Προς το περιεχόμενο

Συμβουλές κι απορίες για κλιματιστικά - Part 2


billdanos

Προτεινόμενες αναρτήσεις

18 λεπτά πριν, Specs είπε

κλεισε την ανακλιση, βαλε αποροφητηρα και πηγαινε και βαλε απεξω στην τρυπα ο χερι σου να δεις αν ρουφαει απο εκει (κλειστο φυσικα και το κλιματιστικο)

Τσιγάρο ή κινέζικο στικ θα δείξει με τον καπνό.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 28,4k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

  • liakjim

    6101

  • dimostr

    2725

  • Specs

    1497

  • userAnon

    680

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοσιευμένες Εικόνες

Θα ήθελα τη γνώση σας για μια ακόμη φορά. Μετά από συζήτηση και τις πολύτιμες συμβουλές σας ( @liakjim ) κατέλειξα στην αγορά του Toshiba Edge 18άρι. Σε ερώτηση σε τοπικό έμπορο μού είπε ότι επειδή το Edge είναι σε έλλειψη, μπορεί να μου φέρει το προηγούμενο μοντέλο, το Toshiba το Premium, το οποίο λέει ότι έχει ακριβώς τα ίδια χαρακτηριστικά. Είναι έτσι πράγματι? Έχει το Premium ακριβώς τα ίδια χαρακτηριστικά με το Edge και θα με καλύψει για τις ανάγκες θέρμανσης που το θέλω?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

5 ώρες πριν, dimostr είπε

Δεν απενεργοποιείται το ifeel στα gree και φασον αυτών σβήνει το κλιματιστικό σαν να έπιασε θερμοκρασία όταν επανέρχεται αφού έχει πέσει ένας βαθμός η θερμοκρασία από τη ζητουμενη το ifeel παραμένει ενεργό όπως ήταν πριν 

Τελικα με το κολπακι οντως εριξα τα watt αναλογα το mode μεχρι και 350w. Δεν ξερω ομως αν θα με βολεψει το χλιαρο αερακι που βγαζει σε αυτα τα modes. Επισης θα δω συνολικα τι συμφερει σε ενα 24ωρο να το εχω με τα ον οφ σε ψηλα watt η συνεχομενο με τα χαμηλα...

Επισης ανακαλυψα κι εγω την κλασικη τρυπα στο δωματιο που μου ερχοταν η καπνα...θα δοκιμασω με ενα τσιγαρο να δω αν φερνει αερα απο κει. Αραγε για να κλεισει πρεπει να βγει το κλιματιστικο;

IMG_20230110_193123~2.jpg

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
20 λεπτά πριν, Astreos είπε

Θα ήθελα τη γνώση σας για μια ακόμη φορά. Μετά από συζήτηση και τις πολύτιμες συμβουλές σας ( @liakjim ) κατέλειξα στην αγορά του Toshiba Edge 18άρι. Σε ερώτηση σε τοπικό έμπορο μού είπε ότι επειδή το Edge είναι σε έλλειψη, μπορεί να μου φέρει το προηγούμενο μοντέλο, το Toshiba το Premium, το οποίο λέει ότι έχει ακριβώς τα ίδια χαρακτηριστικά. Είναι έτσι πράγματι? Έχει το Premium ακριβώς τα ίδια χαρακτηριστικά με το Edge και θα με καλύψει για τις ανάγκες θέρμανσης που το θέλω?

Προσωπικά από αυτά που έχουμε δει συμπαθώ περισσότερο τη φιλοσοφία των παλιών shorai με τα πραγματικά χαμηλά ελάχιστα watts . Το premium είναι σαν το παλιό shorai με έξτρα ιονιστη. Η αλήθεια είναι όμως ότι το edge είναι πιο οικονομικό σε λειτουργία σε θέρμανση ( χάνει λίγο σε ψύξη) ενώ δεν ξέρω τι μπορεί να παίξει στο μέλλον με διαθεσιμότητα ανταλλακτικών για τα πιο παλιά μοντέλα. Από αυτήν την άποψη θα έψαχνα να βρω το edge από αλλού αλλά αν δεν το βρεις ή σε βολεύει το συγκεκριμένο μαγαζί, πάρτο.

Επεξ/σία από liakjim
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Και το παράδοξο των κλιμάκων υπολογισμού της επιδότησης του "αλλάζω συσκευή": Για το Toshiba Haori (με τιμές Κωτσόβολου), όποιος δικαιούται επιδότηση 50%, πληρώνει τα ίδια, είτε πάρει το 16άρι είτε πάρει το 13άρι (729€), ενώ για το Edge πληρώνει 9,5€ πιο ακριβά το 13άρι από το 16άρι!

Στην περίπτωσή μου (45%) τo 16άρι Haori ήταν 17€ πιο ακριβό από το 13άρι.

Επεξ/σία από noths
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
31 λεπτά πριν, noths είπε

Και το παράδοξο των κλιμάκων υπολογισμού της επιδότησης του "αλλάζω συσκευή"

δεν υπαρχει παραδοξο στην επιδοτηση , απλα εχει οριο ανωτατης επιδοτησης σε ποσο σε καθε κατηγορια.

Παραδοξο αλλα μονιμο ειναι η επιλογη των εμπορων να πουλανε τα κλιματιστικα που εχουν ζητηση, στην ανωτατη λιανικη...και εχουμε και εκπτωσεις!

1 ώρα πριν, Astreos είπε

μπορεί να μου φέρει το προηγούμενο μοντέλο, το Toshiba το Premium

πως θα βρει κατι που ειναι εξαντλημενο απο καιρο ? και σε τι τιμη και απο που και δες και τυχον θεματα εγγυησης, πριν αγορασεις, δηλαδη μιλα με Toshiba...

Επεξ/σία από Specs
  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, Specs είπε

δεν υπαρχει παραδοξο στην επιδοτηση , απλα εχει οριο ανωτατης επιδοτησης σε ποσο σε καθε κατηγορια.

Η παραδοξότητα προκύπτει όταν ο ίδιος καταναλωτής αγοράζει φθηνότερα ένα προϊόν από ένα άλλο προϊόν του ίδιου κατασκευαστή, ενώ ο κατασκευαστής τα κοστολογεί αντίστροφα. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

16 λεπτά πριν, noths είπε

ένα άλλο προϊόν του ίδιου κατασκευαστή, ενώ ο κατασκευαστής τα κοστολογεί αντίστροφα.

επειδη ο εμπορος αποφασιζει τις τελικες τιμες, στο ενα εχει βαλει την μεγιστη τιμη που επιτρεπεται απο το κρατος με βαση τις τιμες που ειχαν πριν το προγραμμα επιδοτησης και στο αλλο ΔΕΝ την εχει βαλει , προφανως γιατι εχει στοκ και θελει να τα σπρωξει εναντι των edge 10 που εχουν ελλειψεις...

Αλλος ενας λογος που υπερδιαστασιολογουνται τα κλιματθιστικα γιατι ολοι μπαινουν στο τριπακι οτι με παρεμφερη τιμη η και φτηνοτερη , γιατι να μην παρω το μεγαλυτερο ??? σε καποιους θαναι μικρη διαφορα σε καταναλωση απο αυτην την επιλογη, συν τον θορυβο ενω σε αλλους(περα απο τα υπολοιπα)  θα σκιζεται στα ον οφ και θα φανε ηττα...

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

8 ώρες πριν, spocky είπε

Τελικα με το κολπακι οντως εριξα τα watt αναλογα το mode μεχρι και 350w. Δεν ξερω ομως αν θα με βολεψει το χλιαρο αερακι που βγαζει σε αυτα τα modes. Επισης θα δω συνολικα τι συμφερει σε ενα 24ωρο να το εχω με τα ον οφ σε ψηλα watt η συνεχομενο με τα χαμηλα...

Επισης ανακαλυψα κι εγω την κλασικη τρυπα στο δωματιο που μου ερχοταν η καπνα...θα δοκιμασω με ενα τσιγαρο να δω αν φερνει αερα απο κει. Αραγε για να κλεισει πρεπει να βγει το κλιματιστικο;

IMG_20230110_193123~2.jpg

Ποιο κλιματιστικό είπαμε είναι αυτό ? Για την τρύπα εκεί έτσι όπως είναι ίσως να βόλευε λίγο σιλικόνη η αφρός 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

8 ώρες πριν, spocky είπε

Τελικα με το κολπακι οντως εριξα τα watt αναλογα το mode μεχρι και 350w. Δεν ξερω ομως αν θα με βολεψει το χλιαρο αερακι που βγαζει σε αυτα τα modes. Επισης θα δω συνολικα τι συμφερει σε ενα 24ωρο να το εχω με τα ον οφ σε ψηλα watt η συνεχομενο με τα χαμηλα...

Επισης ανακαλυψα κι εγω την κλασικη τρυπα στο δωματιο που μου ερχοταν η καπνα...θα δοκιμασω με ενα τσιγαρο να δω αν φερνει αερα απο κει. Αραγε για να κλεισει πρεπει να βγει το κλιματιστικο;

 

αφρο πολυουρεθανης.

  • Like 1
  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

9 ώρες πριν, spocky είπε

Τελικα με το κολπακι οντως εριξα τα watt αναλογα το mode μεχρι και 350w. Δεν ξερω ομως αν θα με βολεψει το χλιαρο αερακι που βγαζει σε αυτα τα modes. Επισης θα δω συνολικα τι συμφερει σε ενα 24ωρο να το εχω με τα ον οφ σε ψηλα watt η συνεχομενο με τα χαμηλα...

Επισης ανακαλυψα κι εγω την κλασικη τρυπα στο δωματιο που μου ερχοταν η καπνα...θα δοκιμασω με ενα τσιγαρο να δω αν φερνει αερα απο κει. Αραγε για να κλεισει πρεπει να βγει το κλιματιστικο;

IMG_20230110_193123~2.jpg

Αν δεν επηρεάζει κάπου η τρύπα , δεν υπάρχει λόγος να κλείσει. Κάποιοι από εμάς που την κλείσαμε ήταν γιατί πέρναγε από το κενό των συρόμενων κουφωμάτων οπότε έμπαινε ο αέρας από εκεί.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, liakjim είπε

Αν δεν επηρεάζει κάπου η τρύπα , δεν υπάρχει λόγος να κλείσει. Κάποιοι από εμάς που την κλείσαμε ήταν γιατί πέρναγε από το κενό των συρόμενων κουφωμάτων οπότε έμπαινε ο αέρας από εκεί.

Κι εγω κουφωματα συρομενα εχω διπλα απο το aircondition και οπως εγραψα στο δωματιο αυτο μπαινει πολλες φορες μυρωδια απο τζακια απο εξω.

3 ώρες πριν, dimostr είπε

Ποιο κλιματιστικό είπαμε είναι αυτό ? Για την τρύπα εκεί έτσι όπως είναι ίσως να βόλευε λίγο σιλικόνη η αφρός 

Gree Bora 24

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καλή υγεία και Καλή Χρονιά σε όλους. Γνωρίζει κάποιος τις διαφορές ανάμεσα στο Mitsubishi Heavy Industries SRK/SRC-71ZR-S Κλιματιστικό Inverter 24000 και στο Mitsubishi Heavy Industries SRK/SRC-71ZR-W Κλιματιστικό Inverter 24000;

Ευχαριστώ

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης
Αυτό το θέμα είναι πλέον κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.

  • Δημιουργία νέου...