Προς το περιεχόμενο

Συμβουλές κι απορίες για κλιματιστικά - Part 2


billdanos

Προτεινόμενες αναρτήσεις

58 λεπτά πριν, Giannis_Io είπε

Όχι δεν πέφτει μετά και για αυτό είπα για μέση κατανάλωση. Είναι απλό, το δικό μου σπίτι με τις μέτριες μονώσεις που έχει, για να κρατάει τις θερμοκρασίες που ανέφερα, χρειάζεται και τις συγκεκριμένες καταναλώσεις. Ένα άλλο σπίτι με ένα 7αρι κέλυφος και αλουμίνια θερμοδιακοπης σίγουρα θα ζητούσε λιγότερη ενέργεια, μπορεί και 50% κάτω.

Όντως. Το είδα κι εγώ σήμερα. Στο σημείο που ανέβηκε η κατανάλωση ζητήθηκε από 21 να πάει σε 22. Βέβαια εκείνη την ώρα και για όλο το βράδυ δούλευε μόνο το συγκεκριμένο κλιματιστικό. 
Προχτες το βράδυ που δούλευαν και τα 2, η κατανάλωση ήταν 100w πιο κατω στο συγκεκριμένο με τις ίδιες απαιτήσεις (22c) και την ιδια περίπου εξωτερική θερμοκρασία 

3972BBD2-6342-4B34-9639-98CE27F42498.png

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 28,4k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

  • liakjim

    6101

  • dimostr

    2725

  • Specs

    1497

  • userAnon

    680

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοσιευμένες Εικόνες

Άραγε θα βασίζονται τα παραμεθεπόμενα κλιματιστικά μας σε ιοντοθερμιδική ψύξη (ionocaloric cooling);

https://www.coolingpost.com/features/could-ionocaloric-cooling-replace-vapour-compression/

 

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
14 ώρες πριν, liakjim είπε

Τελικά δεν είναι και τόσο δύσκολο. Ευτυχώς έχω στοιχεία του περσινού χειμώνα.

Ορίστε

6614cf0070427a118fcb98a60d8e7ce4.png

Αυτές είναι η κατανομή των ωρών του περσινού χειμώνα στο σπίτι μου για 0-14C.

Ο χώρος που έχω το Asyg24kmta είναι περίπου 7000W (το έβαλα στρογγυλά). 

Έχω τον χώρο στους 22C, οπότε οι απώλειες είναι 0 στους 22 και προφανώς οι μισές στους 11C.

Με γραμμική παρεμβολή, υπολόγισα από 0C έως 11C (δεν έχει νόημα πιο πάνω) και μετά πολλαπλασίασα ώρες με απώλειες.

Από ότι φαίνεται, με συμφέρει η αγορά μηχανήματος που να δίνει το μέγιστο cop στους 9C και από κοντά οι 8C και οι 10C Μπορεί εκεί οι απώλειες να είναι λίγες, αλλά οι ώρες λειτουργίας είναι πολλές. Και προφανώς να καλύψει τις 7000W απώλειες αν και με τόσο λίγες ώρες λειτουργίας, ας καλύπτει και τις 6682 του 1C.

Οπότε θεωρητικά, αν είχα πρόσβαση σε όλα τα data books από όλα τα μηχανάκια της αγοράς, θα πρέπει να έβλεπα ποιο δίνει μεγάλο cop γύρω από τους 9C όταν δίνει κάπου 4150W capacity. 

Βασικά, το Asyg24kmta που πήρα, έχω την αίσθηση ότι είναι η βέλτιστη επιλογή με το τόσο μεγάλο scop στο θερμό.
 

Διορθωστε με αν έχω κάνει κάποιο σφάλμα λογικής.

Σε συνέχεια της χθεσινής κουβέντας, έβαλα τα καλά 24άρια σε ένα πινακάκι με cop σε 7 και 12C από eurovent (το input είναι με διαίρεση). Ποιο θα αγοράζατε για μέγιστη οικονομία σε 8-10C ; Προσωπικά νομίζω ότι δυνατά εργαλεία είναι το Perfera και το heavy, αλλά τα δύο Fujitsu δείχνουν τα δόντια τους και στους 7C αλλά και στους 12C που μάλλον είναι και τα ιδανικά για το μαλακό κλίμα του λεκανοπεδίου της Αττικής. Αλλά γενικά θα έλεγα, όχι φοβερές οι διαφορές, ειδικά στους 7.

c19eaa9dac24eefaea7172fb9696fa86.png

Επεξ/σία από liakjim
  • Like 7
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

12 hours ago, ppmarkos said:

Λάθος τιμή ο θερμοστάτης θα πάρει αν είναι κλεισμένο σε χώρο το κλιματιστικό, με εμπόδιο μπροστά, μικρά κενά δεξιά αριστερά και πολύ ψηλά… Με αυτή τη τοποθέτηση του εσωτερικού της φωτογραφίας εγώ δεν έχω κανένα θέμα με arata..

001ADFC6-4B44-4534-BB8C-C0EACF051ADB.jpeg

Είσαι ευχαριστημένος με το Arata; Έχεις δει καταναλωση καθόλου;

Για αγορά 18.000 btu σε τι θα πηγαίνατε και γιατί;

Daikin Siesta Sensira;

Toshiba Shorai Edge;

Toshiba Arata;

Ήθελα να αγοράσω από το πλαίσιο λόγω έκπτωσης που έχω αλλά δυστυχώς δεν έχουν Toshiba. Έχουμε κάποια άλλη επιλογή με προτεραιότητα στο να είναι αθόρυβο και χαμηλό σε κατανάλωση;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

14 λεπτά πριν, Swimmer21 είπε

Είσαι ευχαριστημένος με το Arata; Έχεις δει καταναλωση καθόλου;

Για αγορά 18.000 btu σε τι θα πηγαίνατε και γιατί;

Daikin Siesta Sensira;

Toshiba Shorai Edge;

Toshiba Arata;

Ήθελα να αγοράσω από το πλαίσιο λόγω έκπτωσης που έχω αλλά δυστυχώς δεν έχουν Toshiba. Έχουμε κάποια άλλη επιλογή με προτεραιότητα στο να είναι αθόρυβο και χαμηλό σε κατανάλωση;

Κοίτα mitsubishi 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

20 λεπτά πριν, Swimmer21 είπε

Είσαι ευχαριστημένος με το Arata; Έχεις δει καταναλωση καθόλου;

Για αγορά 18.000 btu σε τι θα πηγαίνατε και γιατί;

Daikin Siesta Sensira;

Toshiba Shorai Edge;

Toshiba Arata;

Ήθελα να αγοράσω από το πλαίσιο λόγω έκπτωσης που έχω αλλά δυστυχώς δεν έχουν Toshiba. Έχουμε κάποια άλλη επιλογή με προτεραιότητα στο να είναι αθόρυβο και χαμηλό σε κατανάλωση;

Ψύξη ή θέρμανση;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

21 ώρες πριν, liakjim είπε

Προσωπικά θα μάζευα στοιχεία χρήσης. Τι εξωτερικές θερμοκρασίες έχω όλον τον χειμώνα; Κατανομή ορών ανά εξωτερική θερμοκρασία. Μετά υπολογισμό θερμικών απωλειών με μηχανολόγο. Μετά από τη στιγμή που οι απώλειες είναι γραμμική συνάρτηση των θερμοκρασιών (δλδ αν έχεις Χ απώλειες στους 0, στους 10 θα έχεις Χ/2), υπολογισμό των κιλοβατώρων που θέλει το σπίτι σε όλη τη σεζόν και τέλος επιλογή μηχανήματος ώστε οι βαθμοί απόδοσης ανά φορτίο να μου δώσουν στο τέλος της σεζόν, τις ελάχιστες κιλοβατώρες εισόδου ώστε να πάρω τις κιλοβατώρες που υπολόγισα. 😱

Διαισθητικά και μόνο, από τη στιγμή που όπως φαίνεται από τα στοιχεία της toshiba αλλά και άλλες πηγές, τα κλιματιστικά ως αντλίες θερμότητας έχουν το μέγιστο cop στο 40% του φορτίου τους, θα θέλαμε να μην είμαστε οριακά, αλλά εκεί που θα θέλαμε τις περισσότερες κιλοβατώρες pout (που μπορεί ας πούμε στην περιοχή μου έχει πιο πολλές ώρες γύρω από τους 7, παρά γύρω από τους 2, αλλά στους 2 να ήθελα συνολικά περισσότερες κιλοβατώρες) , να ψωνίζαμε μηχάνημα που θα δούλευε εκεί όντως στο 40%.

Καμενιά τα παραπάνω , το ξέρω, αλλά δεν είναι αδύνατος ο υπολογισμός.

Όπως τα λες είναι ++++ μια εργασία οικονομολόγου στο τέλος για τη σύγκριση της εξοικονόμησης σε ρεύμα λόγω βέλτιστης επιλογής μηχανήματος με το υπερβάλλον κόστος αγοράς του και μετατροπή της διαφοράς σε ΚΠΑ (Καθαρή Παρούσα Αξία της επένδυσης, δεν είναι το ίδιο 500 Ευρώ σήμερα με 100 Ευρώ για τα επόμενα 5 χρόνια). Στους υπολογισμούς προφανώς συμπεριλαμβάνονται εναλλακτικά σενάρια για την τιμή της kwh στο μέλλον και κυρίως (η κρίσιμη λεπτομέρεια) για το οριακό και όχι το μέσο κόστος της Kwh. Δηλαδή για τα κλιμάκια των επιδοτήσεων σε σχέση  με την κατανάλωση. Αυτό το τελευταίο το αναφέρω επειδή ενισχύει την άποψή σου, διότι εαν το οριακό κόστος πάνω από 1000 το μήνα παραμείνει πολύ υψηλό, η επιλογή του κατάλληλου μηχανήματος συνεπάγεται μεγαλύτερη εξοικονόμηση από όσο φαίνεται αρχικά. Όλα αυτά, αν κάποιος θέλει να κάνει μια πραγματικά μεγάλη αγορά πχ αντλία θερμότητας ή κλιματιστικά εξ αρχής για καινούργιο σπίτι, είναι αυτονόητη αναγκη.

Απλά πραγματάκια να περνάμε ευχάριστα την ώρα μας.

  • Like 3
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

3 ώρες πριν, Ison_ είπε

Έχεις κάποια  πρόταση; Ό,τι βλέπω είναι σε κατηγορία "επαγγελματικό".

Toshiba bi flow, 9-18000 btu. 

Μειονέκτημα η μεγαλύτερη τιμή και ελαφρώς χαμηλότερη απόδοση.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Έχει κανένας energy label apo asyg24kmte; Γιατί ίντερνετ που ψάχνω  μάλλον λάθος είναι , αυτή είναι η σωστή;

Screenshot_2023-01-16-20-27-34-83_99c04817c0de5652397fc8b56c3b3817.jpg

Επεξ/σία από archiezulu
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

10 λεπτά πριν, archiezulu είπε

Έχει κανένας energy label apo asyg24kmte; Γιατί ίντερνετ που ψάχνω  μάλλον λάθος είναι , αυτή είναι η σωστή;

Screenshot_2023-01-16-20-27-34-83_99c04817c0de5652397fc8b56c3b3817.jpg

Στον εισαγωγέα τα βρίσκουμε αυτά ( σωστό είναι πάντως). 

https://www.fgeurope.gr/wp-content/uploads/2022/05/ENERGY-22.pdf

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

9 ώρες πριν, liakjim είπε

Σε συνέχεια της χθεσινής κουβέντας, έβαλα τα καλά 24άρια σε ένα πινακάκι με cop σε 7 και 12C από eurovent (το input είναι με διαίρεση)

Tωρα ξερεις τι λειπει για να το τερματισεις ε?

Στον πινακα με τις ωρες και τις αναγκες ανα θερμοκρασια εξωτερικη, να "περασεις" ολα τα μοντελα του Toshiba Edge κατα προτιμηση , δηλαδη απο 13ρι μεχρι 24ρι , αλλα οχι για τις πραγματικες αναγκες του χωρου σου, τα 7kw στους 0, (μιας και δεν υπαρχει μεγαλυτερο μοντελο για συγκριση) , αλλα σε ας πουμε μια αναγκη απωλειων στα 3,3kw στους 0 (για να μπορει εστω και στο max να το καλυπτει και το 10ρι edge.

Eτσι θα δουμε πως απο το οριακο στους 0 , 10ρι μεχρι και το χαλαρο εκει 24ρι , παιζει ρολο η υπο/ακριβης/υπερ διαστασιολογηση σε ολο το φασμα-μειγμα θερμοκρασιων για να συγκρινουμε τελικα τις κιλοβατωρες σε πληρη εκταση.

Χαλαρα, μην βιαζεσαι, απλα αυριο βραδυ ναναι ετοιμο...το πολυ πολυ να μην σταματησεις αυριο για καμακι κλιματιστικων στο Σείριο (αν και θα ανησυχησουν τα κωτσοβολακια).

Ζηταω πολλα ?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης
Αυτό το θέμα είναι πλέον κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.

  • Δημιουργία νέου...