Προς το περιεχόμενο

Συμβουλές κι απορίες για κλιματιστικά - Part 2


billdanos

Προτεινόμενες αναρτήσεις

5 λεπτά πριν, liakjim είπε

Την εσωτερική στο 16άρι στην άλλαξε το κατάστημα ή από τη Toshiba;

 

Το καταστημα. Τουλαχιστον ξεμπερδεψα, καθως φοβομουνα μην πουνε οτι την σπασαμε εμεις.

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 28,4k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

  • liakjim

    6101

  • dimostr

    2725

  • Specs

    1497

  • userAnon

    680

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοσιευμένες Εικόνες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
25 λεπτά πριν, liakjim είπε

 

Σε ποιο δευτερόλεπτο είναι; Δεν ακούω κάτι περίεργο.

 

25 λεπτά πριν, liakjim είπε

Σε ποιο δευτερόλεπτο είναι; Δεν ακούω κάτι περίεργο.

Συνεχόμενο είναι το βουητό 

Βάζω και άλλο ηχητικό.

Παραβλεψτε την φωνή της γυναίκας μου που με προτρέπει να ή ηχογραφήσω το κλιματιστικό ενώ είδη ηχογραφώ 😁😁

Επεξ/σία από perelevas
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

51 λεπτά πριν, ppmarkos είπε

 

Πολλά κάτι παίζει… ποιο carrier είναι;

Crystal ion iii 12000btu στην ψύξη είναι οκ, στην θέρμανση μάλλον δεν φτάνει τις απώλειες 

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
1 ώρα πριν, perelevas είπε

Toshiba yukai 13αρι από praktiker.Τοποθετηθηκε 27 Δεκεμβρίου και απο τότε το έχω δουλέψει λίγο . Μερικά απογεύματα για την ακρίβεια. Τις τελευταίες τρεις μέρες που το δουλεύω ακούω ένα βουητό μαζί με το φύσημα του ανεμιστήρα. Το βουητό ξεκινάει όχι από την αρχή που θα το βάλω μπρος,αλλά μετά απο μια- μιαμιση ώρα. 

Παραθέτω ηχητικό. Ακούστε σας παρακαλώ και πείτε μου γνώμες, τι μπορεί να είναι. 

Δεν ακουγεται τουλάχιστον στο ηχητικό κάτι περίεργο. 

1 ώρα πριν, c-max είπε

Εγινε αλλαγη της εσωτερικης με καινουργια. Τωρα ειναι οκ. Δουλευει απο εχθες το μεσημερι και περιμενω λιγο να ισσοροπησει ο χωρος για να δουμε 16αρι toshiba vs 22αρι heavy μαχη. Αλλαξα και το φρεον στο 10αρι yukai για καλο και κακο, και εχουμε μαχη μεταξυ yukai 10ρι kai heavy srk25zsw.

Περιμένουμε εντυπώσεις. 

44 λεπτά πριν, perelevas είπε

 

Συνεχόμενο είναι το βουητό 

Βάζω και άλλο ηχητικό.

Παραβλεψτε την φωνή της γυναίκας μου που με προτρέπει να ή ηχογραφήσω το κλιματιστικό ενώ είδη ηχογραφώ 😁😁

 

Θα σ πρότεινα να το κλείσεις. Άφησε το 5 λεπτά.  Άνοιξε το κ ξεκινά ηχογράφηση για να ακούσουμε όλο το εύρος από την αρχή. Μην κρατάς το κινητό μπροστά στον ανεμιστηρα. Από την πλευρά των σωλήνων κρατα. 
 

30 λεπτά πριν, Actinidio είπε

Βαλε μια φωτο της εσωτερικής μονάδας. 

Επεξ/σία από ppmarkos
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

45 λεπτά πριν, perelevas είπε

 

Συνεχόμενο είναι το βουητό 

Βάζω και άλλο ηχητικό.

Παραβλεψτε την φωνή της γυναίκας μου που με προτρέπει να ή ηχογραφήσω το κλιματιστικό ενώ είδη ηχογραφώ 😁😁

 

νομιζω οτι ξεκινησε στο 0' 44"?

αν ναι τοτε μου κάνει για εκκεντρη φτερωτη ή μοτεράκι.

Το κάνει σε οπιαδήποτε ταχυτητα σταθερη ή σε αυξομείωση μόνο?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

48 λεπτά πριν, ppmarkos είπε

Δεν ακουγεται τουλάχιστον στο ηχητικό κάτι περίεργο. 

Περιμένουμε εντυπώσεις. 

Θα σ πρότεινα να το κλείσεις. Άφησε το 5 λεπτά.  Άνοιξε το κ ξεκινά ηχογράφηση για να ακούσουμε όλο το εύρος από την αρχή. Μην κρατάς το κινητό μπροστά στον ανεμιστηρα. Από την πλευρά των σωλήνων κρατα. 
 

Βαλε μια φωτο της εσωτερικής μονάδας. 

20230113_231550.jpg

Το έκλεισα για κάνα μισάωρο 

Πρέπει να περάσει ώρα για να αρχίσει το βουητό 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, perelevas είπε

 

Συνεχόμενο είναι το βουητό 

Βάζω και άλλο ηχητικό.

Παραβλεψτε την φωνή της γυναίκας μου που με προτρέπει να ή ηχογραφήσω το κλιματιστικό ενώ είδη ηχογραφώ 😁😁

 

 

6 λεπτά πριν, perelevas είπε

20230113_231550.jpg

Το έκλεισα για κάνα μισάωρο 

Πρέπει να περάσει ώρα για να αρχίσει το βουητό 

Μάλλον συντονισμός είναι από έξω, είναι καλά βιδωμένο το μηχάνημα; Βγάλε και το εξωτερικό μία φώτο.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

7 λεπτά πριν, perelevas είπε

20230113_231550.jpg

Το έκλεισα για κάνα μισάωρο 

Πρέπει να περάσει ώρα για να αρχίσει το βουητό 

Δεν χρειάζεται να περιμένεις το βουητό. Κανε καταγραφή τώρα με την έναρξη λειτουργιασ του συμπιεστή και για 1 λεπτό από το ξεκίνημα του και θα το συγκρίνω με το προηγούμενο που έστειλες που ήταν και το πρόβλημα. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

 

8 λεπτά πριν, ppmarkos είπε

Δεν χρειάζεται να περιμένεις το βουητό. Κανε καταγραφή τώρα με την έναρξη λειτουργιασ του συμπιεστή και για 1 λεπτό από το ξεκίνημα του και θα το συγκρίνω με το προηγούμενο που έστειλες που ήταν και το πρόβλημα. 

 

Την εξωτερική μονάδα αύριο που θα έχει φως. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

3 λεπτά πριν, perelevas είπε

 

 

Την εξωτερική μονάδα αύριο που θα έχει φως. 

Στο προηγούμενο ηχητικό που έστειλες που ακουγεται η σύζυγος, ο ήχος που ακούς σαν πρόβλημα είναι καθ όλη τη διάρκεια του βίντεο έτσι;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
11 λεπτά πριν, perelevas είπε

Ναι καθ όλη τη διάρκεια 

Οκ. Αν αποκλείσεις κάποιον συντονισμό σε βαση ή σωλήνες που περνανε από το πίσω μέρος και συντονίζουν με την εξωτερική μονάδα, θα έλεγα ότι μου ακουγεται περίεργα ο συμπιεστης. Πρέπει την ώρα που θα στο ξανά κάνει, να αποκλείσεις συντονισμούς, πιάνοντας τη βαση τοίχου, πιάνοντας τις σωλήνες να δεις αν σταματάει…

Να φανταστώ έχω μπει 2 μέτρα + σωληνα; Έγινε κενό κατά την εγκατάσταση;

Επεξ/σία από ppmarkos
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ναι 2 + μέτρα σωλήνας και αντλία κενού.Οχι όμως 20 λεπτά που διαβάζω εδώ. Σίγουρα λιγοτερο και από 10 λεπτά θα έλεγα. 

Για τον συντονισμό θα δοκιμάσω αύριο  πρωί. 

Αλλιώς τηλέφωνο στο σέρβις;

Όταν λες ακουγεται περίεργα ο συμπιεστης τι εννοείς;

Και κάτι ακόμα αν ξέρει κάποιος σίγουρα 

Αν πάρω το wifi module από Toshiba, έχει καταναλώσεις και διαγράμματα όπως το tapo;

Για το yukai το 13αρι μιλάω.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

11 ώρες πριν, ppmarkos είπε

Το συγκεκριμένο εχθές με ζήτηση 21 κ αυτόματο από τις 9:30μμ μέχρι 10 το πρωί έκαψε 2kwh πάνω κάτω και με 200-215w την ώρα… Δεν το είδα να πέσει πιο χαμηλά όπως το carrier crystal iii που παίζει μπάλα στα 180 με follow me. 

Noμιζω το ν απροσπαθεις να τα συγκρινεις σε τετοιο βαθμο ειναι λαθος.

Αρχικα εκτος απο το οτι ειναι δυο διαφορετικα μηχανηματα , υποθετω ειναι σε διαφορετικους χωρους, αρα διαφορετικες απωλειες και ακομη και στην ιδια ζητουμενη να ειναι , δεν σημαινει οτι θα εχουν και την ιδια εν τελει θερμοκρασια στον χωρο ακριβως , αποκλειεται!

Επισης σε διαφορετικες ωρες τα συγκρινεις βλεπω.

Και το κυριωτερο ? και ιδια δωματια να ηταν, ιδια μηχανηματα, η τοποθετηση και εν γενει η εγκατασταση θα ειχε διαφορα στο αποτελεσμα, εκτος σπανιας, χειρουργικης, εγκαταστασης.

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

38 λεπτά πριν, perelevas είπε

Ναι 2 + μέτρα σωλήνας και αντλία κενού.Οχι όμως 20 λεπτά που διαβάζω εδώ. Σίγουρα λιγοτερο και από 10 λεπτά θα έλεγα. 

Για τον συντονισμό θα δοκιμάσω αύριο  πρωί. 

Αλλιώς τηλέφωνο στο σέρβις;

Όταν λες ακουγεται περίεργα ο συμπιεστης τι εννοείς;

Και κάτι ακόμα αν ξέρει κάποιος σίγουρα 

Αν πάρω το wifi module από Toshiba, έχει καταναλώσεις και διαγράμματα όπως το tapo;

Για το yukai το 13αρι μιλάω.

Τσέκαρε το πρωί για συντονισμούς και τέτοια… Δούλεψε το να δεις και οταν κάνει τον θόρυβο προσπάθησε να δεις αν ακουμπώντας σωλήνες, βάσεις και αλλά κάπου ο θόρυβος χάνεται.
Για την αντλία κενού και το κενό άστο. Είναι μεγάλη κουβέντα. Εμένα με το που ήρθαν να το εγκαταστήσουν τους ειπα ακριβως. Το μόνο που με ενεδιαφερει είναι να μπει αντλια κενού και να γίνει σωστά. Ναι ναι μου λένε πάντα βάζουμε. Οντως την είχαν φέρει μαζί. Δεν έλεγαν παπαντζες. Αν την έβαλαν 5 λεπτά ομως με το ρολόι, είναι ζήτημα. 

Τραβα ένα βίντεο οταν κάνει τον θόρυβο με την εξωτερική μονάδα να φαίνεται σε λειτουργία κανονικά. Αυτό το κρατάς για εσένα να ξέρεις ότι έχεις κάτι αν πάνε να σε βγάλουν τρελό και καλά έτσι πρέπει να κάνει και αλλά. Υπόψιν. 2 βίντεο. Ένα οταν το βάλεις σε λειτουργία που δουλεύει ομαλά και ένα με τον θόρυβο για να εχεις μέτρο σύγκρισης. 
Επομενο βημα είναι η επικοινωνία με Toshiba. Αν δεν κάνω λάθος λειτουργεί και αύριο υο τηλεφωνικό κέντρο. Αλλιώς είναι σίγουρα καθημερινές έως 10μμ. 

Για το Wi-Fi module στο συγκεκριμένο, Τεχνικος σύμβουλος της Toshiba μου είπε ότι για το συγκεκριμένο θα δείχνει και καταναλώσεις. Του ανέφερε σαν παράδειγμα τα edge που δεν δείχνουν αλλά τα Haori ναι. Μου είπε ότι το Yukai/Arata είναι πιο καινουρια μηχανήματα και ναι θα δείχνουν καταναλώσεις. Αν έχεις κάποιος στο συγκεκριμένο το Wi-Fi module ας μας ενημερώσει με σιγουριά… Αλλιώς αν δεν βιάζεσαι μέσα στις επόμενες μέρες θα το πάρω κι εγώ και θα ενημερώσω με σιγουριά. 

3 λεπτά πριν, Specs είπε

Noμιζω το ν απροσπαθεις να τα συγκρινεις σε τετοιο βαθμο ειναι λαθος.

Αρχικα εκτος απο το οτι ειναι δυο διαφορετικα μηχανηματα , υποθετω ειναι σε διαφορετικους χωρους, αρα διαφορετικες απωλειες και ακομη και στην ιδια ζητουμενη να ειναι , δεν σημαινει οτι θα εχουν και την ιδια εν τελει θερμοκρασια στον χωρο ακριβως , αποκλειεται!

Επισης σε διαφορετικες ωρες τα συγκρινεις βλεπω.

Και το κυριωτερο ? και ιδια δωματια να ηταν, ιδια μηχανηματα, η τοποθετηση και εν γενει η εγκατασταση θα ειχε διαφορα στο αποτελεσμα, εκτος σπανιας, χειρουργικης, εγκαταστασης.

Όχι εννοείται δεν προσπαθώ να κάνω σύγκριση. Καμία σχέση τα 2 μηχανήματα… Ξεκινωντας έχουν κ μια βασική διαφορά στα btu 9 με 10…. Δεν υπάρχει μέτρο συγκρισης. Απλά να είχαμε να λέγαμε που λένε..

Ειναι σε 2 υπνοδωμάτια και τα 2. Στο Toshiba μπαίνεις στον χώρο που βρίσκεται με ίδια θερμοκρασία ζήτησης και είναι λες και σε τραβάει αυτή η ατμόσφαιρα που δημιουργεί. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης
Αυτό το θέμα είναι πλέον κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.

  • Δημιουργία νέου...