Προς το περιεχόμενο

Συμβουλές κι απορίες για κλιματιστικά - Part 2


billdanos

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Ρε παιδια μπορει καποιος να ανεβασει καμια φωτο απο τετοια τρυπα σε κλιματιστικο γιατι στο ενα δωματιο που υπαρχουν συρομενα κουφωματα (καινουργια μεν), καθε βραδυ μυριζει τζακιλα και δεν μπορω να βρω απο που μπαινει αυτη η μυρωδια. Διαβασα για τρυπα στην εσωτερικη μοναδα και μου μπηκαν ψυλοι στ αυτια.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 28,4k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

  • liakjim

    6101

  • dimostr

    2725

  • Specs

    1497

  • userAnon

    680

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοσιευμένες Εικόνες

Καλημέρα στην παρεα... 

Να σας πω κ εγώ τα νέα μου όσο αφορά το ATXC25C 9αρακι που έκανε συνέχεια αποψύξεις.

Αλλάξαμε αισθητήρα αλλάξαμε πλακέτα κ δούλευε 10 μέρες με συνεχη άνοιξε κλείσε κ αποψύξεις σπου ένα πρωινό κλάταρε το εργαλείο. Με το τεστ που κάνεις από το κοντρόλ πατώντας το κανσελ έβγαζε Βλαβη L5. Ήρθε μάστορας το πάλευε 3 ώρες του έσπασε τα νεύρα κ εν τέλει αλλάξαμε ολόκληρη την εξωτερική μονάδα.Αφού περίμενα μια εβδομάδα χωρίς κλιματιστικο. 

Χθες έγινε η αλλαγή της μονάδας... Ξεκίνησε το κλιματιστικό δούλευε μια χαρά κ μετά τσααααααπ πάλι τα ίδια.... 

Κόβει κάνει απόψυξη κ συνεχίζει.... Βγάζω το Tapo από την πρίζα μήπως κ το επηρεάζει αλλά τίποτα ακάθεκτο αυτο

Κ πετάγεται το ερκοντισιον κ μου λέει ...

Αν νόμιζες ότι ξεμπέρδεψαμε εμείς οι δύο είσαι πολύ γελασμενος.... γατάκι...

Τι να πω εχω αρχίσει να σκέφτομαι ότι ίσως έτσι δουλεύει έτσι είναι το φυσιολογικό του. Έχει κανείς το ίδιο να μ στείλει ένα διάγραμμα να δως πως δουλεύει το ρημάδι φυσιολογικά? 

Μόλις ανοίξει το μαγαζί κ ακούσουν πάλι την φωνούλα μου στο τηλέφωνο πρωί πρωί θα κάνουν 2 χαρές. 

Screenshot_20230110-042253.jpg

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

7 ώρες πριν, spocky είπε

Ρε παιδια μπορει καποιος να ανεβασει καμια φωτο απο τετοια τρυπα σε κλιματιστικο γιατι στο ενα δωματιο που υπαρχουν συρομενα κουφωματα (καινουργια μεν), καθε βραδυ μυριζει τζακιλα και δεν μπορω να βρω απο που μπαινει αυτη η μυρωδια. Διαβασα για τρυπα στην εσωτερικη μοναδα και μου μπηκαν ψυλοι στ αυτια.

 

2 ώρες πριν, ppmarkos είπε

Ποσά μέτρα σωληνώσεων να ζητήσω να τοποθετήσουν για το Arata 10αρι. 3 ή 2;

Η toshiba λέει ελάχιστα 2. Από εκεί και πάνω.

1 ώρα πριν, Marios1981 είπε

Καλημέρα στην παρεα... 

Να σας πω κ εγώ τα νέα μου όσο αφορά το ATXC25C 9αρακι που έκανε συνέχεια αποψύξεις.

Αλλάξαμε αισθητήρα αλλάξαμε πλακέτα κ δούλευε 10 μέρες με συνεχη άνοιξε κλείσε κ αποψύξεις σπου ένα πρωινό κλάταρε το εργαλείο. Με το τεστ που κάνεις από το κοντρόλ πατώντας το κανσελ έβγαζε Βλαβη L5. Ήρθε μάστορας το πάλευε 3 ώρες του έσπασε τα νεύρα κ εν τέλει αλλάξαμε ολόκληρη την εξωτερική μονάδα.Αφού περίμενα μια εβδομάδα χωρίς κλιματιστικο. 

Χθες έγινε η αλλαγή της μονάδας... Ξεκίνησε το κλιματιστικό δούλευε μια χαρά κ μετά τσααααααπ πάλι τα ίδια.... 

Κόβει κάνει απόψυξη κ συνεχίζει.... Βγάζω το Tapo από την πρίζα μήπως κ το επηρεάζει αλλά τίποτα ακάθεκτο αυτο

Κ πετάγεται το ερκοντισιον κ μου λέει ...

Αν νόμιζες ότι ξεμπέρδεψαμε εμείς οι δύο είσαι πολύ γελασμενος.... γατάκι...

Τι να πω εχω αρχίσει να σκέφτομαι ότι ίσως έτσι δουλεύει έτσι είναι το φυσιολογικό του. Έχει κανείς το ίδιο να μ στείλει ένα διάγραμμα να δως πως δουλεύει το ρημάδι φυσιολογικά? 

Μόλις ανοίξει το μαγαζί κ ακούσουν πάλι την φωνούλα μου στο τηλέφωνο πρωί πρωί θα κάνουν 2 χαρές. 

Screenshot_20230110-042253.jpg

Δεν ξέρω αν βοηθάει, αλλά ορίστε ένα atxc26b.

image.png.e0e1daae08b98b9d30a564ff05135682.png

Περίεργο το διάγραμμά σου.

Μπορείς να κάνεις λίγο ζουμ με τα δάχτυλα πάνω στο app; (κάντο και στο πλάι να μεγαλώσει λίγο η εικόνα). Ίσως να δείξει πιο φυσιολογικό αν κάνεις ζουμ.

Επίσης τι εννοείς με το να κάνει απόψυξη; Αν αναφέρεσαι σε ήχο των υγρών που κυκλοφορούν μετά από κάθε κύκλο On-off, έτσι κάνει και εμένα. Βέβαια εσύ έχεις και μήνυμα σφάλματος , οπότε καλό θα ήταν να το δουν τεχνικοί, ίσως θέλει αλλαγή η εσωτερική πλακέτα. Το διάγραμμα πάντως δεν βοηθάει έτσι όπως είναι.

ΥΓ Τι κουφώματα έχεις; Επάλληλα (συρόμενα) ή ανοιγόμενα;

12 ώρες πριν, Giannis_Io είπε

Αυτό το θέμα με τις τρύπες που αναφέρεται συχνά τώρα τελευταία τι ακριβώς είναι; Δηλαδή ποιο ήταν το πρόβλημα σε αυτές τις τρύπες; Δεν τις είχαν κλείσει; Τις είχαν κλείσει πρόχειρα; Τις είχαν κλείσει με υλικό της πλάκας και μετά από λίγο εμπαζε κρύο αέρα η τρύπα;

Αφορά μόνο σε περιπτώσεις όπου οι σωληνώσεις διέρχονται μέσα από το κενό στο οποίο μπαίνει η συρόμενη μπαλκονόπορτα, οπότε ο αέρας διέρχεται από τα κενά των κουφωμάτων και βρίσκει δίοδο από την τρύπα (αν είναι ανοιχτή), κρυώνοντας την περιοχή του αισθητήρα με χαωτικό τρόπο, οπότε το κλιματιστικό βλέπει περισσότερο κρύο από τον στόχο (και μάλιστα όχι σταθερά) και προσπαθεί να ακολουθήσει. Δες τις φωτογραφίες από το δικό μου daikin στο post εδώ όπου γράφω ότι ο αέρας έμπαινε με τόση φόρα που βρήκα χαλίκια μέσα στο πλαστικό κάλυμμα.

  • Like 2
  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Όταν μου άλλαξαν τους αισθητήρες στην εξωτερική μονάδα δεν έβγαζε Βλαβη αλλά δούλευε έτσι άνοιξε κλείσε κ ακούγονταν τα νερά μέσα στις σωληνώσεις όπως λες εσύ. Έτσι κάνει το Hitachi που έχω στο σαλόνι μόνο όταν κάνει απόψυξη. ο

Δούλευε 10 μέρες συνεχόμενες μέσα στις γιορτές μέχρι που τα έπαιξε ο συμπίεσης κ έβγαζε Βλαβη L5. Τώρα βάλαμε καινουρια εξωτερική μονάδα. Δεν βγάζει Βλαβη αλλά κάθε φορά που κόβει ακούω τα υγρά να κινούνται. Είναι σίγουρα φυσιολογικό αυτό δεν το έχω ξανακούσει σε άλλα κλιματιστικά. 

Όσο για την τοποθέτηση είναι πάνω από σειρομενη μπαλκονοπορτα η οποία ανοίγει προς τα δεξιά. 

Screenshot_20230110-090707.jpg

Screenshot_20230110-090522.jpg

 

Screenshot_20230110-091948_1.jpg

Επεξ/σία από Marios1981
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

26 λεπτά πριν, Marios1981 είπε

Όταν μου άλλαξαν τους αισθητήρες στην εξωτερική μονάδα δεν έβγαζε Βλαβη αλλά δούλευε έτσι άνοιξε κλείσε κ ακούγονταν τα νερά μέσα στις σωληνώσεις όπως λες εσύ. Έτσι κάνει το Hitachi που έχω στο σαλόνι μόνο όταν κάνει απόψυξη. ο

Δούλευε 10 μέρες συνεχόμενες μέσα στις γιορτές μέχρι που τα έπαιξε ο συμπίεσης κ έβγαζε Βλαβη L5. Τώρα βάλαμε καινουρια εξωτερική μονάδα. Δεν βγάζει Βλαβη αλλά κάθε φορά που κόβει ακούω τα υγρά να κινούνται. Είναι σίγουρα φυσιολογικό αυτό δεν το έχω ξανακούσει σε άλλα κλιματιστικά. 

Όσο για την τοποθέτηση είναι πάνω από σειρομενη μπαλκονοπορτα η οποία ανοίγει προς τα δεξιά. 

Screenshot_20230110-090707.jpg

Screenshot_20230110-090522.jpg

 

Screenshot_20230110-091948_1.jpg

Θα κάνω μία υπόθεση: Θεωρώ ότι φταίει που είναι πάνω από την πόρτα. Τα αλουμίνια αυτά δεν "σφρραγίζουν" εντελώς. Εκμπέμπουν θερμοκρασία (τώρα το χειμώνα κρύο) και ο αισθητήρας θερμοκρασίας διαβάζει "λάθος" για αυτό έχεις τα πάνω κάτω. Έστω και αυτή την ανεπαίσθητη "αύρα" του κρύου που εκπέμπει μπορεί να κάνει την ζημιά.

Μην ξεχνάς ότι από αυτά που διαβάζουμε εδώ ακόμα και η τρύπα των σωληνώσεων που είναι πίσω από το κλιματιστικό αν δεν είναι καλά κλεισμένη δημιουργεί αντίστοιχα φαινόμενα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μόλις τράβηξα κ ένα ηχητικό κ το έστειλα στην Daikin κ στο μαγαζί που μου άλλαξε την μονάδα. 

liakjim κ εσένα έτσι κάνει κάθε φορά? 

Τους ηχους του μπέμπη αγνοείστε τους

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, Marios1981 είπε

Όταν μου άλλαξαν τους αισθητήρες στην εξωτερική μονάδα δεν έβγαζε Βλαβη αλλά δούλευε έτσι άνοιξε κλείσε κ ακούγονταν τα νερά μέσα στις σωληνώσεις όπως λες εσύ. Έτσι κάνει το Hitachi που έχω στο σαλόνι μόνο όταν κάνει απόψυξη. ο

Δούλευε 10 μέρες συνεχόμενες μέσα στις γιορτές μέχρι που τα έπαιξε ο συμπίεσης κ έβγαζε Βλαβη L5. Τώρα βάλαμε καινουρια εξωτερική μονάδα. Δεν βγάζει Βλαβη αλλά κάθε φορά που κόβει ακούω τα υγρά να κινούνται. Είναι σίγουρα φυσιολογικό αυτό δεν το έχω ξανακούσει σε άλλα κλιματιστικά. 

Όσο για την τοποθέτηση είναι πάνω από σειρομενη μπαλκονοπορτα η οποία ανοίγει προς τα δεξιά. 

Screenshot_20230110-090707.jpg

Screenshot_20230110-090522.jpg

 

Screenshot_20230110-091948_1.jpg

Ναι, οι ήχοι είναι φυσιολογικοί. Η τοποθέτηση είναι αρκετά πάνω από τη μπαλκονόπορτα, θα μου έκανε εντύπωση αν επηρεάζει. Το διάγραμμα εξακολουθεί και δεν μου δίνει την πληροφορία που θα ήθελα, αλλά τι να κάνουμε; Μέχρι 5 λεπτά δείχνει η Tapo. Νομίζω πάντως ότι όλα φαίνονται φυσιολογικά. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 λεπτά πριν, liakjim είπε

Ναι, οι ήχοι είναι φυσιολογικοί. Η τοποθέτηση είναι αρκετά πάνω από τη μπαλκονόπορτα, θα μου έκανε εντύπωση αν επηρεάζει. Το διάγραμμα εξακολουθεί και δεν μου δίνει την πληροφορία που θα ήθελα, αλλά τι να κάνουμε; Μέχρι 5 λεπτά δείχνει η Tapo. Νομίζω πάντως ότι όλα φαίνονται φυσιολογικά. 

 

Screenshot_20230110-104600.jpg

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

@Marios1981, την υπόθεση εδώ:

57 λεπτά πριν, plasTOST είπε

Θα κάνω μία υπόθεση: Θεωρώ ότι φταίει που είναι πάνω από την πόρτα. Τα αλουμίνια αυτά δεν "σφρραγίζουν" εντελώς. Εκμπέμπουν θερμοκρασία (τώρα το χειμώνα κρύο) και ο αισθητήρας θερμοκρασίας διαβάζει "λάθος" για αυτό έχεις τα πάνω κάτω. Έστω και αυτή την ανεπαίσθητη "αύρα" του κρύου που εκπέμπει μπορεί να κάνει την ζημιά.

Μην ξεχνάς ότι από αυτά που διαβάζουμε εδώ ακόμα και η τρύπα των σωληνώσεων που είναι πίσω από το κλιματιστικό αν δεν είναι καλά κλεισμένη δημιουργεί αντίστοιχα φαινόμενα.

μπορείς να τη τσεκάρεις βάζοντας ένα καλό και γρήγορης απόκρισης ψηφιακό θερμόμετρο στο ύψος που είναι το κόκκινο λαμπάκι (έχει κάτι γρίλιες, εκεί είναι ο αισθητήρας εσωτερικής θερμοκρασίας). Δεν θα πρέπει να βλέπεις περίεργες αυξομοιώσεις. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
9 λεπτά πριν, Marios1981 είπε

 

Screenshot_20230110-104600.jpg

Σου κάνει 3-4 on off την ώρα γιαυτο το κλιματιστικό είναι μια χαρά , ο ήχος είναι ροη υγρων ακούγεται και στα δικά μας , μια διευκρίνιση όμως , λες σε ένα ποστ ότι τα έπαιξε ο συμπιεστης , τι ακριβώς εννοείς , έσπασε ,σταμάτησε ,δεν παίρνει εντολή , τι βλάβη σου είπε ο τεχνικός ότι έβγαλε και αλλάχτηκε η εξωτερική μονάδα 

Επεξ/σία από dimostr
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δεν ξέρω τι ακριβώς έπαθε απλά σταμάτησε να δουλεύει κ έβγαζε L5 σφάλμα. Ήρθε ο τεχνικός το πάλευε 3 ώρες κ εν τέλει μου έκαναν αντικατάσταση. Αποτι άκουσα στα τηλέφωνα που μιλούσαν ο συμπίεσης είχε το θέμα η το απόκτησε με το άνοιξε κλείσε 

Εκ; νε να ξεκινήσει κ έκοβε κατευθείαν. Έβλεπα από το Tapo ανέβαζε 150 200 βατ κ σε ένα δευτερόλεπτο έκοβε. 

14 λεπτά πριν, sargyrop81 είπε

Και τα δικά μου atxc25c πάντως κάνουν θόρυβο με την κυκλοφορία των υγρών. Δεν ξέρω αν είναι φυσιολογικό, αλλά το atxm35 (Perfera) δεν κάνει κιχ.

Κ εγώ όσα κλιματιστικά έχω ακούσει σε σπίτια κ ξενοδοχεία δεν κάνουν έτσι γιαυτό μου φάνηκε παράξενο. 

Επίσης στην Daikin που παίρνω τηλέφωνο γιατί δεν μου λένε ναι είναι φυσιολογικό έτσι δουλεύουν τα δικά μας 9αρακια

Το Hitachi στο σαλόνι κ αυτό κιχ δεν κάνει 10 χρόνια τώρα που δουλεύει. Μόνο όταν κάνει απόψυξη στα χιονια κάνει τον ίδιο ήχο. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

39 λεπτά πριν, Marios1981 είπε

Δεν ξέρω τι ακριβώς έπαθε απλά σταμάτησε να δουλεύει κ έβγαζε L5 σφάλμα. Ήρθε ο τεχνικός το πάλευε 3 ώρες κ εν τέλει μου έκαναν αντικατάσταση. Αποτι άκουσα στα τηλέφωνα που μιλούσαν ο συμπίεσης είχε το θέμα η το απόκτησε με το άνοιξε κλείσε 

Εκ; νε να ξεκινήσει κ έκοβε κατευθείαν. Έβλεπα από το Tapo ανέβαζε 150 200 βατ κ σε ένα δευτερόλεπτο έκοβε. 

Κ εγώ όσα κλιματιστικά έχω ακούσει σε σπίτια κ ξενοδοχεία δεν κάνουν έτσι γιαυτό μου φάνηκε παράξενο. 

Επίσης στην Daikin που παίρνω τηλέφωνο γιατί δεν μου λένε ναι είναι φυσιολογικό έτσι δουλεύουν τα δικά μας 9αρακια

Το Hitachi στο σαλόνι κ αυτό κιχ δεν κάνει 10 χρόνια τώρα που δουλεύει. Μόνο όταν κάνει απόψυξη στα χιονια κάνει τον ίδιο ήχο. 

Η εξωτερική μονάδα είναι κρεμασμένη στον τοίχο; Πόσο μήκος έχει ο χαλκοσωλήνας; Μπορείς να τραβήξεις και φωτογραφίες ή video από την εξωτερική μονάδα; Δείξε μας από πολλές όψεις, από μπροστά αλλά και από το πλάι.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης
Αυτό το θέμα είναι πλέον κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.

  • Δημιουργία νέου...