Προς το περιεχόμενο

Συμβουλές κι απορίες για κλιματιστικά - Part 2


billdanos

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
5 λεπτά πριν, liakjim είπε

Οι απώλειες είναι γραμμικές. Αν έχεις Χ απώλειες στους 0C με 20C μέσα, θα έχεις Χ/2 στους 10C κοκ

δώσε ένα παράδειγμα σε παρακαλώ.. πως υπολογίζουμε τις Χ απώλειες στους 0? ότι καίει εκείνη την ώρα? 

αν το βάλεις και σε ένα εξελακι ακόμα καλύτερα.. 

 

edit: στο εξελ σου θα έπρεπε σύμφωνα με το παραπάνω στους 10 να έχει 1750

image.png.37dc1a31081474becaada67ea8acf982.png

Επεξ/σία από userAnon
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 28,4k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

  • liakjim

    6101

  • dimostr

    2725

  • Specs

    1497

  • userAnon

    680

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοσιευμένες Εικόνες

4 ώρες πριν, bill2015 είπε

Καλημέρα στο team 

ήθελα να κάνω μια ερώτηση 

Εχω το toyotomi κλιματιστικο με την εφαρμογή ewpe smart 

Είναι συνδεδεμένο, όταν συνδέομαι στο ίδιο wifi το διαχειρίζομαι 

Αλλά απομακρυσμένα π.χ σε άλλο δίκτυο η με δεδομένα δεν μπορώ 

Τέτοιο πρόβλημα δεν αντιμετωπίζω. Θα πρότεινα να δεις αν υπάρχει κάποια ενημέρωση για την εφαρμογή, και μετά αν δεις ότι δεν δουλεύει κάνε clear cache και σαν τελευταία λύση διαγραφή και εγκατάσταση εκ νέου.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

3 λεπτά πριν, userAnon είπε

δώσε ένα παράδειγμα σε παρακαλώ.. πως υπολογίζουμε τις Χ απώλειες στους 0? ότι καίει εκείνη την ώρα? 

αν το βάλεις και σε ένα εξελακι ακόμα καλύτερα.. 

 

edit: στο εξελ σου θα έπρεπε σύμφωνα με το παραπάνω στους 10 να έχει 1750

image.png.37dc1a31081474becaada67ea8acf982.png

Είχα βάλει με 22C αρχικά, για αυτό είχα το μέσο στους 11C. Δεν αλλάζει κάτι σημαντικά.

Το 3500 επαναλαμβάνω είναι φανταστικό παράδειγμα, διάβασε λίγο πιο πίσω.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

5 λεπτά πριν, liakjim είπε

Το 3500 επαναλαμβάνω είναι φανταστικό παράδειγμα, διάβασε λίγο πιο πίσω.

το καταλαβαίνω αυτό.. Απλά προσπαθώ να δω αν γίνεται να βρω τις πραγματικές απώλειες στον χώρο μου..

έχω αρκετά στοιχεία// πχ στους 0 με 20 ζήτηση καιει πχ 650w/ώρα ή στους 10 με ίδια ζήτηση 280w/ωρα

μπορώ να υπολογίσω τις απώλειες του χώρου? 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 λεπτά πριν, userAnon είπε

το καταλαβαίνω αυτό.. Απλά προσπαθώ να δω αν γίνεται να βρω τις πραγματικές απώλειες στον χώρο μου..

έχω αρκετά στοιχεία// πχ στους 0 με 20 ζήτηση καιει πχ 650w/ώρα ή στους 10 με ίδια ζήτηση 280w/ωρα

μπορώ να υπολογίσω τις απώλειες του χώρου? 

Εύκολα. Φτιάξε τις παραμέτρους από το πινακάκι του κλιματιστικού σου (20C μέσα) , δες πόσο καίει σε ισορροπία, βάλε εξωτερική, δες το output =απώλειες. Γραμμικά θα έχεις και τις υπόλοιπες. Μπορείς να επαναλάβεις και σε άλλα σημεία ισορροπίας για επιβεβαίωση. 

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 λεπτά πριν, liakjim είπε

Όπου βλέπεις Q, είναι το output (24άρι edge):

ααα.. αυτό έλεγα μήπως μπορούμε να το υπολογίσουμε μόνοι μας, από τα υπόλοιπα στοιχεία που έχουμε..

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
22 ώρες πριν, Swimmer21 είπε

Είσαι ευχαριστημένος με το Arata; Έχεις δει καταναλωση καθόλου;

Για αγορά 18.000 btu σε τι θα πηγαίνατε και γιατί;

Daikin Siesta Sensira;

Toshiba Shorai Edge;

Toshiba Arata;

Ήθελα να αγοράσω από το πλαίσιο λόγω έκπτωσης που έχω αλλά δυστυχώς δεν έχουν Toshiba. Έχουμε κάποια άλλη επιλογή με προτεραιότητα στο να είναι αθόρυβο και χαμηλό σε κατανάλωση;

Προσωπικα ναι είμαι πολύ ευχαριστημενος με το Arata/Yukai...Εχω ζητηση στους 21c αυτοματο. Δεν ακουγεται καθολου η μοναδα βασικα οτι δουλευει..Τοσο αθορυβο δεν εχω συναντήσει...Ενω αρχικα εβελπα καταναλωση 210-230w πλεον εχουμε πεσει στα 190-210.. Ειχα ενα θεμα στν αρχη με εναν ηχο που ακουω οταν ξεκιναει η εξωτερικη για 3-4 δευτερα κι ενω ειναι περιπου στα 100w   κατανάλωσης αλλα μεχρι εκει...Ο εγκαταστατης λεει δεν ειναι κατι...ειναι φυσιολογικό με την δικαιολογία οτι ανεβαίνουν τα λαδια στο συμπιεστη ενω ειναι παγωμένος..Ειδα κι ενα βιντεο απο μοναδα Shorai που κανει τον ιδιο ηχο...Θα το ψαξω και θα το ανεβασω...Αν δεν χειροτερέψει ο ηχος δεν θα ασχοληθω περαιτερω....Με 7 χρονια εγγυηση θα ειμαι standby για το οτιδηποτε...Κ τωρα παλι Arata θα επελεγα..

O ήχος ξεκινάει στο 0:30 για 5 δευτερόλεπτα περίπου.

3 ώρες πριν, perelevas είπε

Ενημερώνω.Εχθές το πρωί Δευτέρα παίρνω τηλ την αντιπροσωπία ,σήμερα το πρωί Τρίτη ,ήρθε ο τεχνικός, είδε το μηχάνημα ,άκουσε τον θόρυβο και δήλωσε βλάβη στον συμπιεστή. Σε μια δυο μέρες θα με πάρουν τηλ είπε για να κανονίσουμε για την αντικατάσταση του μηχανήματος.Πάντως δεν είναι σίγουρος είπε, για το τι θα αποφασίσει η εταιρία .Αλλαγή συμπιεστή ή ολόκληρης της εξωτερικής μονάδας. Γιά περαιτέρω εξελίξεις θα ενημερώσω.
Ευχαριστώ όλους για την βοήθεια σας.
 

ppmarkos  περιμένω εντυπώσεις  από τον wifi αντάπτορα  και για το αν δείχνει καταναλώσεις,όταν θα έχεις ολοκληρωμένη άποψη.

Λογικά θα σου αλλάξουν όλη την εξωτερική...Κρατά μας ενήμερους...

Να τον πάρεις τον ανταπτορα...Είναι εξαιρετικός..Και ναι δείχνει κατανάλωση...

IMG_1073.PNG

IMG_1077.PNG

IMG_1078.jpeg

IMG_1079.jpeg

Επεξ/σία από ppmarkos
  • Like 3
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
56 λεπτά πριν, thomka είπε

Η αλήθεια είναι ότι ήθελα να το τρέξω έστω και πιλοτικά για να δω πώς τα πάει (καλά έκανε και μπήκε 24αρί; Έχει πολλά onoff;) αλλά και να δώσω feedback εδώ στην ομάδα.

1η λύση. Αγοράζεις shelly em, το βάζεις στον πίνακα με ηλεκτρολόγο. 100% ασφαλής επιλογή.

2η λύση. Αγοράζεις το sonoff pow elite r3 και το βάζεις στον πίνακα με ηλεκτρολόγο. Λιγότερο ασφαλής επιλογή μιας και δεν μετράει επαγωγικά αλλά είναι 20Α και έχει πιστοποίηση για φλόγα. Ας πούμε 99% ασφαλής επιλογή.

3η λύση. Αγοράζεις το sonoff pow r3 και το βάζεις με ηλεκτρολόγο κάπου στην γραμμή πχ τραβάει από το μπουάτ. Δεν μετράει επαγωγικά αλλά είναι 25Α και πλέον είσαι εκτός από τον πίνακα.  Ας πούμε 99% ασφαλής επιλογή.

Υπόψη ότι αν θέλεις να βλέπεις διαγράμματα, οι 3 προηγούμενες λύσεις, θέλουν homeassistant.

4η λύση. Αγοράζεις μια tapo p110 και το βάζεις με ηλεκτρολόγο κάπου στην γραμμή με πρόσθεση πρίζας και φις σούκο. Θα σε καλύψει στο 99% των περιπτώσεων και θα έχεις και διαγράμματα. Ας πούμε 95% ασφαλής επιλογή.

 

12 λεπτά πριν, userAnon είπε

ααα.. αυτό έλεγα μήπως μπορούμε να το υπολογίσουμε μόνοι μας, από τα υπόλοιπα στοιχεία που έχουμε..

Στο δίνει έτοιμο, δεν χρειάζεται να το υπολογίσεις. Μπαίνεις στη γραμμή του C και κοιτάς το σωστό Q με το P που καίει.

Επεξ/σία από liakjim
  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Καλημέρα στην ομάδα. Ψάχνω να αγοράσω κλιματιστικό μεγαλο 24000btu. Θα ήθελα ένα οικονομικό στην κατανάλωση. Το σπίτι είναι 1ου ορόφου, η πολυκατοικία είναι κατασκευασμένη το 2010 με Δ ενεργειακή κλάση (αν το λέω σωστά), στη Τρίπολη. Το θέλω για το σαλόνι περίπου 40τμ. Θα μπορούσε κάποιος να μου προτείνει κάποια. Έχω ρωτήσει σε διάφορα καταστήματα αλλά όλοι προωθούν την δικιά τους μάρκα. Ένας πολυ καλός αντιπρόσωπος  στην Τρίπολη μου προτείνει Daikin FTXF-71D. Νομίζω μου είπε 1700€ με εγκατάσταση και 5 χρόνια εγγύηση.

Επεξ/σία από antoniskots
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 λεπτά πριν, antoniskots είπε

Καλημέρα στην ομάδα. Ψάχνω να αγοράσω κλιματιστικό μεγαλο 24000btu. Θα ήθελα ένα οικονομικό στην κατανάλωση. Το σπίτι είναι 1ου ορόφου, η πολυκατοικία είναι κατασκευασμένη το 2010 με Δ ενεργειακή κλάση (αν το λέω σωστά), στη Τρίπολη. Το θέλω για το σαλόνι περίπου 40τμ. Θα μπορούσε κάποιος να μου προτείνει κάποια. Έχω ρωτήσει σε διάφορα καταστήματα αλλά όλοι προωθούν την δικιά τους μάρκα. Ένας πολυ καλός αντιπρόσωπος  στην Τρίπολη μου προτείνει Daikin FTXF-71D. Νομίζω μου είπε 1700€ με εγκατάσταση και 5 χρόνια εγγύηση.

Ερωτηματολόγιο Αγοράς Κλιματιστικού

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

9 λεπτά πριν, liakjim είπε

Στο δίνει έτοιμο, δεν χρειάζεται να το υπολογίσεις. Μπαίνεις στη γραμμή του C και κοιτάς το σωστό Q με το P που καίει.

δεκτό, αλλά θέλω να υπολογίσω τις απώλειες στα υπνοδωμάτια που έχω τα AUX και του αδελφού μου σε άλλο σπίτι..

για αυτό ρωτάω ποιος είναι ο τρόπος με τα στοιχεία που έχουμε να υπολογίσουμε τις απώλειες

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 λεπτό πριν, userAnon είπε

δεκτό, αλλά θέλω να υπολογίσω τις απώλειες στα υπνοδωμάτια που έχω τα AUX και του αδελφού μου σε άλλο σπίτι..

για αυτό ρωτάω ποιος είναι ο τρόπος με τα στοιχεία που έχουμε να υπολογίσουμε τις απώλειες

Πληρώνεις μηχανολόγο.

Εναλλακτικά με την εφαρμογή ή/και βγάζεις από το toshiba w/m2 και τα κάνεις αναγωγή στους άλλους χώρους. Δεν θα είναι σωστό, αλλά είμαστε στο "εναλλακτικά".

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μόλις τώρα, liakjim είπε

Εναλλακτικά με την εφαρμογή ή/και βγάζεις από το toshiba w/m2 και τα κάνεις αναγωγή στους άλλους χώρους. Δεν θα είναι σωστό, αλλά είμαστε στο "εναλλακτικά".

άρα δεν υπάρχει τρόπος να γίνει δουλειά από τα στοιχεία που έχουμε.. ευχαριστώ

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης
Αυτό το θέμα είναι πλέον κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.

  • Δημιουργία νέου...