Προς το περιεχόμενο

Συμβουλές κι απορίες για κλιματιστικά - Part 2


billdanos

Προτεινόμενες αναρτήσεις

λοιπον διαγραμμα πρωτο 10 του μηνος καταγραφει μεχρι την αλλη μερα το μεσημερι 11 του μ,ηνος οπου και γινεται η επεμβαση με αντλια κενου και νεο φρεον , δευτερο διαγραμμα 11 του μηνος , αυτα με 22 ζητηση , τριτο διαγραμμα κατεβαζω ενα βαθμο να τσεκαρω εραν θα μπει σε ον οφφ , οχι χαμηλωσε τα βατ και συνεχιζει χωρις διακοπες \

συμπερασμα η αντλια κενου πρεπει να εφαρμοζεται πιστα και ορθα και οχι για τα ματια του κοσνμου η επειτα απο πιεση οπως εγινε στη δικια μου περιπτωση στην αρχικη εγκατασταση και υπηρχε αυτη η κατασταση η διαφορα βγαζει ματια 

image.jpeg.292cb93b6fb378fc3a0822f76c33436b.jpeg

daikin.png

daikin 1.png

  • Like 3
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 28,4k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

  • liakjim

    6101

  • dimostr

    2725

  • Specs

    1497

  • userAnon

    680

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοσιευμένες Εικόνες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
1 ώρα πριν, havanapd είπε

Μπορώ να βάλω αντικραδασμικές βάσεις στις εξωτερικές μονάδες με ασφάλεια αν τις ξεβιδώσω προσεχτικά από τις βάσεις τους και τις ανασηκώσω λίγο; Οι τοίχοι του σπιτιού είναι λεπτοί και θέλω να δω αν κερδίσω λίγο σε θόρυβο από τους κραδασμούς.

θα σου έλεγα αν μπορείς να στηρίξεις πρόχειρα από κάθε μεριά τη φορά και πιάνουν τα χέρια σου, να αλλάξεις τα ουπα που σου έβαλαν στον τοίχο με Fischer DuoPower ή DuoSeal, ώστε να είναι καλά στερεωμένη η βάση τοίχου στον τοίχο, αλλά να βάλεις και αντικραδασμικα που λες..

Εγώ έβαλα τέτοια ουπα που σου λέω,  αλλά και ροδέλες πλαστικές ανάμεσα στις μεταλλικές (δεν βρήκα αντικραδασμικα), δεν μεταφέρεται ΤΙΠΟΤΑ από ήχο, είτε το μηχάνημα συντηρεί είτε τέρμα..

φυσικά καλά είναι να προνοούνται τέτοια πράγμα, αλλά σχεδόν κανένας εγκαταστάτης δεν θα ασχοληθεί/πληρωθεί για αυτή τη δουλειά (τόσο περισσότερο οι "δωρεάν" εγκαταστάσεις)

Επεξ/σία από Kozanitis1
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, User000100 είπε

@dimostr
Ναι σε 16αρα,  μπήκε μπαλαντέζα μέχρι να περαστεί η γραμμή.

@energy52

Μετρητή έχω βάλει.
Δεν γινόταν να πάει ποιο δεξιά υπάρχει εσωτερικός τοίχος και ντουλάπια κουζίνας.

Και η μεγάλη κλίση που έχουν οι σωληνώσεις, στο ένα,
είναι γιατί σε εκείνο το σημείο όλο το πάνω μέρος είναι με τσιμέντο.

Ωραιος! Περιμενουμε μετρησεις κι απο midea λοιπον😄

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Έγινε εγκατάσταση σήμερα του Arata. Πρώτες εντυπώσεις πολύ καλές… 

Το μόνο που παρατήρησα σε πλήρη ησυχία, είναι όταν ξεκινάει να ινβερταρει, περίπου στα 100w, ο ανεμιστήρας της εξωτερικής μονάδας ακουγεται σαν να «γραντζουναει». Αυτό γίνεται για 2-3 δευτερόλεπτα. Μόλις ξεπεράσει κάποιες στροφές σταματάει.  Πχ στα 180watt λειτουργίας όλα φυσιολογικά. 
Ξαναλεω είναι ελαφρυ κ ανεπαίσθητο αλλά είναι… Τι κάνω;; 

9CE07A92-0FEA-4F6D-AAE7-70A0996CCCBD.jpeg

Επεξ/σία από ppmarkos
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

4 λεπτά πριν, ppmarkos είπε

Έγινε εγκατάσταση σήμερα του Arata. Πρώτες εντυπώσεις πολύ καλές… 

Το μόνο που παρατήρησα σε πλήρη ησυχία, είναι όταν ξεκινάει να ινβερταρει, περίπου στα 100w, ο ανεμιστήρας της εξωτερικής μονάδας ακουγεται σαν να «γραντζουναει». Αυτό γίνεται για 2-3 δευτερόλεπτα. Μόλις ξεπεράσει κάποιες στροφές σταματάει.  Πχ στα 180watt λειτουργίας όλα φυσιολογικά. 
Ξαναλεω είναι ελαφρυ κ ανεπαίσθητο αλλά είναι… Τι κάνω;; 

9CE07A92-0FEA-4F6D-AAE7-70A0996CCCBD.jpeg

Ανέβασε μας ένα video.

1 ώρα πριν, dimostr είπε

χαμηλωσε τα βατ και συνεχιζει χωρις διακοπες

Να φανταστώ ότι θα δεν θα ξανα-ακούσουμε το "από τη daikin ούτε μανταλάκια;".

ΥΓ Προσωπικά εξακολουθώ και πιστεύω ότι απλά κρύωσε το σπίτι μιας και έβγαλε λίγο παραπάνω κρύο και το κλιματιστικό ισορρόπησε. Έτσι και αλλιώς είσαι με ανοιχτές τις πόρτες, είναι πολλές παράμετροι που έχουν αλλάξει. Το μόνο που μπορώ προσωπικά μηχανολογικά να δεχτώ, είναι ότι πριν δεν είχε τη σωστή ποσότητα φρέοντος (εντός ορίων αλλά όχι ιδεατή ποσότητα). Το ότι έγινε κενό, δεν αλλάζει τίποτα ως προς την απόδοση (άσε που τώρα μπορεί να καίει και περισσότερο). 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
15 λεπτά πριν, liakjim είπε

Ανέβασε μας ένα video.

Να φανταστώ ότι θα δεν θα ξανα-ακούσουμε το "από τη daikin ούτε μανταλάκια;".

ΥΓ Προσωπικά εξακολουθώ και πιστεύω ότι απλά κρύωσε το σπίτι μιας και έβγαλε λίγο παραπάνω κρύο και το κλιματιστικό ισορρόπησε. Έτσι και αλλιώς είσαι με ανοιχτές τις πόρτες, είναι πολλές παράμετροι που έχουν αλλάξει. Το μόνο που μπορώ προσωπικά μηχανολογικά να δεχτώ, είναι ότι πριν δεν είχε τη σωστή ποσότητα φρέοντος (εντός ορίων αλλά όχι ιδεατή ποσότητα). Το ότι έγινε κενό, δεν αλλάζει τίποτα ως προς την απόδοση (άσε που τώρα μπορεί να καίει και περισσότερο). 

Το πρώτο διάγραμμα δεν αφήνει περιθώρια γιαυτο που λες , το κλιματιστικό δούλευε με όν οφφ σταμάτησε μισή ώρα για αλλαγή φρέον και κενό  και συνέχισε χωρίς on off μετά την αλλαγή , δεν μεσολάβησε μια μέρα ούτε άλλαξε κάτι άλλο , στις μια το μεσημέρι ον οφφ στις δυο το μεσημέρι τέλος τα ον οφφ ΜΙΛΑΜΕ ΓΙΑ ΜΕΣΗΜΕΡΙ ΤΗΣ ΙΔΙΑΣ ΜΕΡΑΣ 

Όσο για τα μανταλάκια δε βρίσκω το λόγο να αλλάξω άποψη για την 10 μηνών διαδικασία , επισης έχω πει ούτε συνδετηρα με το λογότυπο αυτό 

Επεξ/σία από dimostr
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

14 λεπτά πριν, liakjim είπε

Ανέβασε μας ένα video.

 

Εδώ είναι το link. Συγχωρήστε με που δεν έχω εικόνα απλά είναι όλα μαύρα τέτοια ώρα… Ο ήχος ακουγεται κανονικά κ που χάνεται. 
 

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 λεπτό πριν, ppmarkos είπε

Εδώ είναι το link. Συγχωρήστε με που δεν έχω εικόνα απλά είναι όλα μαύρα τέτοια ώρα… Ο ήχος ακουγεται κανονικά κ που χάνεται. 
 

 

Τα κινητά έχουν και φακό χαχαχαχα

Όντως ακούγεται, δεν ξέρω αν είναι θέμα.

7 λεπτά πριν, dimostr είπε

Το πρώτο διάγραμμα δεν αφήνει περιθώρια γιαυτο που λες , το κλιματιστικό δούλευε με όν οφφ σταμάτησε μισή ώρα για αλλαγή φρέον και κενό  και συνέχισε χωρίς on off μετά την αλλαγή , δεν μεσολάβησε μια μέρα ούτε άλλαξε κάτι άλλο , στις μια το μεσημέρι ον οφφ στις δυο το μεσημέρι τέλος τα ον οφφ ΜΙΛΑΜΕ ΓΙΑ ΜΕΣΗΜΕΡΙ ΤΗΣ ΙΔΙΑΣ ΜΕΡΑΣ 

Όσο για τα μανταλάκια δε βρίσκω το λόγο να αλλάξω άποψη για την 10 μηνών διαδικασία , επισης έχω πει ούτε συνδετηρα με το λογότυπο αυτό 

Από 7:54 πάει το 1 το μεσημέρι. Που είναι η μισή ώρα;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
6 λεπτά πριν, liakjim είπε

Τα κινητά έχουν και φακό χαχαχαχα

Όντως ακούγεται, δεν ξέρω αν είναι θέμα.

Χαχαχχα… οντως. Είμαι φευγάτος για δουλειά… Θα τραβήξω το πρωί και άλλο..

Τι να κάνω;;; Ενημερώνω αύριο τους εγκαταστατες για αρχή; Μιλάω με Toshiba απευθείας; Μήπως δεν έχουν σφίξει καμία βαση καλά κ συντονίζει; Αν κ μου κάνει για ρουλεμάν φτερωτής… 

Επεξ/σία από ppmarkos
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

3 λεπτά πριν, ppmarkos είπε

Χαχαχχα… οντως. Είμαι φευγάτος για δουλειά… Θα τραβήξω το πρωί και άλλο..

Τι να κάνω;;; Ενημερώνω αύριο τους εγκαταστατες για αρχή; Μιλάω με Toshiba απευθείας; Μήπως δεν έχουν σφίξει καμία βαση καλά κ συντονίζει; Αν κ μου κάνει για ρουλεμάν φτερωτής… 

Με toshiba θα μίλαγα, μάλλον μοτέρ φτερωτής (μάλλον).

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

9 λεπτά πριν, liakjim είπε

Τα κινητά έχουν και φακό χαχαχαχα

Όντως ακούγεται, δεν ξέρω αν είναι θέμα.

Από 7:54 πάει το 1 το μεσημέρι. Που είναι η μισή ώρα;

Δε πάει έτσι το διάγραμμα δε το βλέπεις γιατι είχα τον υπολογιστή κλειστό και εκεί στη μετάβαση είναι η γραμμή που αλλάζει , όμως εγω ξέρω πως δουλευε και τις υπόλοιπες ώρες , εξάλλου μου κάνει εντύπωση που δεν καταλαβαίνεις ότι το κλιματιστικό κάνει ον οφφ το βράδυ της προηγούμενης μέρας το πρωί της επόμενης που η θερμοκρασία είναι χαμηλή η εξωτερική και δεν θα έπρεπε να κάνει τέτοια και σταματάει να τα κάνει το μεσημερ8 που έχει ανεβεί η θερμοκρασία , ειλικρινά μου κάνει εντύπωση που δεν θες να το παραδεχθείς 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μόλις τώρα, dimostr είπε

Δε πάει έτσι το διάγραμμα δε το βλέπεις γιατι είχα τον υπολογιστή κλειστό και εκεί στη μετάβαση είναι η γραμμή που αλλάζει , όμως εγω ξέρω πως δουλευε και τις υπόλοιπες ώρες , εξάλλου μου κάνει εντύπωση που δεν καταλαβαίνεις ότι το κλιματιστικό κάνει ον οφφ το βράδυ της προηγούμενης μέρας το πρωί της επόμενης που η θερμοκρασία είναι χαμηλή η εξωτερική και δεν θα έπρεπε να κάνει τέτοια και σταματάει να τα κάνει το μεσημερ8 που έχει ανεβεί η θερμοκρασία , ειλικρινά μου κάνει εντύπωση που δεν θες να το παραδεχθείς 

Με ξέρεις, είμαι υποστηριχτής της daikin, πολύ θα ήθελα να το παραδεχτώ, αλλά δεν μπορώ να παραβλέψω αυτό που μου λέει ο εγκέφαλός μου.

Σου είπα, ή έχουν αλλάξει οι συνθήκες (λες όχι, οκ το δέχομαι, δεν είμαι σπίτι σου), ή κάτι έπαιζε με την ποσότητα του φρέοντος. Εκτός και αν ο προηγούμενος δεν είχε καν κάνει εκδίωξη (δεν θυμάμαι τι έχεις πει και δεν θυμάμαι τι έχεις πει ότι έλεγξε πέρυσι η daikin με την πλακέτα) και μιας και τα 9αράκια έχουν μισό κιλό μόνο φρέον , ήταν φουλ μείγμα αέρα / φρέον και δεν έπαιζε αποδοτικά.

Αν πάντως μετά από παρακολούθηση και σε πιο ευνοϊκές συνθήκες (βλέπω πχ από Δευτέρα άνοδο θερμοκρασίας), παραμείνουν τα πράγματα όπως τα βλέπεις, ότι και να έχει γίνει, σημασία έχει ότι η σωστή εγκατάσταση είναι σούπερ σημαντική και πρέπει να τα λέμε αυτά συνέχεια για τα επόμενη μέλη εδώ.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καλησπέρα σε όλους. Μιας και σκοπεύω να αγοράσω άμεσα 2 Daikin 9.000 btu από επίσημη αντιπροσωπεία για 2 υπνοδωμάτια θέλω να ρωτήσω αν αξίζει η αναβάθμιση από sensira σε comfora; Περίπου 130 ευρώ έξτρα για το καθένα υπολογίζω. Ευχαριστώ.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

10 λεπτά πριν, liakjim είπε

Με toshiba θα μίλαγα, μάλλον μοτέρ φτερωτής (μάλλον).

Μίλησα με Toshiba. Με παρέπεμψε στον εγκαταστατη, αφού έγινε σήμερα η εγκατάσταση, μήπως κάτι δεν έχει γίνει σωστά από εκείνους, και αν οντως υπάρχει θέμα βλάβης, μιλάω πρωτα με Κωτσόβολο αφού είναι μηχάνημα ωρών, μήπως γίνει απευθείας αντικατάσταση από αυτους( αν οντως υπάρχει θέμα) αλλιώς αναλαμβάνει μετά η Toshiba. 

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
13 λεπτά πριν, liakjim είπε

Εκτός και αν ο προηγούμενος δεν είχε καν κάνει εκδίωξη

Ο προηγούμενος μετά από επιμονή δικη μου κούμπωσε αντλία , τώρα εαν πριν κάνω τη φασαρία του στυλ ……θέλω αντλία ……τραβά φερτη …..κάτσε να δω αν την έχω κοντά …..δε ξέρεις πως γίνεται η δουλειά ……άντε να σου κάνω τη χάρη …..και όλα αυτά τα ωραία που λέγονται σε αυτές τις περιπτώσεις ο τύπος χωρίς να το πάρω χαμπάρι έκανε χρήση αντλίας του κωλου απλά για να μου ρίξει στάχτη στα μάτια και έκανε και εκδίωξη και έγινε αυτό που λες με την ποσοτητα που σαφώς και μπορεί να έχει γίνει και σίγουρα η λιγότερη ποσότητα δημιουργει  δυσλειτουργία 

Η ουσία είναι ότι εγω μετά την επαναπληρωση και το κενό βλέπω άλλο κλιματιστικό και μόνο η διαφορά στα watt που εμένα έπαιζε στα 220 και τώρα παίζει στα 180 είναι δείγμα , δεν αποφάσισε ξαφνικά το κλιματιστικό να αλλάξει βήμα στη κατανάλωση 

Τωρα αυτό που λες για το υποστηριχτής της Daikin νομίζω ότι έχω ξεκαθαρίσει ότι η δυσαρέσκεια μου ήταν ο χρόνος απόκρισης στ9 θέμα πλακέτας και σε αυτή τη βάση εγω δε θα ξαναμπώ στη διαδικασία να αγοράσω τέτοιο προϊόν , ο blue dealer που έρχεται και μου κάνει συντήρηση και έκανε και αυτό με το κενό τώρα είναι ο μόνος λόγος που θα σκεφτόμουν να αλλάξει αυτή η άποψη που έχω γιατ8 ο άνθρωπος είναι εκεί σε ότι του έχω ζητήσει και σε χρόνους που εγω θέλω και με εξυπηρετούν ,

Επισης μην μπερδεύουμε τα πράγματα αυτό που έκανε το Daikin μέχρι τώρα αποδεικνύεται ότι είναι λόγω μη ορθής εγκατάστασης οποτε δε θα ρίξουμε το φταίξιμο στη συσκευή 

Επεξ/σία από dimostr
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης
Αυτό το θέμα είναι πλέον κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.

  • Δημιουργία νέου...