Προς το περιεχόμενο

Συμβουλές κι απορίες για κλιματιστικά - Part 2


billdanos

Προτεινόμενες αναρτήσεις

  • Απαντ. 28,4k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

  • liakjim

    6101

  • dimostr

    2725

  • Specs

    1497

  • userAnon

    680

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοσιευμένες Εικόνες

17 ώρες πριν, Maurikycli είπε

Έχουμε ξαναδιαφωνήσει μ'αυτό αλλά δεν έχει σημασία

Δεν το θυμάμαι. Αυτό που θυμάμαι είναι ο τύπος της μετάδοσης θερμότητας, που στις οικοδομές μεταφράζεται σε Q = UΑΔΤ. Με τα U και Α σταθερά (δεν μεταβάλλονται με την θερμοκρασία) αυτό που επηρεάζει, είναι το ΔΤ. Αυτό όσον αφορά τις απώλειες. 
Αυτό που μεταβάλλεται όταν μελετούμε θέρμανση και προστίθεται στον τύπο, είναι οι θερμογέφυρες, οι απώλειες λόγω χαραμάδων, η παραπάνω ισχύς που θέλουμε για να θερμάνουμε έναν χώρο όταν κάνουμε διακοπτόμενη θέρμανση κλπ επιβαρυντικοί παράγοντες.
 

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

11 ώρες πριν, andreasosfp είπε

Επισυνάπτω κάτοψη του διαμερίσματος 1ου ορόφου. Τα  Χ είναι οι πιθανές θέσεις των air condition και στα κυκλωμένα Χ είχαν τοποθετήσει οι προηγούμενοι ενοικιαστές air condition. Θα ήθελα την βέλτιστη λύση αρχικά με όριο τα 2000 ευρώ και ίσως να ανέβω στα 2500. Επίσης επισυνάπτω και φωτογραφίες από τον ενιαίο χώρο 45-50 τ.μ (σαλόνι-τραπεζαρία-κουζίνα).

1.jpg

2.jpg

1673209335598.jpg

Τελικά πόσες απώλειες σου είπε ο μηχανικός σου ότι πρέπει να υπολογίσουμε;

11 ώρες πριν, InspectoR95 είπε

Καλησπέρα παιδιά!

Ελπίζω να βρίσκομαι στο κατάλληλο thread και να έχω τη βοήθεια που χρειάζομαι και να μην μπερδευτώ παραπάνω.

Είμαι σε αναζήτηση για κλιματιστικό ως κύριο μέσο θέρμανσης. Θα ήθελα να καλύψω τον κύριο χώρο του σπιτιού που είναι μια σαλοκουζίνα περίπου στα 40τ.μ. Πρόκειται για κατασκευή του 2006 και έχει γίνει μια ανακαίνιση σχετικά πρόσφατα οπότε το κομμάτι της μόνωσης έχει καλυφθεί σε ικανοποιητικό βαθμό. Είναι οροφοδιαμέρισμα 4ου ορόφου σε 5όροφη οικοδομή στην Βόρεια Ελλάδα. 

Μιας και οι γνώσεις μου πάνω στο θέμα είναι τουλάχιστον ελάχιστες έως και ελλειπείς θα ήθελα την πολύτιμη βοήθειά σας. Είναι σωστή η επιλογή για 18.000 btu αρχικά; Έχετε να προτείνετε κάποια εταιρεία; Πόσο είναι το κόστος εγκατάστασης στο περίπου από ψυκτικό; (Σε περίπτωση που καταλήξω να αγοράσω το κλιματιστικό από σκρουτζομάγαζο που δεν παρέχουν "δωρεάν" εγκατάσταση)

Έχω ξεχωρίσει το inventor dark και κάπου εκεί κυμαίνεται και το μπάτζετ μου (1000-1300 ευρώ). Σε κατάστημα που επισκέφτηκα πρόσφατα μου πρότειναν αντίστοιχα σαν εναλλακτική το Gree Fairy Noir το οποίο έβγαινε στα 1.049 με την εγκατάσταση και μου φάνηκε αρκετά δελεαστική προσφορά. Δεν το τόλμησα βέβαια γιατί ήθελα πρώτα να πάρω μερικές γνώμες.

Σας ευχαριστώ.

 

Ερωτηματολόγιο Αγοράς Κλιματιστικού

10 ώρες πριν, F117 είπε

 

  1. Ποσό που διαθέτουμε : έως 450
  2. Νέα αγορά ή αντικατάσταση παλιού. Στη 2η περίπτωση αναφέρουμε το μοντέλο του παλιού κλιματιστικού και αν ήταν επαρκές / μάλλον οριακό / ανεπαρκές: Νέα αγορά
  3. Επιθυμητό κατάστημα ή τύπος καταστήματος (πχ μεγάλη αλυσίδα που συνήθως έχουν αυξημένες τιμές αλλά έχουν ευκολίες πχ τρόπος πληρωμής με δόσεις, ανακύκλωση παλιού κλιματιστικού , δωρεάν εγκατάσταση κτλ): Δωρεάν εγκατάσταση 
  4. Χρήση κλιματιστικού προσδιορίζοντας αν είναι για αποκλειστική ψύξη, θέρμανση ή και τα δύο. Επιτρέπεται ο προσδιορισμός της βαρύτητας πχ 20% ψύξη / 80% θέρμανση: 40% ψύξη / 60% θέρμανση. Δεν υπάρχει κάποιο άλλο μέσο θέρμανσης 
  5. Συχνότητα χρήσης πχ περιστασιακή ή αποκλειστική πηγή θέρμανση κτλ: Αποκλειστική πηγή θέρμανσης, περιστασιακή σε ψύξη
  6. Χώρος που θα τοποθετηθεί με προσδιορισμό των τετραγωνικών και αν θα είναι ενιαίος πχ σαλονοκουζίνα, υπνοδωμάτιο, τραπεζαρία κτλ : Ενιαίος χώρος 22τμ σαλόνι-τραπεζαρία-κουζίνα.
  7. Τοποθεσία προσδιορίζοντας ελάχιστες και μέγιστες θερμοκρασίες: Αθηνα μεε 39C το καλοκαίρι και -1C τον χειμώνα 
  8. Απαραίτητα / επιθυμητά / αδιάφορα features πχ wifi, ιονιστής,  μεγάλη εγγύηση, αθόρυβο κτλ: Αδιάφορα
  9. Πληροφορίες περί μονώσεων, κουφώματα, ιδιαιτερότητες χώρου (πχ έντονη ηλιοφάνεια, ψηλοτάβανο, μαγαζί με ανοιχτές πόρτες κτλ): Μηδενικη μονωση. Ελεύθερη-ανοιχτη πλευρά δυτική. Δίπλα τζαμιά στην μοναδική μπαλκονόπορτα και δίπλα τζαμιά στο παράθυρο κουζίνας και μπάνιου. Υπάρχει πόρτα ασφαλείας
  10. 2236.58 Watt

    1923.46 KCal/h

    89.46 Watt/m^2

    76.94 KCal/h/m^2

Θα έδινες παραπάνω χρήματα (με την εγκατάσταση στην τιμή), ώστε να πας σε κάτι ποιοτικό, με καλή εγγύηση; https://www.kotsovolos.gr/air-condition-heaters/air-condition/7000-to-15000-btu/252395-a-c-in13-toshiba-ras13cavg-e-b13ckvg-e

 

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

11 ώρες πριν, andreasosfp είπε

Οι θερμικές απώλειες για τον ενιαίο χώρο 50τ.μ. είναι 3500 watt με άριστες μονώσεις ή 4500 watt με καλές μονώσεις και για τα υπνοδωμάτια 1100 και 1300 watt αντίστοιχα. Το θέμα είναι εάν μπορώ με 2 air condition να θερμάνω ικανοποιητικά όλο το διαμέρισμα.

Μίλησα με τον μηχανικό και μου είπε ότι η μελέτη έγινε βάσει των στοιχείων που του έδωσε προφορικά ο ιδιοκτήτης. Εξωτερική θερμομόνωση δεν έχει και λογικά έχει 5 εκ. μόνωση. Άρα κρατάμε τα 4500watt για τον ενιαίο και τα 1300 watt για τα υπνοδωμάτια.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

3 λεπτά πριν, andreasosfp είπε

Μίλησα με τον μηχανικό και μου είπε ότι η μελέτη έγινε βάσει των στοιχείων που του έδωσε προφορικά ο ιδιοκτήτης

Μην δω κανέναν να λέει ξανά ότι το link υπολογισμού που τρέχουμε εδώ είναι αναξιόπιστο 

  • Like 1
  • Confused 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

11 ώρες πριν, noths είπε

Καλησπέρα, χρειάζομαι τη βοήθειά σας για την επιλογή 2 κλιματιστικών  που  θέλω να αγοράσω κάνοντας  χρήση  του  «αλλάζω συσκευή» (με βάλανε κι εμένα).

 Ερωτηματολόγιο Αγοράς Κλιματιστικού

Ποσό που διαθέτουμε : το πολύ μέχρι 1.900 για 2 κλιματιστικά  (περίπου 1.200 τελική, μετά την επιδότηση 45%  από το «αλλάζω συσκευή»), με όλα μέσα, εγκατάσταση - απεγκατάσταση - μεταφορικά. 

Νέα αγορά ή αντικατάσταση παλιού. Στη 2η περίπτωση αναφέρουμε το μοντέλο του παλιού κλιματιστικού και αν ήταν επαρκές / μάλλον οριακό / ανεπαρκές: Αντικατάσταση  παλιού, Fujitsu asy12rse-w 12.000btu on-off

Επιθυμητό κατάστημα ή τύπος καταστήματος (πχ μεγάλη αλυσίδα που συνήθως έχουν αυξημένες τιμές αλλά έχουν ευκολίες πχ τρόπος πληρωμής με δόσεις, ανακύκλωση παλιού κλιματιστικού , δωρεάν εγκατάσταση κτλ): Να συμμετέχει στο «αλλάζω συσκευή», να υποστηρίζει 36-48 άτοκες δόσεις με πιστωτική κάρτα.

Χρήση κλιματιστικού προσδιορίζοντας αν είναι για αποκλειστική ψύξη, θέρμανση ή και τα δύο. Επιτρέπεται ο προσδιορισμός της βαρύτητας πχ 20% ψύξη / 80% θέρμανση: 60% ψύξη/ 40% θέρμανση.

Συχνότητα χρήσης πχ περιστασιακή ή αποκλειστική πηγή θέρμανσης κτλ: Αποκλειστική ψύξη το καλοκαίρι, συμπληρωματική θέρμανση με λέβητα πετρελαίου στα μεγάλα κρύα του χειμώνα.

Χώρος που θα τοποθετηθεί με προσδιορισμό αν θα είναι ενιαίος πχ σαλονοκουζίνα, υπνοδωμάτιο, τραπεζαρία κτλ : 1 για σαλόνι – κουζίνα – διάδρομο με άνοιγμα  2.10m x 1.00m (παλιά πόρτα  που έχει αφαιρεθεί) και 1 για 2 κρεββατοκάμαρες που χωρίζονται από μια πόρτα. (βλέπε κάτοψη)

Τοποθεσία προσδιορίζοντας ελάχιστες και μέγιστες θερμοκρασίες: Περιστέρι

Απαραίτητα / επιθυμητά / αδιάφορα features πχ wifi, ιονιστής,  μεγάλη εγγύηση, αθόρυβο κτλ: αδιάφορα

Πληροφορίες περί μονώσεων, κουφώματα, ιδιαιτερότητες χώρου (πχ έντονη ηλιοφάνεια, ψηλοτάβανο, μαγαζί με ανοιχτές πόρτες κτλ): Παλιό σπίτι του 1970, ανακαινισμένο το 2.000. Μπατικοί τοίχοι χωρίς μόνωση, ισόγειο χωρίς μόνωση στο δάπεδο, ψηλοτάβανο (3m), ελεύθερο σε Βορρά – Νότο, επαφή με άλλα σπίτια Ανατολικά – Δυτικά. Πάρα πολύ καλή μόνωση στο ταβάνι (παλιά πλάκα – ένα είδος πολυστερίνης περίπου 60cm – νέα πλάκα για όροφο υπό ανέγερση και άλλη μία πλάκα από πάνω – σκελετός 1ου, 2ου υπό ανέγερση ορόφων). Αλουμινένια κουφώματα με μονά τζάμια.

Τέλος για να δοθεί μια αίσθηση του χώρου, αναφέρουμε τις απώλειες του χώρου μας με χρήση του παρακάτω εργαλείου ΥΠΟΛΟΓΙΣΜΟΥ ΘΕΡΜΙΚΩΝ ΑΠΩΛΕΙΩΝ με θερμοκρασία που θα θέλαμε να έχουμε για θέρμανση ακόμα και αν θέλουμε μόνο ψύξη. Το εργαλείο θα πρέπει να χρησιμοποιηθεί ΜΟΝΟ για τον χώρο που θα καλύψουμε (αν δεν είναι ενιαίος ή πολλοί χώροι τότε τρέξιμο για κάθε χώρο ξεχωριστά ). Σώζουμε τη σελίδα σε txt και επισυνάπτουμε τις 4 πρώτες τιμές και γράφουμε τι επιθυμητή θερμοκρασία βάλαμε:

Θερμικές Απώλειες  

7915.53Watt

6807.36KCal/h

111.49Watt/m2

95.88KCal/h/m2

Για 21 βαθμούς Κελσίου. 

Το παλιό κλιματιστικό  (στη θέση Α στην κάτοψη, με κίτρινο χρώμα) χρησιμοποιόταν μόνο για ψύξη τις πολύ θερμές μέρες ή τις απλώς θερμές, όταν στο σαλόνι δούλευε η γυναίκα μου στον υπολογιστή, καθώς παραδόξως (ίσως λόγω της πλάκας σάντουιτς) το καλοκαίρι το σπίτι είναι πολύ δροσερό και το χειμώνα σχετικά θερμό. Γεινκά , τα ψιλοκατάφερνε ασθμαίνοντας , δηλαδή το καλοκαίρι το βάζαμε το βράδυ 1 ώρα σε sleep mode και καταφέρναμε να κοιμηθούμε δροσερά και στις κρεββατοκάμαρες. Το χειμώνα χρησιμοποιούσαμε αυτόνομη θέρμανση με λέβητα πετρελαίου - καλοριφέρ και χρειαζόμαστε περίπου  600-800 λίτρα τον χρόνο για 21ο C συνεχώς από τις  07:00 έως τις 23:00 με έναν θερμοστάτη SIEMENS  rev13dc.

Η σκέψη μου είναι να βάλω 1 Toshiba Yukai 18.000btu ή ό,τι με συμβουλεύσετε στη θέση Β για να καλύπτει σαλόνι και δευτερευόντως  κουζίνα και 1 αντίστοιχο 10.000-12.000 btu  στη θέση C για να καλύπτει τις δύο κρεββατοκάμαρες με την ενδιάμεση πόρτα ανοιχτή. Σκεφτόμουν και τη θέση D, αλλά εκεί πάνω από το παράθυρο υπάρχει μετώπη (από νοβοπάν; από γυψοσανίδα; ) για το ρολό του παραθύρου, οπότε δεν ξέρω αν μπορεί να εγκατασταθεί εκεί η εσωτερική μονάδα. Επίσης , ένα πρόβλημα είναι πως δεν υπάρχει πρόβλεψη για ηλεκτροδότηση κλιματιστικού στις κρεββατοκάμαρες και όλες οι πρίζες είναι σε 10Α ασφάλεια και προφανώς  3x1,5 καλώδια. Στην ανάγκη , μίλησα με ηλεκτρολόγο και μπορούμε να περάσουμε γραμμή, αλλά θα προτιμούσα να το αποφύγω.

Η ιδέα είναι να χρησιμοποιώ πετρέλαιο για εκκίνηση και μετά να μπαίνουν τα κλιματιστικά για συντήρηση και βέβαια στις πολύ χαμηλές θερμοκρασίες, χιόνια 5-6 μέρες τον χρόνο δηλαδή, να βοηθάει το πετρέλαιο. Αυτό, αν αποδειχθεί στην πράξη πως συμφέρει.

Επισυνάπτω κάτοψη και ενεργειακό πιστοποιητικό που είχε ετοιμαστεί για (τελικά ανεπιτυχή) προσπάθεια ένταξης στο «εξοικονομώ».

Ευχαριστώ και συγγνώμη για το μακρυνάρι.

Κάτοψη ισογείου.jpg

1673217015581.jpg

1673217015594.jpg

Εγώ βλέπω 22τμ σαλόνι και κουζίνα μαζί (άντε 30 με τον διάδρομο) και 2 μικρά δωματιάκια των 10τμ.

Θα έβαζα ένα 13άρι ή 16άρι haori και άλλα 2Χ9άρια στα δωμάτια.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μια βοηθεια θα ηθελα μιας και τελη του μηνα ληγει το 0,05 του αεριου της ΔΕΗ και λογικα παει σε 0,125 οποτε θα παιξει θερμανση με aircondition. Εχω στο σαλονι ενα GREE Bora 24αρι (το ειχαμε μονο για ψυξη της εποχες θερμανσης του ΠΑΣΟΚ) το οποιο το δουλεψα 2 φορες απο 8 ωρες την καθε μια (μια χωρις iFeel και μια με iFeel). Ζητηση 22 βαθμους, εσωτερικη 19, στο auto και οταν ειχα το iFeel το remote ηταν στην θεση 2 του σχεδιου. Δυστυχως αν το εβαζα πχ στο τραπεζακι του σαλονιου δεν πιανει το ματακι για να δωσει εντολη.

Παραθετω και το διαγραμμα του P110. Το πρωτο ειναι χωρις iFeel και το δευτερο με iFeel. Το on-off πηγε συννεφο. Δεν επεσε ποτε η καταναλωση και θελω να δω τι μπορω να κανω για να ινβερταρει σωστα.Και στις δυο περιπτωσεις εκαψε περιπου 6,4kWh. Κατι παει λαθος ετσι δεν ειναι? Μηπως πρεπει να βαλω πιο ψηλη ζητηση?

σαλονι.PNG

viber_image.png

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

51 λεπτά πριν, dimostr είπε

Μην δω κανέναν να λέει ξανά ότι το link υπολογισμού που τρέχουμε εδώ είναι αναξιόπιστο 

Το ότι είναι φασίνας ο συγκεκριμένος μηχανικός, δεν καθιστά το εργαλείο αναξιόπιστο. Τι άλμα (μη) λογικής είναι αυτό;

57 λεπτά πριν, andreasosfp είπε

Μίλησα με τον μηχανικό και μου είπε ότι η μελέτη έγινε βάσει των στοιχείων που του έδωσε προφορικά ο ιδιοκτήτης. Εξωτερική θερμομόνωση δεν έχει και λογικά έχει 5 εκ. μόνωση. Άρα κρατάμε τα 4500watt για τον ενιαίο και τα 1300 watt για τα υπνοδωμάτια.

22άρι edge ή mitsubishi heavy 63 και ότι θέλεις για τα υπνοδωμάτια σε toshiba, daikin, fujitsu, mitsubishi.

9 λεπτά πριν, spocky είπε

Μια βοηθεια θα ηθελα μιας και τελη του μηνα ληγει το 0,05 του αεριου της ΔΕΗ και λογικα παει σε 0,125 οποτε θα παιξει θερμανση με aircondition. Εχω στο σαλονι ενα GREE Bora 24αρι (το ειχαμε μονο για ψυξη της εποχες θερμανσης του ΠΑΣΟΚ) το οποιο το δουλεψα 2 φορες απο 8 ωρες την καθε μια (μια χωρις iFeel και μια με iFeel). Ζητηση 22 βαθμους, εσωτερικη 19, στο auto και οταν ειχα το iFeel το remote ηταν στην θεση 2 του σχεδιου. Δυστυχως αν το εβαζα πχ στο τραπεζακι του σαλονιου δεν πιανει το ματακι για να δωσει εντολη.

Παραθετω και το διαγραμμα του P110. Το πρωτο ειναι χωρις iFeel και το δευτερο με iFeel. Το on-off πηγε συννεφο. Δεν επεσε ποτε η καταναλωση και θελω να δω τι μπορω να κανω για να ινβερταρει σωστα.Και στις δυο περιπτωσεις εκαψε περιπου 6,4kWh. Κατι παει λαθος ετσι δεν ειναι? Μηπως πρεπει να βαλω πιο ψηλη ζητηση?

σαλονι.PNG

viber_image.png

Gree είναι, μη περιμένεις θαύματα. Από ότι θυμάμαι αυτά δεν πέφτουν κάτω από 900W. Προσπάθησε να το δουλεύεις σε μέγιστη ταχύτητα ανεμιστήρα.

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

7 λεπτά πριν, liakjim είπε

Το ότι είναι φασίνας ο συγκεκριμένος μηχανικός, δεν καθιστά το εργαλείο αναξιόπιστο. Τι άλμα (μη) λογικής είναι αυτό;

22άρι edge ή mitsubishi heavy 63 και ότι θέλεις για τα υπνοδωμάτια σε toshiba, daikin, fujitsu, mitsubishi.

Είσαι από τους τύπους που ταιριάζει η έκφραση ....έχουμε το λύκο μπροστά μας και συ ψάχνεις το τορο......

Έχεις ένα εργαλείο το τρέχουμε εδώ το έχουν κανει αντιπαραβολή με πραγματικες μελέτες και είναι κοντά σε αυτές και εσύ λες τα δικά σου ,θα μου πεις τώρα εσύ χαρακτηρίζεις σαπιλες τα κινέζικα και οι περισσότερες προτάσεις είναι σε midea και φασον αυτών ,αυτά και αν είναι άλματα μη λογικής 

  • Confused 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

12 λεπτά πριν, liakjim είπε

Gree είναι, μη περιμένεις θαύματα. Από ότι θυμάμαι αυτά δεν πέφτουν κάτω από 900W. Προσπάθησε να το δουλεύεις σε μέγιστη ταχύτητα ανεμιστήρα.

Θα το δοκιμασω με High Speed και θα ανεβασω νεο διαγραμμα. iFeel on η off?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 λεπτά πριν, dimostr είπε

Έχεις ένα εργαλείο το τρέχουμε εδώ το έχουν κανει αντιπαραβολή με πραγματικες μελέτες και είναι κοντά σε αυτές

Που το είδες ότι είναι κοντά; Μέχρι τώρα έχουμε αναφορές από 20% μέχρι και 100% απόκλιση...

Καταρχάς η όλη κουβέντα περί εγκυρότητας ενός generic εργαλείου στο ίντερνετ που οι ίδιοι που το έχουν αναρτήσει λένε ότι δεν υποκαθιστούν τη μελέτη μηχανικού, είναι απλά γελοία.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 λεπτό πριν, liakjim είπε

Που το είδες ότι είναι κοντά; Μέχρι τώρα έχουμε αναφορές από 20% μέχρι και 100% απόκλιση...

Καταρχάς η όλη κουβέντα περί εγκυρότητας ενός generic εργαλείου στο ίντερνετ που οι ίδιοι που το έχουν αναρτήσει λένε ότι δεν υποκαθιστούν τη μελέτη μηχανικού, είναι απλά γελοία.

Εαν είναι έτσι όπως τα λες τότε στην καρφιτσωμένη ανάρτηση και στο ερωτηματολόγιο πρέπει να αφαιρεθεί το link 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

4 λεπτά πριν, dimostr είπε

Εαν είναι έτσι όπως τα λες τότε στην καρφιτσωμένη ανάρτηση και στο ερωτηματολόγιο πρέπει να αφαιρεθεί το link 

Στο sticky αναφέρονται τα προβληματικά σημεία της προσέγγισης "ρωτάω σε ένα φόρουμ" ενώ έχουν προστεθεί και έξτρα ερωτήματα στο ερωτηματολόγιο (λ.χ. τι υπήρχε πριν, ιδιαιτερότητες κτλ).

Αν διαφωνείς, κάνε με αναφορά. Αν κάνεις προτάσεις, είσαι ελεύθερος να χρησιμοποιήσεις τα εργαλεία της αρεσκείας σου πχ τα ζώδια. 

  • Like 4
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Το εργαλείο είναι καλό. Πιο καλό τουλάχιστον, από το να πηγαίνεις τυφλά στο κατάστημα και να σου λέει ο πωλητής, έχεις 15 τετραγωνικά χώρο, ένα 12άρι θέλεις... Από εκεί και πέρα, δεν είναι δυνατόν ένα εργαλείο να υποκαθιστά μελέτη μηχανικού, εξ' ου και σε ιδιαίτερες περιπτώσεις μπορεί να πέσει από λίγο έως πολύ έξω!
Το πρότυπο των μελετών άλλωστε, είναι γύρω στις 90 σελίδες και παραπέμπει και σε καμια 10ριά άλλα πρότυπα, εκ των οποίων το 1 σίγουρα είναι σημαντικό (θερμογέφυρες), με πίνακες υποπίνακες, περιπτώσεις των περιπτώσεων που πρέπει να λάβεις υπόψη κλπ...Ε όλα αυτά δεν είναι δυνατόν να χωρέσουν σε ένα προσεγγιστικό εργαλείο, μπορεί να χωρέσουν όμως τα πιο σημαντικά για να ξεκινάμε από κάπου!

  • Like 7
  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
11 λεπτά πριν, liakjim είπε

Στο sticky αναφέρονται τα προβληματικά σημεία της προσέγγισης "ρωτάω σε ένα φόρουμ" ενώ έχουν προστεθεί και έξτρα ερωτήματα στο ερωτηματολόγιο (λ.χ. τι υπήρχε πριν, ιδιαιτερότητες κτλ).

Αν διαφωνείς, κάνε με αναφορά. Αν κάνεις προτάσεις, είσαι ελεύθερος να χρησιμοποιήσεις τα εργαλεία της αρεσκείας σου πχ τα ζώδια. 

Δεν έχω λόγο να κ;νω αναφορά μιας κι εγώ ίσως να ήμουν ο πρώτος που χρησιμοποίησε το συγκεκριμένο link 

Τώρα για τα ζώδια που λες δε θα απαντήσω πάντως εσύ όταν θα προτείνεις τα btu αφού λες ότι το link πέφτει πολύ έξω να ρίχνεις τα κουκιά που λέμε κι εμείς οι παλιοί να βρίσκεις το αποτέλεσμα 

Επεξ/σία από dimostr
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης
Αυτό το θέμα είναι πλέον κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.

  • Δημιουργία νέου...