Προς το περιεχόμενο

Συμβουλές κι απορίες για κλιματιστικά - Part 2


billdanos

Προτεινόμενες αναρτήσεις

28 λεπτά πριν, Αντώνης Τ. είπε

προσφάτως ναι, με μιγμα απιονισμενου και ισοπροπυλικη  αλλα αφήνω 10 πόντους από αρχή κ τελος για να αποφύγω τα νερά σε σημεία που δεν πρεπει ίσως να πανε. Το έκανε από πριν όμως. Δυστυχώς δεν αλλάζει με την ταχύτητα του ανεμιστήρα, απλά καλύπτεται. Για συντονισμό περίεργο, η εξωτερική μονάδα είναι σε πάτωμα, κενά, σωλήνες  προβλεπόμενα.

Το εντυπωσιακό (και κακό) είναι ότι δεν το κάνει πάντα. Είναι εντελώς τυχαίο και σποραδικό, αν ξεκινήσει όμως δε θα σταματήσει ποτέ αν δε το κανεις επανεκκίνηση.(και αμεση χωρις να χρειαστεί κάποιο χρόνο κλειστό για παράδειγμα)

Δεν ξέρω τι να τους πω στο σέρβις (βλάβη που δεν είναι μόνιμη άστα να πάνε). Στο ινβεντορ πουχε μοτέρ ανεμιστήρα, το πρόβλημα ήταν πάντα εκεί στις χαμηλές στροφές. Δεν υπήρχε περίπτωση να φέρεις κάποιον και να μη το ακούσει. 

Ισοπροπυλική αλκοόλη δεν κάνει αφού έχει πλαστικά και τσιμούχες εκεί που ρίχνεις. Αφού είναι χαμηλά όταν το κάνει βγες έξω και πιάσε την σωλήνα να δεις αν μεταφέρει κάτι. Αν και μάλλον εσωτερικά είναι το θέμα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 28,4k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

  • liakjim

    6101

  • dimostr

    2725

  • Specs

    1497

  • userAnon

    680

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοσιευμένες Εικόνες

4 λεπτά πριν, dimostr είπε

Δεν είναι κάτι άλλο , δεν άλλαξε τίποτα ούτε σε συνθήκες ούτε σε ρυθμίσεις ,καθαρισμός είχε γίνει σε όλα τα κλιματιστικά πριν από κάνα μήνα 

στην πρώτη εγκατάσταση μπήκε αντλία γ8α τα μάτια του κόσμου επειδή επέμεινα και προφανώς δεν έκανε αυτό που έπρεπε , τώρα ήρθε ο blue dealer έκανε αυτό που έπρεπε και τέλος , το αποτέλεσμα τα λέει όλα 

Οκ, θα αναμένω ένα 24ωρο να δω διάγραμμά σου και αν μείνει έτσι, θα δηλώσω εντυπωσιασμένος.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Παίδες μια ερώτηση. 

Το ελάχιστο η ιδανικό ύψος της εσωτερικής μονάδας από το πάτωμα πιο είναι; 

Σε κάποια γραφήματα της Toshiba (αυτά που δείχνει για την δύναμη του αέρα και την απόσταση που φτάνει) δείχνει τα κλιματιστικά στα 2μ ύψος.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

9 λεπτά πριν, dkarae είπε

Γιατί αν έρθει τεχνικός τους δεν θα το δει? Δεν κρύβεται....  :-)

έχω ανεβάσει πως ακούγεται .... ελπίζω να το έκανα καλά.

 

Φυσιολογικό μου ακούγεται (εννοείται ότι δεν μπορώ να ξέρω την ευαισθησία του μικροφώνου σου). Σήκωσέ μας και φωτογραφίες.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
4 λεπτά πριν, liakjim είπε

Οκ, θα αναμένω ένα 24ωρο να δω διάγραμμά σου και αν μείνει έτσι, θα δηλώσω εντυπωσιασμένος.

Έχει από το μεσημέρι στις 1 και συνεχίζει ακάθεκτο ένα off έχει κάνει αλλα δεν είναι μόνο αυτό είναι και ότι πλέον δε πάει στα 220 watt που πη&αινε πριν και έκανε off αλλα κάθεται στα 179-180 και παίζει εκεί , η κουβεντα με το μάστορα έγινε γύρω από το θέμα του τι παθαίνει το κλιματιστικό όταν δε γίνεται σωστά κενό και είπε ότι το πρώτο που γίνεται είναι ότι λόγω ύπαρξης αέρα και υγρασίας στο κύκλωμα δημιουργείται οξείδωση στον συμπιεστή με αποτέλεσμα τη μη σωστή λειτουργία του 

εμενα στο μυαλό μου αυτό ακούγεται σαν ένα καρμπυρατέρ που παίρνει αέρα και ρεταρει γιαυτο πιστεύω έκανε και τα off χωρίς προφανή αιτία 

Επεξ/σία από dimostr
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μόλις τώρα, dimostr είπε

Έχει από το μεσημέρι στις 1 και συνεχίζει ακάθεκτο ένα off έχει κάνει αλλα δεν είναι μόνο αυτό είναι και ότι πλέον δε πάει στα 220 watt που πη&αινε πριν και έκανε off αλλα κάθεται στα 179-180 και παίζει εκεί , η κουβεντα με το μάστορα έγινε γύρω από το θέμα του τι παθαίνει το κλιματιστικό όταν δε γίνεται σωστά κενό και είπε ότι το πρώτο που γίνεται είναι ότι λόγω ύπαρξης αέρα και υγρασίας στο κύκλωμα δημιουργείται οξείδωση στον συμπιεστή με αποτέλεσμα τη μη σωστή λειτουργία του 

Η οξείδωση σημαίνει φθορά, όχι μη ορθή λειτουργία. Σε κάθε περίπτωση, πλέον έχεις τα ίδια watts με το δικό μου (~180).

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

16 λεπτά πριν, dkarae είπε

Γιατί αν έρθει τεχνικός τους δεν θα το δει? Δεν κρύβεται....  :-)

έχω ανεβάσει πως ακούγεται .... ελπίζω να το έκανα καλά.

 

Φίλε πλάκα μας κάνεις μου φαίνεται. Άκου ένα ινβεντορ (το δικό μου) και παρτους τηλέφωνο να ζητήσεις γονυπετης συγγνώμη.

Έλεος.

https://youtube.com/shorts/Z9g9nKz9tRI?feature=share

  • Sad 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μόλις τώρα, Αντώνης Τ. είπε

Φίλε πλάκα μας κάνεις μου φαίνεται. Άκου ένα ινβεντορ (το δικό μου) και παρτους τηλέφωνο να ζητήσεις γονυπετης συγγνώμη.

Έλεος.

https://youtube.com/shorts/Z9g9nKz9tRI?feature=share

Συγγνώμη και τι έχεις κάνεις για αυτό το αίσχος;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

4 λεπτά πριν, liakjim είπε

Η οξείδωση σημαίνει φθορά, όχι μη ορθή λειτουργία. Σε κάθε περίπτωση, πλέον έχεις τα ίδια watts με το δικό μου (~180).

 

Άμα υπάρχει φθορά δε μπορεί να υπάρχει και ορθή λειτουργία συνήθως αυτά πάνε μαζί 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
10 λεπτά πριν, dimostr είπε

Έχει από το μεσημέρι στις 1 και συνεχίζει ακάθεκτο ένα off έχει κάνει αλλα δεν είναι μόνο αυτό είναι και ότι πλέον δε πάει στα 220 watt που πη&αινε πριν και έκανε off αλλα κάθεται στα 179-180 και παίζει εκεί , η κουβεντα με το μάστορα έγινε γύρω από το θέμα του τι παθαίνει το κλιματιστικό όταν δε γίνεται σωστά κενό και είπε ότι το πρώτο που γίνεται είναι ότι λόγω ύπαρξης αέρα και υγρασίας στο κύκλωμα δημιουργείται οξείδωση στον συμπιεστή με αποτέλεσμα τη μη σωστή λειτουργία του 

εμενα στο μυαλό μου αυτό ακούγεται σαν ένα καρμπυρατέρ που παίρνει αέρα και ρεταρει γιαυτο πιστεύω έκανε και τα off χωρίς προφανή αιτία 

Την αλλαγή φρέον και το κενό Στο έκαναν δωρεάν εντός εγγύησης?

Επεξ/σία από marios1515
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 λεπτό πριν, liakjim είπε

Συγγνώμη και τι έχεις κάνεις για αυτό το αίσχος;

Τους έφερα μια φορά, κατι μετακινησαν λιγο τον συμπιεστη, τον καλυψαν με κατι ηχομονωτικό και μειωθηκε κάπως.

Ξηγημένος ο σερβισάς, μου ειπε αν θελω να μου κανει κατευθειαν αλλαγη εξωτερικής αλλα ειμαι λαρτζ. 

Τώρα κάνω meditation, OM, διαλογισμό κτλ. έχει μειωθει η επίδραση κάπως.

Χωρια από την πλάκα, επειδη δεν ενοχλεί γείτονες δεν καιγομαι. Με την έννοια ότι περιμένω να φύγουν οι σχετικές εξωτερικές μονάδες (τις αλλαζαν με μονάδα απο μεταγενέστερο μοντέλο) από την αγορα μήπως και πάρει πούλο όλο μαζί.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 λεπτό πριν, Αντώνης Τ. είπε

Τους έφερα μια φορά, κατι μετακινησαν λιγο τον συμπιεστη, τον καλυψαν με κατι ηχομονωτικό και μειωθηκε κάπως.

Ξηγημένος ο σερβισάς, μου ειπε αν θελω να μου κανει κατευθειαν αλλαγη εξωτερικής αλλα ειμαι λαρτζ. 

Τώρα κάνω meditation, OM, διαλογισμό κτλ. έχει μειωθει η επίδραση κάπως.

Χωρια από την πλάκα, επειδη δεν ενοχλεί γείτονες δεν καιγομαι. Με την έννοια ότι περιμένω να φύγουν οι σχετικές εξωτερικές μονάδες (τις αλλαζαν με μονάδα απο μεταγενέστερο μοντέλο) από την αγορα μήπως και πάρει πούλο όλο μαζί.

Θα ζητούσα γκανιάν αλλαγή εξωτερικής μονάδας. πχ το δικό μου carrier , είναι αρκετά αθόρυβο.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
8 λεπτά πριν, marios1515 είπε

Στο έκαναν δωρεάν εντός εγγύησης?

Είμαι εκτός εγγύησης και εξάλλου δεν θα μπορούσα με 3-4 on off την ώρα να τεκμηριώσω βλάβη ,όταν το μηχάνημα αυτό το 2020 μετά από καταγραφές  δικές μου και καταγραφές από την ίδια την daikin ,με καταγραφικό πάνω στο κλιματιστικό για ένα 24 Ώρο ,ταυτοποιήθηκε δυσλειτουργία έγινε αλλαγή πλακέτας με τροποποιημένα χαρακτηριστικά εντός εγγύησης 

Επεξ/σία από dimostr
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 λεπτό πριν, dimostr είπε

Είμαι εκτός εγγύησης και εξάλλου δεν θα μπορούσα με 3-4 on off την ώρα να τεκμηριώσω βλάβη ,όταν το μηχάνημα αυτό το 2020 μετά από καταγραφές  δικές μου και καταγραφές από την ίδια την daikin ,με καταγραφικό πάνω στο κλιματιστικό για ένα 24 Ώρο ,ταυτοποιήθηκε δυσλειτουργία και έγινε αλλαγή πλακέτας με τροποποιημένα χαρακτηριστικά εντός εγγύησης 

Πόσο κόστισε η διαδικασία?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

26 λεπτά πριν, dimostr είπε

Έχει από το μεσημέρι στις 1 και συνεχίζει ακάθεκτο ένα off έχει κάνει αλλα δεν είναι μόνο αυτό είναι και ότι πλέον δε πάει στα 220 watt που πη&αινε πριν και έκανε off αλλα κάθεται στα 179-180 και παίζει εκεί

κανατε κενο και βσλατε νεο υγρο? ποσο στοιχησε? λεω μηπως το δοκιμασω σε εβα σπο τα aux που εχω γιατι σιγουρα η εγκατασταση τους δεν ητσν σωστη.. βεβαια δεν τα εχω δει να παιζουν κατω σπο 350 οποτε δεν νομιζω οτι πρεπει να εχω μεγαλες προσδοκιες..

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης
Αυτό το θέμα είναι πλέον κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.

  • Δημιουργία νέου...