Προς το περιεχόμενο

Συμβουλές κι απορίες για κλιματιστικά - Part 2


billdanos

Προτεινόμενες αναρτήσεις

8 λεπτά πριν, Haldol είπε

Προσωπικά (ακόμα) δεν έχω καταλάβει. Θα ήθελα απ' τους γνώστες να μας πουν δύο πράγματα, π.χ. ποιος είναι ο σούπερ σωστός τρόπος να κλείσει η τρύπα. Θεωρούσα ότι το φελιζόλ μέσα, με σιλικόνη απ' έξω, είναι οκ γι' αυτή τη δουλειά. Άλλωστε όλοι έτσι το κάνουν. Αλλά σήμερα που τσιμέντωσα την τρύπα είδα αυτό το ωραίο (για πρώτη φορά):

  Απόκρυψη περιεχομένων

image.jpeg.c4751c4df698b282dfac692d87b61711.jpeg

Το air-condition που μας ενδιαφέρει είναι το μπλε (L1) και είναι το μόνο σοβαρό φορτίο της γραμμής. Είναι και τα router πάνω αλλά οκ αυτά είναι σταθερά και γύρω στα 20-30 watt (οπότε δεν αλλάζουν το διάγραμμα).

Το πρωί, πριν το τσιμέντωμα, είχαμε αυτό:

  Απόκρυψη περιεχομένων

image.jpeg.fe9e7b5fd451816d2e992674ec793e5f.jpeg

Που πιο πολύ μοιάζει με κοιλιακή μαρμαρυγή, παρά με διάγραμμα κατανάλωσης inverter air-condition με σταθερή ζητούμενη θερμοκρασία. 

:D

 

Εντυπωσιακή αλλαγή, σαν να άλλαξες μηχάνημα! Στα δικά μου έβαλαν κόλλα πλακιδίων για να κλείσουν την τρύπα. Τους ρώτησα για ποιο λόγο βάζουν αυτό το υλικό και μου είπαν ότι αντέχει περισσότερο στη φθορά του χρόνου. Εγώ μετά ετριψα ελαφριά για να λειανω και μετά αφού το περασα με μονωτικό έβαψα. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 28,4k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

  • liakjim

    6101

  • dimostr

    2725

  • Specs

    1497

  • userAnon

    680

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοσιευμένες Εικόνες

Μόλις τώρα, georgioskas είπε

Το mitsubishi electric που ξέρω γιατί το έχω βάλει πρόσφατα στο σαλόνι είναι εξαιρετικό!

Αλλά και η Daikin είναι κορυφαία εταιρεία!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, c-max είπε

Τοποθετηση απο το Praktiker για  τον Π@@@@@ο.

Ηρθαν χωρις αντλια, λεω δεν κανετε εγκατασταση. Φερανε μια ,, την βαλανε κανα λεπτο και τερμα. Παλι καλα απο σκετη εκδιωξη κατι ειναι και αυτο. 

Το περιεργο  βαλανε 3 μετρα  σωληνα.  Τεσπα ψυχραιμια.... και ηρεμια  πανω απο ολα.

 

Όπως λέει και ο @dimostr, 1λεπτό αντλία (αν έβαλαν κιόλας και δεν σε δούλεψαν), είναι το πιθανότερο χειρότερο από την εκδίωξη. Προσωπικά δεν θα το άφηνα έτσι. Κανονικά θέλει άδειασμα όλου του φρέοντος, ξέπλυμα με άζωτο, γέμισμα με νέο φρέον με ζυγαριά, καλό κενό. Το πιθανότερο είναι ότι πήρε υγρασία μέσα.

26 λεπτά πριν, Haldol είπε

Προσωπικά (ακόμα) δεν έχω καταλάβει. Θα ήθελα απ' τους γνώστες να μας πουν δύο πράγματα, π.χ. ποιος είναι ο σούπερ σωστός τρόπος να κλείσει η τρύπα.

Το τσιμέντωμα είναι τέρμα μόνιμη φάση. Θα έβαζα κάτι που θα μπορούσε να αφαιρεθεί . Προσωπικά έβαλα χαρτί κουζίνας μέσα και μετά στόκο σπατουλαρίσματος.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 λεπτά πριν, liakjim είπε

Το τσιμέντωμα είναι τέρμα μόνιμη φάση.

Αν χρειαστεί να βγει, θ' αναλάβει ο φίλος μου ο Κατεδαφιστικός Πιστολέτος. :P

Αλλά ναι, ίσως για το άλλο πρέπει να βάλω κάποιο πιο εύκολο στην αφαίρεση υλικό.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

7 ώρες πριν, andreasosfp είπε

Μήπως τα 22αρια είναι υπερβολικά? Για Fujitsu KM ASYG18KMTA ή Fujitsu KM Series ASYG18KMTE τι λες?  Με ένα  στο σαλόνι-κουζίνα-τραπεζαρία και ένα Fujitsu KM Series ASYG12KMCE ή παρόμοιο στο ένα υπνοδωμάτιο από τα δύο που βρίσκονται αντικριστά θα μπορούσα να θερμάνω ικανοποιητικά το σπίτι εάν έκλεινα την πόρτα από το υπνοδωμάτιο που είναι σε τυφλό σημείο?

Έχω το asyg24kmta. Υπέροχο μηχάνημα. Αν μπορείς να το βάλεις, βάλτο. Δεν ξέρω αν τα 22άρια είναι υπερβολικά, φαντάζομαι θα έχεις παρακολουθήσει τη συζήτηση των τελευταίων σελίδων. Προσωπικά είμαι της ασφαλούς προσέγγισης αφού είμαστε λίγο στο σκοτάδι με το θέμα απωλειών, άλλοι το πάνε πιο "φιλελεύθερα". Μπορείς να δοκιμάσεις και 18άρια και το βλέπεις. Δική σου απόφαση και καλό θα ήταν να ρωτήσεις και κάποιον επαγγελματία. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, Grim Ripper είπε

Με βάση αυτά που μου είπε ο blue dealer που πήρα το δικό μου το ATXC/FTXC είναι καλύτερο από το ATXF/FTXF και φαίνεται λίγο και από τα χαρτιά.

Ουσιαστικά σχεδόν ίδια μηχανήματα είναι, το F είναι κατασκευασμένο στη Τουρκία ενώ το C στη Μαλαισία.

Εγώ προτείνω καλύτερα από blue dealer για να έχεις τα 5 χρόνια εγγύησης, αλλιώς ίσως θα έλεγα να κοιτάξεις κάτι και σε toshiba/Mitsubishi

Είχα διαβάσει ότι η σειρά F είναι και multi-split 

  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

9 λεπτά πριν, Haldol είπε

Αν χρειαστεί να βγει, θ' αναλάβει ο φίλος μου ο Κατεδαφιστικός Πιστολέτος. :P

Αλλά ναι, ίσως για το άλλο πρέπει να βάλω κάποιο πιο εύκολο στην αφαίρεση υλικό.

Γύψος 

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 ώρες πριν, InspectoR95 είπε

Επανέρχομαι λοιπόν.

 

  1. Ποσό που διαθέτουμε : 1000-1100 (μόνο για τη συσκευή)
  2. Νέα αγορά ή αντικατάσταση παλιού. Στη 2η περίπτωση αναφέρουμε το μοντέλο του παλιού κλιματιστικού και αν ήταν επαρκές / μάλλον οριακό / ανεπαρκές: Νέα αγορά
  3. Επιθυμητό κατάστημα ή τύπος καταστήματος (πχ μεγάλη αλυσίδα που συνήθως έχουν αυξημένες τιμές αλλά έχουν ευκολίες πχ τρόπος πληρωμής με δόσεις, ανακύκλωση παλιού κλιματιστικού , δωρεάν εγκατάσταση κτλ): Θα αγοραστεί απο σκρουτζομάγαζο.
  4. Χρήση κλιματιστικού προσδιορίζοντας αν είναι για αποκλειστική ψύξη, θέρμανση ή και τα δύο. Επιτρέπεται ο προσδιορισμός της βαρύτητας πχ 20% ψύξη / 80% θέρμανση: 70% Θέρμανση/30% ψύξη
  5. Συχνότητα χρήσης πχ περιστασιακή ή αποκλειστική πηγή θέρμανσης κτλ: Αποκλειστική πηγή θέρμανσης/Περιστασιακή ψύξης
  6. Χώρος που θα τοποθετηθεί με προσδιορισμό αν θα είναι ενιαίος πχ σαλονοκουζίνα, υπνοδωμάτιο, τραπεζαρία κτλ : Σαλοκουζίνα 40τ.μ
  7. Τοποθεσία προσδιορίζοντας ελάχιστες και μέγιστες θερμοκρασίες: Ανατολική Θεσσαλονίκη με 36 το καλοκαίρι και -2 τον χειμώνα.
  8. Απαραίτητα / επιθυμητά / αδιάφορα features πχ wifi, ιονιστής,  μεγάλη εγγύηση, αθόρυβο κτλ: Σίγουρα wifi και από άποψη θορύβου σε νορμάλ πλαίσια εφόσον δεν προορίζεται για κρεβατοκάμαρα.
  9. Πληροφορίες περί μονώσεων, κουφώματα, ιδιαιτερότητες χώρου (πχ έντονη ηλιοφάνεια, ψηλοτάβανο, μαγαζί με ανοιχτές πόρτες κτλ): Πρόκειται για διαμπερές οροφοδιαμέρισμα που το "βλέπει" ο ήλιος όλες τις ώρες της ημέρας. Κατασκευή του 2006 με μια πρόσφατη ανακαίνιση και με καλή μόνωση. 
  10. Τέλος για να δοθεί μια αίσθηση του χώρου, αναφέρουμε τις απώλειες του χώρου μας με χρήση του παρακάτω εργαλείου ΥΠΟΛΟΓΙΣΜΟΥ ΘΕΡΜΙΚΩΝ ΑΠΩΛΕΙΩΝ με θερμοκρασία που θα θέλαμε να έχουμε για θέρμανση ακόμα και αν θέλουμε μόνο ψύξη. Το εργαλείο θα πρέπει να χρησιμοποιηθεί ΜΟΝΟ για τον χώρο που θα καλύψουμε (αν δεν είναι ενιαίος ή πολλοί χώροι τότε τρέξιμο για κάθε χώρο ξεχωριστά ). Σώζουμε τη σελίδα σε txt και επισυνάπτουμε τις 4 πρώτες τιμές και γράφουμε τι επιθυμητή θερμοκρασία βάλαμε:

Έτρεξα το εργαλείο για τον χώρο που θέλω να καλύψω με επιθυμητή θερμοκρασία 22 βαθμούς και έχουμε τα εξής :

Θερμικές απώλειες :

4835.93 Watt

4158.9 KCal/h

120.9 Watt/m2

103.97 Kcal/h/m2

 

Σας ευχαριστώ και πάλι.

 

 

https://voyias.gr/climaunit/κλιματιστικό-τοίχου-inverter-toshiba-σειρά-edge-22000-btu-ras-b22j2kvsg-e-ras-22j2avsg-e

το wifi module θα το πάρεις έξτρα.

1 ώρα πριν, cpp είπε

Ερωτηματολόγιο Αγοράς Κλιματιστικού

1 ώρα πριν, hara75gr είπε

παιδιά για χρήση κυρίως ψύξη, σε χώρο  25τμ  για 18000btu max 900e κάποια πρόταση?

Ερωτηματολόγιο Αγοράς Κλιματιστικού

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

13 λεπτά πριν, liakjim είπε

Όπως λέει και ο @dimostr, 1λεπτό αντλία (αν έβαλαν κιόλας και δεν σε δούλεψαν), είναι το πιθανότερο χειρότερο από την εκδίωξη. Προσωπικά δεν θα το άφηνα έτσι. Κανονικά θέλει άδειασμα όλου του φρέοντος, ξέπλυμα με άζωτο, γέμισμα με νέο φρέον με ζυγαριά, καλό κενό. Το πιθανότερο είναι ότι πήρε υγρασία μέσα.

 

Αδειασμα , κενο και πληρωση.Ξεπλυμα με αζωτο γιατι;

Να πσρω το praktiker για παραπονο και να ερθουν οι ιδιοι; 😄

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

@c-max πιθανόν να περίμεναν να πάει η βελονα στα -30mmHG (αν δεν κάνω λάθος) και να έκλεισαν την αντλία.. 

στο SRK63 κάναμε περίπου 15 λεπτά κενό,  αλλά επειδή ήμουν παρών, στα 2 το πολύ πρώτα λεπτά είχε πάει τέρμα χαμηλά το μανόμετρο και σταμάτησε να βγάζει σαν ατμούς (λες και κάτι βράζει) από την αντλία, απλά τα υπόλοιπα 13 πες λεπτά δούλευε χωρίς να βγάζει κάτι.. 

δες το πως θα δουλέψει,  αλλά ενημέρωσε κιόλας το κατάστημα πως δεν έγινε "σωστό" κενό..

πολλοί ψυκτικοί λένε πως με το πάει-30mmHG (αν λέω σωστά την κλίμακα) έχει γίνει το κενό και το κλείνουν.., για αυτό κάνουμε συνεννόηση από πριν..

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μόλις τώρα, c-max είπε

Ξεπλυμα με αζωτο γιατι;

Έτσι θυμάμαι να έχουν πει εδώ άτομα που ξέρουν , ώστε να ξεπλυθεί η υγρασία. Ίσως να φεύγει και με το κενό; @Klausx

ΥΓ Θα έστελνα email στο praktiker.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

8 λεπτά πριν, liakjim είπε

Έτσι θυμάμαι να έχουν πει εδώ άτομα που ξέρουν , ώστε να ξεπλυθεί η υγρασία. Ίσως να φεύγει και με το κενό; @Klausx

ΥΓ Θα έστελνα email στο praktiker.

H υγρασια φευγει με το κενο. Οσο γνωριζω το αζωτο ειναι για πλυσιμο των σωληνων απο καταλοιπα βρωμες κτλ.

11 λεπτά πριν, Kozanitis1 είπε

@c-max πιθανόν να περίμεναν να πάει η βελονα στα -30mmHG (αν δεν κάνω λάθος) και να έκλεισαν την αντλία.. 

στο SRK63 κάναμε περίπου 15 λεπτά κενό,  αλλά επειδή ήμουν παρών, στα 2 το πολύ πρώτα λεπτά είχε πάει τέρμα χαμηλά το μανόμετρο και σταμάτησε να βγάζει σαν ατμούς (λες και κάτι βράζει) από την αντλία, απλά τα υπόλοιπα 13 πες λεπτά δούλευε χωρίς να βγάζει κάτι.. 

δες το πως θα δουλέψει,  αλλά ενημέρωσε κιόλας το κατάστημα πως δεν έγινε "σωστό" κενό..

πολλοί ψυκτικοί λένε πως με το πάει-30mmHG (αν λέω σωστά την κλίμακα) έχει γίνει το κενό και το κλείνουν.., για αυτό κάνουμε συνεννόηση από πριν..

Δεν γνωριζω αυτες τις λεπτομερειες.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

11 ώρες πριν, liakjim είπε

Τελικά πόσες απώλειες σου είπε ο μηχανικός σου ότι πρέπει να υπολογίσουμε;

Ερωτηματολόγιο Αγοράς Κλιματιστικού

Θα έδινες παραπάνω χρήματα (με την εγκατάσταση στην τιμή), ώστε να πας σε κάτι ποιοτικό, με καλή εγγύηση; https://www.kotsovolos.gr/air-condition-heaters/air-condition/7000-to-15000-btu/252395-a-c-in13-toshiba-ras13cavg-e-b13ckvg-e

 

Θα προτιμούσα να πέσω πιο χαμηλά ... είναι για την πεθερούλα μου  😝

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

42 λεπτά πριν, liakjim είπε

Έτσι θυμάμαι να έχουν πει εδώ άτομα που ξέρουν , ώστε να ξεπλυθεί η υγρασία. Ίσως να φεύγει και με το κενό; @Klausx

ΥΓ Θα έστελνα email στο praktiker.

Αν υπάρχει υποψία για υγρασία ναι, η διαδικασία λέγεται τριπλό κενό.

32 λεπτά πριν, c-max είπε

H υγρασια φευγει με το κενο. Οσο γνωριζω το αζωτο ειναι για πλυσιμο των σωληνων απο καταλοιπα βρωμες κτλ.

Δεν γνωριζω αυτες τις λεπτομερειες.

Είδες όργανα στο μηχάνημα ή απλά άκουσες την αντλία να δουλεύει για 1 λεπτό;

  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης
Αυτό το θέμα είναι πλέον κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.

  • Δημιουργία νέου...