω να το διακινδυνεύσω. Δεκτή η όποια βοήθεια.Ευχαριστω εκ των προτέρων.

Μπορείς να πας στο edge. Θα μπορούσες να ρωτήσεις και για το ap71.

1 λεπτό πριν, Αντώνης Τ. είπε

Υποθέτω/Ελπίζω ότι είναι σε μέρος όπυς βλέπει συχνά -χ βαθμούς ειδάλλως θα έχει ον/οφφ και οχι ιδανικες συνθήκες θερμικής άνεσης.

Ωστόσο είχε βάλει ζητούμενη 19, ίσως στο 21-22 ανεβαίνουν κάπως οι ανάγκες και δεν είναι τόσο μεγάλο το χάσμα.

Δες πιο πάνω.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
4 λεπτά πριν, liakjim είπε

 

Δες πιο πάνω.

έχουμε γίνει soulmates εδώ μέσα. 😄

Αναμένω εντυπώσεις από τον φίλο με ανυπομονησία, να καταρριφθούν και οι τελευταίοι μύθοι για τα κλιματιστικά.

@Astreos Δεν κλείνεις ΠΟΤΕ, ανεμιστήρας αυτόματο, περσίδες όπως σε βολεύει, κατά προτίμηση όχι ψηλά.

Μη μας ξεχάσεις, κάποια στιγμή μπες να μας γράψεις ξανα τις εντυπώσεις σου.

Επεξ/σία από Αντώνης Τ.
  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

10 λεπτά πριν, liakjim είπε

Μπορείς να πας στο edge. Θα μπορούσες να ρωτήσεις και για το ap71.

Δες πιο πάνω.

Απ' ότι βλέπω το ap 71 δεν υπάρχει στις αλυσίδες που υπάρχουν στην περιοχή μου. Με προβληματίζει και λίγο το made in στους γείτονες, από την άλλη το edge είναι μια καλή επιλογή αλλά διαβάζω για διάφορα προβληματακια. Τελικά δύσκολη η επιλογή ενός κλιματιστικού. Τα toytomi Fujitsu inventor θεωρούνται κατώτερης ποιότητας συνολικά; 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Screenshot_20230118-123003.png.12dcfab90dd0857c14cd45ac1a442280.pngδε το βλεπω να αναβει σημερα 

Όλη τη θερμοκρασία του σπιτιού την κρατάει το shorai με.ζητηση 20 και εσωτερική 21,6 αφού η εξωτερική ειναι κοντά στους 17-18

image.png

Επεξ/σία από dimostr
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

48 λεπτά πριν, Astreos είπε

Αν είναι για μένα η ερώτηση, είχα δώσει αυτά τα στοιχεία από το γνωστό εργαλείο:

3065.54 Watt, 2636.36 KCal/h, 51.09 Watt/m2, 43.94 KCal/h/m2 με 19ο C.

Ναι.

Ό,τι είπε ο Αντώνης (χρόνια πολλά!).

Εφόσον έχεις την επιλογή με κλασσική θέρμανση , παρακολούθησε τις καταναλώσεις σου και αναλόγως κινείσαι. 

Προσωπικά το αιρκοντίσιον για θέρμανση το έχω στους 19 γενικά αλλά υπάρχουν μέρες που το ανεβάζω στους 20 ή 21. Ίσως να έχει να κάνει με την υγρασία ή με την κούραση η ανάγκη για περισσότερο. Την ταχύτητα την έχω στο auto και τις περσίδες είτε κάτω είτε κι αυτές στο swing. Το βράδυ μπορείς να το μειώνεις κατά ένα βαθμό αλλά και πάλι θα το κρίνεις εσύ. Εννοείται ότι δεν το σβήνεις όταν λείπεις για λίγο 

  • Like 2
  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

25 λεπτά πριν, TSITSI58 είπε

Απ' ότι βλέπω το ap 71 δεν υπάρχει στις αλυσίδες που υπάρχουν στην περιοχή μου. Με προβληματίζει και λίγο το made in στους γείτονες, από την άλλη το edge είναι μια καλή επιλογή αλλά διαβάζω για διάφορα προβληματακια. Τελικά δύσκολη η επιλογή ενός κλιματιστικού. Τα toytomi Fujitsu inventor θεωρούνται κατώτερης ποιότητας συνολικά; 

Δεν θα με προβλημάτιζαν τα όποια θέματα βγήκαν σε κάποια toshiba. Αντιμετωπίζονται υπό εγγύηση χωρίς 2η κουβέντα. Προσωπικά δεν θα κοίταγα κάτι άλλο.

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

18 ώρες πριν, aGka8l είπε

ερώτηση , inventor 24 , συγκεκριμενα Aria AR4VI32-24WFI/AR4VO32-24  εχει πολυ μεγάλη εξ μονάδα  και ειναι θεμα που θα μπει η μονάδα , μου παν οτι δεν εχει πρόβλημα να ανεβεί ταράτσα , η συνολική απόσταση της σωλήνας θα ειναι 5,5 μέτρα , ισχύει?

 

επίσσης 2η ερώτηση  , σε χωρο που ειναι υπολογισμένο για 9000 btu , βγαινει στην ιδια τιμή (για την ακρίβεια 10ευρώ φτηνότερο ) το ιδιο μοντέλο σε 12.000 btu κερδίζουμε χάνουμε κάτι αν μπει το μεγαλύτερο?

ενα μικρο bump , sorry!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 λεπτό πριν, aGka8l είπε

ενα μικρο bump , sorry!

Δεν έχεις πρόβλημα με τα μέτρα των σωληνώσεων 

Τώρα για το άλλο θέμα μεταξύ 9 και 12 που λες το θέμα είναι πόσο σωστά είναι υπολογισμένες οι απώλειες εάν είσαι κοντά η ανάμεσα 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης
Αυτό το θέμα είναι πλέον κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.

  • Δημιουργία νέου...