Προς το περιεχόμενο

Συμβουλές κι απορίες για κλιματιστικά - Part 2


billdanos

Προτεινόμενες αναρτήσεις

2 λεπτά πριν, EchiDNA είπε

Επίσης θα είναι και ενδιαφέρον να δούμε κατά πόσο είναι απαραίτητη η υπέρ διαστασιολόγηση σε τέτοιες συνθήκες. 

Τα συστήματα θέρμανσης πρέπει να έχουν την επάρκεια που χρειάζεται για τις συνθήκες και τους χώρους που προορίζονται , ούτε παραπάνω ούτε παρακάτω 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 28,4k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

  • liakjim

    6101

  • dimostr

    2725

  • Specs

    1497

  • userAnon

    680

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοσιευμένες Εικόνες

1 ώρα πριν, elen46 είπε

Μηπως μπορεις να μας πεις ποια ειναι η συνολικη καταναλωση για το καθενα το 24ωρο?Ρωταω για μελλοντικες αγορες...

Αυτός είναι ένας πίνακας από την αρχή του μήνα για το 18άρι. 
Χρειάστηκα 110kw για τον μισό μήνα. Το κλιματιστικό εκλεισε για μια μέρα που έλειπα από το σπίτι. 
Με αυτά τα δεδομένα, θα κάψει 250kw σε ένα μήνα. 
Υπολογίζω άλλες 150kw το μήνα και για το άλλο κλιματιστικό. Σύνολο 400kw σε ένα μήνα. 
Για πόσους μήνες, θα εξαρτηθεί από τον καιρό. 
Όπως και να έχει, αν οι ανάγκες της θέρμανσης δεν ξεπεράσουν τα 350€, θα είμαι πολύ ικανοποιημένος. Δεν θα εκπλαγώ όμως αν κοστίσει και περισσότερο. Το σπίτι πάντως θα είναι πάντα στους 20 με 22 βαθμούς.

01B1FEEB-F5C5-437A-8093-34765D72F2A0.png

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

39 λεπτά πριν, NeCrOmAnCeR19 είπε

Ειμαι στο πρόγραμμα του αλλάζω συσκευή με την μεγαλύτερη κλίμακα .

Θελω ενα 9αρι κλιματιστικό για παιδικο δωμάτιο οχι μεγάλων διαστάσεων. 

Κυρια χρήση καλοκαίρι αν και θα με ενδιέφερε και η θέρμανση για έκτακτη ανάγκη. 

Αυτό που με ενδιαφέρει κυρίως out of the box , ειναι να εχει σοβαρο wifi που να παιζει οσο καλυτερα γινεται με το home assistant και να εχει οσο ποιο πολλες πληροφορίες γίνεται. 

https://www.public.gr/product/thermansi-klimatismos/air-condition/klimatistika/klimatistiko-inverter-midea-all-easy-pro-aep2-09nxd6-io-9000-btu-aa-me-ionisti-kai-wifi/1687213

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

41 λεπτά πριν, Kozanitis1 είπε

ακριβώς, πχ εγώ τώρα ζεσταίνω ένα ολόκληρο σπίτι σχεδόν 100τμ με ένα 22αρι.. ρυθμισμένο στο χειριστήριο στους 23

εκεί που είναι το μηχάνημα έχει 22 και στα δωμάτια 20.5 καταναλώνοντας περίπου 10 kWh (λειτουργία 24/7)

συνθήκες βέβαια Κυκλάδων, αρκετή υγρασία αλλά θερμοκρασία να μην πέφτει τους 10 τη νύκτα..

μόνωση μόνο η πλάκα από επάνω και συνθετικά κουφώματα..

Εγώ βλέπω πόση διαφορά μπορεί να κάνει στην κατανάλωση ακόμα και 1 βαθμός ζήτησης μιλώντας πάντα για το ίδιο σπίτι. Πόσο μάλλον αν μιλάμε για αλλά σπίτια, άλλες πόλεις, άλλες εγκαταστάσεις, μονωσεις κλπ.

Με ζητηση 20-21-22 βλέπω μέση κατανάλωση σε συνθήκες 10 βαθμών εξωτερικης θερμοκρασίας 420-540-690wh αντίστοιχα. Δηλαδή από τους 20 μέχρι τους 22 βαθμούς υπάρχει μια αύξηση στην κατανάλωση πάνω από 60%. 

  • Like 1
  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

3 λεπτά πριν, Giannis_Io είπε

Με ζητηση 20-21-22 βλέπω μέση κατανάλωση σε συνθήκες 10 βαθμών εξωτερικης θερμοκρασίας 420-540-690wh αντίστοιχα. Δηλαδή από τους 20 μέχρι τους 22 βαθμούς υπάρχει μια αύξηση στην κατανάλωση πάνω από 60%. 

Ναι αλλά αυτή η αύξηση κρατάει μέχρι να πιάσει την επιθυμητή θερμοκρασία. Μετά πεφτει πάλι και τη διατηρεί. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

8 ώρες πριν, ppmarkos είπε

Αν πρεπει οπωσδηποτε να διαλεξεις ενα απο τα παραπανω, χωρις να εχω δει κανενος τα χαρακτηριστικα θα πηγαινα σε mitsubishi προσωπικα...

Αρα εκτιμάς θα αξιζε  η διαφορά των 110 ευρώ ι διαφορά(με την επιδότηση παει η διαφορά 60 ευρώ) για ΤΑ ΣΥΓΚΕΚΡΙΜΕΝΑ ΜΟΝΤΕΛΑ που αναφέρω. Σωστά?

9 ώρες πριν, amotida είπε

1- σαφώς !

2- μην τα κοιτάς αυτά... για άλλη μια φορά επαναλαμβάνω (πώς, κατά τύχη, ακριβώς αυτό που έγραψα στην τελευταία μου ανάρτηση), από άποψη αθόρυβης δουλειάς, το mitsubishi electric δεν συγκρίνεται πραγματικά... είναι κορυφαίο, αυστηρά από αυτή την άποψη.
Απλώς, αν είχατε δύο συσκευές, δίπλα δίπλα, η μία θα έπρεπε να είναι Mitsubishi και η άλλη όποια μάρκα θέλετε, ακόμα κι αν τα δηλωμένα ντεσιμπέλ είναι ίδια για την ίδια ρύθμιση FAN, θα δείτε ότι η Mitsubishi είναι αυτή που ακούτε λιγότερο.

Τα παραπάνω, αυστηρά μόνο όσον αφορά τις ερωτήσεις σας. Όσο για την επιλογή συγκεκριμένης συσκευής, τα άλλα παιδιά θα σου απαντήσουν καλύτερα...

1) Συγνωμη  εγραψα λάθος η διαφορά ειναι 110 ευρώ (420 με 530) που με την επδότηση κατεβαινει η πραγματική διαφορά στα 60 ευρώ. Εξακολουθεις για την ιδια παοψη?

2) Λές για mitsubishi .Δεν ξερω αν το μοντελο που εγραψα MSZ HR-25 ειναι της mitsubishi electric ή mitsubishi heaven. Η εννοείς ετσι και αλλιώς γενικά mitsubishi.

 

Ευχαριστώ

6 ώρες πριν, c-max είπε

Εγω εχω αντιθετη γνωμη απο εσενα. Ετυχε να κοιμηθω το καλοκαιρι σε σπιτι με ME και μπορω να πω οτι ηταν λιγο ενοχλητικο. Δεν γνωριζω μοντελο αλλα φαινοταν αρκετα καινουργιο. Σαφως toshiba- Heavy που εχω ειναι καλυτερα.

Θα ηθελα την συγκριση μεταξύ mitsubishi και midea. Αν τυχόν έχεις γνώμη

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
10 ώρες πριν, Maurikycli είπε

Ε, ναι, χρειάζεται ένα σχετικό κάψιμο για να βγάλεις ασφαλή συμπεράσματα.

 

Τελικά δεν είναι και τόσο δύσκολο. Ευτυχώς έχω στοιχεία του περσινού χειμώνα.

Ορίστε

6614cf0070427a118fcb98a60d8e7ce4.png

Αυτές είναι η κατανομή των ωρών του περσινού χειμώνα στο σπίτι μου για 0-14C.

Ο χώρος που έχω το Asyg24kmta είναι περίπου 7000W (το έβαλα στρογγυλά). 

Έχω τον χώρο στους 22C, οπότε οι απώλειες είναι 0 στους 22 και προφανώς οι μισές στους 11C.

Με γραμμική παρεμβολή, υπολόγισα από 0C έως 11C (δεν έχει νόημα πιο πάνω) και μετά πολλαπλασίασα ώρες με απώλειες.

Από ότι φαίνεται, με συμφέρει η αγορά μηχανήματος που να δίνει το μέγιστο cop στους 9C και από κοντά οι 8C και οι 10C Μπορεί εκεί οι απώλειες να είναι λίγες, αλλά οι ώρες λειτουργίας είναι πολλές. Και προφανώς να καλύψει τις 7000W απώλειες αν και με τόσο λίγες ώρες λειτουργίας, ας καλύπτει και τις 6682 του 1C.

Οπότε θεωρητικά, αν είχα πρόσβαση σε όλα τα data books από όλα τα μηχανάκια της αγοράς, θα πρέπει να έβλεπα ποιο δίνει μεγάλο cop γύρω από τους 9C όταν δίνει κάπου 4150W capacity. 

Βασικά, το Asyg24kmta που πήρα, έχω την αίσθηση ότι είναι η βέλτιστη επιλογή με το τόσο μεγάλο scop στο θερμό.
 

Διορθωστε με αν έχω κάνει κάποιο σφάλμα λογικής.

Επεξ/σία από liakjim
  • Like 7
  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Θεαματικό!

Προφανώς το ζητούμενο είναι η βέλτιστη λύση.

Αν πηγαίναμε κυνηγώντας την ελάχιστη κατανάλωση και με τη λογική της τοσίμπα (max cop στο 40% του φορτίου) θα έπρεπε να τοποθετηθεί ένα μηχάνημα ισχύος  σχεδόν 10kw!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, kostasmor είπε

Ναι αλλά αυτή η αύξηση κρατάει μέχρι να πιάσει την επιθυμητή θερμοκρασία. Μετά πεφτει πάλι και τη διατηρεί. 

Αυτο δεν μπορεις να το ξερεις με σιγουρια..Ανεβαζεις την επιθυμητη οποτε ζητας παραπανω, πως θα καψει το ιδιο; Ναι, θα ριξει καταναλωση καποια στιγμη μολις πιασει το 22 αλλα να πεσει οπως στo 20 αποκλειεται..οι απωλειες δεν αλλαζουν..παραδειγμα..εμενα ολη μερα το 18 haier με επιθυμητη 20 επεσε καποια στιγμη στα 400w απ το μεσημερι μεχρι το βραδακι με εξωτερικη 9..ανεβασα επιθυμητη στο 22 , ανεβηκε γρηγορα στα 1100, εμεινε εκει τουλαχιστον 1,5 ωρα και μετα 700-800w σταθερα για να διατηρησει το 22.Η θερμικη ανεση κατευθειαν αλλαξε! Τωρα με επιθυμητη 21, δουλευει με 530w!

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Στο shorai και στο arata που δεν έχουν follow me, υπάρχει περίπτωση να λαμβάνει λάθος τιμή ο θερμοστάτης;

Σε άλλο κλιματιστικό που έχω ο σενσορας στο σώμα βλέπει πολλές φορές λάθος πχ 26 βαθμούς και κόβει, ενώ αν το βάλω στο τηλεκοντρόλ ξαφνικά βλέπω στο app να παίρνει την σωστή τιμή.

Πρέπει να προσέξω κάτι στην εγκατάσταση για να μην συμβαίνει αυτό;

Αν δεν μπορεί να λυθεί, υπάρχουν συγκεκριμένες ρυθμίσεις για να αποδεχθεί; Πχ χαμηλή σκάλα ανεμιστήρα 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

20 λεπτά πριν, Swimmer21 είπε

Στο shorai και στο arata που δεν έχουν follow me, υπάρχει περίπτωση να λαμβάνει λάθος τιμή ο θερμοστάτης;

Σε άλλο κλιματιστικό που έχω ο σενσορας στο σώμα βλέπει πολλές φορές λάθος πχ 26 βαθμούς και κόβει, ενώ αν το βάλω στο τηλεκοντρόλ ξαφνικά βλέπω στο app να παίρνει την σωστή τιμή.

Πρέπει να προσέξω κάτι στην εγκατάσταση για να μην συμβαίνει αυτό;

Αν δεν μπορεί να λυθεί, υπάρχουν συγκεκριμένες ρυθμίσεις για να αποδεχθεί; Πχ χαμηλή σκάλα ανεμιστήρα 

Λάθος τιμή ο θερμοστάτης θα πάρει αν είναι κλεισμένο σε χώρο το κλιματιστικό, με εμπόδιο μπροστά, μικρά κενά δεξιά αριστερά και πολύ ψηλά… Με αυτή τη τοποθέτηση του εσωτερικού της φωτογραφίας εγώ δεν έχω κανένα θέμα με arata..

001ADFC6-4B44-4534-BB8C-C0EACF051ADB.jpeg

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

9 ώρες πριν, xraxra είπε

1) Συγνωμη  εγραψα λάθος η διαφορά ειναι 110 ευρώ (420 με 530) που με την επδότηση κατεβαινει η πραγματική διαφορά στα 60 ευρώ. Εξακολουθεις για την ιδια παοψη?

2) Λές για mitsubishi .Δεν ξερω αν το μοντελο που εγραψα MSZ HR-25 ειναι της mitsubishi electric ή mitsubishi heaven. Η εννοείς ετσι και αλλιώς γενικά mitsubishi.

1. Ναι

2. Ναι. MSZ HR-25 ειναι Mitsubishi Electric.

  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

10 ώρες πριν, kostasmor είπε

Ναι αλλά αυτή η αύξηση κρατάει μέχρι να πιάσει την επιθυμητή θερμοκρασία. Μετά πεφτει πάλι και τη διατηρεί. 

Όχι δεν πέφτει μετά και για αυτό είπα για μέση κατανάλωση. Είναι απλό, το δικό μου σπίτι με τις μέτριες μονώσεις που έχει, για να κρατάει τις θερμοκρασίες που ανέφερα, χρειάζεται και τις συγκεκριμένες καταναλώσεις. Ένα άλλο σπίτι με ένα 7αρι κέλυφος και αλουμίνια θερμοδιακοπης σίγουρα θα ζητούσε λιγότερη ενέργεια, μπορεί και 50% κάτω.

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης
Αυτό το θέμα είναι πλέον κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.

  • Δημιουργία νέου...