Προς το περιεχόμενο

Συμβουλές κι απορίες για κλιματιστικά - Part 2


billdanos

Προτεινόμενες αναρτήσεις

8 λεπτά πριν, dimostr είπε

 

Η ουσία είναι ότι εγω μετά την επαναπληρωση και το κενό βλέπω άλλο κλιματιστικό και μόνο η διαφορά στα watt που εμένα έπαιζε στα 220 και τώρα παίζει στα 180 είναι δείγμα , δεν αποφάσισε ξαφνικά το κλιματιστικό να αλλάξει βήμα στη κατανάλωση 

Πάντως, οι κιλοβατώρες πριν τη γραμμή ανά μονάδα χρόνου είναι λιγότερες μετά την γραμμή... κοινώς το κλιματιστικό μέσα σε μισή ώρα ( όπως λες που κράτησε), άρχισε να καίει παραπάνω.  Αυτό πως το εξηγείς; Έχεις την ίδια θερμοκρασία μέσα στον χώρο;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 28,4k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

  • liakjim

    6101

  • dimostr

    2725

  • Specs

    1497

  • userAnon

    680

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοσιευμένες Εικόνες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
13 λεπτά πριν, liakjim είπε

Πάντως, οι κιλοβατώρες πριν τη γραμμή ανά μονάδα χρόνου είναι λιγότερες μετά την γραμμή... κοινώς το κλιματιστικό μέσα σε μισή ώρα ( όπως λες που κράτησε), άρχισε να καίει παραπάνω.  Αυτό πως το εξηγείς; Έχεις την ίδια θερμοκρασία μέσα στον χώρο;

Δεν έχει αλλάξει τίποτα , το αν θα κάψει παραπάνω είναι κάτι που θα φανεί αν και η διαφορά θα είναι μηδαμινή όπως και να έχει αλλα αυτό είναι άλλο θέμα , παντως εγω προτιμώ να έχω σταθερή λειτουργία και ας έχω κόστος παραπάνω παρα αυτό το χαλι με τα on off που ειλικρινά δε με κάνουν να νιώθω άνετα γιατί δε γίνεται να κρατηθε8 η θερμοκρασία σταθερή και αυτό είναι κάτι που με ενοχλεί αφάνταστα 

Αυτο που έχει σημασία στο τέλος είναι ότι η διαδικασία εγκατάστασης ΠΡΕΠΕΙ ΝΑ ΤΗΡΕΙΤΑΙ ΣΑΝ ΕΥΑΓΓΕΛΙΟ ότι παρεκκλίνει δημιουργεί προβλήματα 

 

Επεξ/σία από dimostr
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
8 λεπτά πριν, dimostr είπε

ιατί δε γίνεται να κρατηθε8 η θερμοκρασία σταθερή και αυτό είναι κάτι που με ενοχλεί αφάνταστα

δεν υπαρχει ομως ενα σημειο καμπης , στο οποιο θα πρεπει να αρχισει να ανοιγοκλεινει για να κρατησει σταθερη θερμοκρασια?

πως θα επιτευχθει αυτο αν οχι με ον-οφ ?

προσωπικα θα ηθελα να ειναι οπως τα λες και το πιστευω αλλα απορω πως θα γινει αυτο στο σημειο που δεν χρειαζεται ουτε τα 180w του ?

η μονη εξηγηση που δινω αν δεν εμφανιζεται η λουπα, ειναι αν ο χωρος ειναι ενιαιος με ανοιχτες πορτες παντου

Επεξ/σία από Specs
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
11 λεπτά πριν, Specs είπε

δεν υπαρχει ομως ενα σημειο καμπης , στο οποιο θα πρεπει να αρχισει να ανοιγοκλεινει για να κρατησει σταθερη θερμοκρασια?

πως θα επιτευχθει αυτο αν οχι με ον-οφ ?

προσωπικα θα ηθελα να ειναι οπως τα λες και το πιστευω αλλα απορω πως θα γινει αυτο στο σημειο που δεν χρειαζεται ουτε τα 180w του ?

Θα υπάρξει σημείο καμπής κα8 τα on off του θα τα κάνει αλλα δεν θα πρέπει αυτά να είναι η συνήθης εικόνα αλλα η εξαίρεση και εδώ έρχεται η ποιότητα του προγραμματισμού του εκάστοτε κλιματιστικου στο πως μπορεί να διαχειριστεί ακραίες καταστάσεις 

11 λεπτά πριν, Specs είπε

η μονη εξηγηση που δινω αν δεν εμφανιζεται η λουπα, ειναι αν ο χωρος ειναι ενιαιος με ανοιχτες πορτες παντου

Αυτό ήταν και πριν ,πάντα είχα ανοιχτές πόρτες ,  η μόνη αλλαγή είναι το σωστό κενό και φρέον 

το συγκεκριμένο κλιματιστικό έχει δεχθεί δυο δομικές αλλαγές η πρώτη ήταν με αλλαγή πλακέτας με τροποποιημένο οφσετ που συμμάζεψε πολύ τα πράγματα και τώρα αυτή η διαδικασία που μεταμόρφωσε το κλιματιστικό , ο χώρος και οι δικές μου συνήθειες ως προς την χρήση του δεν άλλαξαν  ούτε οι εξωτερικές συνθήκες , Λαμια ήταν το κλιματιστικό σε αυτό το σπίτι και Λαμια συνεχίζει να ειναι σε αυτό το σπίτι 

Επεξ/σία από dimostr
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

13 λεπτά πριν, dimostr είπε

Δεν έχει αλλάξει τίποτα , το αν θα κάψει παραπάνω είναι κάτι που θα φανεί αν και η διαφορά θα είναι μηδαμινή όπως και να έχει αλλα αυτό είναι άλλο θέμα , παντως εγω προτιμώ να έχω σταθερή λειτουργία και ας έχω κόστος παραπάνω παρα αυτό το χαλι με τα on off που ειλικρινά δε με κάνουν να νιώθω άνετα γιατί δε γίνεται να κρατηθε8 η θερμοκρασία σταθερή και αυτό είναι κάτι που με ενοχλεί αφάνταστα 

Τα συγκεκριμένα διαγράμματα από μόνα τους δεν βγάζουν συμπέρασμα. Υπάρχουν αντίστοιχα με την θερμοκρασία χώρου και την εξωτερική για αντιπαραβολή;

Υπάρχει πιθανότητα να είναι σωστή η λειτουργία σε κάθε περίπτωση ή λάθος σε μία από τις 2 (δεν λέω σε ποια).

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
9 λεπτά πριν, jkoukos είπε

Τα συγκεκριμένα διαγράμματα από μόνα τους δεν βγάζουν συμπέρασμα. Υπάρχουν αντίστοιχα με την θερμοκρασία χώρου και την εξωτερική για αντιπαραβολή;

Υπάρχει πιθανότητα να είναι σωστή η λειτουργία σε κάθε περίπτωση ή λάθος σε μία από τις 2 (δεν λέω σε ποια).

Τα θερμόμετρα χώρου δεν άλλαξαν θερμοκρασία , 5ώρα εαν το 21,9 έγινε 21,7 δε μπορώ να το αξιολογήσω η εξωτερική σύμφωνα με τα δεδομένα από το https://penteli.meteo.gr/stations/lamia/ δεν δείχνουν διαφοροποιήσεις πχ στις 10/1 , 11/1 με 12/1 πάνω κάτω ίδιες συνθήκες επικρατούσαν 

το κλιματιστικό δεν διέκοψε λειτουργία πέραν της μισής ώρας της διαδικασίας που εγινε το μεσημέρι ούτε τα υπολοιπα στο χώρο , εγω δεν άλλαξα συνήθειες ως προς την χρήση τους μέσα σε μια μέρα , οποτε η μόνη αλλαγή ήταν αυτή και στη τελικη τα διαγράμματα δείχνουν αυτό που κάνει τώρα και αυτό είναι η απουσία on off και χαμηλότερα watt συντήρησης που για μένα αυτό ε8ναι το ζητούμενο 

απενατι τα δυο κλιματιστικα πλεον στο ιδιο τεμπο 

image.png

image.png

Επεξ/σία από dimostr
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

@dimostr

Ο αισθητήρας θερμοκρασίας της εσωτερικής μονάδας πόσο μετρούσε αυτό το διάστημα; Γίνεται να το καταγράψεις με το ΗΑ;  Με κλειστή πόρτα.

Επεξ/σία από User000100
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

8 λεπτά πριν, User000100 είπε

@dimostr

Ο αισθητήρας θερμοκρασίας της εσωτερικής μονάδας πόσο μετρούσε αυτό το διάστημα; Γίνεται να το καταγράψεις με το ΗΑ;  Με κλειστή πόρτα.

Μη μου λες κινεζικά και που έχω τη πρίζα και τρέχει με το πρόγραμμα αυτό στον υπολογιστή ειναι πολύ 

πρέπει να βγαινει έτσι @User000100 αλλιώς δεν ειδοποιείται αυτός που αναφέρεις 

Μόλις τώρα, rodin002 είπε

Τον έχετε τρελάνει τον άνθρωπο 😂 τόσο περίεργο ειναι να είχε οξυγόνο η γραμμή του daikin του @dimostr και να ήταν λιγότερο αποδοτικό; 

Απο δω και πέρα θα βάζω μόνο διαγράμματα χωρίς σχόλια 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

@dimostr αφού το βλέπεις και λειτουργεί κομπλέ αυτό έχει σημασία..μην κυνηγάμε και μάγισσες..αν είναι 180-190-200-210-220 τα βατ σιγά το ίδιο είναι...το θέμα είναι να μην έβλεπες πριν 350...

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

3 λεπτά πριν, alex19871987 είπε

@dimostr αφού το βλέπεις και λειτουργεί κομπλέ αυτό έχει σημασία..μην κυνηγάμε και μάγισσες..αν είναι 180-190-200-210-220 τα βατ σιγά το ίδιο είναι...το θέμα είναι να μην έβλεπες πριν 350...

Ναι και ακόμα αυτό που έχει σημασία και εκεί πρέπει να εστιάσουμε περισσότερο είναι  ότι η σωστή διαδικασία εγκατάστασης και χρήσης της αντλίας φαίνεται ότι κάνει τη διαφορά 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Σε μένα γιατί δεν γίνεται μπλε;

Και εγώ τώρα τελευταία τα έμαθα λίγο, αυτά  τα  κόλπα με το HA, 

Θα βάλω μετά ένα διάγραμμα με θερμοκρασίες.

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

38 λεπτά πριν, rodin002 είπε

Τον έχετε τρελάνει τον άνθρωπο 😂 τόσο περίεργο ειναι να είχε οξυγόνο η γραμμή του daikin του @dimostr και να ήταν λιγότερο αποδοτικό; 

Όχι, δεν είναι περίεργο.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

4 λεπτά πριν, User000100 είπε

Σε μένα γιατί δεν γίνεται μπλε;

Και εγώ τώρα τελευταία τα έμαθα λίγο, αυτά  τα  κόλπα με το HA, 

Θα βάλω μετά ένα διάγραμμα με θερμοκρασίες.

 

@User000100 βάζεις το παπάκι αρχίζεις να γράφεις και διαλέγεις από τη λίστα 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Daikin 9ρακι δύο βράδια με εξωτερική θερμοκρασία κάτω από 12 βαθμούς και ζήτηση 21 βαθμούς στο δωμάτιο.

Η πρώτη φωτογραφία είναι με χαμηλή ταχύτητα ανεμιστήρα και η δεύτερη στο αυτόματο. Η περσίδα κοιτάει τέρμα κάτω.

 

Screenshot_20230111_223240_Tapo.jpg

Screenshot_20230112_092751_Tapo.jpg

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης
Αυτό το θέμα είναι πλέον κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.

  • Δημιουργία νέου...