Προς το περιεχόμενο

Συμβουλές κι απορίες για κλιματιστικά - Part 2


billdanos

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Καλημέρα και καλή χρονιά ! Θα ήθελα τη γνώμη σας μεταξύ δυο κλιματιστικών τα οποία είναι :


Mitsubishi Electric MSZ/MUZ HR71VF. (Τιμή 1449 €)
Daikin Perfera FTXM-71R/RXM-71R 24000BTU με R32. (Τιμή 1675 €)


Υπερτερεί κάποιο έναντι του άλλου ? Υπάρχει κάποιος που να έχει κάποιο από τα δύο να μάθω την άποψη του ή τυχόν προβλήματα και εάν τελικά ήταν συμφέρουσα η αγορά ? Ακόμα και συμβουλές για την σωστή εγκατάσταση και μετέπειτα έλεγχο είναι καλοδεχούμενες !!!
Ευχαριστώ πολύ προκαταβολικά για την όποια βοήθεια σας !

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 28,4k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

  • liakjim

    6101

  • dimostr

    2725

  • Specs

    1497

  • userAnon

    680

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοσιευμένες Εικόνες

Σαν να μου χτυπάει την πόρτα βλάβη στο 18άρι. έκανα κάμποσο wfh και παρατήρησα θόρυβο (χα χα, τι έλεγα στο φίλο πιο πίσω σελίδες) ο οποίος μόλις κλείσω στο κλιματιστικό και το ανοίξω χάνεται και επανέχεται ξανά σε τυχαίο χρονικό διάστημα. Υπόκωφος ήχος, κράτησα το κλιμα μήπως είναι από δόνηση κτλ αλλά χωρίς αποτέλεσμα, ομοίως και η ταχύτητα του ανεμιστήρα δεν έχει κάποια επίδραση. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

27 λεπτά πριν, spocky είπε

Gree Bora 24

24 αρι Gree με 350 watt , πας να καταρρίψεις τον μύθο των υψηλών watt σε αυτή τη κατηγορία , στη θέρμανση το είδες αυτό το νούμερο , δώσε κάποια στοιχεία 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

37 λεπτά πριν, Kostas1a είπε

Καλή υγεία και Καλή Χρονιά σε όλους. Γνωρίζει κάποιος τις διαφορές ανάμεσα στο Mitsubishi Heavy Industries SRK/SRC-71ZR-S Κλιματιστικό Inverter 24000 και στο Mitsubishi Heavy Industries SRK/SRC-71ZR-W Κλιματιστικό Inverter 24000;

Ευχαριστώ

Το W είναι με το R32 φρεον.

  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

7 λεπτά πριν, Αντώνης Τ. είπε

Να το ακούσουμε κιολας

γνώμες;

 

Αν μπορώ να διακρίνω καλά, κάποιον παρόμοιο "βόμβο" κάνει και το (ήδη αλλαγμένο από πέρυσι) μοτέρ του δικού μου (edge 18) σε ορισμένες στιγμές (ανάλογα την ταχύτητα). Κάποιες φορές δεν αντιλαμβάνομαι τίποτα, ενώ άλλες το αντιλαμβάνομαι έντονα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

38 λεπτά πριν, Kostas1a είπε

Καλή υγεία και Καλή Χρονιά σε όλους. Γνωρίζει κάποιος τις διαφορές ανάμεσα στο Mitsubishi Heavy Industries SRK/SRC-71ZR-S Κλιματιστικό Inverter 24000 και στο Mitsubishi Heavy Industries SRK/SRC-71ZR-W Κλιματιστικό Inverter 24000;

Ευχαριστώ

νομίζω είναι παλαιότερο μοντέλο ή με ψυκτικό R410a

έχεις υπολογίσει απώλειες του χώρου σου;

το SRK71ZR-W (υπάρχει και το SRK71ZR-WF - ολόιδια απλά έχει ενσωματωμένο WIFI αν σε ενδιαφέρει) είναι 27.000 btu στη θέρμανση, 24αρι είναι στην ψύξη..

το SRK63ZR-W είναι 22αρι ψύξη, 24αρι θέρμανση (αντίστοιχα υπάρχει το SRK63ZR-WF)

  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 λεπτά πριν, dimostr είπε

24 αρι Gree με 350 watt , πας να καταρρίψεις τον μύθο των υψηλών watt σε αυτή τη κατηγορία , στη θέρμανση το είδες αυτό το νούμερο , δώσε κάποια στοιχεία 

Βαζω το κλιματιστικο σε test mode συμφωνα με αυτα που ειχε γραψει ο argitt στο παρακατω post:

image.png.9ef8d8ce07de2f6ea756cc546176e17b.png

Δεν ξερω βεβαια αν θα το κρατησω γιατι 1ον δεν εχω συγκρινει να δω αν συμφερει καλυτερα με τα on-off εστω και σε ψηλα watt και 2ον βγαζει χλιαρο αερακι και οχι τον καυσωνα του normal mode

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

23 λεπτά πριν, dimostr είπε

24 αρι Gree με 350 watt , πας να καταρρίψεις τον μύθο των υψηλών watt σε αυτή τη κατηγορία , στη θέρμανση το είδες αυτό το νούμερο , δώσε κάποια στοιχεία 

Εγω δε νομιζω πως καταρριπτεται, αφου ειναι με καποιο ¨κολπο¨ ας πουμε και  δουλευει οχι σαν ινβερτερ αλλα με σκαλες και με κλειδωμενη ταχ.ανεμιστηρα οποτε..και ποιος μπορει να κανει αυτη την ανακαλυψη;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

21 λεπτά πριν, popopo είπε

Αν μπορώ να διακρίνω καλά, κάποιον παρόμοιο "βόμβο" κάνει και το (ήδη αλλαγμένο από πέρυσι) μοτέρ του δικού μου (edge 18) σε ορισμένες στιγμές (ανάλογα την ταχύτητα). Κάποιες φορές δεν αντιλαμβάνομαι τίποτα, ενώ άλλες το αντιλαμβάνομαι έντονα.

φφφαααααακ, και αυτό θεωρείται νορμάλ τώρα?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

12 λεπτά πριν, energy52 είπε

Εγω δε νομιζω πως καταρριπτεται, αφου ειναι με καποιο ¨κολπο¨ ας πουμε και  δουλευει οχι σαν ινβερτερ αλλα με σκαλες και με κλειδωμενη ταχ.ανεμιστηρα οποτε..και ποιος μπορει να κανει αυτη την ανακαλυψη;

Εσύ έχεις inventor ,έχει τέτοια λειτουργία το έχεις δοκιμάσει ?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

41 λεπτά πριν, Αντώνης Τ. είπε

Να το ακούσουμε κιολας

γνώμες;

 

Τηλέφωνο στο σέρβις.

31 λεπτά πριν, spocky είπε

Βαζω το κλιματιστικο σε test mode συμφωνα με αυτα που ειχε γραψει ο argitt στο παρακατω post:

image.png.9ef8d8ce07de2f6ea756cc546176e17b.png

Δεν ξερω βεβαια αν θα το κρατησω γιατι 1ον δεν εχω συγκρινει να δω αν συμφερει καλυτερα με τα on-off εστω και σε ψηλα watt και 2ον βγαζει χλιαρο αερακι και οχι τον καυσωνα του normal mode

Ο καύσωνας είναι στα 1200W. Αυτό που θα έκανα είναι με μετρήσω cop στις δύο περιπτώσεις ( έχουμε πει πως, αν και σε εσένα δεν ξέρω πως θα βρεις τα κολπιστικα κυβικά, ίσως να τα λέει σε κάποιο σέρβις μανιουαλ) και θα κρατούσα αυτό με το μεγαλύτερο.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

 

Νέα συμβουλή Ζητείται!!!! 

Έκανα τον υπολογισμό θερμικών απωλειών μόνο για το ένα υπνοδωμάτιο που με ενδιαφέρει να βάλω το νέο κλιματιστικό.

Υπολογίζει λοιπόν ανάγκη περίπου 10.000btu/h.

image.png.ddc3306f39641a02f183bd96174a828f.png

Σήμερα έχω ένα 15ετίας 9άρι και οριακά τα καταφέρνει αν και θυμάμαι όταν ήταν καινούριο τα κατάφερνε και με το παραπάνω.

Χρήση μόνο ψύξη / τουλάχιστον 8 ώρες την ημέρα / υπνοδωμάτιο

Επειδή θέλω να πηγαίνει δροσιά και στο απέναντι υπνοδωμάτιο για να μειώσω την χρήση του εκεί κλιματιστικού λέω να πάω σε ένα 12άρι.

Η πρώτη ερώτηση είναι ενεργειακά τι είναι πιο οικονομικό ένα 9άρι που θα δουλεύει αρκετά ή ένα 12άρι που ενδεχομένως θα δουλεύει πιο χαμηλά ή λισως και θα κλείνει με αποτέλεσμα πιο ψιλή κατανάλωση-αν κατάλαβα καλά?

Από τα παρακάτω πιο θα επιλέγατε? (ή θα προτείνατε?)

 Είμαι με ανακυκλώνω και λήγει τέλος του μήνα

Προτιμώ Κωτσόβολο μόνο και μόνο γιατί έχω κάποια δωροεπιταγή

  

 

https://www.kotsovolos.gr/air-condition-heaters/air-condition/7000-to-15000-btu/243914-a-c-in12btu-hisense-ka35xr0e-energy-se

https://www.kotsovolos.gr/air-condition-heaters/air-condition/7000-to-15000-btu/252251-a-c-in12-midea-msab12nxd6-aurora-black - λέει αναμένεται σύντομα δεν ξέρω τι σημαίνει

Τι διαφορά έχει με το

https://www.plaisio.gr/klima-spitiou/klimatismos/klimatistika-toixou/midea-all-easy-pro-series-aep2-12nxd6-i-o-klimatistiko-12-000-btu-h_3948633

Είναι σημαντικά καλύτερο το 2ο?

https://www.kotsovolos.gr/air-condition-heaters/air-condition/7000-to-15000-btu/251840-a-c-in12btu-bosch-asi12dw40-perfectclima

 

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

23 ώρες πριν, kostasmor είπε

Ήρθε και το edge 13 για την κρεβατοκάμαρα. Σκέφτομαι να αλλάξω τη θέση σε σχέση με το παλιο και να το φέρω πιο αριστερά προς την μπαλκονόπορτα αλλά να κρατήσω την ίδια τρύπα για τις σωληνώσεις. Έτσι θα έρθει περισσότερο προς το κέντρο του δωματίου. 
Είμαι λίγο διστακτικός όμως γιατί θα φαίνονται οι σωληνώσεις. Αξίζει τον κόπο η νέα θέση η δεν θα αλλάξει κάτι;327EF667-A74A-45A9-87BB-31CFC5CBB9FC.jpeg.b30047617a2bb5e60788dc652c950635.jpeg

Καμία γνώμη; Παρασκευή θα έρθουν για εγκατάσταση.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης
Αυτό το θέμα είναι πλέον κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.

  • Δημιουργία νέου...