Προς το περιεχόμενο

Συμβουλές κι απορίες για κλιματιστικά - Part 2


billdanos

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Μόλις τώρα, dimostr είπε

Δεν έχει βάλει τέτοια νούμερα ο άνθρωπος 5400 και 5600 έχει και στο ένα έχει 22 αρι και στο άλλο 16 αρι , εαν δε μπορείς να διακρίνεις το λάθος στην τοποθέτηση και θέλεις να βρεις άλλοθι στην εφαρμογή τότε καλά σκέφτεσαι 

Από την στιγμή που η εφαρμογή έχει αποκλίσεις, μπορεί να είναι όπως στα είπα. Ή μπορεί και όχι. Αυτό που θέλω να πω είναι ότι μην το δένουμε σχοινί κορδόνι ότι είναι 5400 και 5600. 

ΥΓ Προσωπικά πιστεύω ότι είναι μικρό πάντως. Εκ του αποτελέσματος.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 28,4k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

  • liakjim

    6101

  • dimostr

    2725

  • Specs

    1497

  • userAnon

    680

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοσιευμένες Εικόνες

Μόλις τώρα, liakjim είπε

Από την στιγμή που η εφαρμογή έχει αποκλίσεις, μπορεί να είναι όπως στα είπα. Ή μπορεί και όχι. Αυτό που θέλω να πω είναι ότι μην το δένουμε σχοινί κορδόνι ότι είναι 5400 και 5600. 

ΥΓ Προσωπικά πιστεύω ότι είναι μικρό πάντως. Εκ του αποτελέσματος.

Ότι είναι μικρό δυστυχώς είναι δεδομένο και ακόμα χειρότερα εαν δεν μπορέσει να βάλει συμπληρωματικά ενα κλιματιστικό να συμπληρώσει τος απωλειες σε εκείνο το χώρο των 42 τμ που λέει ότι είναι  τότε σε κάνα σοβαρό κρυ9 δε θα μπορέσει να ζεσταθεί και θα κάψει και τα άντερα του 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Μετά από 2 μέρες λειτουργίας και των 2 κλιματιστικών, νομίζω πως μπορώ να πω ότι πέτυχα τις ιδανικές συνθήκες λειτουργίας - κατανάλωσης. 
Με ζήτηση 20, όλο το σπίτι έχει 20 με εξωτερική 14. 
Το κλιματιστικό στο σαλόνι κλείνει μόνο όταν το χτυπάει ο ήλιος και η θερμοκρασία ανεβαίνει στους 22 μέσα. 
Στο υπνοδωμάτιο έκλεισε όταν από 22 το πρωί, το έβαλα στους 20. Έμεινε κλειστό  για 10 λεπτα και από τότε δουλεύει στα ελάχιστα διατηρώντας τους 20 βαθμούς. 
Επισης εντυπωσιακό είναι και το γεγονός ότι δεν ακούγονται καθόλου. Κοιτάζω την περσιδα για να δω αν δουλεύουν. 
Υπολογίζω πως για όλη τη σεζόν για θέρμανση, θα χρειαστώ το πολύ 1000 με 1300kw.
Η βοήθεια του @liakjim @c-max @Maurikycli και του @dimostr αν θυμάμαι καλά, να μην προτιμήσω το 16άρι για το υπνοδωμάτιο, αποδειχτηκε πολύ σωστή. 
Σας ευχαριστώ για την βοήθεια σας στην επιλογή μου.

F48A8D29-E57F-4F5A-A559-6127D1FD1264.jpeg

DF0F2C9B-A940-4983-9446-18D5936F6138.jpeg

Επεξ/σία από kostasmor
  • Like 3
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Στις 11/1/2023 στις 11:06 ΜΜ, liakjim είπε

Αυτό μου θυμίζει το a(x)riston των πεθερικών

 

Υπάρχουν και χειρότερα! 🤣

Ηχογραφώ από το μπαλκόνι μου και ο ήχος είναι το κλιματιστικό στο επάνω μπαλκόνι. Είναι κάποιο midea τοποθετημένο στο δάπεδο του μπαλκονιού. Κάποιο ποσοστό του ήχου περνάει από την πλάκα και μέσα στο σαλόνι μου. Απορώ πως δεν ενοχλούνται όταν έξω από τη μπαλκονόπορτα τους ακούγεται αυτός ο χαμός.

Την ίδια στιγμή που ηχογραφώ από το μπαλκόνι, δίπλα μου λειτουργεί και η δική μου μονάδα του edge.

  • Sad 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

54 λεπτά πριν, kostasmor είπε

Μετά από 2 μέρες λειτουργίας και των 2 κλιματιστικών, νομίζω πως μπορώ να πω ότι πέτυχα τις ιδανικές συνθήκες λειτουργίας - κατανάλωσης. 
Με ζήτηση 20, όλο το σπίτι έχει 20 με εξωτερική 14. 
Το κλιματιστικό στο σαλόνι κλείνει μόνο όταν το χτυπάει ο ήλιος και η θερμοκρασία ανεβαίνει στους 22 μέσα. 
Στο υπνοδωμάτιο έκλεισε όταν από 22 το πρωί, το έβαλα στους 20. Έμεινε κλειστό  για 10 λεπτα και από τότε δουλεύει στα ελάχιστα διατηρώντας τους 20 βαθμούς. 
Επισης εντυπωσιακό είναι και το γεγονός ότι δεν ακούγονται καθόλου. Κοιτάζω την περσιδα για να δω αν δουλεύουν. 
Υπολογίζω πως για όλη τη σεζόν για θέρμανση, θα χρειαστώ το πολύ 1000 με 1300kw.
Η βοήθεια του @liakjim @c-maxκαι του @dimostr αν θυμάμαι καλά, να μην προτιμήσω το 16άρι για το υπνοδωμάτιο, αποδειχτηκε πολύ σωστή. 
Σας ευχαριστώ για την βοήθεια σας στην επιλογή μου.

F48A8D29-E57F-4F5A-A559-6127D1FD1264.jpeg

DF0F2C9B-A940-4983-9446-18D5936F6138.jpeg

Με ξέχασες . 😕

Απαιτώ να με αποκαταστήσεις!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

20 λεπτά πριν, liakjim είπε

Ορίστε το yukai 13Κ του @apostolisep3 (εντυπωσιακά αθόρυβο):

 

 

Με συγχωρείς Δημήτρη, δεν νομίζω ότι αυτά τα δύο βίντεο θα ήταν κάτι αντιπροσωπευτικό για να αποδείξουν την έλλειψη θορύβου αυτού του κλιματιστικού... αντίθετα...
Ίσως κάνω λάθος που βάζω το laptop στη μέγιστη ένταση... αλλά νομίζω ότι η ηχογράφηση δεν είναι καθόλου καλή...
Αν δεν ήξερα ότι μιλάμε για αθόρυβη συσκευή, θα πίστευα ότι μήπως κάτι χάλασε, ότι, αντίθετα, μιλάμε για θορυβώδη συσκευή.

  • Confused 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

36 λεπτά πριν, liakjim είπε

Ορίστε το yukai 13Κ του @apostolisep3 (εντυπωσιακά αθόρυβο):

 

 

το βιντεο ειναι HDR και το κλιματιστικο ειναι πραγματικα ΑΘΟΡΥΒΟ.

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

20 λεπτά πριν, amotida είπε

Με συγχωρείς Δημήτρη, δεν νομίζω ότι αυτά τα δύο βίντεο θα ήταν κάτι αντιπροσωπευτικό για να αποδείξουν την έλλειψη θορύβου αυτού του κλιματιστικού... αντίθετα...
Ίσως κάνω λάθος που βάζω το laptop στη μέγιστη ένταση... αλλά νομίζω ότι η ηχογράφηση δεν είναι καθόλου καλή...
Αν δεν ήξερα ότι μιλάμε για αθόρυβη συσκευή, θα πίστευα ότι μήπως κάτι χάλασε, ότι, αντίθετα, μιλάμε για θορυβώδη συσκευή.

Όταν ακούς θορύβους περιβάλλοντος, βημάτων, ανάσα κτλ να είναι πολύ πιο ηχηροι, ξέρεις ότι το κλιματιστικό είναι αθόρυβο.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

5 λεπτά πριν, liakjim είπε

Όταν ακούς θορύβους περιβάλλοντος, βημάτων, ανάσα κτλ να είναι πολύ πιο ηχηροι, ξέρεις ότι το κλιματιστικό είναι αθόρυβο.

Νομίζω οτι έχετε κοντά το κινητό και παραμορφώνει το μικρόφωνο,

αυτό μπερδεύει αυτόν που το βλέπει(ακούει).

 

 

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Είναι στερεοφωνική η ηχογράφηση!

57 λεπτά πριν, kostasmor είπε

Έχεις δίκιο! Έγινε ήδη! 😉

Σχεδόν σε είχα κράξει για το 16άρι.

Με τις παρούσες συνθήκες θα έφτανε το 13άρι στο σαλόνι και το 10άρι στο δωμάτιο!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης
Αυτό το θέμα είναι πλέον κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.

  • Δημιουργία νέου...