Προς το περιεχόμενο

Συμβουλές κι απορίες για κλιματιστικά - Part 2


billdanos

Προτεινόμενες αναρτήσεις

3 ώρες πριν, Klausx είπε

Δοκίμασε όταν το κάνει να αυξήσεις ταχύτητα στον ανεμιστήρα, αν ο θόρυβος αλλάζει είναι από εκεί αλλιώς μπορεί να είναι συντονισμός από το εξωτερικό.

Έχει γίνει πλύσιμο του ανεμιστήρα  με ελεφαντάκι;

προσφάτως ναι, με μιγμα απιονισμενου και ισοπροπυλικη  αλλα αφήνω 10 πόντους από αρχή κ τελος για να αποφύγω τα νερά σε σημεία που δεν πρεπει ίσως να πανε. Το έκανε από πριν όμως. Δυστυχώς δεν αλλάζει με την ταχύτητα του ανεμιστήρα, απλά καλύπτεται. Για συντονισμό περίεργο, η εξωτερική μονάδα είναι σε πάτωμα, κενά, σωλήνες  προβλεπόμενα.

Το εντυπωσιακό (και κακό) είναι ότι δεν το κάνει πάντα. Είναι εντελώς τυχαίο και σποραδικό, αν ξεκινήσει όμως δε θα σταματήσει ποτέ αν δε το κανεις επανεκκίνηση.(και αμεση χωρις να χρειαστεί κάποιο χρόνο κλειστό για παράδειγμα)

Δεν ξέρω τι να τους πω στο σέρβις (βλάβη που δεν είναι μόνιμη άστα να πάνε). Στο ινβεντορ πουχε μοτέρ ανεμιστήρα, το πρόβλημα ήταν πάντα εκεί στις χαμηλές στροφές. Δεν υπήρχε περίπτωση να φέρεις κάποιον και να μη το ακούσει. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 28,4k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

  • liakjim

    6101

  • dimostr

    2725

  • Specs

    1497

  • userAnon

    680

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοσιευμένες Εικόνες

6 λεπτά πριν, dimostr είπε

1490502270_(7).jpg.1bfcbd37f7b7fddf99a39caf47755975.jpgτι σου κανει η σωστη αντλια κενου οταν εφαρμοζετε σωστα 

 

image.png

παλευω να βαλω αυτο το προγραμμα σε windows 10 ...ME TΙΠΟΤΑ....

εχω 3 p110 σε inventor legend 12 ,Midea aurora black 12 και Toshibaraaa edge 24 .....δεν εγκαθισταται....

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 λεπτό πριν, marmaris είπε

παλευω να βαλω αυτο το προγραμμα σε windows 10 ...ME TΙΠΟΤΑ....

εχω 3 p110 σε inventor legend 12 ,Midea aurora black 12 και Toshibaraaa edge 24 .....δεν εγκαθισταται....

θες tp link hs 110 για να το τρεξεις αυτο η tapo p110 εχει δικα της διαγραμματα μεσα στην εφαρμογη του τηλεφωνου

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 λεπτά πριν, dimostr είπε

θες tp link hs 110 για να το τρεξεις αυτο η tapo p110 εχει δικα της διαγραμματα μεσα στην εφαρμογη του τηλεφωνου

ευτυχως που με σταματησες στην 15η προσπαθεια ,γιατι ετοιμος να πεταξω το λαπτοπ ημουνα....

τα hs 110 ειναι το προηγουμενο μοντελο να φανταστω.....

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

3 ώρες πριν, dkarae είπε

 

1. Έχει κανείς Inventor να μου πει πόσο θορυθώδες είναι το εξωτερικό μηχάνημα;

2. Εάν δεν έκανε καθαρισμό πόσο σοβαρό είναι;

Δεν έπρεπε να αναφέρεις στην ιβέντορ προεγκαταστάσεις και τέτοια. Βούτυρο το ψωμί τους τους έδωσες.

Αν θες να σου δώσω τη δικιά μου απο το ινβεντορ ομνια. Αν τη κρεμάσω σε drone και την ανεβασω 30 μετρα ο κόσμος θα νομίζει ότι περνάει κανα απάτσι έτοιμο για βολή. Την ακούς καταχείμωνο με κλειστά παράθυρα. Τοδε καλοκαίρι πουχω ανοικτά παράθυρα βάζω μπροστά το μηχανάκι για να κανουμε κόντρες. Αν δεν ήταν 600άρι θα με είχε.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 λεπτό πριν, marmaris είπε

ευτυχως που με σταματησες στην 15η προσπαθεια ,γιατι ετοιμος να πεταξω το λαπτοπ ημουνα....

τα hs 110 ειναι το προηγουμενο μοντελο να φανταστω.....

Ναι και δεν υπάρχει πλέον 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
38 λεπτά πριν, kostasmor είπε

Νομίζω ότι θα επιλέξω μια μέση λύση. 30cm πιο αριστερά για να μην είναι κολλημένο στον τοίχο αλλά και να μην φαίνονται πολύ οι σωλήνες. 

Εγώ θα έσκαβα τον τοίχο,θα έβαζα μια σωλήνα να μπουν όλα μέσα και κλείσιμο.

(Ανταλλάζω hs 110 με p110😅)

Επεξ/σία από aristidis540
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

οποιος θελει πληροφοριες για τα 3 αυτα κλιματιστικα ειμαι ετοιμος.....η Τoshiba εξαιρετικη......μου αλλαξε μητρικη ασυζητητι ....το εργαλειο σκοτωνει κυριολεκτικα....το inventor αρκετα τιμιο ως λειτουργια......το Midea σαν καρδιακος ασθενης.....ολα στην θερμανση...

4 λεπτά πριν, aristidis540 είπε

Εγώ θα έσκαβα τον τοίχο,θα έβαζα μια σωλήνα να μπουν όλα μέσα και κλείσιμο.

(Ανταλλάζω hs 110 με p110😅)

με ξετρελαινει ο μετρητης αυτος.....ενα στο δινω!!!

Επεξ/σία από marmaris
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

9 λεπτά πριν, marmaris είπε

οποιος θελει πληροφοριες για τα 3 αυτα κλιματιστικα ειμαι ετοιμος.......το inventor αρκετα τιμιο ως λειτουργια......το Midea σαν καρδιακος ασθενης.....ολα στην θερμανση...

 

Ποιό midea και τί εννοείς? Κατανάλωση on off?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

midea aurora black 12 ......ο τροπος λειτουργιας του δεν με ξετρελαινει.... μεγιστη καταναλωση γυρω στα 300 watt αλλα πριονωτη ......σε συγκριση παντα με το φιλοτιμο inventor και το ΚΑΤΑΠΛΗΚΤΙΚΟ toshiba !!!

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

33 λεπτά πριν, dimostr είπε

1490502270_(7).jpg.1bfcbd37f7b7fddf99a39caf47755975.jpgτι σου κανει η σωστη αντλια κενου οταν εφαρμοζετε σωστα 

 

image.png

Κάτι άλλο είναι, δεν νομίζω να έχει να κάνει με το κενό (στο μυαλό μου).

Τι άλλο κάνατε; Καθαρισμό; Γιατί έκανες επαναπλήρωση; Στην 1η εγκατάσταση είχε γίνει εκδίωξη; Μήπως το φρέον ήταν λιιιιιγο λιγότερο από ότι έπρεπε από την εκδίωξη και τώρα μπήκαν ακριβώς τα γραμμάρια που ήθελε;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

20 λεπτά πριν, Αντώνης Τ. είπε

Δεν έπρεπε να αναφέρεις στην ιβέντορ προεγκαταστάσεις και τέτοια. Βούτυρο το ψωμί τους τους έδωσες.

Αν θες να σου δώσω τη δικιά μου απο το ινβεντορ ομνια. Αν τη κρεμάσω σε drone και την ανεβασω 30 μετρα ο κόσμος θα νομίζει ότι περνάει κανα απάτσι έτοιμο για βολή. Την ακούς καταχείμωνο με κλειστά παράθυρα. Τοδε καλοκαίρι πουχω ανοικτά παράθυρα βάζω μπροστά το μηχανάκι για να κανουμε κόντρες. Αν δεν ήταν 600άρι θα με είχε.

Γιατί αν έρθει τεχνικός τους δεν θα το δει? Δεν κρύβεται....  :-)

έχω ανεβάσει πως ακούγεται .... ελπίζω να το έκανα καλά.

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 λεπτά πριν, dkarae είπε

Γιατί αν έρθει τεχνικός τους δεν θα το δει? Δεν κρύβεται....  :-)

έχω ανεβάσει πως ακούγεται .... ελπίζω να το έκανα καλά.

 

Ξυπνητηρι ειναι?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 λεπτά πριν, liakjim είπε

Κάτι άλλο είναι, δεν νομίζω να έχει να κάνει με το κενό (στο μυαλό μου).

Τι άλλο κάνατε; Καθαρισμό; Γιατί έκανες επαναπλήρωση; Στην 1η εγκατάσταση είχε γίνει εκδίωξη; Μήπως το φρέον ήταν λιιιιιγο λιγότερο από ότι έπρεπε από την εκδίωξη και τώρα μπήκαν ακριβώς τα γραμμάρια που ήθελε;

Δεν είναι κάτι άλλο , δεν άλλαξε τίποτα ούτε σε συνθήκες ούτε σε ρυθμίσεις ,καθαρισμός είχε γίνει σε όλα τα κλιματιστικά πριν από κάνα μήνα 

στην πρώτη εγκατάσταση μπήκε αντλία γ8α τα μάτια του κόσμου επειδή επέμεινα και προφανώς δεν έκανε αυτό που έπρεπε , τώρα ήρθε ο blue dealer έκανε αυτό που έπρεπε και τέλος , το αποτέλεσμα τα λέει όλα 

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης
Αυτό το θέμα είναι πλέον κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.

  • Δημιουργία νέου...