Προς το περιεχόμενο

Συμβουλές κι απορίες για κλιματιστικά - Part 2


billdanos

Προτεινόμενες αναρτήσεις

  • Απαντ. 28,4k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

  • liakjim

    6101

  • dimostr

    2725

  • Specs

    1497

  • userAnon

    680

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοσιευμένες Εικόνες

27 λεπτά πριν, jkoukos είπε

To είδες να πιάνει πάγο στα fins (συνήθως ξεκινά από τους 2° και κάτω και ανάλογα την υγρασία); Αν δεν υπάρχει, τι defrost να κάνει;

Και καλά στα ξημερώματα. Εδώ φαίνεται να το κάνει και στις 8 το βράδυ με 6-7° που πάγος δεν πιάνει με τίποτα.

Για πολλοστή φορά. Δεν είναι defrost.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

6 ώρες πριν, ppmarkos είπε

UPDATE 

Ηρθε το Συνεργειο που έκανε την εγκατάσταση.. Το βάλαμε μπροστά έκανε τον ηχο, αυτοί δεν τον κατάλαβαν-άκουσαν… Μετά 4-5 φορές που το κόψανε και το ξανά έβαλαν δεν έκανε τον ηχο σε καμία εκκίνηση(αν είναι δυνατόν). Ότι μπόρεσα να τους εξηγήσω μόνο με το ηχητικό από εχθές. Αυτοί με καθησύχασαν ότι δεν είναι κάποιο πρόβλημα. Είναι τα λάδια λόγω παγωμένου και τέτοια… Από θέμα εγκατάστασης ή συντονισμού βάσης κ τέτοια δεν είναι τα τσέκαραν όλα. 
 

Τεσπα θα το παρακολουθω αλλά δεν θα ασχοληθώ κ ιδιαίτερα. Ήδη από εχθές έχω χαλαστεί. 7 χρόνια εγγύηση έχει ότι γίνει θα με βρουν εκεί. Θα πάω σήμερα να πάρω και τον ανταπτορα του Wi-Fi αν προλάβω.. Η toshiba λέει ότι θα δείχνει και watt κατανάλωσης κανονικά. Το συγκεκριμένο εχθές με ζήτηση 21 κ αυτόματο από τις 9:30μμ μέχρι 10 το πρωί έκαψε 2kwh πάνω κάτω και με 200-215w την ώρα… Δεν το είδα να πέσει πιο χαμηλά όπως το carrier crystal iii που παίζει μπάλα στα 180 με follow me. 

C1E18CBE-3DEC-4CB0-B8A5-CEE4B7CDDCC5.png

1E6CAC08-07CD-49F3-8943-4BAE7C40C038.png

 

6 ώρες πριν, liakjim είπε

Έχεις διάγραμμα από αυτό;

Αλήθεια, έχουμε και άλλο μέτωπο ανοιχτό. @c-max, τί έγινε τελικά με το 16άρι edge;

 

5 ώρες πριν, sectoras είπε

Καλησπέρα, έχω το Toshiba Shorai Edge (9αρι) στο υπνοδωμάτιο για θέρμανση και έχω προσέξει ένα παράξενο θέμα τελευταία. Αφού κλείσω το AC, η εσωτερική μονάδα κλείνει εντελώς (σωστά) αλλά η εξωτερική συνεχίζει να δουλεύει για άλλα 15-30 λεπτά. Ο κομπρέσσορας δουλεύει σίγουρα, το καταλαβαίνω από το βουητό χαμηλής συχνότητας και από τον μετρητή ρεύματος, αποκλείεται να καταναλώνει μόνο ο ανεμιστήρας 300 watt. Επίσης μετά από ώρα μπορεί να το ξανακάνει από μόνο του. Σκέφτηκα ότι ίσως κάνει defrost αλλά οι θερμοκρασίες είναι αρκετά υψηλές. Τι μπορεί να είναι; 


Τι γίνεται με τα Toshiba ρε παιδιά; Θυμάμαι είχε ξεκινήσει ο guzel; με το λαμπάκι και από τότε δεν έχουν σταματημό τα προβλήματα....

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Γιατί σύμφωνα με το ταμπελάκι ενεργειακής απόδοσης στο θερμό κλίμα δίνει διαφορετικά νούμερα από ότι στη  πιστοποίηση eurovent? Στο μέσο κλίμα είναι τα ίδια νούμερα. 

20211115143507_c69eb34b.jpeg

AC-AS68TEMHRA-C-1U68RENFRA-C-1673632721-a5-f09ef7ee.pdf

Επεξ/σία από andreasosfp
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Τοποθετήθηκε σήμερα το Toshiba Haori 16.000 btu. Πρώτες εντυπώσεις πολύ καλές. Ταίριαξε πολύ καλά το σκούρο γκρι με τον καναπέ, η σύζυγος ενθουσιάστηκε. 

Ξεκίνησε με εξωτερική 14 και εσωτερική 21 (από θέρμανση με λέβητα πετρελαίου, του δόθηκε "έτοιμος" ο χώρος). Κρατάει σταθερή θερμοκρασία 21 στο θερμόμετρο του θερμοστάτη πετρελαίου, 20 στο δικό του θερμόμετρο με περίπου 260w. Μην σας ξεγελάει η τελευταία μπάρα, η δειγματολειψία της εφαρμογής είναι μάλλον αργή και μετράει μέσο όρο, αργότερα θα δείξει την πραγματική τιμή. Η εξωτερική τώρα είναι 11. Ο ανεμιστήρας στο auto, οι εσωτερικές πόρτες ανοιχτές. Μέχρι τώρα δεν έχουμε καταλάβει διαφορά από το πετρέλαιο σε όλον τον χώρο (καθιστικό, κουζίνα, 2 κρεββατοκάμαρες, όλα μικρά). Είναι, βέβαια, νωρίς ακόμη. 

Screenshot_2023-01-13-20-22-26-463_com.toshibatctc.SmartAC.jpg

Screenshot_2023-01-13-20-22-43-045_com.toshibatctc.SmartAC.jpg

IMG_20230113_203559.jpg

 

IMG_20230113_203639.jpg

Επεξ/σία από noths
  • Like 5
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

3 λεπτά πριν, noths είπε

Τοποθετήθηκε σήμερα το Toshiba Haori 16.000 btu. Πρώτες εντυπώσεις πολύ καλές. Ταίριαξε πολύ καλά το σκούρο γκρι με τον καναπέ, η σύζυγος ενθουσιάστηκε. 

Ξεκίνησε με εξωτερική 14 και εσωτερική 21 (από θέρμανση με λέβητα πετρελαίου, του δόθηκε "έτοιμος" ο χώρος). Κρατάει σταθερή θερμοκρασία 21 στο θερμόμετρο του θερμοστάτη πετρελαίου, 20 στο δικό του θερμόμετρο με περίπου 260w. Μην σας ξεγελάει η τελευταία μπάρα, η δειγματολειψία της εφαρμογής είναι μάλλον αργή και μετράει μέσο όρο, αργότερα θα δείξει την πραγματική τιμή. Η εξωτερική τώρα είναι 11. Ο ανεμιστήρας στο auto, οι εσωτερικές πόρτες ανοιχτές. Μέχρι τώρα δεν έχουμε καταλάβει διαφορά από το πετρέλαιο σε όλον τον χώρο (καθιστικό, κουζίνα, 2 κρεββατοκάμαρες, όλα μικρά). Είναι, βέβαια, νωρίς ακόμη. 

Screenshot_2023-01-13-20-22-26-463_com.toshibatctc.SmartAC.jpg

Screenshot_2023-01-13-20-22-43-045_com.toshibatctc.SmartAC.jpg

IMG_20230113_203559.jpg

IMG_20230113_203626.jpg

IMG_20230113_203639.jpg

Καλοδουλευτο! Πολύ όμορφο.

Το app δείχνει και πιο αναλυτικά από τις μπάρες;

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

5 λεπτά πριν, liakjim είπε

Καλοδουλευτο! Πολύ όμορφο.

Το app δείχνει και πιο αναλυτικά από τις μπάρες;

Έχει επιλογές απεικόνισης, αλλά και export σε xlx. 

Screenshot_2023-01-13-20-44-51-072_com.toshibatctc.SmartAC.jpg

Screenshot_2023-01-13-20-45-21-230_com.toshibatctc.SmartAC.jpg

2023_01_13_Notis1_Energydata_20234513T184547.xlsx

  • Like 1
  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

9 λεπτά πριν, liakjim είπε

Αξιοπρεπέστατο το διάγραμμα για εγγενές app.

Έχει 3 επιλογές για απεικόνιση, αλλά στην περίπτωσή μου που έχω 1 κλιματιστικό οι 2 φαίνονται ίδιες. 

Screenshot_2023-01-13-21-10-14-079_com.toshibatctc.SmartAC.jpg

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Toshiba yukai 13αρι από praktiker.Τοποθετηθηκε 27 Δεκεμβρίου και απο τότε το έχω δουλέψει λίγο . Μερικά απογεύματα για την ακρίβεια. Τις τελευταίες τρεις μέρες που το δουλεύω ακούω ένα βουητό μαζί με το φύσημα του ανεμιστήρα. Το βουητό ξεκινάει όχι από την αρχή που θα το βάλω μπρος,αλλά μετά απο μια- μιαμιση ώρα. 

Παραθέτω ηχητικό. Ακούστε σας παρακαλώ και πείτε μου γνώμες, τι μπορεί να είναι. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

3 ώρες πριν, energy52 είπε

Εχεις το δικιο σου δε μπορω να πω! Πρακτικα μιλωντας τη διαφορα των 30w δεν θα τη βλεπεις συνεχεια..μολις κρυωσει λιγακι ο καιρος και παμε σε κανονικες για την εποχη θερμοκρασιες μπορει να δεις τη ζυγαρια υπερ Toshiba! 

Μακάρι!

3 ώρες πριν, liakjim είπε

Όχι.

Είναι 0.72kwh το 24ωρο. 

Ήλπιζαν να κάνει κ κανένα on/off να ρίξει λίγο κατανάλωση. Εσυ μου το έβγαλες ακριβώς 30watt x 24ωρες. 

1 ώρα πριν, Actinidio είπε

Το carrier έχω το 12 στο σαλόνι και βαράει 1200  την ώρα

Πολλά κάτι παίζει… ποιο carrier είναι;

1 ώρα πριν, Klausx είπε

 

 


Τι γίνεται με τα Toshiba ρε παιδιά; Θυμάμαι είχε ξεκινήσει ο guzel; με το λαμπάκι και από τότε δεν έχουν σταματημό τα προβλήματα....

Εγώ πήγα σε αυτό για να ηρεμήσω από προβλήματα… Τι να πω;

7 λεπτά πριν, liakjim είπε

Αξιοπρεπέστατο το διάγραμμα για εγγενές app.

Για το Haori που είναι έτοιμο το Wi-Fi του χωρίς έξτρα κόστος είναι πένα. Τώρα αν δώσω εγώ τα 100 να πάρω το έξτρα και δεν παίζει κ η κατανάλωση μπορεί να είναι και tragic. Απ ότι λέει η Toshiba θα παίξει. Δεν παίζει μ ειπαν στα edge. Τα yukai λέει είναι πιο καινουρια. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

8 ώρες πριν, liakjim είπε

Έχεις διάγραμμα από αυτό;

Αλήθεια, έχουμε και άλλο μέτωπο ανοιχτό. @c-max, τί έγινε τελικά με το 16άρι edge;

Εγινε αλλαγη της εσωτερικης με καινουργια. Τωρα ειναι οκ. Δουλευει απο εχθες το μεσημερι και περιμενω λιγο να ισσοροπησει ο χωρος για να δουμε 16αρι toshiba vs 22αρι heavy μαχη. Αλλαξα και το φρεον στο 10αρι yukai για καλο και κακο, και εχουμε μαχη μεταξυ yukai 10ρι kai heavy srk25zsw.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

4 λεπτά πριν, c-max είπε

Εγινε αλλαγη της εσωτερικης με καινουργια. Τωρα ειναι οκ. Δουλευει απο εχθες το μεσημερι και περιμενω λιγο να ισσοροπησει ο χωρος για να δουμε 16αρι toshiba vs 22αρι heavy μαχη. Αλλαξα και το φρεον στο 10αρι yukai για καλο και κακο, και εχουμε μαχη μεταξυ yukai 10ρι kai heavy srk25zsw.

Την εσωτερική στο 16άρι στην άλλαξε το κατάστημα ή από τη Toshiba;

15 λεπτά πριν, perelevas είπε

Toshiba yukai 13αρι από praktiker.Τοποθετηθηκε 27 Δεκεμβρίου και απο τότε το έχω δουλέψει λίγο . Μερικά απογεύματα για την ακρίβεια. Τις τελευταίες τρεις μέρες που το δουλεύω ακούω ένα βουητό μαζί με το φύσημα του ανεμιστήρα. Το βουητό ξεκινάει όχι από την αρχή που θα το βάλω μπρος,αλλά μετά απο μια- μιαμιση ώρα. 

Παραθέτω ηχητικό. Ακούστε σας παρακαλώ και πείτε μου γνώμες, τι μπορεί να είναι. 

Σε ποιο δευτερόλεπτο είναι; Δεν ακούω κάτι περίεργο.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης
Αυτό το θέμα είναι πλέον κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.

  • Δημιουργία νέου...