Προς το περιεχόμενο

Συμβουλές κι απορίες για κλιματιστικά - Part 2


billdanos

Προτεινόμενες αναρτήσεις

8 ώρες πριν, dimostr είπε

Μάλλον περιττή η ερώτηση αλλά έτρεξες το λινκ υπολογισμού με την ίδια θερμοκρασία που έχει βάλει και ο μηχανικός ετσι και ποια ήταν αυτή 20-21-22 ?

Δέν είναι περιττή, 20 βαθμοί σε όλες τις περιπτώσεις.

20 ώρες πριν, liakjim είπε

Έχεις κ στους υπόλοιπους χώρους; Αν ναι, μπορείς να κάνεις τη σύγκριση και εκεί;

Με μόνη διαφορά οτι το προγραμμα δεν αφήνει να βάλω μηδέν στα παράθυρα στα Υ/Δ , στα 3 Υ/Δ  βγάζει 1203 ,1016, 888  watt και του μηχανολόγου 782, 718, 595 αντίστοιχα

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 28,4k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

  • liakjim

    6101

  • dimostr

    2725

  • Specs

    1497

  • userAnon

    680

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοσιευμένες Εικόνες

5 λεπτά πριν, makevius είπε

Δέν είναι περιττή, 20 βαθμοί σε όλες τις περιπτώσεις.

Με μόνη διαφορά οτι το προγραμμα δεν αφήνει να βάλω μηδέν στα παράθυρα στα Υ/Δ , στα 3 Υ/Δ  βγάζει 1203 ,1016, 888  watt και του μηχανολόγου 782, 718, 595 αντίστοιχα

Άρα μπορούμε να υποθέσουμε ότι το link υπολογισμού που χρησιμοποιούμε εδώ παίρνει δυσμενέστερο σενάριο λόγω λιγότερων παραμέτρων σε σχέση με μια ολοκληρωμένη μελέτη , οποτε είμαστε σε καλό δρόμο και δε θα μείνει κάποιος στα κρύα του λουτρού εαν έχει βάλει σωστά τα στοιχεία 

Ευχαριστω για τις πληροφορίες 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

17 λεπτά πριν, dimostr είπε

Άρα μπορούμε να υποθέσουμε ότι το link υπολογισμού που χρησιμοποιούμε εδώ παίρνει δυσμενέστερο σενάριο λόγω λιγότερων παραμέτρων σε σχέση με μια ολοκληρωμένη μελέτη , οποτε είμαστε σε καλό δρόμο και δε θα μείνει κάποιος στα κρύα του λουτρού εαν έχει βάλει σωστά τα στοιχεία 

Ευχαριστω για τις πληροφορίες 

Το δείγμα είναι εξαιρετικά μικρό για να βγάλεις ασφαλές συμπέρασμα.

  • Like 1
  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Το εντυπωσιακό είναι οτι για το μπάνιο το πρόγραμμα έβγαλε σχεδόν διπλάσια watt απο την μελέτη και απο αυτό καταλαβαίνω ότι όσο μικρότερος είναι ο χώρος τόσο μεγαλώνει η απόκλιση του προγράμματος προς το δυσμενέστερο 

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 ώρες πριν, Basilhs23___ είπε

Μου κάνει εντύπωση που έχεις τόσο λίγες απώλειες για σχεδόν 60τμ χώρου. Έχεις αλλα διαμερίσματα από πάνω και από κάτω;

Ναι εχει πολυ καλη μονωση και ο συγκεκριμενος χωρος απο κατω εχει θερμαινομενο διαμερισμα, απο πανω πλακα με φελιζολ απο μεσα και προσθηκη dow απο πανω καθως και κεραμοσκεπη.Απο ανατολη, διαμερισμα, βορα επισης(αλλα δωματια σπιτιου κλειστα),νοτο ελευθερο, δυση επισης και εδω δεν φυσαει ποτε και απο πουθενα...


Aν κατεβει η θερμοκρασια και "καθησει" στους -5 οι αναγκες μου θα ειναι διπλες απο οτι στους 0 που υπολογιζονται οι απωλειες ,αν θυμαμαι καλα @mechpanos ? δηλαδη εκτοξευονται στα 7740w και επιπροσθετα σε αυτη την θερμοκρασια το Daikin "αποδεκατιζεται" με τα 2510w που δινει ???

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 ώρες πριν, Basilhs23___ είπε

Πτώση τάσης μπορεί να έχεις άμα είναι παλιό το δίκτυο. Εμείς έχουμε πχ. 

Οι ασφάλειες δεν γίνεται να είναι όλες 16αρες, εκτός αν έτσι έχει προβλέψει ο ηλεκτρολόγος από την μελέτη της εγκατάστασης. Υπάρχουν και 10αρες κοκ. 

Πτώση τάσης σημαίνει κακή επαφή

Κακή επαφή σημαίνει θέρμανση του σημείου με όλα τα άσχημα επακόλουθα.

Αν η πτώση είναι πριν το ρολόι,είναι υπεύθυνος ο ΔΕΔΗΕ να το φτιάξει...Στη δική μου περίπτωση η μία φάση κατέβαινε μέχρι 190v.

Έκαναν την πρώτη φορά συσφίξεις σε όλα τα συνεστραμένα μέχρι εμένα, χωρίς αποτέλεσμα και την δεύτερη ανέβασαν τις λήψεις από τον μετασχηματιστή της περιοχής και κάπως σώζεται η κατάσταση.

 

Αν η πτώση είναι από μέσα,σε παλιό πίνακα,συνήθως είναι οι παλιοί περιστροφικοί διακόπτες ή σε μπάρες κλπ.

Αν το πρόβλημα είναι στα κουτιά, δυσκολεύει το θέμα.

Όλα αυτά,τα μέσα δηλαδή, βρίσκονται με μετρήσεις.

Επίσης εδώ και αρκετά χρόνια ΟΛΕΣ οι πρίζες είναι σε 16άρες και όλα τα φώτα σε 10άρες.

Το να αλλαχθεί η ασφάλεια προς τα πάνω με το ίδιο καλωδιο δεν είναι λάθος απλά,είναι εγκληματικό.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, liakjim είπε

Το δείγμα είναι εξαιρετικά μικρό για να βγάλεις ασφαλές συμπέρασμα.

Επιβεβαιώνω κι εγώ, ότι το link βγάζει λίγες παραπάνω απώλειες σε σχέση με της μελέτης,το είχα τρέξει παλιότερα ,θα το επαναλάβω για να δώσω πιο ακριβή δεδομένα.

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Toshiba arata 24 αρι ζητούμενη 25 , 19 με το ζόρι και δεν νιώθεις τη ζέστη όπως  πριν με 12 αρι on/off fidgi σε 70 τμ

7 ώρες πριν, Klausx είπε

Είναι λάθος, 3x2.5 με ασφάλεια 16Α.
24αρι γιατί έχεις βάλει πολλά τ.μ. αλλά για να μπορέσει το κλιματιστικό να στείλει ζέστη τόσο μακρυά πρέπει να μπει σε σωστή θέση και να βοηθάει η διαρρύθμιση του σπιτιού. Το βασικό "θέμα" είναι ότι είναι inverter οπότε μόλις πιάσει θερμοκρασία ο πρωτεύων χώρος θα ρίχνει στροφές και θα καταλήξεις να το λειτουργείς στους 30°C για να μπορέσουν να ζεσταθούν και τα υπόλοιπα δωμάτια. Μετά έρχεται ο λογαριασμός και βγαίνει η φήμη ότι τα κλιματιστικά καίνε πολύ κτλ κτλ.

Άρα καλύτερα με on off κλιματιστικό να μη ρίχνει τις στροφές , η να δουλεύω το toshiba μόνιμα στο hipower να μη ρίχνει στροφές 

Επεξ/σία από archiezulu
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

4 λεπτά πριν, archiezulu είπε

Toshiba arata 24 αρι ζητούμενη 25 , 19 με το ζόρι και δεν νιώθεις τη ζέστη όπως  πριν με 12 αρι on/off fidgi σε 70 τμ

Πόσες ώρες το έχεις αναμμένο και με τι θερμοκρασία χώρου το άναψες;

Εξωτερική θερμοκρασία;

Τρέχοντας αυτό το εργαλείο, πόσες απώλειες (Watt ή kW) σου βγάζει;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

10 ώρες πριν, Kozanitis1 είπε

δεν νομίζω να ασχοληθούν με τα ρεύματα.. 

παροχή ρεύματος συνήθως στα 18αρια και μεγαλύτερα, πάμε 3Χ2.5mm2, ή ακόμα καλύτερα 3Χ4mm2 (μικρότερη πτώση τάσης)

πχ στο Mitsubishi Heavy λέει να χρησιμοποιηθεί 3Χ2.5, όπου αν η πτώση τάσης είναι πάνω από 2%, να αυξηθεί η διατομή😉

Ψιλα γράμματα φυσικά που δεν θαντι δει/ασχοληθει κανένας εγκαταστατης/ηλεκτρολόγος

καλώδιο εντολών ό,τι λέει το κάθε μηχάνημα.. 

Εγώ στο srk80 πάντως έχω 3x3.5

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

11 λεπτά πριν, apostolisep3 είπε

Εγώ στο srk80 πάντως έχω 3x3.5

Αποστόλη ποτέ δεν έχω δει 3Χ3.5 καλώδιο, μήπως εννοείς 3Χ2.5 ή 3Χ4? (καλύτερα γιατί πάει έως 17Α το μηχάνημα σου)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης
Αυτό το θέμα είναι πλέον κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.

  • Δημιουργία νέου...