Προς το περιεχόμενο

Συμβουλές κι απορίες για κλιματιστικά - Part 2


billdanos

Προτεινόμενες αναρτήσεις

1 ώρα πριν, liakjim είπε

Ευχαριστώ, εγώ θα προτιμούσα και πάλι το edge, αλλά το έδειξα στη γυναίκα μου και δεν υπάρχει γυρισμός. 😁

Το παρήγγειλα ήδη. 

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 28,4k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

  • liakjim

    6101

  • dimostr

    2725

  • Specs

    1497

  • userAnon

    680

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοσιευμένες Εικόνες

38 λεπτά πριν, Marios1981 είπε

Δεν ξέρω αν έκανε 3λεπτο κύκλο όπως λες αλλά όταν ήμασταν έξω με το μάστορα έβλεπα ότι έπαιρνε ο εξωτερικός ανεμιστήρας έβλεπα στο Tapo 150 200 βατ κ σε 1 δεύτερο ξανασβηνε. 

 

 

Screenshot_20230110-124057.jpg

Screenshot_20230110-124116.jpg

Screenshot_20230110-124125.jpg

Screenshot_20230110-124134.jpg

3μετρα σωλήνα είχε μπει από πριν κ χθες κάναμε 20λεπτα κενο

Η εγκατάσταση είναι πρόχειρη. Έτσι όπως το βλέπω δεν νομίζω να δουλεύει με κατεβασμένες τέντες αν και το "προσπάθησε" και γιαυτό το πήγε τόσο δεξιά ανάμεσα στις τέντες;

Τώρα σχετικά με την βλάβη σύμφωνα με τον κωδικό σωστά έγινε η αντικατάσταση πλακέτας αλλά έπρεπε πρώτα να μετρηθεί ο συμπιεστής, το πως έφτασε ο συμπιεστής να πάθει ζημιά σε τόσο καινούριο μηχάνημα με λίγες ώρες λειτουργίας είναι περίεργο.

Από απόδοση πως πάει τώρα; Βάλτο 30 βαθμούς ή super αν έχει και άστο 30-40 λεπτά, θα πρέπει να δουλεύει χωρίς να σταματήσει.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Η εγκατάσταση έγινε από το συνεργείο με το οποίο συνεργάζονται τα Mediamarkt. 

Όλα τα υπόλοιπα γίνονται από Daikin

Η Daikin επικοινώνησε κ περιμένω τώρα πότε θα με πάρει να κλείσουμε ραντεβού. 

Από το τηλ μου είπαν ότι θα πάρει μέτρηση για καμιά ώρα οπότε πιστεύω οτι θα βρω κάποιο τρόπο να σας βγάλω φωτο αν γίνει με λαπτοπ 

Επίσης μέχρι τώρα έχω αυτές τις ενδείξεις 

23 στη γρίλια του αισθητήρα κ 22 στο δωματιο

Screenshot_20230110-141449.jpg

Screenshot_20230110-141506.jpg

Επεξ/σία από Marios1981
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

47 λεπτά πριν, Marios1981 είπε

Η εγκατάσταση έγινε από το συνεργείο με το οποίο συνεργάζονται τα Mediamarkt. 

Όλα τα υπόλοιπα γίνονται από τον κύριο Λωλο. Δεν ξέρω αν πρέπει να αναφέρουμε ονόματα κ γιαυτό δεν το έκανα μέχρι τώρα. 

Η Daikin επικοινώνησε με τον Κο Λωλο κ περιμένω τώρα πότε θα με πάρει να κλείσουμε ραντεβού. 

Από το τηλ μου είπαν ότι θα πάρει μέτρηση για καμιά ώρα οπότε πιστεύω οτι θα βρω κάποιο τρόπο να σας βγάλω φωτο αν γίνει με λαπτοπ 

Επίσης μέχρι τώρα έχω αυτές τις ενδείξεις 

23 στη γρίλια του αισθητήρα κ 22 στο δωματιο

Screenshot_20230110-141449.jpg

Screenshot_20230110-141506.jpg

Θα τα έσβηνα τα ονόματα.

Καλές είναι οι θερμοκρασίες.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Στις 9/1/2023 στις 12:06 ΜΜ, spocky είπε

Θα το δοκιμασω με High Speed και θα ανεβασω νεο διαγραμμα. iFeel on η off?

Τελικα και με high speed το κλιματιστικο κανει 2ωρα on-off (ρυθμιση 23 και 24 βαθμους με ιδια αποτελεσματα) τα οποια ειναι πολυ εκνευριστικα. Να το βαλω ακομα ψηλοτερα πχ 25?

Παραθετω το διαγραμμα απο tapo p110. Εκτος αυτου δεν πεφτει κατω απο 1200W. Το iFeel του μου ειναι ψιλοαχρηστο μιας και αν δεν στοχευει ακριβως το remote το ματι του κλιματιστικου δεν πιανει, οποτε αν δεν το εχω απεναντι και ψηλα δεν δινει εντολη.gree.png.04cf12b18ec2668d17f91d90d9f62b24.png

Να ειναι τοσο λαθος η θεση του?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

11 λεπτά πριν, spocky είπε

Τελικα και με high speed το κλιματιστικο κανει 2ωρα on-off (ρυθμιση 23 και 24 βαθμους με ιδια αποτελεσματα) τα οποια ειναι πολυ εκνευριστικα. Να το βαλω ακομα ψηλοτερα πχ 25?

Παραθετω το διαγραμμα απο tapo p110. Εκτος αυτου δεν πεφτει κατω απο 1200W. Το iFeel του μου ειναι ψιλοαχρηστο μιας και αν δεν στοχευει ακριβως το remote το ματι του κλιματιστικου δεν πιανει, οποτε αν δεν το εχω απεναντι και ψηλα δεν δινει εντολη.gree.png.04cf12b18ec2668d17f91d90d9f62b24.png

Να ειναι τοσο λαθος η θεση του?

Αν δεν πέφτει κάτω από τα 1200 watts με υψηλή ταχύτητα.... δύσκολα τα πράγματα. Δυστυχώς αυτά τα έχουμε ξαναδεί με παλιάς γενιάς gree κλιματιστικά πχ κάτι toytomi, inventor pro κτλ . Κρατάω μια πισινη να δεις λίγο χαμηλότερα σε χαμηλότερες θερμοκρασίες.

Ή το αποδέχεσαι ή το αλλάζεις.

 

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

16 λεπτά πριν, spocky είπε

Τελικα και με high speed το κλιματιστικο κανει 2ωρα on-off (ρυθμιση 23 και 24 βαθμους με ιδια αποτελεσματα) τα οποια ειναι πολυ εκνευριστικα. Να το βαλω ακομα ψηλοτερα πχ 25?

Παραθετω το διαγραμμα απο tapo p110. Εκτος αυτου δεν πεφτει κατω απο 1200W. Το iFeel του μου ειναι ψιλοαχρηστο μιας και αν δεν στοχευει ακριβως το remote το ματι του κλιματιστικου δεν πιανει, οποτε αν δεν το εχω απεναντι και ψηλα δεν δινει εντολη.gree.png.04cf12b18ec2668d17f91d90d9f62b24.png

Να ειναι τοσο λαθος η θεση του?

Είναι καθαρά τα φίλτρα; Η εσωτερική μονάδα έχει 20++ πόντους από πάνω; Είχαν βγει λίγο ευαίσθητα τα gree.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

45 λεπτά πριν, liakjim είπε

Αν δεν πέφτει κάτω από τα 1200 watts με υψηλή ταχύτητα.... δύσκολα τα πράγματα. Δυστυχώς αυτά τα έχουμε ξαναδεί με παλιάς γενιάς gree κλιματιστικά πχ κάτι toytomi, inventor pro κτλ . Κρατάω μια πισινη να δεις λίγο χαμηλότερα σε χαμηλότερες θερμοκρασίες.

Ή το αποδέχεσαι ή το αλλάζεις.

 

Τα watt ok να το δεχτω..Το προβλημα μου ειναι τα δυωρα on off. Απο τι εξαρταται αν θα κανει on off;

40 λεπτά πριν, Klausx είπε

Είναι καθαρά τα φίλτρα; Η εσωτερική μονάδα έχει 20++ πόντους από πάνω; Είχαν βγει λίγο ευαίσθητα τα gree.

Θα τα καθαρισω παλι αν και νομιζω ειναι οκ...Το υψος θα μετρησω και θα ξανανεβασω

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
10 λεπτά πριν, spocky είπε

Τα watt ok να το δεχτω..Το προβλημα μου ειναι τα δυωρα on off. Απο τι εξαρταται αν θα κανει on off;

Από τον προγραμματισμό τους. Διαβάζουν, συγκρίνουν με τον στόχο, παίρνουν μπροστά, κλείνουν όταν φτάσουν στο θετικό offset, ξαναπαίρνουν όταν πέφτει η θερμοκρασία κάτω από το αρνητικό offset ( σαν τους θερμοστάτες των καλοριφέρ). Με το ifeel παίρνουν την πληροφορία από το τηλεκοντρόλ (το οποίο ifeel αν δεν κάνω λάθος, απεργοποιειται αυτόματα στο 8ωρο).

Επεξ/σία από liakjim
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
6 λεπτά πριν, liakjim είπε

Από τον προγραμματισμό τους. Διαβάζουν, συγκρίνουν με τον στόχο, παίρνουν μπροστά, κλείνουν όταν φτάσουν στο θετικό offset, ξαναπαίρνουν όταν πέφτει η θερμοκρασία κάτω από το αρνητικό offset ( σαν τους θερμοστάτες των καλοριφέρ). Με το ifeel παίρνουν την πληροφορία από το τηλεκοντρόλ (το οποίο ifeel αν δεν κάνω λάθος, απεργοποιειται αυτόματα στο 8ωρο).

Πλακα κανεις? Για ποιο λογο παλι αυτο?

Ψαχνοντας στο θεμα ξεθαψα αυτο το post

Δεν το πολυκαταλαβα να πω την αληθεια αλλα ισως ειναι η λυση στην περιπτωση μου?

Επεξ/σία από spocky
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

15 λεπτά πριν, spocky είπε

Πλακα κανεις? Για ποιο λογο παλι αυτο?

Ψαχνοντας στο θεμα ξεθαψα αυτο το post

Δεν το πολυκαταλαβα να πω την αληθεια αλλα ισως ειναι η λυση στην περιπτωση μου?

Δοκίμασε το. Λογικά θα δουλέψει.

  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
39 λεπτά πριν, liakjim είπε

το οποίο ifeel αν δεν κάνω λάθος, απεργοποιειται αυτόματα στο 8ωρο).

Δεν απενεργοποιείται το ifeel στα gree και φασον αυτών σβήνει το κλιματιστικό σαν να έπιασε θερμοκρασία όταν επανέρχεται αφού έχει πέσει ένας βαθμός η θερμοκρασία από τη ζητουμενη το ifeel παραμένει ενεργό όπως ήταν πριν 

Επεξ/σία από dimostr
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καλησπέρα στην παρέα. Έχω εδώ και δύο μήνες ένα toshiba edge 10αρι για το υπνοδωμάτιο που είναι και το πιο δύσκολο στο σπίτι μου. Μέχρι στιγμής ευχαριστημένος καθώς invertarei 200-250 Watt ανάλογα την εξωτερική με σεταρισμένο στους 21 για το χώρο. Επειδή μάλλον υπάρχει θέμα οπως εδω μέσα  ανακαλύψα με τον εσωτερικό ανεμιστήρα σε όλη μάλλον την σειρά edge, αλλά εγώ δεν ακούω κάτι... τράβηξα ένα βίντεο με το κινητό πριν απο λίγο την εσωτερική φτερωτή της μονάδας..

Νομίζω ότι πρέπει να καλέσω την αντιπροσωπεία για έλεγχο. Οι υπόλοιποι κάτοχοι edge πως κινηθήκατε; 

Ευχαριστώ

 

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Τελικά παρήγγειλα δύο yukai ένα 9αρι και ένα 18αρι. 

Με έχετε βάλει στην πρίζα για τα καλά, σχετικά με τα λάθη εγκατάστασης.

Θα καλέσω την Toshiba να μου στείλει τεχνικό δικό της. Είχα μια πολύ κακή εμπειρία πριν χρόνια με την εγκατάσταση ενός Daiseikai στο οποίο κάτι είχε γίνει λάθος και κανένα χρόνο μετά έχασε όλο το φρέον. Προς τιμήν της, η Toshiba έστειλε τεχνικό ο οποίος διόρθωσε το πρόβλημα (εντός εγγύησης). 

Τώρα που είναι τις μόδας εδώ στο νήμα και ψάχνουμε τις τρύπες των κλιματιστικών, είδα ότι σε ένα toyotomi που έχω σε ένα παιδικό δωμάτιο η τρύπα απ' έξω είναι ανοιχτή. Το χειμώνα αν είναι τα πάντα κλειστά (κάτι που σπάνια συμβαίνει μιας και το μπάνιο θα είναι πάντα τουλάχιστον στην ανάκληση), όταν ανάβει ο απορροφητήρας στην κουζίνα αρχίζει και τραβάει αέρα από το κλιματιστικό. Είχα την εντύπωση ότι τράβαγε από το σωλήνα που βγάζει τα νερά έξω, αλλά πλέον αφού είδα την τρύπα από τη μια μεριά δεν είμαι σίγουρος. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
2 ώρες πριν, EchiDNA είπε

όταν ανάβει ο απορροφητήρας στην κουζίνα αρχίζει και τραβάει αέρα από το κλιματιστικό. Είχα την εντύπωση ότι τράβαγε από το σωλήνα που βγάζει τα νερά έξω, αλλά πλέον αφού είδα την τρύπα από τη μια μεριά δεν είμαι σίγουρος.

κλεισε την ανακλιση, βαλε αποροφητηρα και πηγαινε και βαλε απεξω στην τρυπα ο χερι σου να δεις αν ρουφαει απο εκει (κλειστο φυσικα και το κλιματιστικο)

Επεξ/σία από Specs
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης
Αυτό το θέμα είναι πλέον κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.

  • Δημιουργία νέου...