Προς το περιεχόμενο

Συμβουλές κι απορίες για κλιματιστικά - Part 2


billdanos

Προτεινόμενες αναρτήσεις

1 ώρα πριν, liakjim είπε

Μισό, ποια κρεβατοκάμαρα λες; Το toshiba θα ζεστάνει τον χώρο που βρίσκεται και σιγά σιγά και το σαλόνι (αν υπάρχει επαρκές άνοιγμα και όχι χαμηλό εμπόδιο σαν χώρισμα. Παραπέρα όχι.

Ήλπιζα να φτάσει και κρεβατοκάμαρα 

  • Sad 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 28,4k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

  • liakjim

    6101

  • dimostr

    2725

  • Specs

    1497

  • userAnon

    680

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοσιευμένες Εικόνες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
16 λεπτά πριν, Specs είπε

Nai,απωλειες μετραει και πρεπει να τις αντικαταστησουμε.Εγω ετσι το δουλευω ασταματητα.

Άρα σε σένα ,από τους 0C και κάτω δεν μπορεί να κρατήσει τους 22C? Το έχεις παρατηρήσει ποτέ; Όταν πέφτει στους 0C παίζει τέρμα;

Επεξ/σία από Rnd1978
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μόλις τώρα, Rnd1978 είπε

Όταν πέφτει στους 0C παίζει τέρμα;

Μεχρι τωρα δεν κατεβηκε το κρυο κατω απο 7 βαθμους μεσο ορο επι ενα 24ωρο τουλαχιστον αλλα κι αν κατεβει μην ξεχναμε και την αδρανεια των δομικων στοιχειων που μας σωζει απο τις προσκαιρες βουτιες θερμοκρασιας.

Αναμενω τον καιρο να συμβει να δω τι θα παιξει ακριβως, γιατι μην ξεχναμε οτι το καθε κλιματιστικο εχει περιθωρια μεχρι το μεγιστο, οπως το συγκεκριμενο αν και κάθε μοντελο είναι διαφορετικο ακομη και στην ιδια σειρα, δηλαδη το 9ρι άλλη σχεση μεγιστης προς τυπικη, το 18ρι άλλη κοκ.

Φυσικα με κοστοβορα λειτουργια αυτο, αλλα λεμε πως ακομη και οι μηχανικοι για τις αντλιες θερμοτητας νερου, προτεινουν τσονταρισμα απο αντιστασεις στις ακραιες θερμοκρασιες οταν ειναι περιστασιακες παρα να ειναι υπερδιαστασιολογημενες για λιγες μερες τον χρονο.

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
Στις 17/11/2022 στις 12:31 ΜΜ, mechpanos είπε

Είσαι μουρλος τέλος :)

Έτοιμο!!!

image.png.813e3c8338b80b4a9cbc15990d1b80eb.png

 

Μαγνητάκι πάνω στη φτερωτή. Είναι πραγματικά μικρό (το πήγα σε κοσμηματοπώλη να μου το ζυγίσει σε ζυγαριά που δείχνει 0.01γραμμάρια και δεν έδειχνε).

Αισθητήρας ο ky-003 πάνω σε d1mini και κώδικα με Arduino ide να στέλνει τα δεδομένα στο ha με mqtt.

Οπότε πλέον είμαι σίγουρος σε ποια ταχύτητα είναι στο auto (αν και στο 99% θα είναι στο Low μιας και όταν το ΔΤ εσωτερικής και στόχου είναι μικρότερο του ενός βαθμού, παίζει στο low όπως φαίνεται και πιο κάτω):

image.png.6b6518e3278c3d1ace51990eb99d5796.png

Έτρεχα λοιπόν αυτόν τον κώδικα με κριτήριο το ΔΤ σύμφωνα με το παραπάνω σχέδιο όπου όταν το dt είναι μικρότερο του -1 (όπου dt το μετράω και αυτό), άλλαζε αυτόματα τα κυβικά (640 είναι στο Low).

image.png.8c24364b7d6ebe237a04f0d52efb3389.png

Ενώ τώρα δεν έχω αμφιβολία για την ταχύτητα, μιας και έχω template sensor που μου δίνει τα κυβικά ανάλογα με τις στροφές.

ΥΓ Αναρωτιέμαι αν υπάρχει άλλος στον πλανήτη, που μετράει σε real time το cop του κλιματιστικού του 😎

Τώρα μπορώ να παραδεχτώ ότι κάτι δεν πάει καλά με την πάρτη μου 😅

image.png.d322ca6da0431db383513803da12b029.png

321175135_624562359424211_8087967705203247314_n.png

Επεξ/σία από liakjim
  • Like 9
  • Thanks 5
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μόλις τώρα, Specs είπε

Όταν πέφτει στους 0C παίζει τέρμα;

αυτο μαλλον ΔΕΝ θα συμβει, καθως υποθετω το λογισμικο του θεωρει οτι καλυπτει τον χωρο σε καθε θερμοκρασια (ειναι δηλαδη δεδομενο οτι μπηκε το καταλληλο σε ισχυ) και ετσι προσπαθει χαλαρα για οικονομια να κρατησει τυις απωλειες.

Νομιζω επειδη σε μενα δεν ειναι επαρκες, μονο αν ζητησω παραπανω θερμιοκρασια θα το αναγκασω να δωσει ισχυ καθως βλεπει μεν μια μικρη διαφορα ζητουμενης με επιτευχθεισα αλλα μπορει επ απειρον να παλευει να την πιασει , ματαια ομως.

Εκτος αν καποια ακριβοτερα μοντελα ειναι πιο εηυπνα και βλεποντας οτι δεν ανεβαινει η θερμοκρασια του χωρου πχ πανω απο 0,1 βαθμο επι μια ωρα, γκαζωνουν μονα τους!

3 λεπτά πριν, liakjim είπε

Τώρα μπορώ να παραδεχτώ ότι κάτι δεν πάει καλά με την πάρτη μου 😅

Τι λετε αγαπητε ? ελατε στην κλινικη αποτοξινωσης να δειτε κοσμο και κοσμακη...

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
18 λεπτά πριν, Specs είπε

αυτο μαλλον ΔΕΝ θα συμβει, καθως υποθετω το λογισμικο του θεωρει οτι καλυπτει τον χωρο σε καθε θερμοκρασια (ειναι δηλαδη δεδομενο οτι μπηκε το καταλληλο σε ισχυ) και ετσι προσπαθει χαλαρα για οικονομια να κρατησει τυις απωλειες.

Νομιζω επειδη σε μενα δεν ειναι επαρκες, μονο αν ζητησω παραπανω θερμιοκρασια θα το αναγκασω να δωσει ισχυ καθως βλεπει μεν μια μικρη διαφορα ζητουμενης με επιτευχθεισα αλλα μπορει επ απειρον να παλευει να την πιασει , ματαια ομως.

Εκτος αν καποια ακριβοτερα μοντελα ειναι πιο εηυπνα και βλεποντας οτι δεν ανεβαινει η θερμοκρασια του χωρου πχ πανω απο 0,1 βαθμο επι μια ωρα, γκαζωνουν μονα τους!

Αν δεν έχει την αναγκαία ισχύ το κλιματιστικό και οι απώλειες είναι παραπάνω από αυτό που δίνει τότε η εσωτερική θερμοκρασία θα πέφτει..(ούτε καν θα μένει ίδια) άρα θα αναγκαστεί να ανεβάσει την ισχύ.. και αν ισχύει ο παραπάνω πίνακας σε σένα,είναι θέμα χρόνου να φτάσει τέρμα όσο μπορεί..στους 0C και κάτω..  Κάπως έτσι το καταλαβαίνω εγώ.. (αν βάλουμε και κάνα defrost δυσκολεύει πολύ παραπάνω)

Σε μενα παίζει να μην το έχω δει ποτέ να παίζει σε συντήρηση πάνω από 650-700watt στα τόσα χρόνια,και είχαμε και δύσκολες θερμοκρασίες τους προηγούμενους χειμώνες..(και θερμοκρασία μέσα σταθερή ειδικά στο χώρο που είναι το κλιματιστικο,στα υπόλοιπα δωμάτια τα οποία και αυτά ζεσταίνονται με το ίδιο κλιματιστικό η διαφορά θερμοκρασίας ήταν αισθητή)

Επεξ/σία από Rnd1978
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

9 λεπτά πριν, Rnd1978 είπε

τότε η εσωτερική θερμοκρασία θα πέφτει

πεφτει οπως ξαναεγραψα στα δομικα στοιχεια πολυ αργα μεν αλλα στον αερα ακομη αργοτερα.

Γιαυτο εγραψα οτι πιεζω εμμεσα αυξανοντας την ζητηση κατα 2 βαθμους(στον ενα δεν ακουει) , πετυχαινοντας ετσι μια "αντισταθμιση" των απωλειων, αναλογα παντα με την εξωτερικη.

Εμενα δειχνει στα χαρτια και στην πραξη να με καλυπτει μεχρι τους 2 με 3 βαθμους , με γκαζωμα χειροκινητα βεβαια.

Εχω αλλα δυο κλιματιστικα στον χωρο, ενα Haier 9ri και ενα ον-οφ GE προς αποσυρση με επιδοτηση και εφοσον δεν βρισκω ουτε Edge ουτε Perfera τοπικα, θα περιμενω και τα πολυ κρυα να τοποθετησω ενα απο τα δυο (προτμητεο το Perfera για εγκυκλοπαιδικους λογους συγκρισης με Sensira στον ιδιο χωρο).

 

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

5 ώρες πριν, mechpanos είπε

Οι απώλειες δεν εκτοξεύονται, είναι γραμμική συνάρτηση της διαφοράς θερμοκρασίας. Οπότε αν το ΔΤ στους μηδέν είναι 20K (αν έχει θεωρηθεί ο υπολογισμός στους 20οC εσωτερική), στους -5, θα είναι -25K, δηλαδή μια αύξηση 25%.  Αυτό που πάει περίπατο στις κοντά και υπό το μηδέν θερμοκρασίες, είναι η απόδοση των κλιματιστικών μονάδων, και φυσικά μαζί και το COP!!!

Έχουμε ξαναδιαφωνήσει μ'αυτό αλλά δεν έχει σημασία

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 λεπτό πριν, Maurikycli είπε

Έχουμε ξαναδιαφωνήσει μ'αυτό αλλά δεν έχει σημασία

kατι θυμαμαι για μια εξισωση...αν μπορω να συμβαλλω στην κουβεντα, στο e-lith καθε μεταβολη κατα 1 βαθμο τοης θερμοκρασιας ζητησης, αρα και του ΔΤ, αυξανει η μειωνει τις απωλειες κατα 4 εως 4,5 % αναλογα αν ειναι στο πεδιο χαμηλα 19 πχ προς 20 ειναι 4,52% και μετα απο 20 σε 21 4,32% και βαινει μειουμενη μεχρι 3,76% απο 23 σε 24 .

Και στο συνολο πχ απο 19 σε 24 εχει αυξηση 22,6 % , πολυ πολυ κοντα σε οτι λεει ο μηχανικος μας...

 
 
 
 
 
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καλησπέρα και καλή χρονιά

 

Χθες έκανα μια δοκιμή

 

AC inventor premium 18 kbtu

 

σε χώρο 45τμ, σε σχήμα Τ, 30+15τμ, με χώρισμα 3,1χ2,1 τοποθετημένο στο κέντρο του Τ να ρίχνει τον αέρα στο άνοιγμα προς τα 15τμ.

Απώλειες σύμφωνα με το πρόγραμμα στο Link 33.787 btu

 

 

Midea xtreme save 2022 12 kbtu, (εγκαταστάθηκε πριν λίγες μέρες)

 

σε χώρο 31τμ δυο υπνοδωμάτια το ένα απέναντι από το άλλο και μικρός διάδρομος ενδιάμεσα.

Τοποθετημένο στο μεγαλύτερο δωμάτιο ευθεία με τις πόρτες ο αέρας χτυπάει στο μικρο υπνοδωμάτιο.

Απώλειες σύμφωνα με το πρόγραμμα στο Link 16.525 btu

 

 

Η θερμοκρασία ήταν περίπου 20 βαθμούς από τον λέβητα ξύλου, που έσβησε στης 5:00μμ

 

Ζητούμενη 20 βαθμούς και στα δυο, αέρας στο αυτόματο.

Η θερμοκρασία στο χώρο διατηρήθηκε 19-20

στο μικρο υπνοδωμάτιο στους 19,5

 

Στης 8:00 έκλεισα την πόρτα του διάδρομου για να δουλέψει το καθένα για το χώρο του.

 

Στης 3:00 έβαλα ζητούμενη 19 βαθμούς

και μετά από λίγο, με ένα ανεξήγητο τρόπο έκλεισα το διακόπτη από τον μετρητή στο inventor.

Το είδα το πρωί που ξύπνησα.

 

Στης 9:00 άναψε ο λέβητας

 

Το xtreme save έκανε 8 defrost

το inventor βλέπω ένα, 9:41

 

Screenshot 2023-01-08 150757.png

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

12 λεπτά πριν, liakjim είπε

Από δύσκολα μέχρι απίθανα.

Έλα μου ντε που το 12αρι on/off  έφτανε μέχρι διάδρομο και έμπαινε και λίγο κρεβατοκάμαρα δημιουργούσε μια χλιαρή αίσθηση 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Στις 7/1/2023 στις 9:00 ΠΜ, liakjim είπε

Μέσος όρος 253.67 😅

 

Οπότε το 12άρι το Sensira που κατεβαίνει μέσο όρο περίπου το ίδιο (και παραμένει εκεί σταθερά για ώρες), για να καλύψει ένα χώρο που θα έπρεπε να έχω βάλει θεωρητικά 18άρι θα πρέπει να είμαι ευχαριστημένος? Ή είναι άκυρη η σύγκριση? 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
20 λεπτά πριν, archiezulu είπε

Έλα μου ντε που το 12αρι on/off  έφτανε μέχρι διάδρομο και έμπαινε και λίγο κρεβατοκάμαρα δημιουργούσε μια χλιαρή αίσθηση 

Δοκίμασε να βάλεις τέρμα το ανεμιστήρα και αρκετά ψηλά τις περσίδες.. Αφου θα έχεις ψηλά τις περσίδες αναγκαστικά πρέπει να ανεβάσεις και την επιθυμητή θερμοκρασία μιας και που ο ζεστός αέρας έχει την τάση να μένει ψηλά στον χώρο.(συν ότι θα έχεις ψηλά τις περσίδες,αλλά ψηλά=μακριά)

Επίσης έχει υπόψιν ότι και τέρμα ανεμιστήρα αν έχεις, όταν το κλιματιστικό πλησιάζει την επιθυμητή θερμοκρασία και μπει στην φάση συντήρησης τότε θα ριξει ταχύτητα του ανεμιστήρα στην 2 / 3 σκάλα για να αποφύγει τα κρύα ρεύματα.(έτσι κάτι κάνει το Shorai) Το 12 on/off σου δεν είχε τετοια "ασφάλεια" και ίσως για αυτό έφτανε στην κρεβατοκάμαρα.. 

Επεξ/σία από Rnd1978
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

26 λεπτά πριν, Rnd1978 είπε

Δοκίμασε να βάλεις τέρμα το ανεμιστήρα και αρκετά ψηλά τις περσίδες.. Αφου θα έχεις ψηλά τις περσίδες αναγκαστικά πρέπει να ανεβάσεις και την επιθυμητή θερμοκρασία μιας και που ο ζεστός αέρας έχει την τάση να μένει ψηλά στον χώρο.(συν ότι θα έχεις ψηλά τις περσίδες,αλλά ψηλά=μακριά)

Επίσης έχει υπόψιν ότι και τέρμα ανεμιστήρα αν έχεις, όταν το κλιματιστικό πλησιάζει την επιθυμητή θερμοκρασία και μπει στην φάση συντήρησης τότε θα ριξει ταχύτητα του ανεμιστήρα στην 2 / 3 σκάλα για να αποφύγει τα κρύα ρεύματα.(έτσι κάτι κάνει το Shorai) Το 12 on/off σου δεν είχε τετοια "ασφάλεια" και ίσως για αυτό έφτανε στην κρεβατοκάμαρα.. 

Το θέμα είναι ότι πήρα το inverter για λιγότερη κατανάλωση αν είναι να το δουλεύω στο φουλ για να έχω την ίδια απόδοση , δεν ξέρω τι ήταν καλύτερο να κραταγα το on / off?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης
Αυτό το θέμα είναι πλέον κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.

  • Δημιουργία νέου...