Προς το περιεχόμενο

Συμβουλές κι απορίες για κλιματιστικά - Part 2


billdanos

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Αν και τα μηχανήματα της μάρκας Panasonic δεν αναφέρονται συχνά, ούτε προτείνονται ιδιαίτερα, θα ήθελα να αναφέρω (για όσους ενδιαφέρονται) τα εξής:


Ως ιδιοκτήτης Panasonic Etherea (το τελευταίο... το τωρινό, Z-XKE) δηλαδή μεσαίο-υψηλή κατηγορία της Panasonic, σας προτείνω να δείτε οποιαδήποτε άλλη ιαπωνική μάρκα όπως Fujitsu, Daikin, Toshiba, Mitsubishi, Hitachi .
Τα θετικά με το κλιματιστικό Panasonic Etherea είναι ότι ζεσταίνει και ψύχει πολύ καλά, είναι σούπερ αποδοτικό και έχει (κατά τη γνώμη μου) όμορφο σχεδιασμό. Σχεδόν όλα τα άλλα θα μπορούσαν να συγκριθούν, νομίζω, με τη γκάμα των οικονομικών κλιματιστικών.
-ο τρόπος να κάνει τη δουλειά, η ποιότητα του προγραμματισμού, θόρυβος, θόρυβος, θόρυβος...για τα δικά μου «γούστα» η γενική συμπεριφορά του κλιματιστικού είναι χειρότερη και από άλλα ιαπωνικά μοντέλα entry level(για να μην αναφέρουμε τα μοντέλα μεσαίας κατηγορίας).

Εάν χρειάζεστε ένα κλιματιστικό για τη θέρμανση ενός επαγγελματικού χώρου, μιας αποθήκης, όπου είναι σημαντικό μόνο να ζεσταίνετε/ψύξετε καλά και οικονομικά, θα μπορούσε να εξεταστεί.

Όλα τα παραπάνω είναι απλώς η γνώμη μου, δεδομένου ότι χρησιμοποιώ τη συσκευή για τη δεύτερη χρονιά -περίοδο θέρμανσης (συν μια περίοδο ψύξης όπου, παρεμπιπτόντως, δεν έχω παρά θετικά σχόλια σχετικά με τη δουλειά και τον τρόπο που την κάνει), κάτω από τις συνθήκες στις οποίες είναι τοποθετημένο "στρατηγικά" σε ένα συγκεκριμένο σημείο (ιδανικά θα πρόσθετα) με στόχο να ζεστάνει όχι μόνο ένα δωμάτιο (και αυτό το κάνει άψογα, καλή ομοιομορφία θερμοκρασίας σε όλους τους χώρους κ.λπ.) και να διατηρώ κάποιες επιφυλάξεις μόνο σχετικά με το γεγονός ότι - σε έναν μεγάλο ανοιχτό χώρο - μπορεί να λειτουργούσε καλύτερα... Δεν ξέρω... Είμαι πολύ απογοητευμένος, στην πραγματικότητα και καλύτερα να πω έχω απογοητευτεί από τότε όταν το πήρα, ήλπιζα μόνο ότι θα το μάθω καλύτερα και ίσως κάπως (στα όνειρά μου!) να αλλάξει κάπως ο τρόπος λειτουργίας του... Με τον θόρυβο του, ας πούμε ότι κάπως έμαθα να ζω (και αυτό μόνο επειδή δεν το έχω στην κρεβατοκάμαρα) αλλά με αυτό το χαλι με τα on/off, όχι!
Αυτές τις μέρες ασχολούμαι με ένα άλλο διαμέρισμα, με μικροεπισκευές κλπ. (από το οποίο έφυγαν οι ενοικιαστές μου), όπου έχω δύο Mitsubishi Electric (entry level) και θυμήθηκα γιατί ήμουν λάτρης αυτής της μάρκας... Και Θα ήθελα να επαναλάβω ίσως το γεγονός ότι τίποτα δεν μπορεί να συγκριθεί με την "πολιτισμένη" και αθόρυβη δουλειά που κάνουν οι συσκευές ME (ίσως μόνο η Toshiba). Αυτά τα λέει ένας άνθρωπος που διαθέτει σήμερα συσκευές Mitsubishi Electric, Mitsubishi Heavy, Daikin στα διάφορα σπίτια του (καθώς και σε άλλους τύπους χώρων) και που στο παρελθόν έχει ζήσει και με άλλες συσκευές πολλών brands. Από την τελευταία μου φράση, μην πιστεύει κανείς ότι απαξιώνω την Daikin, σε καμία περίπτωση... Θεωρώ ότι η ποιότητα του προγραμματισμού της Daikin είναι από τις καλύτερες δυνατές, ειδικά από mid range και πάνω, μόνο ότι, όσον αφορά την αθόρυβη δουλειά, μάλλον τίποτα δεν μπορεί να πλησιάσει το Mitsubishi Electric, ίσως μόνο η toshiba, όπως είπα πριν... και μετά ίσως η Mitsubishi Heavy Industries (αλλά με αυτή τη μάρκα έχω περιορισμένη εμπειρία και μόνο με ένα... δεν έμεινα πολύ ικανοποιημένος από τα πλαστικά σε εκείνο).
Δεν θέλω να παρεξηγηθώ, τα λέω όλα αυτά, όχι μόνο από τις εμπειρίες μου αλλά και από αυτά που βλέπω και διαβάζω εδώ ή αλλού... Ναι, μπορώ να δείξω και τέλεια διαγράμματα (όπως κάποιοι από εσάς), χαμηλά watt συντήρησης, αλλά αυτά τα διαγράμματα, θα ήθελα να τα είχα αποκτήσει όλα και μόνο υπό τις συνθήκες που δεν θα έπρεπε πλέον να "αγγίζω" τις ρυθμίσεις κ.λπ...
Δεν έχω όρεξη να μιλήσω για αυτή τη συσκευή πια, ταλαιπωρήθηκα μαζί της, με διάφορες ρυθμίσεις κ.λπ., κ.λπ., ελπίζοντας ότι ίσως θα είναι διαφορετικά...ότι κάτι θα αλλάξει... ίσως κάνω κατι λαθος , οτι ισως φταιει το σπιτι μου...οποτε εχω βαρεθει... φτου, τουλαχιστον καλο ειναι οτι ειναι οικονομικο

Επεξ/σία από amotida
  • Like 5
  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 28,4k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

  • liakjim

    6101

  • dimostr

    2725

  • Specs

    1497

  • userAnon

    680

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοσιευμένες Εικόνες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
3 ώρες πριν, perelevas είπε

Επικοινώνησα με τον εγκαταστάτη αρχικά.Μεσ τη βδομάδα θα έρθει να ρίξει μία ματιά μου είπε.

Αύριο θα πάρω και την toshiba.Σε ποιό τηλ. να πάρω για Θεσσαλονίκη;

Περιμένω εντυπώσεις για τον αντάπτορα μόλις μπορέσεις.

Παρε το 21 0679 6360. Αυτοί μετά θα κανονίσουν με συνεργάτη για Θεσσαλονίκη. 
 

Στο θέμα του ανταπτορα. Θέλω και τον @liakjimνα σχολιάσει στα παρακάτω. Αρχικά οντως έχει κατανάλωση. Ενημερώνει κανονικά αλλά εγώ το βλέπω ανούσιο. Γραφει μόνο κάθε ώρα ποσό έχει καταναλώσει. Δεν έχει ενα power consumption live όπως οι p110 να ξέρεις ότι τώρα καίει 300w. Το ίδιο και μέσω HA δεν βλέπω να μπορεί να πάρει δεδομένα στιγμιαια. @liakjimαν πρέπει να κάνω κάτι άλλο μέσω HA για να δούμε live κατανάλωση ενημέρωσε. 
Προχωραμε. Στην εφαρμογή βγάζει το power. Είναι η επιλογή που ακούω να λέτε στα ακριβότερα μοντέλα για ισχύ 100% 75% 50%. 
Ειναι επιλογή που δεν έχουμε στο χειριστήριο. Που βοηθάει το παραπάνω;

Οτιδήποτε χρειαστείτε για τον ανταπτορα σε Arata/Yukai ευχαρίστως να βοηθήσω.

 

2 ώρες πριν, Kozanitis1 είπε

πραγματικά με κάτι τέτοια, μου ανάβουν τα λαμπάκια όταν λένε σε πολλά πράγματα δε χρειάζεται το ένα δε χρειάζεται το άλλο..

ΤΟΤΕ ΓΙΑΤΙ ΝΑ ΤΑ ΒΑΖΟΥΝ ΜΑΖΙ ΜΕ ΤΟ ΜΗΧΑΝΗΜΑ!!!

καθόμαστε εμείς οι ιδιώτες και τους λέμε για πράγματα αυτονόητα.. 

πες τους, εσύ σπίτι σου θα τα έβαζες ή όχι;

Επιστήμονες έχουν γίνει όλοι. 

2 ώρες πριν, dimostr είπε

Βάσει των δικών σου αναφορών το έβαλα μέσα στις προτάσεις γιατί δε νομίζω να έχει πει κάποιος άλλος κάτι 

Ααα οκ σε ευχαριστώ. Νόμιζα ότι είχες και κάποια εμπειρία από άλλου. Επίσης να πω ότι είχα επιλογές στο συγκεκριμένο σε ίδια ίσως και χαμηλότερη τιμή λίγο, έπαιζε το Carrier Crystal iii σε 18αρι πάλι. Δεν πήγα στο συγκεκριμένο επειδή δεν είμαι-ήμουν ευχαριστημένος με το ανάλογο 9αρι που έχω στο παιδικό. Ο λόγος; Το swing του. Η περσιδα. Λόγω χώρου δεν υπήρχε η επιλογή εγκατάστασης σε διαφορετικό σημείο από το παλιό κλιματιστικό. Το συγκεκριμένο σημείο είναι σε τελειωμα ντουλάπας και τοίχου από την άλλη μεριά. Είναι δηλαδή 30 πόντους χωμένο. Μπροστά από αυτό και λίγο χαμηλότερα έπαιζε η τηλεόραση. Οταν άνοιγε με επιλογή ζεστού βάραγε στη πλάτη της τηλεόρασης. Έπαιζα με το swing και την προσπερνούσα. Όλα οκ μέχρι να πιασει θερμοκρασία και να κάνει on off. Μόλις ξανά άνοιγε έχανε την ρύθμιση στη περσιδα και βάραγε πάλι στη τηλεόραση. Επίσης έβγαζε σφάλμα στην εφαρμογή μέσω Wi-Fi Keep Evaporator Temperature. Το συγκεκριμένο πιστεύω το έβγαζε γιατί όσο χτύπαγε τη τηλεόραση σε 1 λεπτό είχε παίζει 27-28 με ζήτηση 22 κι έκλεινε απότομα. Τελικά άλλαξα θέση στη τηλεόραση αφού δεν μπορουσα στο κλιματιστικό. Δουλεύει αρκετά καλά η αλήθεια είναι. Ξέχασα να αναφέρω ότι σε επικοινωνία με το σέρβις για το σφάλμα που ανάφερα, μου ειπαν θα έρθουν να το δουν αλλά θα υπάρξει χρέωση αν δεν είναι κάτι ή δεν το κάνει την ώρα που θα είναι ο Τεχνικος ας είχα κρατήσει εγώ φωτογραφία με το σφάλμα. Από εμένα έφαγε άκυρο απευθείας γι αυτό το λόγο σε επόμενες αγορές. 

8E2D19AA-C324-4A67-AC2F-76A62CDAA295.png

Επεξ/σία από ppmarkos
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καλημερα και χρόνια πολλά. Ηθελα να ρωτησω 2 πράγματα και αν μπορουσατε να μου απαντήσετε με απλό τρόπο. Βλέπω το επίπεδο ειναι πολύ υψηλό απο εσάς,και δεν μπορώ να το παρακολουθήσω. Αν μπορούσατε να απαντήσετε με απλά λόγια,θα το εκτιμούσα ιδιαίτερα.

Εχω μπει στο πρόγραμμα ΑΛΛΑΖΩ ΣΥΣΚΕΥΗ η προθεσμία του οποίου λήγει σε λίγες μερες. Θα αλλάξω 1 ή ισως και 2 κλιματιστικά. Επιδότηση 45%

Το ενα κλιματιστικό που θα αλλάξω σίγουρα ειναι mitsubishi SRK 285-HENF τοποθετημενο το 1995(27 ετών) . Ειναι 9άρι

Το δευτερο που μπορεί να αλλαχτεί ειναι mitsubishi MSC-12RV τοποθετημένο το 1998 (25 ετών) .Ειναι 12αρι.

Και τα 2 τοποθετημένα σε υπνοδωμάτια των παιδιών,τα οποία και τα 2 λείπουν για σπουδές. Το 12άρι ηταν σε μεγαλύτερο χωρο στο προηγούμενο μου σπιτι,και στην μεταφορά μπήκε στο νεο σπιτι σε υπνοδωματιο.

Η απόφαση τώρα ειναι για 9άρι. Ειτε θα παρω ένα ,ειτε 2.

Η επιλογή θα γίνει απο συγκεκριμένα μοντέλα. Τα μοντέλα αυτά είναι τα κάτωθι με τις ακόλουθες τιμές(μόνο το μηχάνημα) και θα αγοραστουν με αυτές τις τιμές απο τοπικούς αντιπροσωπους(υπάρχει λόγος για αυτό)

https://www.fgeurope.gr/product/midea-klimatistiko-toichou-xtreme-eco-09kbtu-h/   9άρι με τιμή 420 ευρώ. Σε αυτο βλέπω θόρυβο 54 μεσα και 62 εξω

mitsubishi MSZ HR-25  . Ειναι 9άρι με τιμή 530 ευρώ. Σε αυτο βλέπω θόρυβο 57 μεσα και 63 εξω

Υπάρχει και το  mitsubishi MSZ BT-25  . Ειναι 9άρι με τιμή 680 ευρώ. Σε αυτο βλέπω ομοίως θόρυβο 57 μεσα και 63 εξω. Ομως μαλλον δεν θα το επιλέξω λογω μεγαλης διαφοράς τιμής. Θα διαλέξω αναμεσα στα 2 πρωτα

ΕΡΩΤΗΣΕΙΣ

1) Αξίζει η διαφορά των 50 ευρώ (480 με 530) για να πάω σε mitsubishi?  

2) Oσo αφορά τον θόρυβο μου κάνει εντύπωση οτι το midea ειναι καλύτερο. Εκτος αν η διαφορα 54 με 57 πρακτικά ειναι  ανεπαίσθητη?

Μου εκανε εντυπωση ψαχνοντας χτες στο internet to παλιο 12αρι mitsubishi που ηταν MSH-12NV ΟΤΙ σε manual που βρηκα εδινε θόρυβο 42 μεσα και 50 εξω. Ειναι δυνατον μετά απο τόσα χρόνια τα νεα μηχανήματα να ειναι πιο θορυβώδη?  Παροτι το παλιο 12άρι και τα νεα ειναι 9άρια.

 

Ευχαριστώ προκαταβολικά για τις απαντήσεις σας. Αν ειναι δυνατόν με απλό τρόπο επι των συγκεκριμένων ερωτημάτων

 

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

52 λεπτά πριν, xraxra είπε

Καλημερα και χρόνια πολλά. Ηθελα να ρωτησω 2 πράγματα και αν μπορουσατε να μου απαντήσετε με απλό τρόπο. Βλέπω το επίπεδο ειναι πολύ υψηλό απο εσάς,και δεν μπορώ να το παρακολουθήσω. Αν μπορούσατε να απαντήσετε με απλά λόγια,θα το εκτιμούσα ιδιαίτερα.

Εχω μπει στο πρόγραμμα ΑΛΛΑΖΩ ΣΥΣΚΕΥΗ η προθεσμία του οποίου λήγει σε λίγες μερες. Θα αλλάξω 1 ή ισως και 2 κλιματιστικά. Επιδότηση 45%

Το ενα κλιματιστικό που θα αλλάξω σίγουρα ειναι mitsubishi SRK 285-HENF τοποθετημενο το 1995(27 ετών) . Ειναι 9άρι

Το δευτερο που μπορεί να αλλαχτεί ειναι mitsubishi MSC-12RV τοποθετημένο το 1998 (25 ετών) .Ειναι 12αρι.

Και τα 2 τοποθετημένα σε υπνοδωμάτια των παιδιών,τα οποία και τα 2 λείπουν για σπουδές. Το 12άρι ηταν σε μεγαλύτερο χωρο στο προηγούμενο μου σπιτι,και στην μεταφορά μπήκε στο νεο σπιτι σε υπνοδωματιο.

Η απόφαση τώρα ειναι για 9άρι. Ειτε θα παρω ένα ,ειτε 2.

Η επιλογή θα γίνει απο συγκεκριμένα μοντέλα. Τα μοντέλα αυτά είναι τα κάτωθι με τις ακόλουθες τιμές(μόνο το μηχάνημα) και θα αγοραστουν με αυτές τις τιμές απο τοπικούς αντιπροσωπους(υπάρχει λόγος για αυτό)

https://www.fgeurope.gr/product/midea-klimatistiko-toichou-xtreme-eco-09kbtu-h/   9άρι με τιμή 420 ευρώ. Σε αυτο βλέπω θόρυβο 54 μεσα και 62 εξω

mitsubishi MSZ HR-25  . Ειναι 9άρι με τιμή 530 ευρώ. Σε αυτο βλέπω θόρυβο 57 μεσα και 63 εξω

Υπάρχει και το  mitsubishi MSZ BT-25  . Ειναι 9άρι με τιμή 680 ευρώ. Σε αυτο βλέπω ομοίως θόρυβο 57 μεσα και 63 εξω. Ομως μαλλον δεν θα το επιλέξω λογω μεγαλης διαφοράς τιμής. Θα διαλέξω αναμεσα στα 2 πρωτα

ΕΡΩΤΗΣΕΙΣ

1) Αξίζει η διαφορά των 50 ευρώ (480 με 530) για να πάω σε mitsubishi?  

2) Oσo αφορά τον θόρυβο μου κάνει εντύπωση οτι το midea ειναι καλύτερο. Εκτος αν η διαφορα 54 με 57 πρακτικά ειναι  ανεπαίσθητη?

Μου εκανε εντυπωση ψαχνοντας χτες στο internet to παλιο 12αρι mitsubishi που ηταν MSH-12NV ΟΤΙ σε manual που βρηκα εδινε θόρυβο 42 μεσα και 50 εξω. Ειναι δυνατον μετά απο τόσα χρόνια τα νεα μηχανήματα να ειναι πιο θορυβώδη?  Παροτι το παλιο 12άρι και τα νεα ειναι 9άρια.

 

Ευχαριστώ προκαταβολικά για τις απαντήσεις σας. Αν ειναι δυνατόν με απλό τρόπο επι των συγκεκριμένων ερωτημάτων

 

 

Βασικά πρέπει να τρέξεις το πρόγραμμα απωλειών που είναι sticky πανω πανω σε καθε σελιδα να δουμε λιγο τους χωρους, τη μονωση, την περιοχη και να σου βγαλει τα ζητουμενα για καθε χωρο...Εχεις επιλεξει και αποκλεισει 12αρια...Μπορει το προηγουμενο 12αρι σου να ηταν σε μαγαλυτερο χωρο-δωματιο αλλα αυτο το δωματιο να ειχε καλυτερη μονωση, λιγοτερα κουφωματα, αλλη περιοχη και αλλα...Γι αυτο ζητανε και τα παιδια απο τον καθε ενα μας να τρεχουμε το προγραμμα πριν... Αν πρεπει οπωσδηποτε να διαλεξεις ενα απο τα παραπανω, χωρις να εχω δει κανενος τα χαρακτηριστικα θα πηγαινα σε mitsubishi προσωπικα...

  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

4 ώρες πριν, dimostr είπε

Πως γίνεται να έχει πέσει έξω το πρόγραμμα απωλειών για τον ένα μόνο χώρο ? Για το χώρο του άλλου κλιματιστικού δε το είχες τρεξει? Η απάντηση εδώ είναι η προφανής , το κλιματιστικό δεν φτάνει να καλύψει τις απωλειες έπρεπε και στον άλλο χώρο να είχες βάλει κλιματιστικό αντίστοιχων btu που λένε οι απωλειες 

Με μπερδευεις γεροντα. Φαινετε οτι το heavy παιζει τελειως χαλαρα; Συμφωνουμε σε αυτο;  

Μετα , βλεπουμε οτι το edge θελει σχεδον τριπλασια καταναλωση για σχεδον ιδιες απωλειες; 

Αρα κατι δεν εχει ταιριαξει σωστα κατα εμε. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

46 λεπτά πριν, xraxra είπε

1) Αξίζει η διαφορά των 50 ευρώ (480 με 530) για να πάω σε mitsubishi?  

2) Oσo αφορά τον θόρυβο μου κάνει εντύπωση οτι το midea ειναι καλύτερο. Εκτος αν η διαφορα 54 με 57 πρακτικά ειναι  ανεπαίσθητη?

 

 

1- σαφώς !

2- μην τα κοιτάς αυτά... για άλλη μια φορά επαναλαμβάνω (πώς, κατά τύχη, ακριβώς αυτό που έγραψα στην τελευταία μου ανάρτηση), από άποψη αθόρυβης δουλειάς, το mitsubishi electric δεν συγκρίνεται πραγματικά... είναι κορυφαίο, αυστηρά από αυτή την άποψη.
Απλώς, αν είχατε δύο συσκευές, δίπλα δίπλα, η μία θα έπρεπε να είναι Mitsubishi και η άλλη όποια μάρκα θέλετε, ακόμα κι αν τα δηλωμένα ντεσιμπέλ είναι ίδια για την ίδια ρύθμιση FAN, θα δείτε ότι η Mitsubishi είναι αυτή που ακούτε λιγότερο.

Τα παραπάνω, αυστηρά μόνο όσον αφορά τις ερωτήσεις σας. Όσο για την επιλογή συγκεκριμένης συσκευής, τα άλλα παιδιά θα σου απαντήσουν καλύτερα...

  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

18 λεπτά πριν, amotida είπε

1- σαφώς !

2- μην τα κοιτάς αυτά... για άλλη μια φορά επαναλαμβάνω (πώς, κατά τύχη, ακριβώς αυτό που έγραψα στην τελευταία μου ανάρτηση), από άποψη αθόρυβης δουλειάς, το mitsubishi electric δεν συγκρίνεται πραγματικά... είναι κορυφαίο, αυστηρά από αυτή την άποψη.
Απλώς, αν είχατε δύο συσκευές, δίπλα δίπλα, η μία θα έπρεπε να είναι Mitsubishi και η άλλη όποια μάρκα θέλετε, ακόμα κι αν τα δηλωμένα ντεσιμπέλ είναι ίδια για την ίδια ρύθμιση FAN, θα δείτε ότι η Mitsubishi είναι αυτή που ακούτε λιγότερο.

Τα παραπάνω, αυστηρά μόνο όσον αφορά τις ερωτήσεις σας. Όσο για την επιλογή συγκεκριμένης συσκευής, τα άλλα παιδιά θα σου απαντήσουν καλύτερα...

Έχω ακούσει video από yukai. Είναι παντελώς αθόρυβο.

@apostolisep3  να το σηκώσουμε;

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

5 λεπτά πριν, liakjim είπε

Έχω ακούσει video από yukai. Είναι παντελώς αθόρυβο.

Του έγραψα όσο πιο απλά γινόταν, για να καταλάβει γρήγορα τι τον έκαιγε...

Απλώς δεν χρειάστηκε να επαναλάβω αυτό που είχα ήδη πει παραπάνω ότι και η Toshiba είναι κορυφαία στη σιωπή

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 ώρες πριν, c-max είπε

Με μπερδευεις γεροντα. Φαινετε οτι το heavy παιζει τελειως χαλαρα; Συμφωνουμε σε αυτο;  

Μετα , βλεπουμε οτι το edge θελει σχεδον τριπλασια καταναλωση για σχεδον ιδιες απωλειες; 

Αρα κατι δεν εχει ταιριαξει σωστα κατα εμε. 

Μα το heavy είναι 22αρι σε 5400 απώλειες και το άλλο 16αρι σε 5600 απώλειες και σε πιο δύσκολο χώρο βάσει διαρρύθμισης 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
6 λεπτά πριν, liakjim είπε

Πάντα με την εφαρμογή του κώλου που έχουμε (ως το καλύτερο πάντα).

Πολύ καλό αυτό εφαρμογή τπ6 κωλου για το ένα κλιματιστικό που δε μπορεί να δουλέψει σωστά , εφαρμογή που έβγαλε σωστές απωλειες και δουλευει χαλαρά το άλλο ……χμμμμ για να σκεφτώ λίγο …..λέμε τώρα εαν έβαζε κλιματιστικό που να καλύπτει τις απωλειες όπως στη μια περίπτωση τι θα γινόταν άραγε ………..χμμμμμ…..

Επεξ/σία από dimostr
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 ώρες πριν, amotida είπε

1- σαφώς !

2- μην τα κοιτάς αυτά... για άλλη μια φορά επαναλαμβάνω (πώς, κατά τύχη, ακριβώς αυτό που έγραψα στην τελευταία μου ανάρτηση), από άποψη αθόρυβης δουλειάς, το mitsubishi electric δεν συγκρίνεται πραγματικά... είναι κορυφαίο, αυστηρά από αυτή την άποψη.
Απλώς, αν είχατε δύο συσκευές, δίπλα δίπλα, η μία θα έπρεπε να είναι Mitsubishi και η άλλη όποια μάρκα θέλετε, ακόμα κι αν τα δηλωμένα ντεσιμπέλ είναι ίδια για την ίδια ρύθμιση FAN, θα δείτε ότι η Mitsubishi είναι αυτή που ακούτε λιγότερο.

Τα παραπάνω, αυστηρά μόνο όσον αφορά τις ερωτήσεις σας. Όσο για την επιλογή συγκεκριμένης συσκευής, τα άλλα παιδιά θα σου απαντήσουν καλύτερα...

Εγω εχω αντιθετη γνωμη απο εσενα. Ετυχε να κοιμηθω το καλοκαιρι σε σπιτι με ME και μπορω να πω οτι ηταν λιγο ενοχλητικο. Δεν γνωριζω μοντελο αλλα φαινοταν αρκετα καινουργιο. Σαφως toshiba- Heavy που εχω ειναι καλυτερα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

9 λεπτά πριν, dimostr είπε

Πολύ καλό αυτό εφαρμογή τπ6 κωλου για το ένα κλιματιστικό που δε μπορεί να δουλέψει σωστά , εφαρμογή που έβγαλε σωστές απωλειες και δουλευει χαλαρά το άλλο ……χμμμμ για να σκεφτώ λίγο …..λέμε τώρα εαν έβαζε κλιματιστικό που να καλύπτει τις απωλειες όπως στη μια περίπτωση τι θα γινόταν άραγε ………..χμμμμμ…..

Εννοώ ότι μπορεί το edge να είναι σε χώρο με 6000 απώλειες και το heavy με 4500.

Ας πούμε.

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
6 λεπτά πριν, liakjim είπε

Εννοώ ότι μπορεί το edge να είναι σε χώρο με 6000 απώλειες και το heavy με 4500.

Ας πούμε.

 

Δεν έχει βάλει τέτοια νούμερα ο άνθρωπος 5400 και 5600 έχει και στο ένα έχει 22 αρι και στο άλλο 16 αρι , εαν δε μπορείς να διακρίνεις το λάθος στην τοποθέτηση και θέλεις να βρεις άλλοθι στην εφαρμογή τότε καλά σκέφτεσαι 

κατι τέτοια λέτε και στέλνετε τους ανθρώπους να βάζουν κλιματιστικά βάσει τετραγωνικών αλλα και με μελέτες από το τηλέφωνο που του είπε κάποιος που πέρναγε έξω από το σπίτι 

Επεξ/σία από dimostr
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης
Αυτό το θέμα είναι πλέον κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.

  • Δημιουργία νέου...