Προς το περιεχόμενο

Συμβουλές κι απορίες για κλιματιστικά - Part 2


billdanos

Προτεινόμενες αναρτήσεις

 

Μαζί με μια ποιοτική/επώνυμη ασφάλεια στη γραμμή,  οι από κάτω μετρητές ενέργειας sonoff/Tuya που μπαίνουν στον πίνακα και πιάνου μια θέση δεν είναι βολικές ;  

 

Screenshot_20230117_225159_AliExpress.jpg

Screenshot_20230117_225059_AliExpress.jpg

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 28,4k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

  • liakjim

    6101

  • dimostr

    2725

  • Specs

    1497

  • userAnon

    680

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοσιευμένες Εικόνες

μετα την απαραιτητη Κλοπη Πνευματικης Ιδιοκτησιας του liakjim , προσθεσα 16ρι - 22ρι και 24ρι edge  και για να μην μεινουν αποριες, ολα τα Daisekai. Επισης επειδη δεν ξερω να κανω ...(δεν θυμαμαι πως τον ειπε τον υπολογισμο για ενδιαμεσες τιμες ο liakjim)ενδεχομενως εχει μια μικρη αποκλιση στις πολυ χαμηλες θερμοκρασιες , αλλα ανευ σημασιας λογω χαμηλης συμμετοχης τους στο συνολο.

Ετσι ευκολα βλεπει κανεις ποιο ειναι αποδοτικοτερο κλπ κλπ

Στα daiseikai αυθαδιασα λιγο στους συντελεστες επειδη στο βιβλιο του, στους πινακες εχει 100 % διαφορετικη ισχυ απο οτι το maximum που εχει το ταμπελακι στην επικεφαλιδα του πινακα.

 

1223104374_1712023110800.jpg.7b26ac2753b83da4b74b9050fa4b7c3e.jpg

Α ναι , εβαλα και ενα πινακακι με την βαρυτητα της εκαστοτε θερμοκρασιας για κανα διαστραμμενο...

711133080_1712023111000.jpg.e8632065db5388898b07a95185a86d83.jpg

Στο δια ταυτα: ΜΗΝ ΥΠΕΡΔΙΑΣΤΑΣΙΟΛΟΓΕΙΤΕ...( θα δοκιμασω και για ΥΠΟ-διαστασιολογηση καποια στιγμη)

  • Like 2
  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

10 λεπτά πριν, Specs είπε

μετα την απαραιτητη Κλοπη Πνευματικης Ιδιοκτησιας του liakjim , προσθεσα 16ρι - 22ρι και 24ρι edge  και για να μην μεινουν αποριες, ολα τα Daisekai. Επισης επειδη δεν ξερω να κανω ...(δεν θυμαμαι πως τον ειπε τον υπολογισμο για ενδιαμεσες τιμες ο liakjim)ενδεχομενως εχει μια μικρη αποκλιση στις πολυ χαμηλες θερμοκρασιες , αλλα ανευ σημασιας λογω χαμηλης συμμετοχης τους στο συνολο.

Ετσι ευκολα βλεπει κανεις ποιο ειναι αποδοτικοτερο κλπ κλπ

Στα daiseikai αυθαδιασα λιγο στους συντελεστες επειδη στο βιβλιο του, στους πινακες εχει 100 % διαφορετικη ισχυ απο οτι το maximum που εχει το ταμπελακι στην επικεφαλιδα του πινακα.

 

1223104374_1712023110800.jpg.7b26ac2753b83da4b74b9050fa4b7c3e.jpg

Α ναι , εβαλα και ενα πινακακι με την βαρυτητα της εκαστοτε θερμοκρασιας για κανα διαστραμμενο...

711133080_1712023111000.jpg.e8632065db5388898b07a95185a86d83.jpg

Στο δια ταυτα: ΜΗΝ ΥΠΕΡΔΙΑΣΤΑΣΙΟΛΟΓΕΙΤΕ...( θα δοκιμασω και για ΥΠΟ-διαστασιολογηση καποια στιγμη)

Εδώ βλέπω το 24αρι να έχει το μικρότερο κόστος και εσύ λες να μην υπερδιαστασιολογειτε;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 λεπτό πριν, liakjim είπε

Εδώ βλέπω το 24αρι να έχει το μικρότερο κόστος και εσύ λες να μην υπερδιαστασιολογειτε;

ναι αλλα με ολα του τα μειον! κοστος, αποσβεση ΠΟΤΕ, θορυβο κλπ

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 λεπτά πριν, Specs είπε

ναι αλλα με ολα του τα μειον! κοστος, αποσβεση ΠΟΤΕ, θορυβο κλπ

Είναι τόσο καλό το 24αρι; Βγάζει τρελά COPs. Αν ναι, ετοιμαστείτε για πρόταση σε 24αρι edge παντού 😅

Δεν ανεβάζεις λίγο το Excel;

Επίσης τί είναι ο συντελεστής βαρύτητας;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 λεπτό πριν, liakjim είπε

Είναι τόσο καλό το 24αρι; Βγάζει τρελά COPs. Αν ναι, ετοιμαστείτε για πρόταση σε 24αρι edge παντού 😅

Δεν ανεβάζεις λίγο το Excel;

Επίσης τί είναι ο συντελεστής βαρύτητας;

Δεν αποκλειεται να εχω και λαθη ειπαμε...παιρνω τον μεσο ορο δυο τιμων αν δεν ειναι ακριβως η πολυ κοντα σε καποιο κελι του πινακα.

Ο συντελεστης ειναι για να μας δειξει οτι ενω οι ωρες στους 0 βαθμους ειναι 0,2 % του συνολου, καταλαμβανουν ποσοστο 0,35 % στην καταναλωση (ο λογος ποσοστων ειναι ο συντελεστης).

https://docs.google.com/spreadsheets/d/1GdJno5anAq_3y-iDUuonxD9Fin2-1hxR/edit?usp=sharing&ouid=105435427896843511502&rtpof=true&sd=true

 

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

16 ώρες πριν, EchiDNA είπε

Θα με βόλευε να τα είχα ανά ώρα. Τους το ζήτησα και περιμένω να δω αν μπορούν να μου τα δώσουν.

Ο σταθμος που σε ενδιαφερει, εχει ηδη δημοσιευμενες βαθμοημερες θερμανσης η τα ζητησες επειδη δεν τα εχει καθολου και κατ επεκταση ρωτησες κ πιο αναλυτικα για ωρες?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

10 ώρες πριν, Specs είπε

προσθεσα 16ρι - 22ρι και 24ρι edge

Το μόνο προβληματικό σημείο είναι ότι τα μεγάλα κλιματιστικά βγαίνουν εκτός εύρους λειτουργίας στα χαμηλά φορτία για τις μικρές απαιτήσεις, οπότε δεν ξέρω τι πρέπει να μπουν για τα cop εκεί (θα δουλεύουν onoff). 

Θα άξιζε μια δοκιμή και σε 5000W απώλειες.

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

44 λεπτά πριν, Specs είπε

Ο σταθμος που σε ενδιαφερει, εχει ηδη δημοσιευμενες βαθμοημερες θερμανσης η τα ζητησες επειδη δεν τα εχει καθολου και κατ επεκταση ρωτησες κ πιο αναλυτικα για ωρες?

Έχει ήδη βαθμοημέρες για 18.3 βαθμούς, αλλά θα βόλευε ανά ώρα.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μετά από μελέτη και πολύτιμες συμβουλές σε αυτό το thread, έβαλα και εγώ το Toshiba Shorai Premium 18άρι. Ο εγκαταστάτης μου φάνηκε πολύ καλός και όταν του είπα για αυτά που έμαθα εδώ μέσα (2μ χαλκοσωλήνα, αντλία κενού), μου απάντησε πως αυτά εννοούνται!

Τώρα θα ήθελα τις συμβουλές σας για τον τρόπο λειτουργίας του για θέρμανση, καθώς πρώτη φορά χρησιμοποιώ κλιματιστικό για θέρμανση:

1) Γενικά δεν είμαι της πολύς ζέστης. Σε τι θερμοκρασία να το έχω, 21?

2) Η ένταση του ανεμιστήρα να δουλεύει στο αυτόματο ή περίπου στη μέση (θέση 3 από 5)?

3) Οι περσίδες να είναι προς τα κάτω ή swing?

4) Όταν είμαι εκτός σπιτιού για κανένα δίωρο, να το κλείνω ή να το αφήνω να λειτουργεί? Δηλαδή, μήπως θα καταναλώσει το ίδιο αν το αφήσω να λειτουργεί σε σχέση με όταν το ανοίξω όταν γυρίσω και μέχρι να πιάσει τη θερμοκρασία του?

5) Σε χαμηλές εξωτερικές θερμοκρασίες (γύρω στο 0 και κάτω) αξίζει να το λειτουργήσω αποκλειστικά ή θα είναι πιο αποδοτικό αν λειτουργεί επικουρικά και ο λέβητας πετρελαίου?

Ελπίζω να μην κούρασα και αν έχετε κάποιες προτάσεις για τον τρόπο λειτουργίας του, καλοδεχούμενες.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

9 λεπτά πριν, Maurikycli είπε

Τί απώλειες έχει ο χώρος;

Αν είναι για μένα η ερώτηση, είχα δώσει αυτά τα στοιχεία από το γνωστό εργαλείο:

3065.54 Watt, 2636.36 KCal/h, 51.09 Watt/m2, 43.94 KCal/h/m2 με 19ο C.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης
Αυτό το θέμα είναι πλέον κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.

  • Δημιουργία νέου...