Προς το περιεχόμενο

Συμβουλές κι απορίες για κλιματιστικά - Part 2


billdanos

Προτεινόμενες αναρτήσεις

  • Απαντ. 28,4k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

  • liakjim

    6101

  • dimostr

    2725

  • Specs

    1497

  • userAnon

    680

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοσιευμένες Εικόνες

19 ώρες πριν, InspectoR95 είπε

Καλησπέρα παιδιά!

Ελπίζω να βρίσκομαι στο κατάλληλο thread και να έχω τη βοήθεια που χρειάζομαι και να μην μπερδευτώ παραπάνω.

Είμαι σε αναζήτηση για κλιματιστικό ως κύριο μέσο θέρμανσης. Θα ήθελα να καλύψω τον κύριο χώρο του σπιτιού που είναι μια σαλοκουζίνα περίπου στα 40τ.μ. Πρόκειται για κατασκευή του 2006 και έχει γίνει μια ανακαίνιση σχετικά πρόσφατα οπότε το κομμάτι της μόνωσης έχει καλυφθεί σε ικανοποιητικό βαθμό. Είναι οροφοδιαμέρισμα 4ου ορόφου σε 5όροφη οικοδομή στην Βόρεια Ελλάδα. 

Μιας και οι γνώσεις μου πάνω στο θέμα είναι τουλάχιστον ελάχιστες έως και ελλειπείς θα ήθελα την πολύτιμη βοήθειά σας. Είναι σωστή η επιλογή για 18.000 btu αρχικά; Έχετε να προτείνετε κάποια εταιρεία; Πόσο είναι το κόστος εγκατάστασης στο περίπου από ψυκτικό; (Σε περίπτωση που καταλήξω να αγοράσω το κλιματιστικό από σκρουτζομάγαζο που δεν παρέχουν "δωρεάν" εγκατάσταση)

Έχω ξεχωρίσει το inventor dark και κάπου εκεί κυμαίνεται και το μπάτζετ μου (1000-1300 ευρώ). Σε κατάστημα που επισκέφτηκα πρόσφατα μου πρότειναν αντίστοιχα σαν εναλλακτική το Gree Fairy Noir το οποίο έβγαινε στα 1.049 με την εγκατάσταση και μου φάνηκε αρκετά δελεαστική προσφορά. Δεν το τόλμησα βέβαια γιατί ήθελα πρώτα να πάρω μερικές γνώμες.

Σας ευχαριστώ.

 

Επανέρχομαι λοιπόν.

 

  1. Ποσό που διαθέτουμε : 1000-1100 (μόνο για τη συσκευή)
  2. Νέα αγορά ή αντικατάσταση παλιού. Στη 2η περίπτωση αναφέρουμε το μοντέλο του παλιού κλιματιστικού και αν ήταν επαρκές / μάλλον οριακό / ανεπαρκές: Νέα αγορά
  3. Επιθυμητό κατάστημα ή τύπος καταστήματος (πχ μεγάλη αλυσίδα που συνήθως έχουν αυξημένες τιμές αλλά έχουν ευκολίες πχ τρόπος πληρωμής με δόσεις, ανακύκλωση παλιού κλιματιστικού , δωρεάν εγκατάσταση κτλ): Θα αγοραστεί απο σκρουτζομάγαζο.
  4. Χρήση κλιματιστικού προσδιορίζοντας αν είναι για αποκλειστική ψύξη, θέρμανση ή και τα δύο. Επιτρέπεται ο προσδιορισμός της βαρύτητας πχ 20% ψύξη / 80% θέρμανση: 70% Θέρμανση/30% ψύξη
  5. Συχνότητα χρήσης πχ περιστασιακή ή αποκλειστική πηγή θέρμανσης κτλ: Αποκλειστική πηγή θέρμανσης/Περιστασιακή ψύξης
  6. Χώρος που θα τοποθετηθεί με προσδιορισμό αν θα είναι ενιαίος πχ σαλονοκουζίνα, υπνοδωμάτιο, τραπεζαρία κτλ : Σαλοκουζίνα 40τ.μ
  7. Τοποθεσία προσδιορίζοντας ελάχιστες και μέγιστες θερμοκρασίες: Ανατολική Θεσσαλονίκη με 36 το καλοκαίρι και -2 τον χειμώνα.
  8. Απαραίτητα / επιθυμητά / αδιάφορα features πχ wifi, ιονιστής,  μεγάλη εγγύηση, αθόρυβο κτλ: Σίγουρα wifi και από άποψη θορύβου σε νορμάλ πλαίσια εφόσον δεν προορίζεται για κρεβατοκάμαρα.
  9. Πληροφορίες περί μονώσεων, κουφώματα, ιδιαιτερότητες χώρου (πχ έντονη ηλιοφάνεια, ψηλοτάβανο, μαγαζί με ανοιχτές πόρτες κτλ): Πρόκειται για διαμπερές οροφοδιαμέρισμα που το "βλέπει" ο ήλιος όλες τις ώρες της ημέρας. Κατασκευή του 2006 με μια πρόσφατη ανακαίνιση και με καλή μόνωση. 
  10. Τέλος για να δοθεί μια αίσθηση του χώρου, αναφέρουμε τις απώλειες του χώρου μας με χρήση του παρακάτω εργαλείου ΥΠΟΛΟΓΙΣΜΟΥ ΘΕΡΜΙΚΩΝ ΑΠΩΛΕΙΩΝ με θερμοκρασία που θα θέλαμε να έχουμε για θέρμανση ακόμα και αν θέλουμε μόνο ψύξη. Το εργαλείο θα πρέπει να χρησιμοποιηθεί ΜΟΝΟ για τον χώρο που θα καλύψουμε (αν δεν είναι ενιαίος ή πολλοί χώροι τότε τρέξιμο για κάθε χώρο ξεχωριστά ). Σώζουμε τη σελίδα σε txt και επισυνάπτουμε τις 4 πρώτες τιμές και γράφουμε τι επιθυμητή θερμοκρασία βάλαμε:

Έτρεξα το εργαλείο για τον χώρο που θέλω να καλύψω με επιθυμητή θερμοκρασία 22 βαθμούς και έχουμε τα εξής :

Θερμικές απώλειες :

4835.93 Watt

4158.9 KCal/h

120.9 Watt/m2

103.97 Kcal/h/m2

 

Σας ευχαριστώ και πάλι.

 

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Τοποθετηση απο το Praktiker για  τον Π@@@@@ο.

Ηρθαν χωρις αντλια, λεω δεν κανετε εγκατασταση. Φερανε μια ,, την βαλανε κανα λεπτο και τερμα. Παλι καλα απο σκετη εκδιωξη κατι ειναι και αυτο. 

Το περιεργο  βαλανε 3 μετρα  σωληνα.  Τεσπα ψυχραιμια.... και ηρεμια  πανω απο ολα.

 

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

5 λεπτά πριν, c-max είπε

Παλι καλα απο σκετη εκδιωξη κατι ειναι και αυτο

Όχι δυστυχώς , με εκδίωξη θα είχες σίγουρο αποτέλεσμα αλλα όχι οικολογικό , τώρα δεν έχεις επιτυχία κενού με τίποτα 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
5 ώρες πριν, andreasosfp είπε

Μήπως τα 22αρια είναι υπερβολικά? Για Fujitsu KM ASYG18KMTA ή Fujitsu KM Series ASYG18KMTE τι λες?  Με ένα  στο σαλόνι-κουζίνα-τραπεζαρία και ένα Fujitsu KM Series ASYG12KMCE ή παρόμοιο στο ένα υπνοδωμάτιο από τα δύο που βρίσκονται αντικριστά θα μπορούσα να θερμάνω ικανοποιητικά το σπίτι εάν έκλεινα την πόρτα από το υπνοδωμάτιο που είναι σε τυφλό σημείο?

Στο σαλόνι εκεί που είχε τοποθετηθεί παλαιότερα κλιματιστικό και υπάρχει μπροστά ένα πάσο θα δημιουργήσει πρόβλημα? Αναγκαστικά θα πρέπει να έχω ψηλά τις περσίδες για να μην επιστρέφει αέρας στο κλιατιστικό?

1673209335598.jpg

Επεξ/σία από andreasosfp
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 ώρες πριν, cpp είπε

Καλησπέρα

Αυριο θα κάνω μάλλον την αγορα του κλιματιστικού

Από το κατάστημα μου είπαν ότι έχουν διαθέσιμα τα παρακάτω daikin. 

FTXC60D  και FTXF60D

ξερει κανένας τί διαφορές έχουν ;   Αρχικά του είχα πεί ότι θέλω το ATXC60C (γιατί αυτό εβλεπα στο net) και μου είχε πει οκ αλλα μάλλον ο πωλητής τα μπερδεψε! 

Παρεμπιπτόντως δεν είναι blue dealer. Παρολα αυτά τα μοντέλα είναι με F μπροστα... 

Θα ρωτήσω και για το mitsubishy https://www.skroutz.gr/s/28544197/Mitsubishi-Electric-MSZ-MUZ-HR60VF-Κλιματιστικό-Inverter-22000-BTU-A-A.html αν και δεν ξέρω αν το έχει.  

παρακάτω σας τα χαρακτηριστικά όπως μου τα έδωσε

image.png.f805acdd53d55c652d651041f4165163.png,

image.png.b1d5bc4a1a7ef65c440d91a5566a32a2.png

Με βάση αυτά που μου είπε ο blue dealer που πήρα το δικό μου το ATXC/FTXC είναι καλύτερο από το ATXF/FTXF και φαίνεται λίγο και από τα χαρτιά.

Ουσιαστικά σχεδόν ίδια μηχανήματα είναι, το F είναι κατασκευασμένο στη Τουρκία ενώ το C στη Μαλαισία.

Εγώ προτείνω καλύτερα από blue dealer για να έχεις τα 5 χρόνια εγγύησης, αλλιώς ίσως θα έλεγα να κοιτάξεις κάτι και σε toshiba/Mitsubishi.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
37 λεπτά πριν, dimostr είπε

Όχι δυστυχώς , με εκδίωξη θα είχες σίγουρο αποτέλεσμα αλλα όχι οικολογικό , τώρα δεν έχεις επιτυχία κενού με τίποτα 

Δεν το ξερω, πραγματικα τι θα ηταν καλυτερα.

Επεξ/σία από c-max
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 λεπτά πριν, c-max είπε

Δεν το ξερω, πραγματικα τι θα ηταν καλυτερα.

Ελπίζω να είχαν πραγματικά πολύ καλή αντλία και να έχεις παρερμηνεύσει και το χρόνο εφαρμογής 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αυτό το θέμα με τις τρύπες που αναφέρεται συχνά τώρα τελευταία τι ακριβώς είναι; Δηλαδή ποιο ήταν το πρόβλημα σε αυτές τις τρύπες; Δεν τις είχαν κλείσει; Τις είχαν κλείσει πρόχειρα; Τις είχαν κλείσει με υλικό της πλάκας και μετά από λίγο εμπαζε κρύο αέρα η τρύπα;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ενημέρωση για το nuvelle 9αρι.

Αυτές τις μέρες, με τις καιρικές συνθήκες που επικρατούν, δουλεύει 15.00 με 20.00 ή 21.00 και καεί συνολικά περίπου 2 κιλοβατώρες. Το δωμάτιο ξεκινάει από 16-17 βαθμούς, ζήτηση 21-22. 

Μέχρι τώρα, απόλυτα ικανοποιημένος.

  • Like 4
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

27 λεπτά πριν, dimostr είπε

Ελπίζω να είχαν πραγματικά πολύ καλή αντλία και να έχεις παρερμηνεύσει και το χρόνο εφαρμογής 

Ουτε το ενα, ουτε το αλλο.  δυστυχως. 

Δεν τους προλαβα να μην ανοιγανε τις βανες ωστε να γινοταν σωστο κενο. Υγεια να εχουμε και δεν θα πεθανω για τα κλιματιστικα

Τεσσερα εβαλα τα τελευταια 2 χρονια και σε ολα κατι θα ειναι στραβο.  Στο τελος θα δωσω 150 ευρω να παρω αντλια να τα κανω μονος μου

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
26 λεπτά πριν, Giannis_Io είπε

Αυτό το θέμα με τις τρύπες που αναφέρεται συχνά τώρα τελευταία τι ακριβώς είναι; Δηλαδή ποιο ήταν το πρόβλημα σε αυτές τις τρύπες; Δεν τις είχαν κλείσει; Τις είχαν κλείσει πρόχειρα; Τις είχαν κλείσει με υλικό της πλάκας και μετά από λίγο εμπαζε κρύο αέρα η τρύπα;

Προσωπικά (ακόμα) δεν έχω καταλάβει. Θα ήθελα απ' τους γνώστες να μας πουν δύο πράγματα, π.χ. ποιος είναι ο σούπερ σωστός τρόπος να κλείσει η τρύπα. Θεωρούσα ότι το φελιζόλ μέσα, με σιλικόνη απ' έξω, είναι οκ γι' αυτή τη δουλειά. Άλλωστε όλοι έτσι το κάνουν. Αλλά σήμερα που τσιμέντωσα την τρύπα είδα αυτό το ωραίο (για πρώτη φορά):

Spoiler

image.jpeg.c4751c4df698b282dfac692d87b61711.jpeg

Το air-condition που μας ενδιαφέρει είναι το μπλε (L1) και είναι το μόνο σοβαρό φορτίο της γραμμής. Είναι και τα router πάνω αλλά οκ αυτά είναι σταθερά και γύρω στα 20-30 watt (οπότε δεν αλλάζουν το διάγραμμα).

Το πρωί, πριν το τσιμέντωμα, είχαμε αυτό:

Spoiler

image.jpeg.fe9e7b5fd451816d2e992674ec793e5f.jpeg

Που πιο πολύ μοιάζει με κοιλιακή μαρμαρυγή, παρά με διάγραμμα κατανάλωσης inverter air-condition με σταθερή ζητούμενη θερμοκρασία. 

:D

Edit. Μη τρομάξετε με τα 2,5 kW που κάνουν on-off στη 2η φάση, είναι το κοτόπουλο στο φούρνο! 

Επεξ/σία από Haldol
  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, cpp είπε

Το mitsubishi electric που ξέρω γιατί το έχω βάλει πρόσφατα στο σαλόνι είναι εξαιρετικό!

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης
Αυτό το θέμα είναι πλέον κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.

  • Δημιουργία νέου...