Προς το περιεχόμενο

Συμβουλές κι απορίες για κλιματιστικά - Part 2


billdanos

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Καλησπέρα, έχω το Toshiba Shorai Edge (9αρι) στο υπνοδωμάτιο για θέρμανση και έχω προσέξει ένα παράξενο θέμα τελευταία. Αφού κλείσω το AC, η εσωτερική μονάδα κλείνει εντελώς (σωστά) αλλά η εξωτερική συνεχίζει να δουλεύει για άλλα 15-30 λεπτά. Ο κομπρέσσορας δουλεύει σίγουρα, το καταλαβαίνω από το βουητό χαμηλής συχνότητας και από τον μετρητή ρεύματος, αποκλείεται να καταναλώνει μόνο ο ανεμιστήρας 300 watt. Επίσης μετά από ώρα μπορεί να το ξανακάνει από μόνο του. Σκέφτηκα ότι ίσως κάνει defrost αλλά οι θερμοκρασίες είναι αρκετά υψηλές. Τι μπορεί να είναι; 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 28,4k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

  • liakjim

    6101

  • dimostr

    2725

  • Specs

    1497

  • userAnon

    680

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοσιευμένες Εικόνες

2 ώρες πριν, ppmarkos είπε

UPDATE 

Ηρθε το Συνεργειο που έκανε την εγκατάσταση.. Το βάλαμε μπροστά έκανε τον ηχο, αυτοί δεν τον κατάλαβαν-άκουσαν… Μετά 4-5 φορές που το κόψανε και το ξανά έβαλαν δεν έκανε τον ηχο σε καμία εκκίνηση(αν είναι δυνατόν). Ότι μπόρεσα να τους εξηγήσω μόνο με το ηχητικό από εχθές. Αυτοί με καθησύχασαν ότι δεν είναι κάποιο πρόβλημα. Είναι τα λάδια λόγω παγωμένου και τέτοια… Από θέμα εγκατάστασης ή συντονισμού βάσης κ τέτοια δεν είναι τα τσέκαραν όλα. 
 

Τεσπα θα το παρακολουθω αλλά δεν θα ασχοληθώ κ ιδιαίτερα. Ήδη από εχθές έχω χαλαστεί. 7 χρόνια εγγύηση έχει ότι γίνει θα με βρουν εκεί. Θα πάω σήμερα να πάρω και τον ανταπτορα του Wi-Fi αν προλάβω.. Η toshiba λέει ότι θα δείχνει και watt κατανάλωσης κανονικά. Το συγκεκριμένο εχθές με ζήτηση 21 κ αυτόματο από τις 9:30μμ μέχρι 10 το πρωί έκαψε 2kwh πάνω κάτω και με 200-215w την ώρα… Δεν το είδα να πέσει πιο χαμηλά όπως το carrier crystal iii που παίζει μπάλα στα 180 με follow me. 

C1E18CBE-3DEC-4CB0-B8A5-CEE4B7CDDCC5.png

1E6CAC08-07CD-49F3-8943-4BAE7C40C038.png

Δηλαδη..ποια η φοβερη διαφορα απ τα 180w στα 210 απο αποψη θερμικης ανεσης αλλα και οικονομιας; μηπως ο πιο κρυος αερας των 180w? ή μηπως η διαφορα των 300w συνολικα στην ημερησια καταναλωση κι αν ειναι τοσο..Δε νομιζω πως αξιζει να χαλιομαστε για τετοιες λεπτομερειες ,ποσο μαλλον για διαφορετικους χωρους και που σε πολλες περιοχες οι συνθηκες (εξ.θερμοκρασια) πολυ ευνοϊκες για on/off.Ολα εχουν ενα οριο! Οσο για τον θορυβο, εγω απ οσο ακουσα τον θεωρω αμελητεο..

@liakjim το Sonoff TH16 μετρα και καταναλωση; θερμοκρασια κ υγρασια βλεπω..

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, energy52 είπε

@liakjim το Sonoff TH16 μετρα και καταναλωση; θερμοκρασια κ υγρασια βλεπω..

Spoiler

Όπου βλέπεις ΤΗ , είναι μόνο Temperature, Humidity

 

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

54 λεπτά πριν, energy52 είπε

Δηλαδη..ποια η φοβερη διαφορα απ τα 180w στα 210 απο αποψη θερμικης ανεσης αλλα και οικονομιας; μηπως ο πιο κρυος αερας των 180w? ή μηπως η διαφορα των 300w συνολικα στην ημερησια καταναλωση κι αν ειναι τοσο..Δε νομιζω πως αξιζει να χαλιομαστε για τετοιες λεπτομερειες ,ποσο μαλλον για διαφορετικους χωρους και που σε πολλες περιοχες οι συνθηκες (εξ.θερμοκρασια) πολυ ευνοϊκες για on/off.Ολα εχουν ενα οριο! Οσο για τον θορυβο, εγω απ οσο ακουσα τον θεωρω αμελητεο..

@liakjim το Sonoff TH16 μετρα και καταναλωση; θερμοκρασια κ υγρασια βλεπω..

Η φοβερή διαφορά των 180 με των 210 είναι τα 30watt η ώρα ή 600+ το 24ωρο τα οποία μπορώ να τα αξιοποιήσω άλλου… server ha, smart home και αλλα. Δεν χαλιόμαστε..Τσεκάρουμε το ποσό μπορεί να «πέσει» αλλα και να «ανεβεί» σε καταναλώσεις ένα κλιματιστικό. Μοιραζόμαστε απόψεις κι εμπειριες. Βοηθάμε και βοηθιόμαστε σε επιλογές κλιματιστικών με βαση τα κριτήρια του κάθε ενός. 
Επισης για τα δικά μου «γούστα» και προσωπικά αυτόν τον θόρυβο δεν τον θεωρώ αμελητέο για ένα τέτοιο brand στον χώρο των κλιματιστικών και δίπλα του να έχω το Hisense 18αρι να δουλεύει παραδειγματικά και φρόνιμα… Οκ ναι. Δεν κρατάει πολύ, δεν είναι συνεχόμενος, δεν σου παίρνει τα αυτιά… Το θέμα είναι το γιατί; Αν μπορέσω να τον «ξεχάσω» και να μείνω με αυτον να είσαι σίγουρος θα το κάνω… Επίσης όμως και αυτοί στα 7 χρόνια after sales θα με βρουν μπροστά τους… Δίνεις 700€ για ένα μηχάνημα, για να πας στο όνομα και στην υποστήριξη. Πληρώνεις και 100€ καπέλο για να έχεις και το Wi-Fi γιατί η Toshiba είναι μάγκας και δεν το βάζει μαζί… Λες και είναι o premium ανταπτορας. Οκ τουλάχιστον τιμολόγησε τον κ σωστά… 30-40-60 όχι 100-110. Για όλα τα παραπάνω κι εγώ επιθυμώ το μηχάνημα να φτιάχνει και Καφε που λέει ο λόγος. Είναι Σαν να πάρω καινούριο αμάξι και να ακουγεται το σασμάν στο ξεκίνημα και να λέμε είναι αμελητέος…

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

44 λεπτά πριν, ppmarkos είπε

Η φοβερή διαφορά των 180 με των 210 είναι τα 30watt η ώρα ή 600+ το 24ωρο τα οποία μπορώ να τα αξιοποιήσω άλλου… server ha, smart home και αλλα. Δεν χαλιόμαστε..Τσεκάρουμε το ποσό μπορεί να «πέσει» αλλα και να «ανεβεί» σε καταναλώσεις ένα κλιματιστικό. Μοιραζόμαστε απόψεις κι εμπειριες. Βοηθάμε και βοηθιόμαστε σε επιλογές κλιματιστικών με βαση τα κριτήρια του κάθε ενός. 
Επισης για τα δικά μου «γούστα» και προσωπικά αυτόν τον θόρυβο δεν τον θεωρώ αμελητέο για ένα τέτοιο brand στον χώρο των κλιματιστικών και δίπλα του να έχω το Hisense 18αρι να δουλεύει παραδειγματικά και φρόνιμα… Οκ ναι. Δεν κρατάει πολύ, δεν είναι συνεχόμενος, δεν σου παίρνει τα αυτιά… Το θέμα είναι το γιατί; Αν μπορέσω να τον «ξεχάσω» και να μείνω με αυτον να είσαι σίγουρος θα το κάνω… Επίσης όμως και αυτοί στα 7 χρόνια after sales θα με βρουν μπροστά τους… Δίνεις 700€ για ένα μηχάνημα, για να πας στο όνομα και στην υποστήριξη. Πληρώνεις και 100€ καπέλο για να έχεις και το Wi-Fi γιατί η Toshiba είναι μάγκας και δεν το βάζει μαζί… Λες και είναι o premium ανταπτορας. Οκ τουλάχιστον τιμολόγησε τον κ σωστά… 30-40-60 όχι 100-110. Για όλα τα παραπάνω κι εγώ επιθυμώ το μηχάνημα να φτιάχνει και Καφε που λέει ο λόγος. Είναι Σαν να πάρω καινούριο αμάξι και να ακουγεται το σασμάν στο ξεκίνημα και να λέμε είναι αμελητέος…

Εχεις το δικιο σου δε μπορω να πω! Πρακτικα μιλωντας τη διαφορα των 30w δεν θα τη βλεπεις συνεχεια..μολις κρυωσει λιγακι ο καιρος και παμε σε κανονικες για την εποχη θερμοκρασιες μπορει να δεις τη ζυγαρια υπερ Toshiba! 

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αυτό δεν είναι defrosting. Απλό και τυπικό on/off είναι στα δικά μου μάτια.

Η λειτουργία defrost που νομίζω αρχικά την εμφάνισε στην σειρά Mission, μπαίνει αυτόματα κάτω από μια συγκεκριμένη εξωτερική θερμοκρασία για να ξεπαγώσει τα fins τις εξωτερικής μονάδας, δουλεύοντας κανονικά ο κομπρέσορας και φυσικά καταναλώνοντας ισχύ.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Λοιπόν, μπήκε και το edge 13 στην κρεβατοκάμαρα. 
Το δωμάτιο ήταν παγωμένο και το ξεκίνησα στους 22 με εξωτερική 10. Στο σαλόνι ζήτηση 21.
Αυτά είναι τα διαγράμματα κατανάλωσης και για τα 2. 
Του σαλονιού φαίνεται να έχει πεσει στα 300w από τα 380 που δούλευε εχθές την ίδια ώρα. 
Της κρεβατοκάμαρας έχει κολλήσει στα 500. 
Η θερμοκρασία στο δωμάτιο προς το παρόν πλησιάζει τους 18. Στο σαλόνι 21. Ελπίζω να πεσει η κατανάλωση όταν ανεβεί η θερμοκρασία γιατί δεν θέλω να βρεθώ προ εκπλήξεων. 

5B9AFB7F-124E-4E99-8394-A150B0E191B8.jpeg

487A3196-C311-41C8-9B78-5D19A92A9F28.jpeg

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

To είδες να πιάνει πάγο στα fins (συνήθως ξεκινά από τους 2° και κάτω και ανάλογα την υγρασία); Αν δεν υπάρχει, τι defrost να κάνει;

Και καλά στα ξημερώματα. Εδώ φαίνεται να το κάνει και στις 8 το βράδυ με 6-7° που πάγος δεν πιάνει με τίποτα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

6 ώρες πριν, ppmarkos είπε

UPDATE 

Ηρθε το Συνεργειο που έκανε την εγκατάσταση.. Το βάλαμε μπροστά έκανε τον ηχο, αυτοί δεν τον κατάλαβαν-άκουσαν… Μετά 4-5 φορές που το κόψανε και το ξανά έβαλαν δεν έκανε τον ηχο σε καμία εκκίνηση(αν είναι δυνατόν). Ότι μπόρεσα να τους εξηγήσω μόνο με το ηχητικό από εχθές. Αυτοί με καθησύχασαν ότι δεν είναι κάποιο πρόβλημα. Είναι τα λάδια λόγω παγωμένου και τέτοια… Από θέμα εγκατάστασης ή συντονισμού βάσης κ τέτοια δεν είναι τα τσέκαραν όλα. 
 

Τεσπα θα το παρακολουθω αλλά δεν θα ασχοληθώ κ ιδιαίτερα. Ήδη από εχθές έχω χαλαστεί. 7 χρόνια εγγύηση έχει ότι γίνει θα με βρουν εκεί. Θα πάω σήμερα να πάρω και τον ανταπτορα του Wi-Fi αν προλάβω.. Η toshiba λέει ότι θα δείχνει και watt κατανάλωσης κανονικά. Το συγκεκριμένο εχθές με ζήτηση 21 κ αυτόματο από τις 9:30μμ μέχρι 10 το πρωί έκαψε 2kwh πάνω κάτω και με 200-215w την ώρα… Δεν το είδα να πέσει πιο χαμηλά όπως το carrier crystal iii που παίζει μπάλα στα 180 με follow me. 

C1E18CBE-3DEC-4CB0-B8A5-CEE4B7CDDCC5.png

1E6CAC08-07CD-49F3-8943-4BAE7C40C038.png

Το carrier έχω το 12 στο σαλόνι και βαράει 1200  την ώρα

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης
Αυτό το θέμα είναι πλέον κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.

  • Δημιουργία νέου...