Προς το περιεχόμενο

Συμβουλές κι απορίες για κλιματιστικά - Part 2


billdanos

Προτεινόμενες αναρτήσεις

1 λεπτό πριν, Astreos είπε

Φίλε μου, είμαστε σίγουροι για αυτό; Σκοπεύω να βάλω Toshiba και να ξέρω τι να τους ζητήσω στην εγκατάσταση.

Ρωτάω επειδή σε ένα πρόχειρο ψάξιμο βρήκα σε ένα εγχειρίδιο εγκατάστασης Toshiba το εξής: "Μη συνδέετε σωλήνα ψυκτικού μικρότερο από 3 m. Αυτό ενδέχεται να προκαλέσει δυσλειτουργία του συμπιεστή ή άλλων διατάξεων"

Βέβαια το εγχειρίδιο είναι για τη σειρά RAV-GP, δεν ξέρω αν παίζει ρόλο

 

2 μέτρα. Το λέει στο service manual.

Και άνω έτσι;

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 28,4k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

  • liakjim

    6101

  • dimostr

    2725

  • Specs

    1497

  • userAnon

    680

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοσιευμένες Εικόνες

20 λεπτά πριν, liakjim είπε

2 μέτρα. Το λέει στο service manual.

Και άνω έτσι;

Ξέρεις μήπως σε ποιο σημείο του installation manual το αναγράφει; Με μια πρώτη ματιά δεν το είδα κάπου.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

9 λεπτά πριν, Mzoutsos είπε

Ξέρεις μήπως σε ποιο σημείο του installation manual το αναγράφει; Με μια πρώτη ματιά δεν το είδα κάπου.

https://toshiba-aircon.gr/wp-content/uploads/2022/06/Toshiba-RLC-2022-2023_Gr.pdf

  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

λοιπον αριστερα στην εικονα η λειτουργια του κλιματιστικου με την προυπαρχουσα εγκατασταση δηυλαδη με αντλια κενου για τα ματια , δεξια στην εικονα λειτουργια με την εκ νεου εφαρμογη αντλιας κενου με επαναπληρωση νεων υγρων που εγινε σημερα 

image.jpeg

  • Like 5
  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

12 λεπτά πριν, Mzoutsos είπε

Ξέρεις μήπως σε ποιο σημείο του installation manual το αναγράφει; Με μια πρώτη ματιά δεν το είδα κάπου.

Service manual έγραψα, όχι installation.

Screenshot_2023-01-11-16-31-20-11_e2d5b3f32b79de1d45acd1fad96fbb0f.jpg.a17c7398542b92b6f8c823aa5073bdae.jpg

1 λεπτό πριν, dimostr είπε

λοιπον αριστερα στην εικονα η λειτουργια του κλιματιστικου με την προυπαρχουσα εγκατασταση δηυλαδη με αντλια κενου για τα ματια , δεξια στην εικονα λειτουργια με την εκ νεου εφαρμογη αντλιας κενου με επαναπληρωση νεων υγρων που εγινε σημερα 

 

image.jpeg

Ίσως δεν έχει ακόμη ζεσταθεί ο χώρος.

  • Like 1
  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
6 λεπτά πριν, liakjim είπε

Service manual έγραψα, όχι installation.

Screenshot_2023-01-11-16-31-20-11_e2d5b3f32b79de1d45acd1fad96fbb0f.jpg.a17c7398542b92b6f8c823aa5073bdae.jpg

Ίσως δεν έχει ακόμη ζεσταθεί ο χώρος.

τι εννοεις, μιση ωρα εκαναν να κανουν την αλλαγη των υγρων και το κενο η θερμοκρασια δε προλαβε να πεσει καθολου μεσα στο σπιτι και απεναντι το kuro επειδη η θερμοκρασια εξω ηταν πανω αποι 12 δουλευει στα 460 το οποιο τωρα εχει σβησει 

Επεξ/σία από dimostr
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

3 λεπτά πριν, dimostr είπε

τι εννοεις, μιση ωρα εκαναν να κανουν την αλλαγη των υγρων και το κενο η θερμοκρασια δε προλαβε να πεσει καθολου μεσα στο σπιτι και απεναντι το kuro επειδη η θερμοκρασια εξω ηταν πανω αποι 12 δουλευει στα 460 το οποιο τωρα εχει σβησει 

Οκ, παρακολούθησε το λίγο και το βλέπουμε. Δεν μπορώ να φανταστώ τι είναι αυτό που κάνει το κλιματιστικό να καίει παραπάνω.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
3 λεπτά πριν, liakjim είπε

Οκ, παρακολούθησε το λίγο και το βλέπουμε. Δεν μπορώ να φανταστώ τι είναι αυτό που κάνει το κλιματιστικό να καίει παραπάνω.

δε νομιζω οτι θα καψει παραπανωψ γφιατι εχει χαμηλωσει τα watt το π[ως εκοψε μαχαιρι τα ον οφφ μου κανει εντυπωση , οι συνθηκες δεν αλλαξαν ουτε εξω ουτε μεσα η μονη αλλαγη ειναι η ορθη χρηση κενου 

Επεξ/σία από dimostr
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

13 λεπτά πριν, dimostr είπε

δε νομιζω οτι θα καψει παραπανωψ γφιατι εχει χαμηλωσει τα watt το π[ως εκοψε μαχαιρι τα ον οφφ μου κανει εντυπωση , οι συνθηκες δεν αλλαξαν ουτε εξω ουτε μεσα η μονη αλλαγη ειναι η ορθη χρηση κενου 

Οι κιλοβατώρες δεξιά είναι περισσότερες από αριστερά.

15 λεπτά πριν, dimostr είπε

δε νομιζω οτι θα καψει παραπανωψ γφιατι εχει χαμηλωσει τα watt το π[ως εκοψε μαχαιρι τα ον οφφ μου κανει εντυπωση , οι συνθηκες δεν αλλαξαν ουτε εξω ουτε μεσα η μονη αλλαγη ειναι η ορθη χρηση κενου 

Πάντως τώρα μοιάζει περισσότερο με το δικό μου. Πάντα αναρωτιόμασταν γιατί δεν έπεφτες στα watts του δικού μου. Για να δούμε.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

5 ώρες πριν, Αντώνης Τ. είπε

Να το ακούσουμε κιολας

γνώμες;

 

Δοκίμασε όταν το κάνει να αυξήσεις ταχύτητα στον ανεμιστήρα, αν ο θόρυβος αλλάζει είναι από εκεί αλλιώς μπορεί να είναι συντονισμός από το εξωτερικό.

Έχει γίνει πλύσιμο του ανεμιστήρα  με ελεφαντάκι;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 λεπτό πριν, liakjim είπε

Οι κιλοβατώρες δεξιά είναι περισσότερες από αριστερά.

δεν ειναι διαφορετικα τα διαγραμματα ειναι ενα σερι απο χθες αυτο που βλεπεις δεξια μειναι ο μεσος ορος 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καλησπέρα σε όλους και καλή χρονιά

Μια απορία γιατί είμαι να σκάσω. Έβαλα μέσω προγράμματος ανακυκλώνω ένα 9.000 inventor. Το παλιό A/C είχε προεγκατάσταση και πάνω στην ίδια μπήκε το καινούργιο.

Το πρώτο θέμα είναι ο θόρυβος που κάνει η εξωτερική μονάδα είναι για μένα  "μη φυσιολογικός". Ακούγεται σαν τρακτέρ και μάλιστα με κλειστή μπαλκονόπορτα. Έχω ένα Toyotomi inventor σε άλλο δωμάτιο και απ' έξω το μηχάνημα δεν ακούγεται. Έφερα πάλι το συνεργείο τοποθέτησης και μου είπε ότι δεν είναι θέμα τοποθέτησης και να μιλήσω με την Inventor.  Μιλώντας με invetor και αφού κλείσαμε ραντεβού να το δουν με ρώτησαν αν έγινε καθαρισμός στην προεγκατάσταση. 

Άρχισα λοιπόν να ψάχνω τι εννοεί. Μίλησα με το συνεργείο και μου είπαν ότι έκαναν. Ρώτησα με άζωτο και μου απαντάει ένα ξερό ναι...  Αλλά ρε παιδιά δεν τους πιστεύω. Βλέπω τώρα ότι όλοι χρεώνουν extra κάτι 70 άρια για καθαρισμό με άζωτο και αυτός μου τον έκανε δωρεάν και μαλιστα χωρίς να μου πει τίποτα? λίγο χλωμό δεν είναι; αλλά πως μπορώ να το αποδείξω;

1. Έχει κανείς Inventor να μου πει πόσο θορυθώδες είναι το εξωτερικό μηχάνημα;

2. Εάν δεν έκανε καθαρισμό πόσο σοβαρό είναι;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

εχω inventor το Legend 12 αθορυβο.....μεσα -εξω...

ΥΓ. παντως ο δικος μου εγκαταστατης (συγγενης) εβαλε εκ νεου ολες τις γραμμες στα κλιματιστικα.....και τις ηλεκτρικες.....

Επεξ/σία από marmaris
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης
Αυτό το θέμα είναι πλέον κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.

  • Δημιουργία νέου...