Προς το περιεχόμενο

Συμβουλές κι απορίες για κλιματιστικά - Part 2


billdanos

Προτεινόμενες αναρτήσεις

1 ώρα πριν, c-max είπε

Τοτε γιατι δεν βαζουμε μεγαλυτερα αφου δουλευουν πιο οικονομικα απο τα μικρα;  Με μπερδευετε κυριε ποιητα 😄

Εγώ είμαι μαζί σου. 

Είμαι σίγουρος ότι δεν θα έχεις το εκνευριστικο φαινόμενο των κρύων ρευμάτων 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 28,4k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

  • liakjim

    6101

  • dimostr

    2725

  • Specs

    1497

  • userAnon

    680

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοσιευμένες Εικόνες

43 λεπτά πριν, liakjim είπε

Θα έβαζα το 22αρι στον πάνω όροφο και το 16αρι κάτω.

Αυτο εκανα

 

1 ώρα πριν, dimostr είπε

 

 

Δε μπορώ να καταλάβω πως κατέληξες στομ16 αρι αφού ο κάτω χώρος έχει παραπάνω απωλειες από αυτόν που έχεις βάλει το 22 αρι , ποια είναι αυτά τα δεδομένα δηλαδή 

Για ξαναδιαβασε τι εγραψα, ο χωρος του αιρκοντισιον ειναι 24 τμ με σχεδον τις μισες απωλεις 3000w . Εγω υπολογισα και τα αλλα δυο δωματια μαζι σαν ενα χωρο. 

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

4 λεπτά πριν, c-max είπε

Αυτο εκανα

 

Οκ, επειδή δεν ξέρω ποιος όροφος είναι ποιος.

Το 22αρι μόνο του και το 16αρι με τα δύο 9αρια.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
1 ώρα πριν, c-max είπε

Για ξαναδιαβασε τι εγραψα, ο χωρος του αιρκοντισιον ειναι 24 τμ με σχεδον τις μισες απωλεις 3000w . Εγω υπολογισα και τα αλλα δυο δωματια μαζι σαν ενα χωρο. 

 

2 ώρες πριν, dimostr είπε

Επειδή διαβάζω αυτά που γράφεις , απομονώνεται ο χώρος ? Όχι,  άρα έχεις 5655 για 16 αρι κλιματιστικό που μάλιστα δυσκολεύει γιατί δεν είναι ενιαίος 

2 ώρες πριν, dimostr είπε
  1 ώρα πριν, c-max είπε

κατω χωρος ειναι  με λιγο περισσοτερες απωλειες, αλλα 24τμ συν οτι δωσει στα αλλα δωματια απο τα ανοιγματα , με 5655w απωλειες αλλα με ολα τα δωματια μεσα συνολου 42τμ.

Υπάρχει δυστυχώς μια παρα πολύ εσφαλμένη αντίληψη ότι τα κλιματιστικά μπορεί να υπολογίζονται με βάσει τα τετραγωνικά που καλούνται να καλύψουν , ο μόνος τρόπος να υπολογίσεις το οποιοδήποτε σύστημα θέρμανσης είναι οι απωλειες του χώρου και κατόπιν να μοιράσεις το αποτέλεσμα στα τετραγωνικά βάσει αυτών των απωλειών 

Επεξ/σία από dimostr
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Η μέτρηση κατανάλωσης του Haori και του P110, καμία διαφορά. 

(Οι 4 τελευταίες μπάρες, ζητούμενη 20.)

Screenshot_2023-01-14-23-18-22-020_com.toshibatctc.SmartAC.jpg

Screenshot_2023-01-14-23-19-14-127_com.tplink.iot.jpg

Επεξ/σία από noths
  • Like 4
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Toshiba Yukai RAS-B13E2KVG-E/RAS-13E2AVG-E

Μήπως θα είναι μεγάλο για τον χώρο (δωμάτιο 15τμ);

Τι καταναλώσεις να περιμένω;

 

87F40883-E3F3-4B3D-B144-714763F9EB42.jpeg

Επεξ/σία από livaspy
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Δεν ξερω γιατι αλλα τα 5600w με τα 5400w απωλειων δεν δικαιολογουν αυτη την διαφορα, και μαλιστα το toshiba με χαμηλοτερη εσωτερικη θερμοκρασια χωρου.  Η δεν εχει ισσοροπησει ο χωρος ακομη η το προγραμμα απωλειων εχει πεσει τελειος εκτος.

 

2023-01-15_01-37-13.png

Επεξ/σία από c-max
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

8 ώρες πριν, dimostr είπε

Toshiba , Mitsubishi ,Daikin , Tcl, Hisense 

Γενικά έχεις πολλές επιλογές , με αυτό το περιθώριο χρημάτων θα εμένα στους κατασκευαστές εκτός Κίνας και μετά εαν δε θες κάτι τέτοιο πας σε κατασκευαστές Κίνας 

https://www.kotsovolos.gr/air-condition-heaters/air-condition/7000-to-15000-btu/filters/m/Daikin_or_Hisense_or_Mitsubishi-Electric_or_TCL_or_Toshiba/f/f197501/Συμμετέχει?orderBy=3&minPrice=549&maxPrice=807

τα 9αρια που έχει η λίστα μη τα λάβεις υπόψιν 

Τόσο καιρό δεν βλέπω εδώ μέσα κανέναν να προτείνει τα Hisense. Σε ερώτηση μου αρχές καλοκαιριού για τα συγκεκριμένα δεν ξέραμε κάτι. 
Εγω μπορώ να πω ότι είμαι πολύ ευχαριστημένος με ένα Hisense Wings 18αρι. Αθόρυβο, οικονομικό που πέφτει μέχρι 260w σε ενιαίο χώρο Σαλόνι-Κουζίνα περίπου 40-45 τμ. 

15 ώρες πριν, perelevas είπε

Καλά θα ήταν αλλά μπα.

Επικοινωνησες με Toshiba? Πήρα τον ανταπτορα Wi-Fi για το arrays/yukai…Το πρωί περισσότερα. 

14 ώρες πριν, Kozanitis1 είπε

Έχεις συντονισμούς από την εξωτερική μονάδα;

Ιδανικά θα ήταν να βάλεις αντικραδασμικά εκεί που πατάει η εξωτερική πάνω στη βάση, βάλε ροδέλες εκεί που σφίγγουν τα παξιμάδια..

Αυτή η "γυφτιά" για εμένα να βάζουν σκέτη βίδα σε εξωτερικές μονάδες ενώ βλέπουν πως δεν πατάει σωστά με ξεπερνάει, σιγά το κόστος 4-8 ροδέλες και άλλα τόσα πλαστικά ροδελάκια (αν πεις πως δεν βάζεις αντικραδασμικά)

Οντως. Αμελητέο το έξτρα κόστος. Εμένα ειχε μέσα στο κλιματιστικό αντικραδασμικα και τους έφαγα να τα βάλουν. Δεν χρειάζεται λέει. Είναι αθόρυβο.. Οντως δεν το περίμενα για τόσο αθόρυβο. (Hisense)

6 ώρες πριν, c-max είπε

Ειναι διαγραμματα με δυο κλιματιστικα μεσα . Το πρωτο Heavy63 vs 16 edge και το δευτερο Yukai 10 vs Heavy srk25

Πρασινη- κιτρινη γραμμη αντιστοιχα

Χμ, λοιπουν πολλες παραμετροι για να το υπολογισεις. Ξεκινησα λεγοντας εβαλα το 22αρι στο πανω διαμερισμα και δουλευει κατα μεσο ορο  200w σε ενα ενιαιο χωρο 43τμ. με 5430w απωλειες στο προγραμμα.

Ο κατω χωρος ειναι  με λιγο περισσοτερες απωλειες, αλλα 24τμ συν οτι δωσει στα αλλα δωματια απο τα ανοιγματα , με 5655w απωλειες αλλα με ολα τα δωματια μεσα συνολου 42τμ. Οι πραγματικες μονο των 24τμ ειναι πολυ λιγοτερες.

Ετσι κατεληξα στο 16αρι αφου τα παραπανω θα ηταν overkill συμφωνα με τα δεδομενα που ειχα.

Πως να βγαλεις ακρη τι να παρεις; Δεν φαινετε οτι ο κατω χωρος ζηταει λιγοτερα απο τον πρωτο οροφο;

Απ ότι βλέπω τα yukai/Arata παίζουν εκεί σταθερά 200-215w. 

3 ώρες πριν, noths είπε

Η μέτρηση κατανάλωσης του Haori και του P110, καμία διαφορά. 

(Οι 4 τελευταίες μπάρες, ζητούμενη 20.)

Screenshot_2023-01-14-23-18-22-020_com.toshibatctc.SmartAC.jpg

Screenshot_2023-01-14-23-19-14-127_com.tplink.iot.jpg

Δεν ξέρω, μου φαίνεται λίγο «ηλιθιο» το energy consumption της Toshiba. Το βάζεις που το βάζεις με μπάρες, βαλε κι έναν στιγμιαίο μετρητή κατανάλωσης. 

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

6 ώρες πριν, ppmarkos είπε

Επικοινωνησες με Toshiba? Πήρα τον ανταπτορα Wi-Fi για το arrays/yukai…Το πρωί περισσότερα.

Επικοινώνησα με τον εγκαταστάτη αρχικά.Μεσ τη βδομάδα θα έρθει να ρίξει μία ματιά μου είπε.

Αύριο θα πάρω και την toshiba.Σε ποιό τηλ. να πάρω για Θεσσαλονίκη;

Περιμένω εντυπώσεις για τον αντάπτορα μόλις μπορέσεις.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
8 ώρες πριν, c-max είπε

Δεν ξερω γιατι αλλα τα 5600w με τα 5400w απωλειων δεν δικαιολογουν αυτη την διαφορα, και μαλιστα το toshiba με χαμηλοτερη εσωτερικη θερμοκρασια χωρου.  Η δεν εχει ισσοροπησει ο χωρος ακομη η το προγραμμα απωλειων εχει πεσει τελειος εκτος.

 

2023-01-15_01-37-13.png

Πως γίνεται να έχει πέσει έξω το πρόγραμμα απωλειών για τον ένα μόνο χώρο ? Για το χώρο του άλλου κλιματιστικού δε το είχες τρεξει? Η απάντηση εδώ είναι η προφανής , το κλιματιστικό δεν φτάνει να καλύψει τις απωλειες έπρεπε και στον άλλο χώρο να είχες βάλει κλιματιστικό αντίστοιχων btu που λένε οι απωλειες 

Επεξ/σία από dimostr
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

6 ώρες πριν, ppmarkos είπε

Οντως. Αμελητέο το έξτρα κόστος. Εμένα ειχε μέσα στο κλιματιστικό αντικραδασμικα και τους έφαγα να τα βάλουν. Δεν χρειάζεται λέει. Είναι αθόρυβο.. Οντως δεν το περίμενα για τόσο αθόρυβο. (Hisense)

πραγματικά με κάτι τέτοια, μου ανάβουν τα λαμπάκια όταν λένε σε πολλά πράγματα δε χρειάζεται το ένα δε χρειάζεται το άλλο..

ΤΟΤΕ ΓΙΑΤΙ ΝΑ ΤΑ ΒΑΖΟΥΝ ΜΑΖΙ ΜΕ ΤΟ ΜΗΧΑΝΗΜΑ!!!

καθόμαστε εμείς οι ιδιώτες και τους λέμε για πράγματα αυτονόητα.. 

πες τους, εσύ σπίτι σου θα τα έβαζες ή όχι;

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

6 ώρες πριν, ppmarkos είπε

Τόσο καιρό δεν βλέπω εδώ μέσα κανέναν να προτείνει τα Hisense. Σε ερώτηση μου αρχές καλοκαιριού για τα συγκεκριμένα δεν ξέραμε κάτι. 
Εγω μπορώ να πω ότι είμαι πολύ ευχαριστημένος με ένα Hisense Wings 18αρι. Αθόρυβο, οικονομικό που πέφτει μέχρι 260w σε ενιαίο χώρο Σαλόνι-Κουζίνα περίπου 40-45 τμ. 

Βάσει των δικών σου αναφορών το έβαλα μέσα στις προτάσεις γιατί δε νομίζω να έχει πει κάποιος άλλος κάτι 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

9 ώρες πριν, c-max είπε

Δεν ξερω γιατι αλλα τα 5600w με τα 5400w απωλειων δεν δικαιολογουν αυτη την διαφορα, και μαλιστα το toshiba με χαμηλοτερη εσωτερικη θερμοκρασια χωρου.  Η δεν εχει ισσοροπησει ο χωρος ακομη η το προγραμμα απωλειων εχει πεσει τελειος εκτος.

 

2023-01-15_01-37-13.png

Παρακολούθησε το λίγο. Θα αναμέναμε να είχε ισορροπήσει πλέον αν και 500W δεν είναι πολλά ( βέβαια αναρωτιεσαι γιατί το mitsu παίζει ρελαντί). Ίσως να δοκίμαζες να βάλεις σε υψηλότερη ταχύτητα ανεμιστήρα στο edge. 

Πάντως είναι αλήθεια ότι αφήνει μια υποψία ότι πέφτει μικρό για τον χώρο.

 

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

9 ώρες πριν, livaspy είπε

Toshiba Yukai RAS-B13E2KVG-E/RAS-13E2AVG-E

Μήπως θα είναι μεγάλο για τον χώρο (δωμάτιο 15τμ);

Τι καταναλώσεις να περιμένω;

 

87F40883-E3F3-4B3D-B144-714763F9EB42.jpeg

Ακριβώς τα ίδια τετραγωνικά με λίγο λιγότερες απώλειες εγώ. 
Τοποθέτησα 13αρι edge. Πλεον με εξωτερική κατω από 10 και ζήτηση 22, δουλεύει στα 250 με 300w σταθερά με ανεμιστήρα auto και περσίδα σταθερη κατω γιατί με ενοχλεί ο ελαχιστος θορυβος που κάνει όταν κινείται. Το θερμόμετρο στο δωματιο δείχνει 22.

Αν σκεφτούμε ότι το yukai είναι ελάχιστα λιγότερο αποδοτικό, νομίζω μια χαρά θα είσαι.

2F0F8814-88BA-49C9-A7F9-A63780E9FF50.png

  • Like 1
  • Thanks 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης
Αυτό το θέμα είναι πλέον κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.

  • Δημιουργία νέου...