Προς το περιεχόμενο

Συμβουλές κι απορίες για κλιματιστικά - Part 2


billdanos

Προτεινόμενες αναρτήσεις

3 λεπτά πριν, marmaris είπε

η inventor εχει πολυ καλο service ,μην ανησυχεις ,μπορει να ειναι και συντονισμος........σου αποδιδει το κλιματιστικο?

 

 

Μακάρι... βέβαια στο τηλέφωνο μου αράδιασαν ένα κάρο συνθήκες για να ισχύει η εγγύηση. Οπότε κρατάω μικρό καλάθι.

Το θέμα μου τώρα είναι τι γίνεται αν δεν έκανε καθαρισμό στην εγκατάσταση και έβαλε το νέο κλιματιστικό με νέο φρέον πάνω στην παλιά; Ξέρει κανείς τι θα συμβεί αν έχει κάνει κάτι τέτοιο;

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 28,4k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

  • liakjim

    6101

  • dimostr

    2725

  • Specs

    1497

  • userAnon

    680

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοσιευμένες Εικόνες

27 λεπτά πριν, dkarae είπε

Καλησπέρα σε όλους και καλή χρονιά

Μια απορία γιατί είμαι να σκάσω. Έβαλα μέσω προγράμματος ανακυκλώνω ένα 9.000 inventor. Το παλιό A/C είχε προεγκατάσταση και πάνω στην ίδια μπήκε το καινούργιο.

Το πρώτο θέμα είναι ο θόρυβος που κάνει η εξωτερική μονάδα είναι για μένα  "μη φυσιολογικός". Ακούγεται σαν τρακτέρ και μάλιστα με κλειστή μπαλκονόπορτα. Έχω ένα Toyotomi inventor σε άλλο δωμάτιο και απ' έξω το μηχάνημα δεν ακούγεται. Έφερα πάλι το συνεργείο τοποθέτησης και μου είπε ότι δεν είναι θέμα τοποθέτησης και να μιλήσω με την Inventor.  Μιλώντας με invetor και αφού κλείσαμε ραντεβού να το δουν με ρώτησαν αν έγινε καθαρισμός στην προεγκατάσταση. 

Άρχισα λοιπόν να ψάχνω τι εννοεί. Μίλησα με το συνεργείο και μου είπαν ότι έκαναν. Ρώτησα με άζωτο και μου απαντάει ένα ξερό ναι...  Αλλά ρε παιδιά δεν τους πιστεύω. Βλέπω τώρα ότι όλοι χρεώνουν extra κάτι 70 άρια για καθαρισμό με άζωτο και αυτός μου τον έκανε δωρεάν και μαλιστα χωρίς να μου πει τίποτα? λίγο χλωμό δεν είναι; αλλά πως μπορώ να το αποδείξω;

1. Έχει κανείς Inventor να μου πει πόσο θορυθώδες είναι το εξωτερικό μηχάνημα;

2. Εάν δεν έκανε καθαρισμό πόσο σοβαρό είναι;

Τι εννοείς είχε προεγκατάσταση; Έβαλε το συνεργείο νέο κλιματιστικό στις παλιές σωληνώσεις; Μου φαίνεται αδιανόητο. 
Η εγκατάσταση ήταν δωρεάν από το κατάστημα μου πήρες το κλιματιστικό ή επέλεξες το συνεργείο μόνος σου; Θεωρώ τις νέες σωληνώσεις αυτονόητη διαδικασία όταν αλλάζεις κλιματιστικό.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

5 λεπτά πριν, kostasmor είπε

Τι εννοείς είχε προεγκατάσταση; Έβαλε το συνεργείο νέο κλιματιστικό στις παλιές σωληνώσεις; Μου φαίνεται αδιανόητο. 
Η εγκατάσταση ήταν δωρεάν από το κατάστημα μου πήρες το κλιματιστικό ή επέλεξες το συνεργείο μόνος σου; Θεωρώ τις νέες σωληνώσεις αυτονόητη διαδικασία όταν αλλάζεις κλιματιστικό.

 

Δωρεάν εγκατάσταση είχε....

Ναι αυτό εννοώ... και εγώ τώρα το αντιλαμβάνομαι και τρελαίνομαι.... οι σωληνώσεις μου είναι περασμένες μέσα στον τοίχο. Άρα αποκλείεται να έβαλε νέες... οπότε ?????   Καθαρισμό λέει πως έκανε.... αλλά εγώ θεωρώ πως εν τέλει δεν έκανε γιατί αν έκανε δεν θα μου το έλεγε; δεν θα με χρέωνε. ;  και τώρα ρωτάω αν έχει κάνει τη μαλακία διορθώνεται και τι θα πάθει το κλιματιστικό....; 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

7 λεπτά πριν, dkarae είπε

 

Δωρεάν εγκατάσταση είχε....

Ναι αυτό εννοώ... και εγώ τώρα το αντιλαμβάνομαι και τρελαίνομαι.... οι σωληνώσεις μου είναι περασμένες μέσα στον τοίχο. Άρα αποκλείεται να έβαλε νέες... οπότε ?????   Καθαρισμό λέει πως έκανε.... αλλά εγώ θεωρώ πως εν τέλει δεν έκανε γιατί αν έκανε δεν θα μου το έλεγε; δεν θα με χρέωνε. ;  και τώρα ρωτάω αν έχει κάνει τη μαλακία διορθώνεται και τι θα πάθει το κλιματιστικό....; 

Εγώ σε πρώτη φάση θα ερχόμουν σε επικοινωνία με το κατάστημα που πήρα το κλιματιστικό και θα τους έλεγα ότι δεν τηρήθηκαν οι όροι της εγκατάστασης. Κάθε κατάστημα αναφέρει τι περιλαμβάνει η δωρεάν εγκατάσταση. Θα απαιτούσα να γινει εκ νέου εγκατάσταση απο άλλο συνεργείο φυσικά. 
Το γεγονός ότι οι σωληνώσεις περνάνε μέσα από τοίχο δεν σημαίνει ότι το νέο κλιματιστικό θα μπει στις προϋπάρχουσες. Αφαιρούνται και μπαίνουν νέες σωλήνες. Έτσι έγινε και στο δικο μου και σε ολα τα νέα που αντικαθιστούν παλιά κλιματιστικά. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ρε παιδιά, προεγκατασταση έχει π άνθρωπος, οι παλιές σωλήνες αφού δεν είναι τρύπιες τι να έχουν πάθει ώστε να τις αλλάξει.. 

σωστή διατομή να είναι, καλό κενό να γίνει και δεν νομίζω να υπάρχει θέμα.. 

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 λεπτά πριν, Kozanitis1 είπε

Ρε παιδιά, προεγκατασταση έχει π άνθρωπος, οι παλιές σωλήνες αφού δεν είναι τρύπιες τι να έχουν πάθει ώστε να τις αλλάξει.. 

σωστή διατομή να είναι, καλό κενό να γίνει και δεν νομίζω να υπάρχει θέμα.. 

Δεν ξέρω. Είναι τεχνικό κομμάτι και δεν το γνωρίζω. Αυτο πάντως που μπαίνει καινούργιο κλιματιστικό σε παλιά σωλήνωση, πρώτη φορά το ακούω. Ίσως γι´ αυτό θεωρώ δεδομένο τη νέα σωλήνωση. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Και εγώ δεν θα ήθελα να γίνουν νέες τρύπες ...... καλώς μπήκε στις παλιές σωλήνες..... το θέμα είναι αν έγινε με τον ορθό τρόπο. Οπότε.... ξέρει κανείς αν δεν γίνει σωστός καθαρισμός της παλιάς εγκατάστασης και μπει το νέο κλιματιστικό με νέο φρέον πόσο πρόβλημα μπορεί να είναι και αν πιθανόν προκαλέσει ζημία στο νέο κλιματιστικό;

 

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μόλις τώρα, dkarae είπε

Και εγώ δεν θα ήθελα να γίνουν νέες τρύπες ...... καλώς μπήκε στις παλιές σωλήνες..... το θέμα είναι αν έγινε με τον ορθό τρόπο. Οπότε.... ξέρει κανείς αν δεν γίνει σωστός καθαρισμός της παλιάς εγκατάστασης και μπει το νέο κλιματιστικό με νέο φρέον πόσο πρόβλημα μπορεί να είναι και αν πιθανόν προκαλέσει ζημία στο νέο κλιματιστικό;

 

Γιατί να γίνουν νέες τρύπες; Κι εμένα οι νέες σωληνώσεις στις ήδη υπάρχουσες τρύπες μπήκαν. Βγήκαν οι παλιοί σωλήνες και περάστηκαν νέοι. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

κι εγω της αντιληψης του να μην γινεουν νεες τρυπες ημουνα.....ο εγκαταστατης συγγενης......δεν υπαρχει αυτο.......θες δεν θες ,εγω καινουριες θα βαλω και θα κλεισω τις τρυπες ....οπερ και εγενετο....

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, dkarae είπε

Καλησπέρα σε όλους και καλή χρονιά

Μια απορία γιατί είμαι να σκάσω. Έβαλα μέσω προγράμματος ανακυκλώνω ένα 9.000 inventor. Το παλιό A/C είχε προεγκατάσταση και πάνω στην ίδια μπήκε το καινούργιο.

Το πρώτο θέμα είναι ο θόρυβος που κάνει η εξωτερική μονάδα είναι για μένα  "μη φυσιολογικός". Ακούγεται σαν τρακτέρ και μάλιστα με κλειστή μπαλκονόπορτα. Έχω ένα Toyotomi inventor σε άλλο δωμάτιο και απ' έξω το μηχάνημα δεν ακούγεται. Έφερα πάλι το συνεργείο τοποθέτησης και μου είπε ότι δεν είναι θέμα τοποθέτησης και να μιλήσω με την Inventor.  Μιλώντας με invetor και αφού κλείσαμε ραντεβού να το δουν με ρώτησαν αν έγινε καθαρισμός στην προεγκατάσταση. 

Άρχισα λοιπόν να ψάχνω τι εννοεί. Μίλησα με το συνεργείο και μου είπαν ότι έκαναν. Ρώτησα με άζωτο και μου απαντάει ένα ξερό ναι...  Αλλά ρε παιδιά δεν τους πιστεύω. Βλέπω τώρα ότι όλοι χρεώνουν extra κάτι 70 άρια για καθαρισμό με άζωτο και αυτός μου τον έκανε δωρεάν και μαλιστα χωρίς να μου πει τίποτα? λίγο χλωμό δεν είναι; αλλά πως μπορώ να το αποδείξω;

1. Έχει κανείς Inventor να μου πει πόσο θορυθώδες είναι το εξωτερικό μηχάνημα;

2. Εάν δεν έκανε καθαρισμό πόσο σοβαρό είναι;

 

57 λεπτά πριν, dkarae είπε

Εμένα είναι το Comfort....  οπότε κάτι δεν πάει καλά ε?


Έχεις το μοντέλο που παλιού κλιματιστικού; Ήταν 9000 ή 12000;

Σίγουρα είναι το comfort;

Βγάλε φωτογραφία το εσωτερικό & εξωτερικό να δούμε αν φαίνεται κάποιο λάθος ώστε να πιέσεις τον εγκαταστάτη.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
10 λεπτά πριν, kostasmor είπε

Δεν ξέρω αν αστειεύεσαι ή όντως δεν θα υπάρχει διαφορά.

Για σωστή κατανομή θερμοκρασίας το ιδανικό θα ήταν στη μέση του τοίχου. Προσωπικά όμως με ενοχλούν οι σωλήνες οπτικά. Για αυτό το δικό μου asyg24kmta το έβαλα τέρμα άκρη ( εντός των ορίων βέβαια).  Έχω τις κάθετες περσίδες λοξά. Με λίγα λόγια, νομίζω απλά θα πρέπει να επιλέξεις.

19 λεπτά πριν, dkarae είπε

Και εγώ δεν θα ήθελα να γίνουν νέες τρύπες ...... καλώς μπήκε στις παλιές σωλήνες..... το θέμα είναι αν έγινε με τον ορθό τρόπο. Οπότε.... ξέρει κανείς αν δεν γίνει σωστός καθαρισμός της παλιάς εγκατάστασης και μπει το νέο κλιματιστικό με νέο φρέον πόσο πρόβλημα μπορεί να είναι και αν πιθανόν προκαλέσει ζημία στο νέο κλιματιστικό;

 

Καταρχάς λίγο ηρεμία.

Τα haier γενικά δεν φημίζονται για τις ήσυχες εξωτερικές μονάδες.

Τράβα μας καλές φωτογραφίες και video από την εξωτερικές και εσωτερική μονάδα.

Επεξ/σία από liakjim
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, liakjim είπε

Για σωστή κατανομή θερμοκρασίας το ιδανικό θα ήταν στη μέση του τοίχου. Προσωπικά όμως με ενοχλούν οι σωλήνες οπτικά. Για αυτό το δικό μου asyg24kmta το έβαλα τέρμα άκρη ( εντός των ορίων βέβαια).  Έχω τις κάθετες περσίδες λοξά. Με λίγα λόγια, νομίζω απλά θα πρέπει να επιλέξεις.

Νομίζω ότι θα επιλέξω μια μέση λύση. 30cm πιο αριστερά για να μην είναι κολλημένο στον τοίχο αλλά και να μην φαίνονται πολύ οι σωλήνες. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Για όποιον θέλει να κάνει μία έρευνα αγοράς! Μόλις μου ήρθε στο email ότι τα media markt έχουν σε προσφορά όλα τα κλιματιστικά midea  με δωρεάν εγκατάσταση και 10 χρόνια εγγύηση!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης
Αυτό το θέμα είναι πλέον κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.

  • Δημιουργία νέου...