Προς το περιεχόμενο

Συμβουλές κι απορίες για κλιματιστικά - Part 2


billdanos

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Παιδιά, θέλετε να γελάσουμε λίγο;

Θυμάστε τα τρεχάματά μου με το Edge ε;

Έλεγα το πρωί, θα πάρω τ' απόγευμα τον τεχνικό να'ρθει να μου το ξαναστήσει απ' το 0.

Έτυχε όμως κι έκανα ένα ξεσκαρτάρισμα στη σαβούρα που είχα κρατήσει από χρόνια... και ανακάλυψα λίγο ISOMAT RAPICRET (επισκευαστικό κονίαμα). Λέω τώρα, να το πετάξω, να μη το πετάξω, λίγο που είναι; Θυμήθηκα τις συζητήσεις περί "κλεισίματος τρύπας", και λέω, βρε λες; Απ'το να πάει σκουπίδια;

Ξηλώνω απ' έξω τη σιλικόνη που'χαν βάλει, πετάω τα φελιζόλ που'χε μέσα η τρύπα & στουμπώνω το RAPICRET, προσέχοντας να μην αφήσω κενά. Μέχρι να στεγνώσει, πλένω και τα φίλτρα (δεν είχαν τίποτα τρομερό, αλλά έτσι κι αλλιώς τα πλένω κάθε λίγο). Στεγνώνει αργότερα το RAPICRET και πετάω και μία στώση ακρυλικό στόκο απ' έξω, να ισιώσω την τοιχοποιία. Ε... δουλεύει εδώ και μισή ώρα ξανά. Ήμαστε στα 414W (δεν είχα ξαναδεί ποτέ τόσο χαμηλά!) με συνεχή πτωτική τάση, ενώ η θερμοκρασία του χώρου ανεβαίνει, ανεβαίνει, ανεβαίνει...

:D

Πάω να πάρω RAPICRET να φτιάω και το μικρό μέσα.

  • Like 8
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 28,4k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

  • liakjim

    6101

  • dimostr

    2725

  • Specs

    1497

  • userAnon

    680

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοσιευμένες Εικόνες

17 λεπτά πριν, Haldol είπε

Παιδιά, θέλετε να γελάσουμε λίγο;

Θυμάστε τα τρεχάματά μου με το Edge ε;

Έλεγα το πρωί, θα πάρω τ' απόγευμα τον τεχνικό να'ρθει να μου το ξαναστήσει απ' το 0.

Έτυχε όμως κι έκανα ένα ξεσκαρτάρισμα στη σαβούρα που είχα κρατήσει από χρόνια... και ανακάλυψα λίγο ISOMAT RAPICRET (επισκευαστικό κονίαμα). Λέω τώρα, να το πετάξω, να μη το πετάξω, λίγο που είναι; Θυμήθηκα τις συζητήσεις περί "κλεισίματος τρύπας", και λέω, βρε λες; Απ'το να πάει σκουπίδια;

Ξηλώνω απ' έξω τη σιλικόνη που'χαν βάλει, πετάω τα φελιζόλ που'χε μέσα η τρύπα & στουμπώνω το RAPICRET, προσέχοντας να μην αφήσω κενά. Μέχρι να στεγνώσει, πλένω και τα φίλτρα (δεν είχαν τίποτα τρομερό, αλλά έτσι κι αλλιώς τα πλένω κάθε λίγο). Στεγνώνει αργότερα το RAPICRET και πετάω και μία στώση ακρυλικό στόκο απ' έξω, να ισιώσω την τοιχοποιία. Ε... δουλεύει εδώ και μισή ώρα ξανά. Ήμαστε στα 414W (δεν είχα ξαναδεί ποτέ τόσο χαμηλά!) με συνεχή πτωτική τάση, ενώ η θερμοκρασία του χώρου ανεβαίνει, ανεβαίνει, ανεβαίνει...

:D

Πάω να πάρω RAPICRET να φτιάω και το μικρό μέσα.

Αυτές οι τρύπες πρέπει να έχουν ρίξει πολλούς οικονομικούς προϋπολογισμούς έξω.

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 λεπτά πριν, liakjim είπε

Αυτές οι τρύπες πρέπει να έχουν ρίξει πολλούς οικονομικούς προϋπολογισμούς έξω.

Άνετα! Και συνεχίζει να ρίχνει δύναμη (ενώ η θερμοκρασία ανεβαίνει). Τώρα είναι στα 320W. :P

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

28 λεπτά πριν, alex19871987 είπε

Η αντλία είναι ανάλογα και τι ισχύ έχει το μηχάνημα.μπορει να θέλει και 5 λεπτά.εγκατασταση από Κωτσόβολο??

Ναι από Κώτσο...Η συγκεκριμένη εταιρεία που στέλνει μου είχε εγκαταστήσει κι ένα carrier crystal iii πριν 2μιση χρονια που δεν ηξερα ακομα για αντλιες και τετοια, το ειχαν κανει μονοι τους κανονικα και προσεγμενη εγκατασταση...Βεβαια μου την χαλασε τοτε που δεν εβαλαν Υ στην αποχετευση αλλα μικρο το κακο..

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

32 λεπτά πριν, ppmarkos είπε

Μόλις παρέλαβα κι εγώ το Arata/Yukai ras10 μετα απο προτροπη του φιλου @liakjimαλλα και δικη μου ερευνα αγοράς και την βοηθεια σας εδω απο οσους εχουν προβει στην αγορα του...Την Πέμπτη θα γίνει η εγκατάσταση του και θα επανέλθω με απόψεις, καταναλώσεις και συμπεριφορά...

Αυτή τη στιγμή θέλω την βοήθεια σας στο θέμα της εγκατάστασης. Στο manual δεν λεει για 3 μετρα σωληνωσεων αλλα για ελαχιστο 2 μετρα... Η αποσταση οπως το μετραω εγω θα μου βγει το λιγοτερο 1,5μετρο...Να τους πω για 2 μετρα ή 3 μετρα σωληνωσεων? Επισης αντλια κενου θελει 15 λεπτα οντως?

Την απόσταση θα στη φτιάξουν με κουκούρα/ καμπύλη, πίσω από τη μονάδα.

Το κενό πάει με τιμή υποπίεσης όχι με χρόνο. Μία σάπια αντλία μπορεί να κάνει κενό Σε πέντε λεπτά ενώ ένα χρέπι μπορεί να θέλει και ένα τέταρτο για τις λεπτές σωλήνες που βάζουνε στα μικρά κλιματιστικά. 

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
31 λεπτά πριν, liakjim είπε

Μία σάπια αντλία μπορεί να κάνει κενό Σε πέντε λεπτά ενώ ένα χρέπι μπορεί να θέλει και ένα τέταρτο για τις λεπτές σωλήνες που βάζουνε στα μικρά κλιματιστικά. 

Με κανονική αντλία?? :) :) :) 

Για την κουλούρα που λες πίσω από το κλιματιστικό, παραλίγο να πλακωθω με έναν εγκατάσταση που έστειλε το πρακτικερ στους γονείς μου για εγκατάσταση sensira 12. Με πήρε τηλέφωνο όταν πήγε, γιατί έτσι είχα κανονίσει με τους γονείς. Του λέω θέλω 3 μέτρα σωληνώσεων γιατί έτσι λέει το manual για θεμα εγγυησης και σωστης τοποθετησης και αντλία κενού.

Δεν ισχύει μου λέει τα 3 μέτρα με την εγγυηση...Εγγύηση έχεις κανονικά όσο σωλήνα και να μπει...Μου λέει κρεμαστό που το θέλουν οι γονείς η απόσταση είναι 1,5 μέτρο. Ωραια του λεω κάνε κουλούρα από πίσω. Όχι μου λέει απαγορεύεται...Η εξωτερική πρέπει να έχει απόσταση από τοίχο να αναπνέει και παπάντζες...Αν διάβασες μου λέει το manual οπως λες μονο κατω δαπεδο μπορω να στο βαλω με τοσα μετρα σωληνα...

Φιλε εχουμε βαλει τοσα κλιματιστικα με κουλουρα απο πισω του κάνω..Τι να λεμε τωρα...Μονο που το ξανασκεφτομαι τρελενομαι...Ο τυπος μεγαλος παπαντζας για να μην πω τπτ αλλο...Τελικα το τοποθετησε κατω πατωμα με 3 μετρα σωληνα...Γλιτωσε τα λεφτα της βασης....Αν το εβαζε πανω δεν θα γλιτωνε τπτ...Εγω αυτο καταλαβαινω...Πανε να βγαλουν οτι μπορουν...

 

Οι κωδικοί που ήρθαν για το Arata από Κώτσο είναι αυτοί εδώ. 

9A3FFD27-F03B-477E-AB7D-54F1E7C1F9F5.png

B77D8756-280C-490A-9166-AB3FAFBFC234.jpeg

Επεξ/σία από ppmarkos
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

32 λεπτά πριν, ppmarkos είπε

Με κανονική αντλία?? :) :) :) 

Για την κουλούρα που λες πίσω από το κλιματιστικό, παραλίγο να πλακωθω με έναν εγκατάσταση που έστειλε το πρακτικερ στους γονείς μου για εγκατάσταση sensira 12. Με πήρε τηλέφωνο όταν πήγε, γιατί έτσι είχα κανονίσει με τους γονείς. Του λέω θέλω 3 μέτρα σωληνώσεων γιατί έτσι λέει το manual για θεμα εγγυησης και σωστης τοποθετησης και αντλία κενού.

Δεν ισχύει μου λέει τα 3 μέτρα με την εγγυηση...Εγγύηση έχεις κανονικά όσο σωλήνα και να μπει...Μου λέει κρεμαστό που το θέλουν οι γονείς η απόσταση είναι 1,5 μέτρο. Ωραια του λεω κάνε κουλούρα από πίσω. Όχι μου λέει απαγορεύεται...Η εξωτερική πρέπει να έχει απόσταση από τοίχο να αναπνέει και παπάντζες...Αν διάβασες μου λέει το manual οπως λες μονο κατω δαπεδο μπορω να στο βαλω με τοσα μετρα σωληνα...

Φιλε εχουμε βαλει τοσα κλιματιστικα με κουλουρα απο πισω του κάνω..Τι να λεμε τωρα...Μονο που το ξανασκεφτομαι τρελενομαι...Ο τυπος μεγαλος παπαντζας για να μην πω τπτ αλλο...Τελικα το τοποθετησε κατω πατωμα με 3 μετρα σωληνα...Γλιτωσε τα λεφτα της βασης....Αν το εβαζε πανω δεν θα γλιτωνε τπτ...Εγω αυτο καταλαβαινω...Πανε να βγαλουν οτι μπορουν...

 

Οι κωδικοί που ήρθαν για το Arata από Κώτσο είναι αυτοί εδώ. 

9A3FFD27-F03B-477E-AB7D-54F1E7C1F9F5.png

B77D8756-280C-490A-9166-AB3FAFBFC234.jpeg

Σε αυτές τις περιπτώσεις του λες ένα "θα πρέπει να φύγεις" και τέλος.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

39 λεπτά πριν, ppmarkos είπε

Με κανονική αντλία?? :) :) :) 

Για την κουλούρα που λες πίσω από το κλιματιστικό, παραλίγο να πλακωθω με έναν εγκατάσταση που έστειλε το πρακτικερ στους γονείς μου για εγκατάσταση sensira 12. Με πήρε τηλέφωνο όταν πήγε, γιατί έτσι είχα κανονίσει με τους γονείς. Του λέω θέλω 3 μέτρα σωληνώσεων γιατί έτσι λέει το manual για θεμα εγγυησης και σωστης τοποθετησης και αντλία κενού.

Δεν ισχύει μου λέει τα 3 μέτρα με την εγγυηση...Εγγύηση έχεις κανονικά όσο σωλήνα και να μπει...Μου λέει κρεμαστό που το θέλουν οι γονείς η απόσταση είναι 1,5 μέτρο. Ωραια του λεω κάνε κουλούρα από πίσω. Όχι μου λέει απαγορεύεται...Η εξωτερική πρέπει να έχει απόσταση από τοίχο να αναπνέει και παπάντζες...Αν διάβασες μου λέει το manual οπως λες μονο κατω δαπεδο μπορω να στο βαλω με τοσα μετρα σωληνα...

Φιλε εχουμε βαλει τοσα κλιματιστικα με κουλουρα απο πισω του κάνω..Τι να λεμε τωρα...Μονο που το ξανασκεφτομαι τρελενομαι...Ο τυπος μεγαλος παπαντζας για να μην πω τπτ αλλο...Τελικα το τοποθετησε κατω πατωμα με 3 μετρα σωληνα...Γλιτωσε τα λεφτα της βασης....Αν το εβαζε πανω δεν θα γλιτωνε τπτ...Εγω αυτο καταλαβαινω...Πανε να βγαλουν οτι μπορουν...

 

Οι κωδικοί που ήρθαν για το Arata από Κώτσο είναι αυτοί εδώ. 

9A3FFD27-F03B-477E-AB7D-54F1E7C1F9F5.png

B77D8756-280C-490A-9166-AB3FAFBFC234.jpeg

Γλύτωσε και από το καλώδιο της παροχής που πήρε από μέσα 🤣

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, liakjim είπε

Αυτές οι τρύπες πρέπει να έχουν ρίξει πολλούς οικονομικούς προϋπολογισμούς έξω.

πλάκα ξεπλάκα και μένα έτσι είναι , μάλιστα απο πίσω είναι και η εξωτερική μονάδα και είδα οτι βάλανε αφρόστοκο που έχει ξεραθεί , μάλλον θα πέσει στοκάρισμα

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
3 ώρες πριν, liakjim είπε

Που το είδες ότι είναι κοντά; Μέχρι τώρα έχουμε αναφορές από 20% μέχρι και 100% απόκλιση...

Καταρχάς η όλη κουβέντα περί εγκυρότητας ενός generic εργαλείου στο ίντερνετ που οι ίδιοι που το έχουν αναρτήσει λένε ότι δεν υποκαθιστούν τη μελέτη μηχανικού, είναι απλά γελοία.

Να πω κι εγώ τη γνώμη μου. Ως βασικός μπούσουλας (αγγλιστί generic) μας εξυπηρετεί όλους το εργαλείο για να μην πληρώνουμε μελέτη απωλειών με το παραμικρό. Άρα καλά κάνει και παραπέμπει εκεί ο liakjim, τι να μας έδινε, το τηλέφωνο μηχανικού για τη μελέτη;  Από κει και πέρα, κι εγώ συμφωνώ ότι  υπολογίζει τις απώλειες φουσκωμένες. Συγκεκριμένες ημέρες μεγάλου ψύχους τα τελευταία χρόνια, παρά τις χαμηλές θερμοκρασίες,  η θέρμανση μου με καυστήρα πετρελαίου δεν πλησίασε καν την κατανάλωση που θα έπρεπε αν ίσχυαν οι απώλειες που μου βγάζει. Άλλωστε, υπάρχουν πολλά που δεν ξέρουμε για το εργαλείο πχ στην Αττική ποιά εξωτερική θερμοκρασία υπολογίζει; Γενικά τις κατώτερες πιθανές στην περιοχή βάζουν οι μηχανικοί σε αυτούς τους υπολογισμούς αλλά βάζει 0, -1, -2; Ότι θέλει έχει βάλει.  Εξ ορισμού  φίλοι συμφορουμίτες, ένα εργαλείο που σου δίνει τις ίδιες θερμικές απώλειες για το ίδιο σπίτι, είτε αυτό βρίσκεται στη Γλυφάδα είτε στην Εκάλη,  έχει σοβαρή απόκλιση. ΑΝ έχει βάλει τον μέσο όρο της Αττικής, θα έχει μια απόκλιση 15-25 % πάνω ή κάτω ανάλογα την περιοχή (και στο κέντρο θα πέφτει περίπου μέσα). Υποψιάζομαι ότι έχει πάρει ως βάση τα βόρεια προάστια (για να είναι σίγουρος σε κάθε περίπτωση ) και άρα η απόκλιση για κάποιες πιο ζεστές περιοχές θα είναι ακόμη μεγαλύτερη. Τα αντίστοιχα για την υπόλοιπη χώρα. Επίσης, μήπως έχει συνυπολογίσει τις απώλειες λόγω μη συνεχούς θέρμανσης που υπεισέρχονται και αυτές στην εξίσωση και μήπως πήρε πάλι τη χειρότερη περίπτωση, δηλαδή διακοπή 16 ωρών το 24ωρο; Αυτό το ενδεχόμενο αυξάνει τις απώλειες τουλάχιστον κατά  20%. Κάτι άλλο, πως έχει υπολογίσει να γίνεται ο εξαερισμός; Δηλαδή όλα αυτά που αναφέρετε εσείς ως συμβουλές στο φόρουμ πιστεύω ότι έχει πάρει ως δεδομένο ότι δεν γίνονται, για να είναι καλυμμένος.  Το αν κάποιος θα πάρει τον γενικό μπούσουλα ως ευαγγέλιο και θα υπερδιαστασιολογήσει, είναι δική του ευθύνη.

Επεξ/σία από olddognewtricks
  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, liakjim είπε

Την απόσταση θα στη φτιάξουν με κουκούρα/ καμπύλη, πίσω από τη μονάδα.

Το κενό πάει με τιμή υποπίεσης όχι με χρόνο. Μία σάπια αντλία μπορεί να κάνει κενό Σε πέντε λεπτά ενώ ένα χρέπι μπορεί να θέλει και ένα τέταρτο για τις λεπτές σωλήνες που βάζουνε στα μικρά κλιματιστικά. 

2 ή 3 μέτρα σωληνώσεων;;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καλησπέρα

Αυριο θα κάνω μάλλον την αγορα του κλιματιστικού

Από το κατάστημα μου είπαν ότι έχουν διαθέσιμα τα παρακάτω daikin. 

FTXC60D  και FTXF60D

ξερει κανένας τί διαφορές έχουν ;   Αρχικά του είχα πεί ότι θέλω το ATXC60C (γιατί αυτό εβλεπα στο net) και μου είχε πει οκ αλλα μάλλον ο πωλητής τα μπερδεψε! 

Παρεμπιπτόντως δεν είναι blue dealer. Παρολα αυτά τα μοντέλα είναι με F μπροστα... 

Θα ρωτήσω και για το mitsubishy https://www.skroutz.gr/s/28544197/Mitsubishi-Electric-MSZ-MUZ-HR60VF-Κλιματιστικό-Inverter-22000-BTU-A-A.html αν και δεν ξέρω αν το έχει.  

παρακάτω σας τα χαρακτηριστικά όπως μου τα έδωσε

image.png.f805acdd53d55c652d651041f4165163.png,

image.png.b1d5bc4a1a7ef65c440d91a5566a32a2.png

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

5 ώρες πριν, liakjim είπε

Το ότι είναι φασίνας ο συγκεκριμένος μηχανικός, δεν καθιστά το εργαλείο αναξιόπιστο. Τι άλμα (μη) λογικής είναι αυτό;

Πρεπει να το εχει γράψει ο ίδιος το εργαλείο μάλλον, για αυτο ανοιγει σαμπάνιες.

  • Confused 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης
Αυτό το θέμα είναι πλέον κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.

  • Δημιουργία νέου...