Προς το περιεχόμενο

Συμβουλές κι απορίες για κλιματιστικά - Part 2


billdanos

Προτεινόμενες αναρτήσεις

1 λεπτό πριν, lampisd είπε

σε ευχαριστω παρα πολυ οποτε midea να μην δω ετσι?

Στο προηγούμενο ποστ έβαλα μια λίστα 

εγω προσωπικά δεν θα έβαζα Μιδέα οποτε δε θα στο προτείνω κιόλας 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 28,4k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

  • liakjim

    6101

  • dimostr

    2725

  • Specs

    1497

  • userAnon

    680

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοσιευμένες Εικόνες

12 minutes ago, energy52 said:

Δηλαδη καταφερε και διατηρουσε με 165w 22 βαθμους στον χωρο;;πρεπει να χεις σουπερ μονωμενο σπιτι να υποθεσω!

Αυτο που λες οτι..καπου μπαζει κρυος αερας ειναι λογω 165w που μαλλον σε χτυπαγε εκει που καθοσουν; 

Σε καθε περιπτωση φοβερο μηχανημα για θερμανση!

Για ποιο μηχανημα μιλαμε;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 ώρες πριν, maotag είπε

 

1 ώρα πριν, lampisd είπε

Θελω να αγοράσω 2  12000 τι προτείνετε;Η αγορά θα γίνει απο Κώτσο ή media για να εξαργυρώσω το αλλάζω συσκευή.

Τι με συμφερει απο αποψη καταναλωσης αλλα να μην ειναι και πανακριβο?

 

Ερωτηματολόγιο Αγοράς Κλιματιστικού

24 λεπτά πριν, Swimmer21 είπε

Για ποιο μηχανημα μιλαμε;

SRK63ZR-W

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

 

4 ώρες πριν, dimostr είπε

Οι απωλειες στο έβγαζαν επαρκές το 16αρι ? Σε ρωτάω γιατί είναι πολλές οι ώρες που το έχεις αναμμένο κα8 θα έπρεπε τουλάχιστον να έχει πιάσει θερμοκρασία που έχεις ορίσει και ας έκαιγε πολύ , μετά πάμε στα χαμηλά βατ συντήρηση

Ναι. Αν και δεν ειναι ενναιος χωρος υπολογισα στο συνολο τα τεραγωνικα που γραφω στο πανω σχεδιο. Ειναι ισογειο και βγαζει 5655w για 21 ζητουμενη στα 42 τμ, εβαλα και τη κουζινα μπανιο μαζι.  Ζητουσα 20 βαθμους και ειχε 18,5 με 19 ο χωρος.Σημερα ζητησα 21 για να ανεβει λιγο του χωρου . Στο heavy63 ζηταω 20 και εχω 20,5+

Το δευτερο σχεδιο ειναι στα 5430w στον πρωτο οροφο, επανω απο το αλλο.

 

3 ώρες πριν, Kozanitis1 είπε

Τι θερμοκρασία ζητούμενη έχεις και καίει 180Wh (βατο-ωρες) ?

Πόσο δουλεύει και πόση ώρα κάνει (on-off) ή πόσα την ώρα;

Εγώ μετά από δοκιμές, το κατάφερα να πέσει στα 165W (χωρίς on-off), ζήτηση 23 (μέσα 22) περσίδα κάτω αλλά νιώθω λες και από κάπου "μπάζει" κρύο αέρα ο χώρος..

Ενεργοποίησα πάλι 3D Auto, ίδια ζήτηση αλλά ανέβηκε στα 400κατι W, πολύ ωραία αίσθηση στο χώρο και πιο ομοιόμορφη κατανομή της θέρμανσης..

Εχω 20 ζητηση και στον χωρο 20,5+ Τα ον οφ στο τριωρο.

 

63.png

20230114_192241.jpg

16.png

Επεξ/σία από c-max
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

5 λεπτά πριν, c-max είπε

Ναι. Αν και δεν ειναι ενναιος χωρος υπολογισα στο συνολο τα τεραγωνικα που γραφω στο πανω σχεδιο. Ειναι ισογειο και βγαζει 5655w για 21 ζητουμενη.  Ζητουσα 20 βαθμους και ειχε 18,5 με 19 ο χωρος.Σημερα ζητησα 21 για να ανεβει λιγο του χωρου . Στο heavy63 ζηταω 20 και εχω 20,5+

Το δευτερο σχεδιο ειναι στα 5430w στον πρωτο οροφο, επανω απο το αλλο.

Εχω 20 ζητηση και στον χωρο 20,5+ Τα ον οφ στο τριωρο.

Αν μου έλεγες ενιαίο 5600W , θα σε πήγαινα από 22άρι και άνω. Το βλέπω το σχέδιο, δεν ξέρω πόσο κοντά πάει σε ενιαίο.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
4 λεπτά πριν, liakjim είπε

Αν μου έλεγες ενιαίο 5600W , θα σε πήγαινα από 22άρι και άνω. Το βλέπω το σχέδιο, δεν ξέρω πόσο κοντά πάει σε ενιαίο.

Αυτο ειπα και εγω. Μια πορτα προς μπανιο και ενα πασο 1,2 επι 1,2 προς κουζινα. Ομως η θερμοκρασια ειναι στους 19,5 τωρα εκει που ειναι το κλιματιστικο. Ανεβαινει αργα αργα απο 17 που ειχε αρχικα

'

Επεξ/σία από c-max
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 λεπτό πριν, c-max είπε

Αυτο ειπα και εγω. Μια πορτα προς μπανιο και ενα πασο 1,2 επι 1,2 προς κουζινα. Ομως η θερμοκρασια ειναι στους 19,5 τωρα εκει που ειναι το κλιματιστικο.

Εγώ πάντως βλέπω σε έναν όροφο συνολικά 41000Btus και στον άλλο με μεγαλύτερες απώλειες 16000. Είσαι σίγουρος ότι το 16άρι θα την παλέψει γιατί τα νούμερα δεν τα βλέπω καλά.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  1. Ποσό που διαθέτουμε : Με την επιδότηση 50% αλλαγής συσκευής 800 ~ 850 ευρώ
  2. Νέα αγορά ή αντικατάσταση παλιού. Στη 2η περίπτωση αναφέρουμε το μοντέλο του παλιού κλιματιστικού και αν ήταν επαρκές / μάλλον οριακό / ανεπαρκές: Νέα αγορά
  3. Επιθυμητό κατάστημα ή τύπος καταστήματος (πχ μεγάλη αλυσίδα που συνήθως έχουν αυξημένες τιμές αλλά έχουν ευκολίες πχ τρόπος πληρωμής με δόσεις, ανακύκλωση παλιού κλιματιστικού , δωρεάν εγκατάσταση κτλ): Κατάστημα που δέχεται voucher ανακύκλωσης κλιματιστικού, δέχεται δόσεις
  4. Χρήση κλιματιστικού προσδιορίζοντας αν είναι για αποκλειστική ψύξη, θέρμανση ή και τα δύο. Επιτρέπεται ο προσδιορισμός της βαρύτητας πχ 20% ψύξη / 80% θέρμανση: και τα δύο
  5. Συχνότητα χρήσης πχ περιστασιακή ή αποκλειστική πηγή θέρμανσης κτλ: Περιστασιακά, περισσότερο για ψύξη
  6. Χώρος που θα τοποθετηθεί με προσδιορισμό αν θα είναι ενιαίος πχ σαλονοκουζίνα, υπνοδωμάτιο, τραπεζαρία κτλ : Ενιαία σαλοκουζίνα ~ 40 τετραγωνικά
  7. Τοποθεσία προσδιορίζοντας ελάχιστες και μέγιστες θερμοκρασίες: Ανατολική αττική, ελάχιστη 0 (μπορεί να πέσει και μείον) μέγιστη 40+
  8. Απαραίτητα / επιθυμητά / αδιάφορα features πχ wifi, ιονιστής,  μεγάλη εγγύηση, αθόρυβο κτλ: Όσο πιο αθόρυβο γίνεται, wifi επιθυμητό αλλά όχι και απαραίτητο, όσο το δυνατόν μεγαλύτερη εγγύηση
  9. Πληροφορίες περί μονώσεων, κουφώματα, ιδιαιτερότητες χώρου (πχ έντονη ηλιοφάνεια, ψηλοτάβανο, μαγαζί με ανοιχτές πόρτες κτλ): κουφώματα αλουμινίου με διπλά τζάμια, θα τοποθετηθεί σε σημείο προστατευμένο απο τις καιρικές συνθήκες δίπλα όμως στο παράθυρο του χώρου.
  10. Τέλος για να δοθεί μια αίσθηση του χώρου, αναφέρουμε τις απώλειες του χώρου μας με χρήση του παρακάτω εργαλείου ΥΠΟΛΟΓΙΣΜΟΥ ΘΕΡΜΙΚΩΝ ΑΠΩΛΕΙΩΝ με θερμοκρασία που θα θέλαμε να έχουμε για θέρμανση ακόμα και αν θέλουμε μόνο ψύξη. Το εργαλείο θα πρέπει να χρησιμοποιηθεί ΜΟΝΟ για τον χώρο που θα καλύψουμε (αν δεν είναι ενιαίος ή πολλοί χώροι τότε τρέξιμο για κάθε χώρο ξεχωριστά ). Σώζουμε τη σελίδα σε txt και επισυνάπτουμε τις 4 πρώτες τιμές και γράφουμε τι επιθυμητή θερμοκρασία βάλαμε:

Θερμικές Απώλειες

3385.36Watt

2911.41KCal/h

75.23Watt/m

264.70KCal/h/m2

Θερμοκρασία 20 βαθμούς

Έχω δεί τα συγκεκριμμένα κλιματιστικά, χωρίς να έχω άποψη και γνώμη :

Mitsubishi Electric MSZ/MUZ HR71VF. (Τιμή αρχική χωρίς χρήση του voucher 1449 €)
Daikin Perfera FTXM-71R/RXM-71R 24000BTU με R32. (Τιμή αρχική χωρίς χρήση του voucher 1675 €)

Υπερτερεί κάποιο έναντι του άλλου ? Υπάρχει κάποιος που να έχει κάποιο από τα δύο να μάθω την άποψη του ή τυχόν προβλήματα και εάν τελικά ήταν συμφέρουσα η αγορά ? Ακόμα και συμβουλές για την σωστή εγκατάσταση και μετέπειτα έλεγχο είναι καλοδεχούμενες !!!
Ευχαριστώ πολύ προκαταβολικά για την όποια βοήθεια σας !

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 λεπτά πριν, c-max είπε

Αυτο ειπα και εγω. Μια πορτα προς μπανιο και ενα πασο 1,2 επι 1,2 προς κουζινα. Ομως η θερμοκρασια ειναι στους 19,5 τωρα εκει που ειναι το κλιματιστικο. Ανεβαινει αργα αργα απο 17 που ειχε αρχικα

'

Τα 5600 είναι πάνω από 19.000 btu πως θα γίνει το 16αρι να μπορέσει να σε καλύψει γι'αυτό το μηχάνημα δε μπορεί να πιάσει θερμοκρασία 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 λεπτά πριν, Redfield είπε
  1. Ποσό που διαθέτουμε : Με την επιδότηση 50% αλλαγής συσκευής 800 ~ 850 ευρώ
  2. Νέα αγορά ή αντικατάσταση παλιού. Στη 2η περίπτωση αναφέρουμε το μοντέλο του παλιού κλιματιστικού και αν ήταν επαρκές / μάλλον οριακό / ανεπαρκές: Νέα αγορά
  3. Επιθυμητό κατάστημα ή τύπος καταστήματος (πχ μεγάλη αλυσίδα που συνήθως έχουν αυξημένες τιμές αλλά έχουν ευκολίες πχ τρόπος πληρωμής με δόσεις, ανακύκλωση παλιού κλιματιστικού , δωρεάν εγκατάσταση κτλ): Κατάστημα που δέχεται voucher ανακύκλωσης κλιματιστικού, δέχεται δόσεις
  4. Χρήση κλιματιστικού προσδιορίζοντας αν είναι για αποκλειστική ψύξη, θέρμανση ή και τα δύο. Επιτρέπεται ο προσδιορισμός της βαρύτητας πχ 20% ψύξη / 80% θέρμανση: και τα δύο
  5. Συχνότητα χρήσης πχ περιστασιακή ή αποκλειστική πηγή θέρμανσης κτλ: Περιστασιακά, περισσότερο για ψύξη
  6. Χώρος που θα τοποθετηθεί με προσδιορισμό αν θα είναι ενιαίος πχ σαλονοκουζίνα, υπνοδωμάτιο, τραπεζαρία κτλ : Ενιαία σαλοκουζίνα ~ 40 τετραγωνικά
  7. Τοποθεσία προσδιορίζοντας ελάχιστες και μέγιστες θερμοκρασίες: Ανατολική αττική, ελάχιστη 0 (μπορεί να πέσει και μείον) μέγιστη 40+
  8. Απαραίτητα / επιθυμητά / αδιάφορα features πχ wifi, ιονιστής,  μεγάλη εγγύηση, αθόρυβο κτλ: Όσο πιο αθόρυβο γίνεται, wifi επιθυμητό αλλά όχι και απαραίτητο, όσο το δυνατόν μεγαλύτερη εγγύηση
  9. Πληροφορίες περί μονώσεων, κουφώματα, ιδιαιτερότητες χώρου (πχ έντονη ηλιοφάνεια, ψηλοτάβανο, μαγαζί με ανοιχτές πόρτες κτλ): κουφώματα αλουμινίου με διπλά τζάμια, θα τοποθετηθεί σε σημείο προστατευμένο απο τις καιρικές συνθήκες δίπλα όμως στο παράθυρο του χώρου.
  10. Τέλος για να δοθεί μια αίσθηση του χώρου, αναφέρουμε τις απώλειες του χώρου μας με χρήση του παρακάτω εργαλείου ΥΠΟΛΟΓΙΣΜΟΥ ΘΕΡΜΙΚΩΝ ΑΠΩΛΕΙΩΝ με θερμοκρασία που θα θέλαμε να έχουμε για θέρμανση ακόμα και αν θέλουμε μόνο ψύξη. Το εργαλείο θα πρέπει να χρησιμοποιηθεί ΜΟΝΟ για τον χώρο που θα καλύψουμε (αν δεν είναι ενιαίος ή πολλοί χώροι τότε τρέξιμο για κάθε χώρο ξεχωριστά ). Σώζουμε τη σελίδα σε txt και επισυνάπτουμε τις 4 πρώτες τιμές και γράφουμε τι επιθυμητή θερμοκρασία βάλαμε:

Θερμικές Απώλειες

3385.36Watt

2911.41KCal/h

75.23Watt/m

264.70KCal/h/m2

Θερμοκρασία 20 βαθμούς

Έχω δεί τα συγκεκριμμένα κλιματιστικά, χωρίς να έχω άποψη και γνώμη :

Mitsubishi Electric MSZ/MUZ HR71VF. (Τιμή αρχική χωρίς χρήση του voucher 1449 €)
Daikin Perfera FTXM-71R/RXM-71R 24000BTU με R32. (Τιμή αρχική χωρίς χρήση του voucher 1675 €)

Υπερτερεί κάποιο έναντι του άλλου ? Υπάρχει κάποιος που να έχει κάποιο από τα δύο να μάθω την άποψη του ή τυχόν προβλήματα και εάν τελικά ήταν συμφέρουσα η αγορά ? Ακόμα και συμβουλές για την σωστή εγκατάσταση και μετέπειτα έλεγχο είναι καλοδεχούμενες !!!
Ευχαριστώ πολύ προκαταβολικά για την όποια βοήθεια σας !

https://www.kotsovolos.gr/air-condition-heaters/air-condition/7000-to-15000-btu/232028-a-c-in16-toshiba-16j2avsg-e1-b16n4kvrg-e

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

9 λεπτά πριν, liakjim είπε

Εγώ πάντως βλέπω σε έναν όροφο συνολικά 41000Btus και στον άλλο με μεγαλύτερες απώλειες 16000. Είσαι σίγουρος ότι το 16άρι θα την παλέψει γιατί τα νούμερα δεν τα βλέπω καλά.

Εγώ λέω ότι θα την παλέψει

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

8 λεπτά πριν, liakjim είπε

Εγώ πάντως βλέπω σε έναν όροφο συνολικά 41000Btus και στον άλλο με μεγαλύτερες απώλειες 16000. Είσαι σίγουρος ότι το 16άρι θα την παλέψει γιατί τα νούμερα δεν τα βλέπω καλά.

Ναι, αλλα και οταν ειχα μονο το 22αρι να δουλευει δουλευε πολυ χαλαρα, λιγο παραπανω σε καμια περιπτωση οπως τωρα το 16αρι. Εκτος αν οι χωροι εχουν μεγαλη διαφορα ανεξαρτητα τι λεει η εφαρμογη.

8 λεπτά πριν, dimostr είπε

Τα 5600 είναι πάνω από 19.000 btu πως θα γίνει το 16αρι να μπορέσει να σε καλύψει γι'αυτό το μηχάνημα δε μπορεί να πιάσει θερμοκρασία 

βΤο 16αρι εχει ιδια θερμικη αποδοση με το 18αρι μεχρι 22000 btu

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 λεπτά πριν, c-max είπε

βΤο 16αρι εχει ιδια θερμικη αποδοση με το 18αρι μεχρι 22000 btu

Λοιπόν να το ξεκαθαρίσουμε λίγο αυτό γιατί πολύ κουβέντα γίνεται γιαυτο 

Αυτό που μετράει είναι η ον9μαστικη απόδοση που εγγυα5αι οτ8 το μηχάνημα θα δουλέψει στις βέλτιστες συνθήκες και θα επαρκεί 

το ανώτερο όριο που λέει μπορεί να το πιάσει αλλα έτσι θα έχεις ένα μηχάνημα που θα δουλευει συνέχεια τέρμα γκάζι και όπως βλέπουμε στην περίπτωση σου με αμφίβολα αποτελέσματα , σκέψου να πέσουν οι εξωτερικές θερμοκρασίες κοντά στο 0 η επάρκεια του πάει περίπατο 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

11 λεπτά πριν, liakjim είπε

Επειδή θα ήθελα να θερμαίνονται όσο το δυνατόν γίνεται και οι υπόλοιποι χώροι του σπιτιού γι’αυτό κοίταζα για μεγάλα κλιματιστικά !

Οι χώροι που θα ήθελα να καλύψω είναι τμήμα του διαδρόμου και όσο μπορεί να πάει στην μία κρεββατοκάμαρα.

Και κακώς που δεν το ανέφερα στην ανάρτηση μου!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

9 λεπτά πριν, c-max είπε

16αρι εχει ιδια θερμικη αποδοση με το 18αρι μεχρι 22000 btu

Τα max τους όντως δεν έχουν διαφορά, αλλά θέλουμε να πιάνουμε τα nominal.

16άρι

image.png.bab4d6d79b5578fe744c875518c39095.png

18άρι

image.png.b9a6773e2ecacaaf6cc4094212e2038c.png

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης
Αυτό το θέμα είναι πλέον κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.

  • Δημιουργία νέου...