Προς το περιεχόμενο

Συμβουλές κι απορίες για κλιματιστικά - Part 2


billdanos

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Καλημέρα στο team 

ήθελα να κάνω μια ερώτηση 

Εχω το toyotomi κλιματιστικο με την εφαρμογή ewpe smart 

Είναι συνδεδεμένο, όταν συνδέομαι στο ίδιο wifi το διαχειρίζομαι 

Αλλά απομακρυσμένα π.χ σε άλλο δίκτυο η με δεδομένα δεν μπορώ 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 28,4k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

  • liakjim

    6101

  • dimostr

    2725

  • Specs

    1497

  • userAnon

    680

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοσιευμένες Εικόνες

Στις 13/1/2023 στις 9:15 ΜΜ, perelevas είπε

Toshiba yukai 13αρι από praktiker.Τοποθετηθηκε 27 Δεκεμβρίου και απο τότε το έχω δουλέψει λίγο . Μερικά απογεύματα για την ακρίβεια. Τις τελευταίες τρεις μέρες που το δουλεύω ακούω ένα βουητό μαζί με το φύσημα του ανεμιστήρα. Το βουητό ξεκινάει όχι από την αρχή που θα το βάλω μπρος,αλλά μετά απο μια- μιαμιση ώρα. 

Παραθέτω ηχητικό. Ακούστε σας παρακαλώ και πείτε μου γνώμες, τι μπορεί να είναι. 

Ενημερώνω.Εχθές το πρωί Δευτέρα παίρνω τηλ την αντιπροσωπία ,σήμερα το πρωί Τρίτη ,ήρθε ο τεχνικός, είδε το μηχάνημα ,άκουσε τον θόρυβο και δήλωσε βλάβη στον συμπιεστή. Σε μια δυο μέρες θα με πάρουν τηλ είπε για να κανονίσουμε για την αντικατάσταση του μηχανήματος.Πάντως δεν είναι σίγουρος είπε, για το τι θα αποφασίσει η εταιρία .Αλλαγή συμπιεστή ή ολόκληρης της εξωτερικής μονάδας. Γιά περαιτέρω εξελίξεις θα ενημερώσω.
Ευχαριστώ όλους για την βοήθεια σας.
 

ppmarkos  περιμένω εντυπώσεις  από τον wifi αντάπτορα  και για το αν δείχνει καταναλώσεις,όταν θα έχεις ολοκληρωμένη άποψη.

  • Like 4
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
Στις 13/1/2023 στις 11:19 ΠΜ, liakjim είπε

Το βάζεις στο καλώδιο τροφοδοσίας της εξωτερικής μονάδας.

0-02-05-fd11310056698248bd3351db3c08c750633c1cb9732865677d17c63e84536fca_644460b5.jpg

 

Στις 13/1/2023 στις 11:30 ΠΜ, Giannis_Io είπε

Λες στον ηλεκτρολόγο να σου κόψει το καλώδιο και να βάλει αρσενικό και θηλυκό φις. Ανάμεσα βάζεις την tapo. Εγώ έτσι μετράω τρία κλιματιστικά (24, 12 και 9000).

Σίριαλ συνέχεια...Ο Ηλεκτρολόγος δεν το κάνει γιατί λέει μετά από ένα χρόνο θα έχω πρόβλημα με την πρίζα και δεν γίνεται...Μάλλον να αλλάξω ηλεκτρολόγο...; Του εξήγησα να κόψει το καλώδιο και να συνδέση την Tapo με αρσενικό θηλυκό πάνω στη γραμμή.

Επεξ/σία από thomka
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, thomka είπε

Ηλεκτρολόγος δεν το κάνει γιατί λέει μετά από ένα χρόνο θα έχω πρόβλημα με την πρίζα και δεν γίνεται.

Τι να εννοεί ο ποιητής άραγε , δηλαδή με αυτή τη λογική εαν υπήρχε προϋπάρχουσα πρίζα στο τοίχο 16 Α θα έπρεπε σε ένα χρόνο να έχει και αυτή πρόβλημα , αυτό έπρεπε να τον ρωτήσεις 

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

3 λεπτά πριν, dimostr είπε

Τι να εννοεί ο ποιητής άραγε , δηλαδή με αυτή τη λογική εαν υπήρχε προϋπάρχουσα πρίζα στο τοίχο 16 Α θα έπρεπε σε ένα χρόνο να έχει και αυτή πρόβλημα , αυτό έπρεπε να τον ρωτήσεις 

Ναι, αυτό μου είπε ακριβώς! Οτι και πρίζα να είχα πάλι θα έκανε κατευθείαν τη σύνδεση στον πίνακα...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

11 ώρες πριν, Specs είπε

Tωρα ξερεις τι λειπει για να το τερματισεις ε?

Στον πινακα με τις ωρες και τις αναγκες ανα θερμοκρασια εξωτερικη, να "περασεις" ολα τα μοντελα του Toshiba Edge κατα προτιμηση , δηλαδη απο 13ρι μεχρι 24ρι , αλλα οχι για τις πραγματικες αναγκες του χωρου σου, τα 7kw στους 0, (μιας και δεν υπαρχει μεγαλυτερο μοντελο για συγκριση) , αλλα σε ας πουμε μια αναγκη απωλειων στα 3,3kw στους 0 (για να μπορει εστω και στο max να το καλυπτει και το 10ρι edge.

Eτσι θα δουμε πως απο το οριακο στους 0 , 10ρι μεχρι και το χαλαρο εκει 24ρι , παιζει ρολο η υπο/ακριβης/υπερ διαστασιολογηση σε ολο το φασμα-μειγμα θερμοκρασιων για να συγκρινουμε τελικα τις κιλοβατωρες σε πληρη εκταση.

Χαλαρα, μην βιαζεσαι, απλα αυριο βραδυ ναναι ετοιμο...το πολυ πολυ να μην σταματησεις αυριο για καμακι κλιματιστικων στο Σείριο (αν και θα ανησυχησουν τα κωτσοβολακια).

Ζηταω πολλα ?

Έτοιμο.

image.png.b3168953dc7430195a6356a09b7578fd.png

Οπότε, σε χώρο με κατανομή θερμοκρασιών και με τις μισές απώλειες (3500W), έκανα υπολογισμό για 10άρι, 13άρι και 18άρι edge.

Με τις wh που έχω, διαιρώ με cop οπότε βγαίνει input wh . Στο τέλος προσθέτω τα πάντα και διαιρώ με 1000 για σύνολο kwh για τις 2016ώρες. 

Ενδιαφέρον έχει ότι το 18άρι δουλεύει πιο αποδοτικά σε χαμηλές θερμοκρασίες, αλλά χάνει από τους 9C και άνω μιας και μπαίνει σε περιοχές χαμηλής απόδοσης (πολύ κάτω από το 40%) και ότι τελικά ξεπερνάει το 13άρι, αλλά όχι το 10άρι το οποίο έχει και τις συνολικά χαμηλότερες κιλοβατώρες (864).

Όμως δεν δίνει 3500W στους 0C, οπότε μιας και η διαφορά του κόστους χρήσης μεταξύ των τριών είναι αμελητέο (20€ με 0.3 την κιλοβατώρα), θα πρότεινα προσωπικά το 13άρι. Φυσικά είναι για 20C εσωτερική, αν κάποιος θέλει 22C μέσα, θέλει παραπάνω. Με απόλυτα κριτήρια οικονομίας και με ρίσκο για τις χαμηλές θερμοκρασίες, κάποιος θα μπορούσε να πάει στο 10άρι.

Ανεβάζω και το excel μήπως βρείτε κάποιο λάθος.

 

κατανομή ωρών edge.xlsx

 

 

  • Like 4
  • Thanks 4
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, Specs είπε

Προς κατοχους Mitsubishi Heavy , srk63...

Exει κρυα ρευματα αερα ? εχετε μετρησει θερμοκρασια εξοδου ?

Θερμοκρασία εξόδου δεν έχω προσωπικά μετρήσει, αλλά βγάζει αρκετά χλιαρό όταν έχει φτάσει θερμοκρασία και συντηρεί, προσωπικά αν κάτσω πχ εκεί που φυσάει δεν μου είναι άνετο (μου φαίνεται λίγο κρύος)

Από την άλλη, τι χώρο θέλεις να καλύψεις;

Φαντάσου πως εγώ το έχω σε 45τμ σαλοκουζίνα που απέναντι από το μηχάνημα στα 6 μέτρα "βλέπει" τα 2 Υ/Δ και χωλ, θερμαίνοντας σχεδόν 100τμ (με 3 μέτρα ταβάνι), ρύθμιση στο χειριστήριο 23, στη σαλοκουζίνα έχει 22 και στα δωμάτια 20.5-21

Έχω ένα ελαφρύ ρεύμα κρύου αέρα από τα δωμάτια προς το σαλόνι γιατί σε αυτά δεν ανάβει τίποτα, αλλά είναι ανεπαίσθητο.., θεωρώ πως αν το αφήσω μόνο για τον ενιαίο χώρο και κλείσω τις πόρτες θα εξαφανιστεί..

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, thomka είπε

 

Σίριαλ συνέχεια...Ο Ηλεκτρολόγος δεν το κάνει γιατί λέει μετά από ένα χρόνο θα έχω πρόβλημα με την πρίζα και δεν γίνεται...Μάλλον να αλλάξω ηλεκτρολόγο...; Του εξήγησα να κόψει το καλώδιο και να συνδέση την Tapo με αρσενικό θηλυκό πάνω στη γραμμή.

Αντικειμενικά το πιο ασφαλές είναι να βάλεις στον πίνακα ένα shelly em. Η προσθήκη πρίζας σε γραμμή μεγάλου κλιματιστικού, προσθέτει ρίσκο για αστοχία. Πολλοί το έχουμε κάνει, αλλά χωρίς να είμαι ηλεκτρολόγος, έχει δίκιο.

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

15 λεπτά πριν, thomka είπε

Ναι, αυτό μου είπε ακριβώς! Οτι και πρίζα να είχα πάλι θα έκανε κατευθείαν τη σύνδεση στον πίνακα...

Δηλαδή να καταργήσουμε όλες τις πρίζες στο σπίτι και να αρχίσουμε να τραβάμε καλώδια στους πίνακες 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, thomka είπε

Σίριαλ συνέχεια...Ο Ηλεκτρολόγος δεν το κάνει γιατί λέει μετά από ένα χρόνο θα έχω πρόβλημα με την πρίζα και δεν γίνεται...Μάλλον να αλλάξω ηλεκτρολόγο...; Του εξήγησα να κόψει το καλώδιο και να συνδέση την Tapo με αρσενικό θηλυκό πάνω στη γραμμή.

Spoiler

Όχι πως δεν θα δουλέψει, αλλά αν είναι μεγάλο το μηχάνημα, ακόμα και την πιο ποιοτική πρίζα να βάλει, καλά είναι να μην "τραβάμε" πάνω από 10Α από σούκο.., προφανώς αυτός δεν θέλει (δικαιολογημένα ίσως) να αναλάβει το ρίσκο να γίνει κάτι με τη πρίζα ή την Tapo και να σου προξενήσει βλάβη στο μηχάνημα, όπου μετά εσύ θα τους βαφτίσεις έναν έναν για το ποιος έφταιγε..

Αν μπορείς βάλε ένα shelly στον πίνακα να μετράς επαγωγικά, αλλιώς άμα θες να μετρήσεις να πάρεις μια ιδέα πάρε καλώδιο ίδιας διατομής με το υπάρχων, βάλε μια πρίζα πρόχειρα να πάρεις λίγες μέρες μετρήσεις με την Tapo για την απορία και συνδέστε πάλι το μηχάνημα απευθείας στον πίνακα, μην το αφήσεις δηλαδή συνέχεια έτσι..

Αν πιάνουν λίγο τα χέρια σου το κάνεις μόνος σου, αλλιώς το μεροκάματο του θα στο πάρει ο ηλεκτρολόγος..

ΦΥΣΙΚΑ ΠΡΟΣΟΧΗ ΟΤΑΝ ΔΟΥΛΕΥΟΥΜΕ ΜΕ ΡΕΥΜΑΤΑ, ΑΝ ΔΕΝ ΓΝΩΡΙΖΟΥΜΕ ΔΕΝ ΣΚΑΛΙΖΟΥΜΕ!

 

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Η αλήθεια είναι ότι ήθελα να το τρέξω έστω και πιλοτικά για να δω πώς τα πάει (καλά έκανε και μπήκε 24αρί; Έχει πολλά onoff;) αλλά και να δώσω feedback εδώ στην ομάδα.

Επεξ/σία από thomka
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
24 λεπτά πριν, liakjim είπε

Έτοιμο.

πως βγάζεις τις απώλειες?

Η ερώτηση μου είναι γενική.. Δηλαδή τώρα που έχουμε στοιχεία τι καίει το κλιματιστικό στον χώρο ανάλογα με την ζητήση και την εξωτερική, πως υπολογίζουμε τις απώλειες?

Επεξ/σία από userAnon
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 λεπτό πριν, dimostr είπε

Δηλαδή να καταργήσουμε όλες τις πρίζες στο σπίτι και να αρχίσουμε να τραβάμε καλώδια στους πίνακες 

Spoiler

Δεν σου είπε κανένας να καταργήσεις τις πρίζες, τα "μικρά" κλιματιστικά 9αρια και 12αρια, λίγα από αυτά πάνε πάνω από 7Α στη λειτουργία, οπότε αν παίρνουν από πρίζα, μικρός ο κίνδυνος (όχι όμως ανύπαρκτος)

Όσο πιο πολλά κόψε ράψε έχει μια γραμμή, τόσο πιο "ευάλωτη" είναι σε κακοτεχνία ή φθορά με τα χρόνια σε βλάβη..

Καλύτερα να πάει απευθείας καλώδιο από τον πίνακα σε οποιοδήποτε μηχάνημα, παρά διακλαδώσεις πρίζες κλπ, είτε είναι 9αρι είτε 30αρι είτε τοστιέρα.. δεν χρειάζεται να κάνουμε το δικηγόρο του διαβόλου..

 

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

3 λεπτά πριν, userAnon είπε

πως βγάζεις τις απώλειες?

Όπως παράγγειλε ο @Specs , 3500 στους 0C και μετά με γραμμική παρεμβολή ως τους 14C.

5 λεπτά πριν, userAnon είπε

πως βγάζεις τις απώλειες?

Η ερώτηση μου είναι γενική.. Δηλαδή τώρα που έχουμε στοιχεία τι καίει το κλιματιστικό στον χώρο ανάλογα με την ζητήση και την εξωτερική, πως υπολογίζουμε τις απώλειες?

Τώρα είδα και το edit.

Οι απώλειες είναι γραμμικές. Αν έχεις Χ απώλειες στους 0C με 20C μέσα, θα έχεις Χ/2 στους 10C κοκ.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης
Αυτό το θέμα είναι πλέον κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.

  • Δημιουργία νέου...