Προς το περιεχόμενο

Συμβουλές κι απορίες για κλιματιστικά - Part 2


billdanos

Προτεινόμενες αναρτήσεις

1 ώρα πριν, dimostr είπε

24 αρι Gree με 350 watt , πας να καταρρίψεις τον μύθο των υψηλών watt σε αυτή τη κατηγορία , στη θέρμανση το είδες αυτό το νούμερο , δώσε κάποια στοιχεία 

@liakjim

Εμέμα δε μου φαίνεται περίεργο.

Το δικό μου 18άρι Bora είναι εγκατεστημένο σε μαγαζί:

- Από πάνω 3-4 μέτρα κενό μέχρι το ταβάνι, τρελές απώλειες.

- Τοίχοι χωρίς μόνωση, παλιές σιδερένιες πόρτες - παράθυρα με μονό τζάμι.

- Επιπλέον απώλειες από την πόρτα που ανοιγοκλείνει απ'τους πελάτες κάθε τρεις και λίγο.

Με 8 εξωτερική και 21 ζητούμενη στη κανονική λειτουργία έκαιγε 1000W μέσο όρο...

Στο ifeel με 8 εξωτερική και 21 ζητούμενη δουλεύει στα 550-650W (υπολογισμένο απ'το μετρητή της ΔΕΗ συγκριτικά με περίοδο Οκτωβρίου που δεν έκαψα καθόλου κλιματιστικό) και κρατάει σταθερή τη θερμοκρασία στους 22 βαθμούς στο χώρο που αφήνω το τηλεκοντρόλ... βγάζοντας ζεστό αέρα (όχι χλιαρό).

Αν το μαγαζί ήταν χαμηλοτάβανο και μπορούσα να δουλέψω το κλιματιστικό στη κανονική λειτουργία ώστε να ινβερτάρει πιο κοντά στο offset των 23 βαθμών, δεν έχω αμφιβολία ότι θα μπορούσε να πέσει στα 350W. Γιατί όχι και το 24άρι λοιπόν.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 28,4k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

  • liakjim

    6101

  • dimostr

    2725

  • Specs

    1497

  • userAnon

    680

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοσιευμένες Εικόνες

1 ώρα πριν, dimostr είπε

Εσύ έχεις inventor ,έχει τέτοια λειτουργία το έχεις δοκιμάσει ?

Ειχα και το ξεφορτωθηκα δε θυμασαι;😁 Αλλα ναι θα το δοκιμαζα αν το ειχα, σε συγκεκριμενες συνθηκες πολυ προτιμοτερο απ τα ελαχιστα 1200 και On/off

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 λεπτά πριν, energy52 είπε

Ειχα και το ξεφορτωθηκα δε θυμασαι;😁 Αλλα ναι θα το δοκιμαζα αν το ειχα, σε συγκεκριμενες συνθηκες πολυ προτιμοτερο απ τα ελαχιστα 1200 και On/off

Έτσι πιστεύω κι εγώ από το 1200-0-1200-0 καλύτερα το σταθερά σε κάποια watt

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 λεπτά πριν, dimostr είπε

Έτσι πιστεύω κι εγώ από το 1200-0-1200-0 καλύτερα το σταθερά σε κάποια watt

Eχω βεβαια κι ενα 9αρι στο υπνοδωματιο το life pro (τα ειχα παρει μαζι με το 24αρι που εφυγε) αυτο παλι καλα με Ifeel και κατω απο 12 βαθμους εξωτερικη παιζει στα 180--210w..πανω απο 12 τα γνωστα 500-600 on/off

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

20 λεπτά πριν, energy52 είπε

Eχω βεβαια κι ενα 9αρι στο υπνοδωματιο το life pro (τα ειχα παρει μαζι με το 24αρι που εφυγε) αυτο παλι καλα με Ifeel και κατω απο 12 βαθμους εξωτερικη παιζει στα 180--210w..πανω απο 12 τα γνωστα 500-600 on/off

Εμένα το kuro στους πάνω από 12 κάνει από τα 420 off

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εγω παντως σε normal mode ειτε βαλω iFeel ειτε οχι κατω απο 1200 δεν εχω πεσει. Επισης εχει απο τα χειροτερα remote που εχω δει.. Το Corona Plus μου και αναποδα να κοιταει δινει σημα, αυτο αν δεν στοχευεις σαν λειζερ δεν δινει εντολη με τπτ.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

31 λεπτά πριν, spocky είπε

Εγω παντως σε normal mode ειτε βαλω iFeel ειτε οχι κατω απο 1200 δεν εχω πεσει. Επισης εχει απο τα χειροτερα remote που εχω δει.. Το Corona Plus μου και αναποδα να κοιταει δινει σημα, αυτο αν δεν στοχευεις σαν λειζερ δεν δινει εντολη με τπτ.

Bora, corona plus...

Έχεις πάρει την "αφρόκρεμα" ε;

😅

2 ώρες πριν, cdrov είπε

 

Νέα συμβουλή Ζητείται!!!! 

Έκανα τον υπολογισμό θερμικών απωλειών μόνο για το ένα υπνοδωμάτιο που με ενδιαφέρει να βάλω το νέο κλιματιστικό.

Υπολογίζει λοιπόν ανάγκη περίπου 10.000btu/h.

image.png.ddc3306f39641a02f183bd96174a828f.png

Σήμερα έχω ένα 15ετίας 9άρι και οριακά τα καταφέρνει αν και θυμάμαι όταν ήταν καινούριο τα κατάφερνε και με το παραπάνω.

Χρήση μόνο ψύξη / τουλάχιστον 8 ώρες την ημέρα / υπνοδωμάτιο

Επειδή θέλω να πηγαίνει δροσιά και στο απέναντι υπνοδωμάτιο για να μειώσω την χρήση του εκεί κλιματιστικού λέω να πάω σε ένα 12άρι.

Η πρώτη ερώτηση είναι ενεργειακά τι είναι πιο οικονομικό ένα 9άρι που θα δουλεύει αρκετά ή ένα 12άρι που ενδεχομένως θα δουλεύει πιο χαμηλά ή λισως και θα κλείνει με αποτέλεσμα πιο ψιλή κατανάλωση-αν κατάλαβα καλά?

Από τα παρακάτω πιο θα επιλέγατε? (ή θα προτείνατε?)

 Είμαι με ανακυκλώνω και λήγει τέλος του μήνα

Προτιμώ Κωτσόβολο μόνο και μόνο γιατί έχω κάποια δωροεπιταγή

  

 

https://www.kotsovolos.gr/air-condition-heaters/air-condition/7000-to-15000-btu/243914-a-c-in12btu-hisense-ka35xr0e-energy-se

https://www.kotsovolos.gr/air-condition-heaters/air-condition/7000-to-15000-btu/252251-a-c-in12-midea-msab12nxd6-aurora-black - λέει αναμένεται σύντομα δεν ξέρω τι σημαίνει

Τι διαφορά έχει με το

https://www.plaisio.gr/klima-spitiou/klimatismos/klimatistika-toixou/midea-all-easy-pro-series-aep2-12nxd6-i-o-klimatistiko-12-000-btu-h_3948633

Είναι σημαντικά καλύτερο το 2ο?

https://www.kotsovolos.gr/air-condition-heaters/air-condition/7000-to-15000-btu/251840-a-c-in12btu-bosch-asi12dw40-perfectclima

 

 

https://www.kotsovolos.gr/air-condition-heaters/air-condition/7000-to-15000-btu/211885-morris-wfin35150-smart

 

https://www.kotsovolos.gr/air-condition-heaters/air-condition/7000-to-15000-btu/253313-a-c-in12btu-morris-fain35170-fresh-air

 

https://www.kotsovolos.gr/air-condition-heaters/air-condition/7000-to-15000-btu/252276-a-c-in12-midea-msfaau12hrfn8-breezeless

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μόλις τώρα, liakjim είπε

Bora, corona plus...

Έχεις πάρει την "αφρόκρεμα" ε;

😅

To Bora το ειχαν παρει οι γονεις. Δυστυχως ειχαν γινει οι αγορες οταν ανακαλυψα το θεμα 😔

Ετσι κι αλλιως δεν ειχα ποτε στο μυαλο μου οτι θα χρησιμοποιησω κλιματιστικο για θερμανση μιας και με το φυσικο τα προηγουμενα χρονια ημουν καλυμμενος, ουτε ειχα ποτε στο προγραμμα οτι για να βαλω ενα κλιματιστικο θα πρεπει να δω μετρησεις και να διαβαζω forum λες και παιρνω GPU. Αλλα δυστυχως δεν ειμαστε το 2015....

 

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

8 λεπτά πριν, spocky είπε

To Bora το ειχαν παρει οι γονεις. Δυστυχως ειχαν γινει οι αγορες οταν ανακαλυψα το θεμα 😔

Ετσι κι αλλιως δεν ειχα ποτε στο μυαλο μου οτι θα χρησιμοποιησω κλιματιστικο για θερμανση μιας και με το φυσικο τα προηγουμενα χρονια ημουν καλυμμενος, ουτε ειχα ποτε στο προγραμμα οτι για να βαλω ενα κλιματιστικο θα πρεπει να δω μετρησεις και να διαβαζω forum λες και παιρνω GPU. Αλλα δυστυχως δεν ειμαστε το 2015....

 

Άστα, πριν από 3-4 χρόνια που έψαχνα για κλιματιστικό και πριν πάρω χαμπάρι τι παίζει, έπαιζα αμπε-μπα-μπλομ ανάμεσα σε ένα Fujitsu και σε ένα gree amber. Τελικά το μπλομ έπεσε εκεί που έπρεπε 🙃

 

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

14 λεπτά πριν, cdrov είπε

@liakjim Εμπιστευόμαστε τα morris? Το breezzless και το fujitsu δεν υπάρχουν στο χρόνο που τα θέλω. Από midea μόνο το  

https://www.kotsovolos.gr/air-condition-heaters/air-condition/7000-to-15000-btu/252251-a-c-in12-midea-msab12nxd6-aurora-black - το οποίο λέει αναμένεται σύντομα δεν ξέρω τι σημαίνει

Τι διαφορά έχει με το

https://www.plaisio.gr/klima-spitiou/klimatismos/klimatistika-toixou/midea-all-easy-pro-series-aep2-12nxd6-i-o-klimatistiko-12-000-btu-h_3948633

Ευχαριστώ Δημήτρη

Τα  δύο midea λογικα είναι παρόμοιας απόδοσης. Τα Morris είναι φασόν tcl που είναι αξιόλογα. Το fresh έχει και την τεχνολογία με την εισαγωγή του νωπου αέρα. Έχουν μεγαλύτερη εγγύηση από τα midea. Τα midea θα πρέπει να είναι πιο αποδοτικά σε ψύξη από τα Morris.

Οπότε βάλε τα συν /πλην σου, και αποφασίζεις.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Στις 10/1/2023 στις 5:37 ΠΜ, ppmarkos είπε

Ποσά μέτρα σωληνώσεων να ζητήσω να τοποθετήσουν για το Arata 10αρι. 3 ή 2;

Παρέλαβα κι εγώ σήμερα τα 2 10άρια Arata και μετά από γρήγορο πέρασμα στο installation manual δεν είδα που αναφέρεται το ελάχιστο μήκος σωληνώσεων. Μπορείς να μου πεις που το αναγράφει; Θέλω αύριο στην εγκατάσταση να είμαι έτοιμος να απαντήσω σε περίπτωση αμφιβολίας του συνεργείου. Τέλος @liakjim είδα που αναφέρεις πως ο χρόνος που απαιτείται από την αντλία αέρος εξαρτάται από το πόσο γρήγορα επιτυγχάνεται μια συγκεκριμένη ένδειξη πάνω στην αντλία. Γνωρίζεις ποια ακριβώς πρέπει να είναι αυτή;

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Στις 10/1/2023 στις 12:50 ΜΜ, kostasmor είπε

Ήρθε και το edge 13 για την κρεβατοκάμαρα. Σκέφτομαι να αλλάξω τη θέση σε σχέση με το παλιο και να το φέρω πιο αριστερά προς την μπαλκονόπορτα αλλά να κρατήσω την ίδια τρύπα για τις σωληνώσεις. Έτσι θα έρθει περισσότερο προς το κέντρο του δωματίου. 
Είμαι λίγο διστακτικός όμως γιατί θα φαίνονται οι σωληνώσεις. Αξίζει τον κόπο η νέα θέση η δεν θα αλλάξει κάτι;327EF667-A74A-45A9-87BB-31CFC5CBB9FC.jpeg.b30047617a2bb5e60788dc652c950635.jpeg

Καλύτερα να έρθει προς το κέντρο κι ας φαίνονται οι σωληνώσεις

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

33 λεπτά πριν, Mzoutsos είπε

Παρέλαβα κι εγώ σήμερα τα 2 10άρια Arata και μετά από γρήγορο πέρασμα στο installation manual δεν είδα που αναφέρεται το ελάχιστο μήκος σωληνώσεων. Μπορείς να μου πεις που το αναγράφει; Θέλω αύριο στην εγκατάσταση να είμαι έτοιμος να απαντήσω σε περίπτωση αμφιβολίας του συνεργείου. Τέλος @liakjim είδα που αναφέρεις πως ο χρόνος που απαιτείται από την αντλία αέρος εξαρτάται από το πόσο γρήγορα επιτυγχάνεται μια συγκεκριμένη ένδειξη πάνω στην αντλία. Γνωρίζεις ποια ακριβώς πρέπει να είναι αυτή;

2 μέτρα λέει η Toshiba.

Ο χρόνος εξαρτάται από τον όγκο του κενού σωλήνα και από τη δυνατότητα της εκάστοτε αντλίας άρα δεν είναι στάνταρ.

30 λεπτά πριν, Maurikycli είπε

Καλύτερα να έρθει προς το κέντρο κι ας φαίνονται οι σωληνώσεις

Προσωπικά θα προτιμούσα την εμφάνιση 🤫

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

14 λεπτά πριν, liakjim είπε

2 μέτρα λέει η Toshiba.

Φίλε μου, είμαστε σίγουροι για αυτό; Σκοπεύω να βάλω Toshiba και να ξέρω τι να τους ζητήσω στην εγκατάσταση.

Ρωτάω επειδή σε ένα πρόχειρο ψάξιμο βρήκα σε ένα εγχειρίδιο εγκατάστασης Toshiba το εξής: "Μη συνδέετε σωλήνα ψυκτικού μικρότερο από 3 m. Αυτό ενδέχεται να προκαλέσει δυσλειτουργία του συμπιεστή ή άλλων διατάξεων"

Βέβαια το εγχειρίδιο είναι για τη σειρά RAV-GP, δεν ξέρω αν παίζει ρόλο

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης
Αυτό το θέμα είναι πλέον κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.

  • Δημιουργία νέου...