Προς το περιεχόμενο

Συμβουλές κι απορίες για κλιματιστικά - Part 2


billdanos

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
25 λεπτά πριν, archiezulu είπε

Τώρα με hipower και φουλ ανεμιστήρα στους 25 έρχεται στο σαλόνι άνετα , αλλά δροσούλα 

Ti ακριβως σε εμποδιζει να το βαλεις ολα τερμα και στους 30 να δεις που θα σκισει και θα ησυχασει και το φορουμ???

Το κοστος??? κολωνεις για 5 ευρω και δεν φοβασαι τον τεχνικο να ερθει ??? ... δοκιμη ειναι και θα ξερεις τι παιζει δεν θα παγιωσεις αυτες τις ρυθμισεις κιολας!!!

Καντο να ηρεμησουμε...

και πτερυγια να κινουνται διαρκως πανω κατω για αναδευση του αερα οσο γινεται στον χωρο

Επεξ/σία από Specs
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 28,4k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

  • liakjim

    6101

  • dimostr

    2725

  • Specs

    1497

  • userAnon

    680

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοσιευμένες Εικόνες

10 λεπτά πριν, elen46 είπε

Τι επιπτωσεις εχει ενα inverter κλιματιστικο οταν κανει συχνα on off.Περισσοτερη καταναλωση ή καποιο αλλο "προβλημα".Να γνωριζουμε και μεις οι ασχετοι...

κατανάλωση ,όχι θερμική άνεση ,  αλλά περισσότερα θα σου πούνε οι θαμώνες , εγώ περαστικός είμαι 😁

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Θα το βάζατε εσείς τόσο κοντά στο ταβάνι??η θα ήταν προτιμότερο να πάει πχ 15-20 από ταβάνι??ασχέτως προς δει εγκλωβιστεί τόσο μεγάλο μηχάνημα στον χώρο αυτό.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

20 λεπτά πριν, archiezulu είπε

Δεν έχω wifi adapter στο κλιματιστικό 

με το "ράγας" εννοεί στον πίνακα , υποθέτω (και ελπίζω) οτι έχει ξεχωριστή γραμμή/ασφάλεια το κλιματιστικό

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

7 λεπτά πριν, alex19871987 είπε

Θα το βάζατε εσείς τόσο κοντά στο ταβάνι??η θα ήταν προτιμότερο να πάει πχ 15-20 από ταβάνι??ασχέτως προς δει εγκλωβιστεί τόσο μεγάλο μηχάνημα στον χώρο αυτό.

Ότι λέει το εγχειρίδιο εγκατάστασης και στη συγκεκριμένη περίπτωση λέει 6,5 εκ

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

3 λεπτά πριν, alex19871987 είπε

Θα το βάζατε εσείς τόσο κοντά στο ταβάνι??η θα ήταν προτιμότερο να πάει πχ 15-20 από ταβάνι??ασχέτως προς δει εγκλωβιστεί τόσο μεγάλο μηχάνημα στον χώρο αυτό.

εγώ όχι , θα το έβαζα χαμηλότερα αν γινόταν αλλά μιλάμε για άλλο πρόβλημα (θέρμανση ξεχωριστών και όχι ενιαίων χώρων) και δεν ξέρω αν αξίζει το αποτέλεσμα να μπλέξει με κατέβασμα (αν γίνεται και δε βρίσκει στα κουρτινόξυλα )

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

21 λεπτά πριν, Specs είπε

Ti ακριβως σε εμποδιζει να το βαλεις ολα τερμα και στους 30 να δεις που θα σκισει και θα ησυχασει και το φορουμ???

Το κοστος??? κολωνεις για 5 ευρω και δεν φοβασαι τον τεχνικο να ερθει ??? ... δοκιμη ειναι και θα ξερεις τι παιζει δεν θα παγιωσεις αυτες τις ρυθμισεις κιολας!!!

Καντο να ηρεμησουμε...

και πτερυγια να κινουνται διαρκως πανω κατω για αναδευση του αερα οσο γινεται στον χωρο

Έχεις δίκιο συγνώμη για την ενόχληση 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 λεπτό πριν, korakios είπε

εγώ όχι , θα το έβαζα χαμηλότερα αν γινόταν αλλά μιλάμε για άλλο πρόβλημα (θέρμανση ξεχωριστών και όχι ενιαίων χώρων) και δεν ξέρω αν αξίζει το αποτέλεσμα να μπλέξει με κατέβασμα (αν γίνεται και δε βρίσκει στα κουρτινόξυλα )

Άρα προτιμότερο να πήγαινε σε δύο η τρίτα ξεχωριστά μηχανήματα που θα δούλευαν επικουρικά το ένα με το αλλο

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 λεπτά πριν, archiezulu είπε

Έχεις δίκιο συγνώμη για την ενόχληση

Πλακα κανω, δν ειναι ενοχληση, απλα η λογικη λεει δοκιμασε το ... εχουμε φτασει να μιλαμε για μηκος μοριου ως προς αποσταση κλιματιστικου απο ταβανι, θελει πολυ να φλιπαρουμε???

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 λεπτά πριν, alex19871987 είπε

Άρα προτιμότερο να πήγαινε σε δύο η τρίτα ξεχωριστά μηχανήματα που θα δούλευαν επικουρικά το ένα με το αλλο

προφανώς

1 ώρα πριν, korakios είπε

Ιδανικά θα ήθελες 3 AC ένα σε κάθε χώρο , ή τουλάχιστον 2 , ένα στο σαλόνι πάνω απο την είσοδο (αν επιτρέπουν τα μέτρα χαλκοσωλήνας προς την εξωτερική) να κοιτά προς διάδρομο κουζίνας

και ένα στην κρεβατοκάμαρα να κοιτά πόρτα κρεβατοκάμαρας και καθιστικού

Spoiler

IMG-d26b0740005fb6694031ec945c4c6c44-V.j

με τα 2 όχι οτι το καθιστικό θα ήταν ζεστό , απλά δε θα πάγωνε

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

12 λεπτά πριν, korakios είπε

με το "ράγας" εννοεί στον πίνακα , υποθέτω (και ελπίζω) οτι έχει ξεχωριστή γραμμή/ασφάλεια το κλιματιστικό

Έχει , με hipower στους 25 έκαψε 2 kwh την ώρα 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

14 λεπτά πριν, korakios είπε

κατανάλωση ,όχι θερμική άνεση ,  αλλά περισσότερα θα σου πούνε οι θαμώνες , εγώ περαστικός είμαι 😁

Απο θερμικη ανεση δεν μπορω να πω οτι πασχει ο χωρος,ουτε εχει υπερβολικη καταναλωση,απλα προσπαθω να καταλαβω τη λειτουργια του απο αυτα που διαβαζω εδω κι αν εκανα σωστη επιλογη κλιματιστικου και σωστο σημειο εγκαταστασης.(Δε γνωριζω και πολλα πανω στο θεμα)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μόλις τώρα, archiezulu είπε

Έχει , με hipower στους 25 έκαψε 2 kwh την ώρα 

δεν ξέρω αν το hipower είναι κάτι ανάλογο με turbo δλδ δεν παίζει ρόλο η ρύθμιση θερμοκρασίας απλά καίει όσο μπορεί , για δώσε φώτα μιας και παίζει ρόλο αν τα 2kw ήταν υπερβολικά ή κομπλέ

επίσης πες και θερμοκρασίες του καθιστικού και σαλονιού, αρχικές και τελικές

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

6 λεπτά πριν, korakios είπε

δεν ξέρω αν το hipower είναι κάτι ανάλογο με turbo δλδ δεν παίζει ρόλο η ρύθμιση θερμοκρασίας απλά καίει όσο μπορεί , για δώσε φώτα μιας και παίζει ρόλο αν τα 2kw ήταν υπερβολικά ή κομπλέ

επίσης πες και θερμοκρασίες του καθιστικού και σαλονιού, αρχικές και τελικές

Θερμοκρασία στο σαλόνι και πριν και μετά είναι 18 , για να δω τις κιλοβατώρες κατέβηκα κάτω στο ρολόι πριν και μετά από μια ώρα 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
8 λεπτά πριν, elen46 είπε

Απο θερμικη ανεση δεν μπορω να πω οτι πασχει ο χωρος,ουτε εχει υπερβολικη καταναλωση,απλα προσπαθω να καταλαβω τη λειτουργια του απο αυτα που διαβαζω εδω κι αν εκανα σωστη επιλογη κλιματιστικου και σωστο σημειο εγκαταστασης.(Δε γνωριζω και πολλα πανω στο θεμα)

ον/οφ έχεις όταν δεν είναι σωστά τοποθετημένο (δεν παίρνει αρκετό αέρα ή είναι οριακά ψηλά και παίρνει αρκετά ζεστό) , αν δε δίνει αρκετό αέρα λόγω κατασκευής (μικρή ροή) ή είναι μεγάλο για το χώρο σου .... (edit ή είναι μούφα το κλιματιστικό)

Τα 2 πρώτα μπορείς να τα καταλάβεις αν βάλεις τον ανεμιστήρα στο τέρμα και κοπούν τα ον/οφ , αλλά αν έχεις άνεση και δεν καίει κομπλέ είσαι. Βέβαια εξαρτάται και πως πάει το on/off , άλλο 200-0 και άλλο 1000 στιγμιαία  πέφτοντας στα 600 και μετά απο πολύ λίγο off (τα πριόνια που λένε τα παιδιά στα γραφήματα)

1 λεπτό πριν, archiezulu είπε

Θερμοκρασία στο σαλόνι και πριν και μετά είναι 18 , για να δω τις κιλοβατώρες κατέβηκα κάτω στο ρολόι πριν και μετά από μια ώρα 

το σαλόνι μετά απο 24ωρο θα θερμανθεί κάπως

για να υπάρχει σωστή αντίληψη πρέπει να υπάρχει σχεδιάγραμμα κατανάλωσης με θερμοκρασίες υπάρχουσες αρχικές , ζητούμενη κλιματιστικού , εξωτερική και τελικές εσωτερικές θερμοκρασίες , συνήθως μετά την 1η 24ωρη λειτουργία ωστε να φανεί και όταν σταθεροποιηθεί το AC πως συμπεριφέρεται

Απο τη μία το να μπεις σε έξοδα για ράγα , αισθητήρες κτλ αξίζει για να δεις τι παίζει , απο την άλλη είναι λάθος όλο το σενάριο τρόπου θέρμανσης του σπιτιού σου , δλδ οι πιθανότητες να μην αποδίδει λόγω βλάβης το κλιματιστικό είναι ελάχιστες ....

Άστο στους 26 (που πρέπει να πιάσει πολύυυυυ άνετα το καθιστικό) και αύριο δες θερμοκρασία σαλονιού

Βγάλε το hipower αν είναι αντίστοιχο του turbo και άσε ανεμιστήρα τέρμα

Επεξ/σία από korakios
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης
Αυτό το θέμα είναι πλέον κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.

  • Δημιουργία νέου...