Προς το περιεχόμενο

Συμβουλές κι απορίες για κλιματιστικά - Part 2


billdanos

Προτεινόμενες αναρτήσεις

46 λεπτά πριν, Marios1981 είπε

ανέβαζε 150 200 βατ κ σε ένα δευτερόλεπτο έκοβε. 

Έκανε κύκλους τριλεπτου όσο είναι το ασφαλιστικό όριο για να ξαναπάρει ο συμπιεστής  ,εντάξει αυτο το έχουμε ξαναδεί και η daikin το έχει ξαναδεί από τα καταγραφικα που είχαν βάλει τουλάχιστον στο δικό μου κλιματιστικό και έγινε αλλαγή πλακέτας με άλλο offset ,υποτίθεται ότι αυτό διορθώνεται με επιτόπου επαναπρογραμματισμό πλακέτας η τουλάχιστον έτσι έχει ειπωθεί εδώ μέσα 

Τώρα εάν έχουν αφήσει το παλιό προγραμματισμό πλακέτας με.offset μεγάλο αυτό είναι άλλη κουβέντα 

Σε κάθε περίπτωση καλό κουράγιο και καλά ξεμπερδεματα 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 28,4k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

  • liakjim

    6101

  • dimostr

    2725

  • Specs

    1497

  • userAnon

    680

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοσιευμένες Εικόνες

21 ώρες πριν, noths είπε

Ωραίο το haori και με πολύ καλούς συντελεστές, απ' ό,τι βλέπω, με κορυφαίο τον WAF (wife approval factor). Αφ' ενός όμως έχει σημαντική διαφορά σε σχέση με yukai/arata, edge (για τα 16.000 οι τιμές με επιδότηση αντίστοιχα 786-510-604), αφ' ετέρου το βλέπω μόνο σε κατάστημα (και αν) στον Κωτσόβολο και δεν το βλέπω σε άλλες αλυσίδες. 

Edit: Επιβεβαίωσα τηλεφωνικά πως δεν υπάρχει το haori. 

Να προτιμήσω yukai ή edge; 

Προς το παρόν μπορώ να πάρω μόνο 2, γιατί για 2 επιδοτούμαι, ελπίζω αργότερα να καταφέρω να πάρω και τρίτο. 

Ευχαριστώ πολύ για την άμεση απάντηση. 

Επανέρχομαι γιατί βρέθηκε 1 haori 16.000 btu. Στην περίπτωσή μου, υπάρχει λόγος να το προτιμήσω αντί του edge; Εννοώ μόνο για απόδοση, όχι για wifi, φίλτρα και ομορφιά. Η διαφορά είναι 180€ μετά την επιδότηση. Ευχαριστώ. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

16 λεπτά πριν, noths είπε

Επανέρχομαι γιατί βρέθηκε 1 haori 16.000 btu. Στην περίπτωσή μου, υπάρχει λόγος να το προτιμήσω αντί του edge; Εννοώ μόνο για απόδοση, όχι για wifi, φίλτρα και ομορφιά. Η διαφορά είναι 180€ μετά την επιδότηση. Ευχαριστώ. 

Είναι σχεδόν ίδιο με το edge σε απόδοση (μικροδιαφορές). Το έξτρα κόστος πάει στο wifi και στα χαρακτηριστικά. Αν σκεφτούμε ότι το wifi module έχει 90€ , θα έλεγα ότι είναι καλό deal.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

10 λεπτά πριν, liakjim είπε

Είναι σχεδόν ίδιο με το edge σε απόδοση (μικροδιαφορές). Το έξτρα κόστος πάει στο wifi και στα χαρακτηριστικά. Αν σκεφτούμε ότι το wifi module έχει 90€ , θα έλεγα ότι είναι καλό deal.

Το wifi θα μου καταγράφει και κατανάλωση, ώστε να μην χρειαστώ tapo; 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

7 λεπτά πριν, noths είπε

Το wifi θα μου καταγράφει και κατανάλωση, ώστε να μην χρειαστώ tapo; 

σελ 18 https://en.toshiba-aircon.gr/wp-content/uploads/2020/12/Owners_En.pdf

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

46 λεπτά πριν, dimostr είπε

Έκανε κύκλους τριλεπτου όσο είναι το ασφαλιστικό όριο για να ξαναπάρει ο συμπιεστής  ,εντάξει αυτο το έχουμε ξαναδεί και η daikin το έχει ξαναδεί από τα καταγραφικα που είχαν βάλει τουλάχιστον στο δικό μου κλιματιστικό και έγινε αλλαγή πλακέτας με άλλο offset ,υποτίθεται ότι αυτό διορθώνεται με επιτόπου επαναπρογραμματισμό πλακέτας η τουλάχιστον έτσι έχει ειπωθεί εδώ μέσα 

Τώρα εάν έχουν αφήσει το παλιό προγραμματισμό πλακέτας με.offset μεγάλο αυτό είναι άλλη κουβέντα 

Σε κάθε περίπτωση καλό κουράγιο και καλά ξεμπερδεματα 

Δεν ξέρω αν έκανε 3λεπτο κύκλο όπως λες αλλά όταν ήμασταν έξω με το μάστορα έβλεπα ότι έπαιρνε ο εξωτερικός ανεμιστήρας έβλεπα στο Tapo 150 200 βατ κ σε 1 δεύτερο ξανασβηνε. 

 

59 λεπτά πριν, liakjim είπε

Η εξωτερική μονάδα είναι κρεμασμένη στον τοίχο; Πόσο μήκος έχει ο χαλκοσωλήνας; Μπορείς να τραβήξεις και φωτογραφίες ή video από την εξωτερική μονάδα; Δείξε μας από πολλές όψεις, από μπροστά αλλά και από το πλάι.

 

Screenshot_20230110-124057.jpg

Screenshot_20230110-124108.jpg

Screenshot_20230110-124116.jpg

Screenshot_20230110-124125.jpg

Screenshot_20230110-124134.jpg

3μετρα σωλήνα είχε μπει από πριν κ χθες κάναμε 20λεπτα κενο

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ήρθε και το edge 13 για την κρεβατοκάμαρα. Σκέφτομαι να αλλάξω τη θέση σε σχέση με το παλιο και να το φέρω πιο αριστερά προς την μπαλκονόπορτα αλλά να κρατήσω την ίδια τρύπα για τις σωληνώσεις. Έτσι θα έρθει περισσότερο προς το κέντρο του δωματίου. 
Είμαι λίγο διστακτικός όμως γιατί θα φαίνονται οι σωληνώσεις. Αξίζει τον κόπο η νέα θέση η δεν θα αλλάξει κάτι;327EF667-A74A-45A9-87BB-31CFC5CBB9FC.jpeg.b30047617a2bb5e60788dc652c950635.jpeg

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

3 λεπτά πριν, Marios1981 είπε

Δεν ξέρω αν έκανε 3λεπτο κύκλο όπως λες αλλά όταν ήμασταν έξω με το μάστορα έβλεπα ότι έπαιρνε ο εξωτερικός ανεμιστήρας έβλεπα στο Tapo 150 200 βατ κ σε 1 δεύτερο ξανασβηνε.

Όπως λέει κ ο Δήμος, τα daikin (όπως και άλλα κλιματιστικά), κάνουν κύκλους των 3 λεπτών. 3 λεπτά λειτουργία, 3 λεπτά off κοκ. Δες ένα video εδώ (δικό μου από το daikin atxc25b στο οποίο φαίνεται ο μεγάλο offset των 3.5C). 

Ίσως να μίλαγες με daikin , να έρθουν να κάνουν επαναπρογραμματισμό σε 0.5 offset.

Το θέμα της εγκατάταστασης θα αφήσω άτομα που ξέρουν να το σχολιάσουν @Klausx

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
16 λεπτά πριν, Marios1981 είπε

3μετρα σωλήνα είχε μπει από πριν κ χθες κάναμε 20λεπτα κενο

Για να γίνει εκ των υστέρων κενό πρέπει να αφαιρεθούν τα υπάρχοντα υγρά να γίνει κενό και επαναπληρωση , έγινε έτσι αν ναι πιο το κόστος του r32 και ποσό πήρε σε gram 

η απουσία κενού και η παρουσια αερα στο κύκλωμα δημιουργεί πρώτα από όλα οξείδωση στο συμπιεστή 

Επεξ/σία από dimostr
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

7 λεπτά πριν, dimostr είπε

Για να γίνει εκ των υστέρων κενό πρέπει να αφαιρεθούν τα υπάρχοντα υγρά να γίνει κενό και επαναπληρωση , έγινε έτσι αν ναι πιο το κόστος του r32 και ποσό πήρε σε gram 

η απουσία κενού και η παρουσια αερα στο κύκλωμα δημιουργεί πρώτα από όλα οξείδωση στο συμπιεστή 

Μάλλον θα εννοεί με την καινούργια εξωτερική.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ναι η καινούρια εξωτερική ήρθε γεμάτη. 

Άδειασε τις σωλήνες από το προυγουμενο R32 σύνδεσε την καινούρια μονάδα έκανε κενό 20λεπτα κ μετά άνοιξε τις βαλβίδες να γεμίσουν.

Με πήραν κ από την Daikin αφού τους έστειλα το μέιλ με το ηχητικό κ κανόνισαν με τον μάστορα να έρθει να βάλει ένα καταγραφικό στην εξωτερική μονάδα να δούμε τι γίνεται κ αν δουλεύει σωστά. 

29 λεπτά πριν, liakjim είπε

Όπως λέει κ ο Δήμος, τα daikin (όπως και άλλα κλιματιστικά), κάνουν κύκλους των 3 λεπτών. 3 λεπτά λειτουργία, 3 λεπτά off κοκ. Δες ένα video εδώ (δικό μου από το daikin atxc25b στο οποίο φαίνεται ο μεγάλο offset των 3.5C). 

Ίσως να μίλαγες με daikin , να έρθουν να κάνουν επαναπρογραμματισμό σε 0.5 offset.

Το θέμα της εγκατάταστασης θα αφήσω άτομα που ξέρουν να το σχολιάσουν @Klausx

Έχουμε κ το ίδιο κινέζικο πολυοργανακι. 

Εμένα σαν θερμοκρασία είναι εντάξει το έχω βάλει στους 22 κ το θερμόμετρο στο προσκέφαλο δείχνει 22.9 ίσως επηρεάζεται κ από εμάς κ δείχνει λίγο παραπάνω.

Το κλιματιστικό βαραει στα πόδια μας κ όχι πάνω στο θερμόμετρο. 

Θα φέρω όμως κ το άλλο που έχω μέσα στο σαλόνι μαζί με το εξωτερικό μετρητή κ θα βάλω το πολύ όργανο στην γρίλια του κλιματιστικου να δω 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

3 λεπτά πριν, Marios1981 είπε

να βάλει ένα καταγραφικό στην εξωτερική μονάδα

Λοιπόν, φίλε Μάριε. Αυτό είναι μια σπάνια ευκαιρία. Αν έρθουν, λογικά θα έρθουν με laptop, όπως είχαν κάνει στον @dimostr εδώ.

Θα ήταν πολύ χρήσιμο να "κατασκοπεύσεις" ή και να βγάλεις φωτογραφία την οθόνη του laptop. Αυτό που μας ενδιαφέρει είναι αυτό που κυκλώνω όπου φαίνεται η διαφορά της θερμοκρασίας του στόχου από το τηλεκοντρόλ (20C στη φωτό) σε σχέση με τον αισθητήρα (23.5C). Αυτό είναι το offset . +3.5C στο atxc25b. Αν καταφέρεις να το δεις, θα ξέρουμε 100% πόσο είναι στο atxc-c .

80e03ecfe47b467b537746c802d60b06.jpg

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

15 λεπτά πριν, Marios1981 είπε

ίσως επηρεάζεται κ από εμάς κ δείχνει λίγο παραπάνω

Κάθε άτομο στο χώρο προσθέτει 0,5 βαθμους στη γενική θερμοκρασία 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης
Αυτό το θέμα είναι πλέον κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.

  • Δημιουργία νέου...