Προς το περιεχόμενο

Συμβουλές κι απορίες για κλιματιστικά - Part 2


billdanos

Προτεινόμενες αναρτήσεις

2 λεπτά πριν, archiezulu είπε

Το θέμα είναι ότι πήρα το inverter για λιγότερη κατανάλωση αν είναι να το δουλεύω στο φουλ για να έχω την ίδια απόδοση , δεν ξέρω τι ήταν καλύτερο να κραταγα το on / off?

Έχεις λιγότερη κατανάλωση και μεγαλύτερη απόδοση..αυτό είναι δεδομένο.

Τώρα το πώς θα ζεστάνεις ένα δωμάτιο διαφορετικό από εκεί που είναι το κλιματιστικό,πώς είναι ο χώρος σου,τι αποστάσεις έχει είναι άλλο θέμα.. Για να ζεστάνεις την κρεβατοκάμαρα απλα πρέπει να βάλεις κλιματιστικο εκεί... Οταν διάβασα το post σου νόμιζα ότι δεν ζεσταίνει το κλιματιστικό στον χώρο που είναι..και όχι κάποιο άλλο δωμάτιο μακριά..

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 28,4k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

  • liakjim

    6101

  • dimostr

    2725

  • Specs

    1497

  • userAnon

    680

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοσιευμένες Εικόνες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
29 λεπτά πριν, Rnd1978 είπε

Έχεις λιγότερη κατανάλωση και μεγαλύτερη απόδοση..αυτό είναι δεδομένο.

Τώρα το πώς θα ζεστάνεις ένα δωμάτιο διαφορετικό από εκεί που είναι το κλιματιστικό,πώς είναι ο χώρος σου,τι αποστάσεις έχει είναι άλλο θέμα.. Για να ζεστάνεις την κρεβατοκάμαρα απλα πρέπει να βάλεις κλιματιστικο εκεί... Οταν διάβασα το post σου νόμιζα ότι δεν ζεσταίνει το κλιματιστικό στον χώρο που είναι..και όχι κάποιο άλλο δωμάτιο μακριά.

Δεν ζεσταίνει μέχρι το σαλόνι , 18 βαθμούς έχω στο σαλόνι με ζητούμενη 25 , στο καθιστικό που είναι τοποθετημένο είναι εντάξει αλλά για αυτό πήρα 24 αρι να ζεσταινει σε όλο το χώρο καθιστικού - σαλονιού 

Επεξ/σία από archiezulu
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 λεπτά πριν, archiezulu είπε

Δεν ζεσταίνει μέχρι το σαλόνι , 18 βαθμούς έχω στο σαλόνι με ζητούμενη 25 , στο καθιστικό που είναι τοποθετημένο είναι εντάξει αλλά για αυτό πήρα 24 αρι να σε όλο το χώρο καθιστικού - σαλονιού 

δυστυχώς λάθος αγορά έκανες , περισσότερη άνεση θα είχες με μικρότερα κλιματιστικά το καθένα στο χώρο του .

  • Like 3
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

3 ώρες πριν, korakios είπε

για την κρεβατοκάμαρα

  Απόκρυψη περιεχομένων

IMG-d26b0740005fb6694031ec945c4c6c44-V.j

θες άλλο AC

Το 12 αρι on/off έφτανε μέσα χλιαρό , έσπαγε ενώ με αυτό δε γίνεται το ίδιο 

1 λεπτό πριν, korakios είπε

δυστυχώς λάθος αγορά έκανες , περισσότερη άνεση θα είχες με μικρότερα κλιματιστικά το καθένα στο χώρο του .

Μα το 12αρι on off  την έκανε τη δουλειά 

6 ώρες πριν, liakjim είπε

Οκ, άστο ανοιχτό μέχρι το βράδυ και πες μας τι έγινε.

18 βαθμούς μέχρι στιγμής 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 λεπτό πριν, archiezulu είπε

Το 12 αρι on/off έφτανε μέσα χλιαρό , έσπαγε ενώ με αυτό δε γίνεται το ίδιο 

Εφόσον θέτεις θέμα απόδοσης πρέπει να απευθυνθείς στον εγκαταστατη που σου έστειλε το μαγαζί  αφού συνεννοηθείς μαζί τους και βεβαια να απευθυνθείς στην εταιρεία του κλιματιστικού αφού είσαι μέσα στην εγγύηση 

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μόλις τώρα, archiezulu είπε

Το 12 αρι on/off έφτανε μέσα χλιαρό , έσπαγε ενώ με αυτό δε γίνεται το ίδιο 

έγραψα πριν , μάλλον δεν το είδες (λάθος αγορά)

τώρα αν το δουλεύεις στην τσίτα πάλι θα έχεις (λίγη?εσύ θα μας πεις) μικρότερη κατανάλωση σε σχέση με το ον/οφ , αλλά γενικά είναι εντελώς λάθος η τοποθέτηση ... ούτε καν ενιαίος χώρος δεν είναι το σαλόνι , πόσο μάλλον η κρεβατοκάμαρα που δεν έχει καμία σχέση

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 λεπτό πριν, dimostr είπε

Εφόσον θέτεις θέμα απόδοσης πρέπει να απευθυνθείς στον εγκαταστατη που σου έστειλε το μαγαζί  αφού συνεννοηθείς μαζί τους και βεβαια να απευθυνθείς στην εταιρεία του κλιματιστικού αφού είσαι μέσα στην εγγύηση 

Και τι να πει, ότι το έχω το κλιματιστικό στο Α δωμάτιο και δεν ζεσταίνει το δίπλα Β δωμάτιο; Δύσκολα 😛

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
9 λεπτά πριν, Rnd1978 είπε

Και τι να πει, ότι το έχω το κλιματιστικό στο Α δωμάτιο και δεν ζεσταίνει το δίπλα Β δωμάτιο; Δύσκολα 😛

Αυτό δεν είναι το θέμα του ? Έχει γίνει η συζήτηση όλοι έχουν καταλήξει ότι αυτό είναι το πρόβλημα και προφανώς δε θέλει να το πιστέψει ο άνθρωπος ότι ένα on off κλιματιστικό που είχε ειναι καλυτερο σε αποτελεσματικοτητα από ένα inverter , το να επιμένουμε δε βοηθάμε , ας φέρει τα μαστορια να το δούνε λίγο και να μας πει τι θα του πουν 

Εχει ξαναγίνει η συζήτηση και πολλές φορές έχει ειπωθεί ότι το δύσκολο δεν είναι να βρεις πόσες απωλειες και ποσά btu χρειάζονται ΑΛΛΑ πως θα μοιράσεις αυτά τα btu που χρειάζονται στο χώρο , 

Επεξ/σία από dimostr
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

3 λεπτά πριν, dimostr είπε

Αυτό δεν είναι το θέμα του ? Έχει γίνει η συζήτηση όλοι έχουν καταλήξει ότι αυτό είναι το πρόβλημα και προφανώς δε θέλει να το πιστέψει ο άνθρωπος ότι ένα on off κλιματιστικό που είχε δεν έχει την ίδια αποτελεσματικοτητα με ένα inverter , το να επιμένουμε δε βοηθάμε , ας φέρει τα μαστορια να το δούνε λίγο και να μας πει τι θα του πουν 

Αν πέσει σε τίμιο μάστορα θα του πει ότι τηλεφωνικώς ότι το μηχάνημα δουλεύει μια χαρά και δεν χρειάζεται να έρθει. Αν πέσει σε λαμόγιο θα του πάρει το 30αρι κάνοντας ότι τσεκαρει και θα φύγει αφού θα τα έχει βρει όλα καλά.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, archiezulu είπε

Έλα μου ντε που το 12αρι on/off  έφτανε μέχρι διάδρομο και έμπαινε και λίγο κρεβατοκάμαρα δημιουργούσε μια χλιαρή αίσθηση 

Αν κατελήξαν οι φορουμιστες οτι δεν εχει την ιδια αποτελεσματικοτητα ενα inverter με ενα on/off, φυσικα και δεν σου πεφτει λογος εσενα. Ας το ζουσες το 12αρι που ψιλοεκανε δουλεια. Δεν εχει σημασια. 
Κάτσε με το 24αρι Invernet και ας ειναι gay το μηχανημα και να μην κάνει ούτε αυτά που έκανε το 12αρι.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 λεπτό πριν, Giannis_Io είπε

Αν πέσει σε τίμιο μάστορα θα του πει ότι τηλεφωνικώς ότι το μηχάνημα δουλεύει μια χαρά και δεν χρειάζεται να έρθει. Αν πέσει σε λαμόγιο θα του πάρει το 30αρι κάνοντας ότι τσεκαρει και θα φύγει αφού θα τα έχει βρει όλα καλά.

Αμα του πάρει 30 ευρώ καλά θα είναι αλλα σκέψου να του πει ότι θα σου συμπληρώσω και λίγο φρέον 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, PhoneKiller είπε

Οπότε το 12άρι το Sensira που κατεβαίνει μέσο όρο περίπου το ίδιο (και παραμένει εκεί σταθερά για ώρες), για να καλύψει ένα χώρο που θα έπρεπε να έχω βάλει θεωρητικά 18άρι θα πρέπει να είμαι ευχαριστημένος? Ή είναι άκυρη η σύγκριση? 

Σε τρόλαρα φίλε, σιγά μη ξέρω τον μέσο όρο.

😁

23 λεπτά πριν, archiezulu είπε

18 βαθμούς μέχρι στιγμής 

Τι θερμοκρασία έχεις στον χώρο του κλιματιστικού με ρύθμιση 22;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

3 ώρες πριν, liakjim είπε

Έτοιμο!!!

image.png.813e3c8338b80b4a9cbc15990d1b80eb.png

 

Μαγνητάκι πάνω στη φτερωτή. Είναι πραγματικά μικρό (το πήγα σε κοσμηματοπώλη να μου το ζυγίσει σε ζυγαριά που δείχνει 0.01γραμμάρια και δεν έδειχνε).

Αισθητήρας ο ky-003 πάνω σε d1mini και κώδικα με Arduino ide να στέλνει τα δεδομένα στο ha με mqtt.

Οπότε πλέον είμαι σίγουρος σε ποια ταχύτητα είναι στο auto (αν και στο 99% θα είναι στο Low μιας και όταν το ΔΤ εσωτερικής και στόχου είναι μικρότερο του ενός βαθμού, παίζει στο low όπως φαίνεται και πιο κάτω):

image.png.6b6518e3278c3d1ace51990eb99d5796.png

Έτρεχα λοιπόν αυτόν τον κώδικα με κριτήριο το ΔΤ σύμφωνα με το παραπάνω σχέδιο όπου όταν το dt είναι μικρότερο του -1 (όπου dt το μετράω και αυτό), άλλαζε αυτόματα τα κυβικά (640 είναι στο Low).

image.png.8c24364b7d6ebe237a04f0d52efb3389.png

Ενώ τώρα δεν έχω αμφιβολία για την ταχύτητα, μιας και έχω template sensor που μου δίνει τα κυβικά ανάλογα με τις στροφές.

ΥΓ Αναρωτιέμαι αν υπάρχει άλλος στον πλανήτη, που μετράει σε real time το cop του κλιματιστικού του 😎

Τώρα μπορώ να παραδεχτώ ότι κάτι δεν πάει καλά με την πάρτη μου 😅

image.png.d322ca6da0431db383513803da12b029.png

321175135_624562359424211_8087967705203247314_n.png

Δε στέλνεις κάνα βιογραφικό και την υλοποίηση σου κατά Japan μεριά και μη ξεχνάς τα φιλαράκια σου εδώ.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 λεπτό πριν, Αντώνης Τ. είπε

Δε στέλνεις κάνα βιογραφικό και την υλοποίηση σου κατά Japan μεριά και μη ξεχνάς τα φιλαράκια σου εδώ.

Τα γέλια τους θα φτάσουν από Ιαπωνία έως εδώ...οι άνθρωποι σχεδιάζουν μηχανήματα, λες να έχουν παντού αισθητήρες στα μοντέλα που εξελίσσουν;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

πάντως το βλέπω κολλητά με το ταβάνι και όχι 30cm, βέβαια μια φωτό άνετα ξεγελάει

Spoiler

IMG20230108102501-min.jpg.824e7296c446be

αναφέρθηκε και αντλία κενού , δεν υπάρχει τρύπα στην πλάτη,  επομένως θα πρέπει να δουλεύει σωστά 

ο μόνος τρόπος @archiezulu είναι να μετρήσεις καταναλώσεις παράλληλα με θερμοκρασίες και να δεις τη συμπεριφορά του να δεις αν ζορίζεται , αν κάνει συχνά on/off , αν έχει αποκλίσεις μεγάλες κτλ

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης
Αυτό το θέμα είναι πλέον κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.

  • Δημιουργία νέου...