Προς το περιεχόμενο

Συμβουλές κι απορίες για κλιματιστικά - Part 2


billdanos

Προτεινόμενες αναρτήσεις

16 λεπτά πριν, liakjim είπε

Διαφωνώ. Δεν μπορούμε να βγάλουμε συμπέρασμα. Ο καιρός κρύωσε, απέναντι έχει ένα Kuro να φυσάει, οι πόρτες είναι ανοιχτές, δεν έχουμε καταγραφή θερμοκρασιών χώρου και δεν ξέρω τι άλλο.

Σύμφωνα με αυτά που έχει ποστάρει

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 28,4k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

  • liakjim

    6101

  • dimostr

    2725

  • Specs

    1497

  • userAnon

    680

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοσιευμένες Εικόνες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
17 ώρες πριν, ppmarkos είπε

Έγινε εγκατάσταση σήμερα του Arata. Πρώτες εντυπώσεις πολύ καλές… 

Το μόνο που παρατήρησα σε πλήρη ησυχία, είναι όταν ξεκινάει να ινβερταρει, περίπου στα 100w, ο ανεμιστήρας της εξωτερικής μονάδας ακουγεται σαν να «γραντζουναει». Αυτό γίνεται για 2-3 δευτερόλεπτα. Μόλις ξεπεράσει κάποιες στροφές σταματάει.  Πχ στα 180watt λειτουργίας όλα φυσιολογικά. 
Ξαναλεω είναι ελαφρυ κ ανεπαίσθητο αλλά είναι… Τι κάνω;; 

9CE07A92-0FEA-4F6D-AAE7-70A0996CCCBD.jpeg

UPDATE 

Ηρθε το Συνεργειο που έκανε την εγκατάσταση.. Το βάλαμε μπροστά έκανε τον ηχο, αυτοί δεν τον κατάλαβαν-άκουσαν… Μετά 4-5 φορές που το κόψανε και το ξανά έβαλαν δεν έκανε τον ηχο σε καμία εκκίνηση(αν είναι δυνατόν). Ότι μπόρεσα να τους εξηγήσω μόνο με το ηχητικό από εχθές. Αυτοί με καθησύχασαν ότι δεν είναι κάποιο πρόβλημα. Είναι τα λάδια λόγω παγωμένου και τέτοια… Από θέμα εγκατάστασης ή συντονισμού βάσης κ τέτοια δεν είναι τα τσέκαραν όλα. 
 

Τεσπα θα το παρακολουθω αλλά δεν θα ασχοληθώ κ ιδιαίτερα. Ήδη από εχθές έχω χαλαστεί. 7 χρόνια εγγύηση έχει ότι γίνει θα με βρουν εκεί. Θα πάω σήμερα να πάρω και τον ανταπτορα του Wi-Fi αν προλάβω.. Η toshiba λέει ότι θα δείχνει και watt κατανάλωσης κανονικά. Το συγκεκριμένο εχθές με ζήτηση 21 κ αυτόματο από τις 9:30μμ μέχρι 10 το πρωί έκαψε 2kwh πάνω κάτω και με 200-215w την ώρα… Δεν το είδα να πέσει πιο χαμηλά όπως το carrier crystal iii που παίζει μπάλα στα 180 με follow me. 

C1E18CBE-3DEC-4CB0-B8A5-CEE4B7CDDCC5.png

1E6CAC08-07CD-49F3-8943-4BAE7C40C038.png

Επεξ/σία από ppmarkos
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

31 λεπτά πριν, jkoukos είπε

Άλλο αυτό και άλλο τα υπόλοιπα. Η κατανάλωση είναι ελαφρά χειρότερη σύμφωνα με το γράφημα.

Για απόδοση σε θερμότητα χώρου δεν υπάρχουν στοιχεία για να έχουμε εικόνα, πέραν αυτών που αναφέρεις

 

Όλη η κουβέντα από μέρους μου έγινε γιατί το κλιματιστικό μετά την ορθή χρήση αντλίας σταμάτησε τα on off που έκανε ανεξάρτητα συνθηκών 

Όλα τα υπόλοιπα τα έχουν πει οι άλλοι που δεν έχουν σχέση με αυτό 

Εγώ παρατήρησα και επισημανα την αλλαγή συμπεριφοράς και οι άλλοι συμφουριτες λένε για το θέμα απόδοσης 

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

9 λεπτά πριν, ppmarkos είπε

όπως το carrier crystal iii που παίζει μπάλα στα 180 με follow me.

Έχεις διάγραμμα από αυτό;

Αλήθεια, έχουμε και άλλο μέτωπο ανοιχτό. @c-max, τί έγινε τελικά με το 16άρι edge;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
6 λεπτά πριν, liakjim είπε

Έχεις διάγραμμα από αυτό;

 

Ορίστε… 

 

off topic @liakjimκατι έχουν πάθει οι Tapo μου με το HA  εδώ κ 4 μέρες δεν μου δείχνουν το current της κάθε Tapo… έπαιξε τπτ;;

4EB4A83B-DF93-4126-8018-A8254B998D4E.png

Επεξ/σία από ppmarkos
  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

5 λεπτά πριν, ppmarkos είπε

Ορίστε… 

 

off topic @liakjimκατι έχουν πάθει οι Tapo μου με το HA  εδώ κ 4 μέρες δεν μου δείχνουν το current της κάθε Tapo… έπαιξε τπτ;;

4EB4A83B-DF93-4126-8018-A8254B998D4E.png

Μεγάλη βελτίωση τα midea λοιπόν. Δεν έχω δει ποτέ τέτοιες τιμές με το crystal II.

offtopic

Spoiler

Δεν είχα ποτέ ένταση στα tapo . Τώρα βλέπω αυτά

image.png.eac938638aa95f89aafc869827327c17.png

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

12 λεπτά πριν, dimostr είπε

Όλη η κουβέντα από μέρους μου έγινε γιατί το κλιματιστικό μετά την ορθή χρήση αντλίας σταμάτησε τα on off που έκανε ανεξάρτητα συνθηκών 

Όλα τα υπόλοιπα τα έχουν πει οι άλλοι που δεν έχουν σχέση με αυτό 

Εγώ παρατήρησα και επισημανα την αλλαγή συμπεριφοράς και οι άλλοι συμφουριτες λένε για το θέμα απόδοσης 

 

Μα δεν αμφισβήτησε κανείς την ορθή χρήση της αντλίας κενού. Εξετάζουμε την συνολική απόδοση (στην τελική αυτή είναι που μας ενδιαφέρει) της συσκευής και για ποιον λόγο έγινε αυτό που δείχνουν τα διαγράμματα.

Το ότι έχεις τώρα μία συνεχόμενη γραμμή κατανάλωσης (και λειτουργίας) σε σχέση με πριν, δεν έχει σημασία διότι καταρχήν δείχνει ότι αυξήθηκε έστω και λίγο η κατανάλωση. Εσύ λες ότι σου είναι αδιάφορο και επικεντρώνεσαι στην ευθεία γραμμή. Άλλοι όμως (μεταξύ αυτών κι εγώ) ενδιαφέρονται για την κατανάλωση πρωτίστως.

Χωρίς να έχουμε πραγματικά καταγεγραμμένα δεδομένα, συμπέρασμα δεν βγαίνει αν όντως είναι καλύτερα ή χειρότερα και για ποιον λόγο αυτή η αλλαγή στην λειτουργία. Αυτό που είναι που λέμε τόση ώρα, να μην επικεντρώνεσαι σε έναν μόνον παράγοντα.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

6 λεπτά πριν, liakjim είπε

Μεγάλη βελτίωση τα midea λοιπόν. Δεν έχω δει ποτέ τέτοιες τιμές με το crystal II.

offtopic

  Απόκρυψη περιεχομένων

Δεν είχα ποτέ ένταση στα tapo . Τώρα βλέπω αυτά

image.png.eac938638aa95f89aafc869827327c17.png

 

Σε follow me το έχεις το Crystal ii?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

5 λεπτά πριν, jkoukos είπε

για ποιον λόγο αυτή η αλλαγή στην λειτουργί

Ο λόγος είναι ο μόνος παράγοντας που άλλαξε 

Για τα υπόλοιπα ο καθένας ορίζει τι προτιμαει 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
12 λεπτά πριν, jkoukos είπε

Μα δεν αμφισβήτησε κανείς την ορθή χρήση της αντλίας κενού. Εξετάζουμε την συνολική απόδοση (στην τελική αυτή είναι που μας ενδιαφέρει) της συσκευής και για ποιον λόγο έγινε αυτό που δείχνουν τα διαγράμματα.

Το ότι έχεις τώρα μία συνεχόμενη γραμμή κατανάλωσης (και λειτουργίας) σε σχέση με πριν, δεν έχει σημασία διότι καταρχήν δείχνει ότι αυξήθηκε έστω και λίγο η κατανάλωση. Εσύ λες ότι σου είναι αδιάφορο και επικεντρώνεσαι στην ευθεία γραμμή. Άλλοι όμως (μεταξύ αυτών κι εγώ) ενδιαφέρονται για την κατανάλωση πρωτίστως.

Χωρίς να έχουμε πραγματικά καταγεγραμμένα δεδομένα, συμπέρασμα δεν βγαίνει αν όντως είναι καλύτερα ή χειρότερα και για ποιον λόγο αυτή η αλλαγή στην λειτουργία. Αυτό που είναι που λέμε τόση ώρα, να μην επικεντρώνεσαι σε έναν μόνον παράγοντα.

Προσωπικά αυτό που κρατάω (μιας και το συγκεκριμένο μηχάνημα το βλέπουμε σε διαγράμματα πάνω από 3 χρόνια), είναι μια ξαφνική διάθεση να πέσει σε επίπεδο στιγμιαίας κατανάλωσης σε σχέση με την πρωτυτέρα κατάσταση. Υποθέτω ότι ο συμπιεστής "ζορίζεται" λιγότερο, ενώ πριν είχε και κάτι άλλο να συμπιέσει εκτός από φρέον, μπορεί πλέον να έχει τέλεια λίπανση ενώ πριν δεν είχε σωστό μείγμα (ή και συνδυασμό αυτών), ή μπορεί πλέον να έχει αυξημένη απόδοση λόγω σωστής ποσότητας και να κρατάει τον χώρο λίγο πιο ζεστό (ενώ πριν το toyotomi απέναντι τσίμπαγε λίγο έργο).

Ανεξάρτητα από το διάγραμμα, θα συμφωνήσω και όπως τόσα χρόνια φωνάζουμε, ότι πρέπει να γίνεται πάντα καλό κενό. Αυτά.

Επεξ/σία από liakjim
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης
Αυτό το θέμα είναι πλέον κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.

  • Δημιουργία νέου...