Προς το περιεχόμενο

Συμβουλές κι απορίες για κλιματιστικά - Part 2


billdanos

Προτεινόμενες αναρτήσεις

20 λεπτά πριν, Giannis_Io είπε

Οι κατασκευαστές θέτουν προδιαγραφές για να είναι 101% καλυμμένοι. Στην πράξη τα φορτία που απαιτούν 16αρες ασφάλειες και 3*4 καλώδια είναι πιθανόν να μην τα δει ποτέ ο χρήστης εκτός αν έχει βαλθεί να το ξεσκισει το μηχάνημα ζητώντας 30 βαθμούς με εξωτερική 0.

συγνώμη αλλά τι λογική είναι αυτή;

Η ασφάλεια προστατεύει το καλώδιο, οπότε για αρχή έχουμε:

1.5 με ασφάλεια 10Α

2.5 με ασφάλεια 16Α

4    με ασφάλεια 20Α

πατέντες τύπου 1.5αρι με 16αρα αλλά το μηχάνημα δεν πάει ποτέ πάνω από 2kw εκτός άμα έχει εξω -20 είναι άσχετα και επικίνδυνα.. 

σιγά το κόστος για 5 μέτρα καλώδιο 3Χ2.5 ή 3Χ4 και μια ποιοτική μικροαυτοματη (6kA+) 16Α ή 20Α αντίστοιχα.., δηλαδή για να στα τοποθετήσει ο ηλεκτρολόγος αυτά (αν δεν τα κάνεις μόνος σου), πόσο να σου κοστίσει;;

οι προδιαγραφές είναι προδιαγραφές, για κάποιο λόγο βγαίνουν,  από κει και πέρα αρχίζουν οι πατέντες...

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 28,4k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

  • liakjim

    6101

  • dimostr

    2725

  • Specs

    1497

  • userAnon

    680

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοσιευμένες Εικόνες

55 λεπτά πριν, Giannis_Io είπε

Οι κατασκευαστές θέτουν προδιαγραφές για να είναι 101% καλυμμένοι. Στην πράξη τα φορτία που απαιτούν 16αρες ασφάλειες και 3*4 καλώδια είναι πιθανόν να μην τα δει ποτέ ο χρήστης εκτός αν έχει βαλθεί να το ξεσκισει το μηχάνημα ζητώντας 30 βαθμούς με εξωτερική 0.

Όπως αναφέρθηκε, ο κατασκευαστής εσένα πάει να προστατεύσει. Σου λέει ότι δυνητικά η συσκευή μου μπορεί να τραβήξει Χ αμπέρ μέγιστα οπότε κοίτα και τους νόμους της χώρας σου και κάνε τα κουμάντα σου ώστε να μην πάρεις φωτιά.

37 λεπτά πριν, Specs είπε

Μερικες διαπιστωσεις από προσωπικες καταγραφες στον χωρο μου και στην λειτουργια 24/7 του κλιματιστικου.

Υπενθυμιζω, χωρος 57 τετραγωνικα σαλοκουζινα, απωλειες 3,87 kw (13000 btu) , ζητουμενη 23°C, επιτευχθεισα 21,75 °C στα δομικα στοιχεια, Daikin Sensira 35(12ρι).

Παραμενω θιασωτης της ΜΗ υπερδιαστασιολογησης , δηλαδη ΟΧΙ μεγαλυτερη ισχυ από οση ο χωρος χρειαζεται στο κανονικο για την περιοχη κλιμα. Δεν υπαρχει λογος αν στην πολη μου η θερμοκρασια κινειται σε ένα ελαχιστο 5 βαθμων να παρω μηχανημα που να με καλυπτει τις 5 μερες του χρονου που θα κατεβει πχ στους μειον 5.

Αλλα πρεπει και να αποδειχτει αυτο:

εβλεπα λοιπον πως τις νυχτες από μεσα Δεκεμβρη και μετα,οταν  ειχε ξαστερια και οι θερμοκρασιες επεφταν μεχρι -2 , το πρωι εβρισκα τα δομικα στοιχεια (εχω βαλει σε εσωτερικο τοιχο μεσα σε βαθος 10 εκ, τον σενσορα θερμoκρασιας) να χανουν περιπου ¼ βαθμου, δηλαδη 0,25 °C.

To κλιματιστικο μου, παρεχει 3,94 kw στους 6 βαθμους, ΑΛΛΑ στους 0 εχει 2,90 kw και στους -5 2,51 kw, αρα η απωλεια ηταν αναμενομενη.

Όμως βλεπουμε ότι για να αποδοθουν τα 3,94 kw στους 6 βαθμους στον πινακα,θα καταναλωνει 1,08 κw , αλλα εφοσον κινειται στα 350w σημαινει ότι υπαρχουν πολύ μεγαλα περιθωρια (3 φορες)  για εστω περιστασιακη δυναμη.

1978938949_71202313339.jpg.7c038100d1f48c1fc08cce720cc0b948.jpg

Υποθετω πως το κλιματιστικο απλα θα χασει σε βαθμο αποδοσης αν του ζητηθει παραπανω ισχυς από ότι στο ρελαντι.

Εκτος αν είναι τοσο λαθος η εφαρμογη e-lith που υπολογισα τις απωλειες μιας και εμενα κανει συντηρηση του χωρου με μεση ισχυ 350w σε μεση θερμοκρασια 24ωρου 7,5 βαθμων.

Στην περιπτωση μου, την νυχτα αντι για ζητουμενη 23, πειραματιστηκα με 24 και τελικα όταν το εβαλα 25 και πηρε ένα κλικ επανω σε ισχυ (450w) αλλα διατηρησε την θερμοκρασια στον τοιχο σταθερη.

Για διορθωστε με γιατι ισως κανω μεγαλο λαθος και δεν το βλεπω...

Απλά δεν έχουμε ακόμη χειμώνα μιας και μπορεί κάποιες νύχτες να πέφτει η θερμοκρασία ( αν και σκατουλες πέφτει) , αλλά οι μέγιστες είναι απίστευτα μεγάλες για την εποχή.

Πχ σε εμένα που έχω τη δυνατότητα και υπολογίζω ισχύ, το σπίτι μου το κρατάω σε 22 βαθμούς με μέση ισχύ 2800W στον κάτω όροφο των 60τμ δλδ 2.50 φορές κάτω από τις απώλειες του συγκεκριμένου χώρου. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, thomka είπε

Τι εννοείς; Δεν το γνωρίζω αυτό. Πώς προέκυψε αυτή η ερώτηση; Με μια γρήγορη ματιά βλέπω 16Α στον πίνακα του Γενικού.

Η πρίζα που θα πάει το κλιματιστικό πρέπει να δεις σε τι ασφάλεια καταλήγει. Γιατί δεν πας σε 18αρι και αν δεις ότι δεν σε βγάζει να βάλεις και ένα επιπλέον 9000αρι σε κάποιο υπνοδωμάτιο στο μέλλον; Οικονομία με ένα κλιματιστικό όλο το σπίτι δεν πρόκειται να δεις αλλά ούτε και σωστή θέρμανση.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
10 λεπτά πριν, Klausx είπε

Η πρίζα που θα πάει το κλιματιστικό πρέπει να δεις σε τι ασφάλεια καταλήγει. Γιατί δεν πας σε 18αρι και αν δεις ότι δεν σε βγάζει να βάλεις και ένα επιπλέον 9000αρι σε κάποιο υπνοδωμάτιο στο μέλλον; Οικονομία με ένα κλιματιστικό όλο το σπίτι δεν πρόκειται να δεις αλλά ούτε και σωστή θέρμανση.

Ναι, το ακούω αυτό που λες αλλά έτσι όπως τα συζητάμε εδώ στο φορουμ σε 24 καταλήγω. Επίσης δεν βλέπω μεγάλη διαφορά στην κατανάλωση μεταξύ https://www.kotsovolos.gr/air-condition-heaters/air-condition/7000-to-15000-btu/213416-toshiba-edge-18j2avsg-e-b18j2kvsg και 
https://www.kotsovolos.gr/air-condition-heaters/air-condition/7000-to-15000-btu/231138-null 

* Ο κωτσ 20Α δίνει και για το 18αρι 

"

  • Για κλιματιστικά άνω των 16.000 BTU απαιτείται προϋπάρχουσα ηλεκτρολογική γραμμή με καλώδιο 3x2,5 και ασφάλεια 20Α. Στην περίπτωση που δεν υπάρχει εγκατεστημένη γραμμή παροχής ρεύματος, οι εργασίες πρέπει να γίνουν από αδειούχο ηλεκτρολόγο”."
Επεξ/σία από thomka
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Υπόψιν ότι τα Edge μπορούν να ρίξουν την ηλεκτρική ισχύ τους εάν δε τα σηκώνει η πρίζα (έχει ρύθμιση για 75%, 50%, κ.λπ). Φυσικά αυτό σου κόβει και θερμική ισχύ, αλλά είναι μία επιλογή για λίγο καιρό, μέχρι να φτιάξεις όπως πρέπει τα ηλεκτρολογικά. 

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

37 λεπτά πριν, thomka είπε

Ναι, το ακούω αυτό που λες αλλά έτσι όπως τα συζητάμε εδώ στο φορουμ σε 24 καταλήγω. Επίσης δεν βλέπω μεγάλη διαφορά στην κατανάλωση μεταξύ https://www.kotsovolos.gr/air-condition-heaters/air-condition/7000-to-15000-btu/213416-toshiba-edge-18j2avsg-e-b18j2kvsg και 
https://www.kotsovolos.gr/air-condition-heaters/air-condition/7000-to-15000-btu/231138-null 

* Ο κωτσ 20Α δίνει και για το 18αρι 

"

  • Για κλιματιστικά άνω των 16.000 BTU απαιτείται προϋπάρχουσα ηλεκτρολογική γραμμή με καλώδιο 3x2,5 και ασφάλεια 20Α. Στην περίπτωση που δεν υπάρχει εγκατεστημένη γραμμή παροχής ρεύματος, οι εργασίες πρέπει να γίνουν από αδειούχο ηλεκτρολόγο”."

Τα ρεύματα θα τα δεις στο εγχειρίδιο.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

29 λεπτά πριν, thomka είπε

Ναι, το ακούω αυτό που λες αλλά έτσι όπως τα συζητάμε εδώ στο φορουμ σε 24 καταλήγω. Επίσης δεν βλέπω μεγάλη διαφορά στην κατανάλωση μεταξύ https://www.kotsovolos.gr/air-condition-heaters/air-condition/7000-to-15000-btu/213416-toshiba-edge-18j2avsg-e-b18j2kvsg και 
https://www.kotsovolos.gr/air-condition-heaters/air-condition/7000-to-15000-btu/231138-null 

* Ο κωτσ 20Α δίνει και για το 18αρι 

"

  • Για κλιματιστικά άνω των 16.000 BTU απαιτείται προϋπάρχουσα ηλεκτρολογική γραμμή με καλώδιο 3x2,5 και ασφάλεια 20Α. Στην περίπτωση που δεν υπάρχει εγκατεστημένη γραμμή παροχής ρεύματος, οι εργασίες πρέπει να γίνουν από αδειούχο ηλεκτρολόγο”."

Είναι λάθος, 3x2.5 με ασφάλεια 16Α.
24αρι γιατί έχεις βάλει πολλά τ.μ. αλλά για να μπορέσει το κλιματιστικό να στείλει ζέστη τόσο μακρυά πρέπει να μπει σε σωστή θέση και να βοηθάει η διαρρύθμιση του σπιτιού. Το βασικό "θέμα" είναι ότι είναι inverter οπότε μόλις πιάσει θερμοκρασία ο πρωτεύων χώρος θα ρίχνει στροφές και θα καταλήξεις να το λειτουργείς στους 30°C για να μπορέσουν να ζεσταθούν και τα υπόλοιπα δωμάτια. Μετά έρχεται ο λογαριασμός και βγαίνει η φήμη ότι τα κλιματιστικά καίνε πολύ κτλ κτλ.

  • Like 4
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ο κατασκευαστής ζητάει 4αρη καλώδιο ΑΝ έχεις πτώση τάσης.

Για να έχεις πτώση τάσης πρέπει να έχεις ΜΕΓΆΛΗ απόσταση απ' τον πίνακα ή άλλο πρόβλημα αλλού,που όμως φτιάχνεται.

Αν όλες οι πρίζες του σπιτιού είναι με 16αρες στον πίνακα ΜΆΛΛΟΝ δεν θα υπάρχει πρόβλημα.

Και στο τέλος τέλος,θέρμανση με ρεύμα απαιτεί και καλή ηλεκτρική εγκατάσταση...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, liakjim είπε

Όπως αναφέρθηκε, ο κατασκευαστής εσένα πάει να προστατεύσει. Σου λέει ότι δυνητικά η συσκευή μου μπορεί να τραβήξει Χ αμπέρ μέγιστα οπότε κοίτα και τους νόμους της χώρας σου και κάνε τα κουμάντα σου ώστε να μην πάρεις φωτιά.

 

Εδώ στο φόρουμ έχουμε δει φωτογραφίες από μοναδικές ομορφιές που έχουν κάνει τα μαστορια ανά την Ελλάδα. Ο κατασκευαστής λοιπόν εκτος από εμένα τον χρήστη, προστατεύει και τον εαυτό του. Αν ο εγκατάστασης ή ο ηλεκτρολόγος δεν τηρήσει τα προβλεπόμενα και γίνει η στραβή,  δεν μπορείς μετά εσύ ο χρήστης να πας πχ στη Fujitsu ή στην Daikin ή στην Toshiba και να τους ζητήσεις το οτιδήποτε επικαλούμενος πρόβλημα στο μηχάνημα. Τα στάνταρ που θέτει ο κατασκευαστής προστατεύουν και τις δύο πλευρές και πρέπει να τηρούνται ασυζητητί.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Στις 6/1/2023 στις 4:25 ΜΜ, ppmarkos είπε

Αν δεις κάτι Ωραια συστήματα που έχει για αγορά online θα πάθεις πλάκα. Τετάρτη πριν τη πρωτοχρονιά μου έρχεται μήνυμα να μπω να δω τις τιμές των ξωτικών. Βλέπω το arata μου το δίνει 599. Μπαίνω το προχωραω. Βαζω voucher κομπλέ. Στο τελευταίο βημα δεν ολοκληρώνεται ποτέ…. Γυρνάει συνέχεια το κυκλακι προς επεξεργασία κ καλά… Τηλεφωνικό τμήμα τέτοια ώρα που τα ξεκινάει από 21:00-00:00 όπως είναι φυσικό δεν υπάρχει. Την άλλη μέρα τηλεφωνώ και τους αναφέρω το πρόβλημα. Μην αγχώνεσαι μ λέει το προχωράμε μαζί. Ναι τους λέω αλλά με τιμή 679… Ναι μ λέει. Δεν μπορώ να κάνω κάτι άλλο… Το ίδιο βράδυ πάλι προσφορά το αρατα ίδια τιμή. Ξανά εγώ προσπάθεια τπτ. Λέω δεν γίνεται. Θα δοκιμάσω με τον ίδιο τρόπο το Hisense που είχε προσφορά. Ως δια μαγείας το Hisense πέρασε με την πρώτη. Όπως πέρασε έτσι κ το ακύρωσα. Δεν θα πασάρουν εκείνοι ότι θέλουν. 

@liakjimΝομιζω κάπου είχες αναφέρει ότι έχεις το Carrier Crystal III. Επειδή έχω το ίδιο στο παιδικό. Μπορείς να επιβεβαιώσεις αν με ενεργό ifeel, απενεργοποησεις το κλιματιστικό από την εφαρμογή μέσω Wi-Fi, την επόμενη που θα το ενεργοποιήσεις, διαβάζει θερμοκρασία από το χειριστήριο σαν να έχεις ενεργοποιήσει το ifeel πάλι; Γιατί κάτι τέτοιο βλέπω τώρα.. Αν είναι έτσι εξυπηρετεί πολύ!

@liakjimΑν μπορείς επιβεβαίωσε το παραπάνω με το Carrier Crystal III. Σε 2 δοκιμές που εκανα από εχθές νομίζω ότι διαβάζει την θερμοκρασία από το χειριστήριο κανονικά…

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 ώρες πριν, panoss1 είπε

Ο κατασκευαστής ζητάει 4αρη καλώδιο ΑΝ έχεις πτώση τάσης.

Για να έχεις πτώση τάσης πρέπει να έχεις ΜΕΓΆΛΗ απόσταση απ' τον πίνακα ή άλλο πρόβλημα αλλού,που όμως φτιάχνεται.

Αν όλες οι πρίζες του σπιτιού είναι με 16αρες στον πίνακα ΜΆΛΛΟΝ δεν θα υπάρχει πρόβλημα.

Και στο τέλος τέλος,θέρμανση με ρεύμα απαιτεί και καλή ηλεκτρική εγκατάσταση...

Πτώση τάσης μπορεί να έχεις άμα είναι παλιό το δίκτυο. Εμείς έχουμε πχ. 

Οι ασφάλειες δεν γίνεται να είναι όλες 16αρες, εκτός αν έτσι έχει προβλέψει ο ηλεκτρολόγος από την μελέτη της εγκατάστασης. Υπάρχουν και 10αρες κοκ. 

Αλλαγή ασφαλείας προς τα επάνω δεν κάνεις αν δεν αντιστοιχεί στην προβλεπόμενη διατομή του καλωδίου. 

4 ώρες πριν, Kozanitis1 είπε

συγνώμη αλλά τι λογική είναι αυτή;

Η ασφάλεια προστατεύει το καλώδιο, οπότε για αρχή έχουμε:

1.5 με ασφάλεια 10Α

2.5 με ασφάλεια 16Α

4    με ασφάλεια 20Α

πατέντες τύπου 1.5αρι με 16αρα αλλά το μηχάνημα δεν πάει ποτέ πάνω από 2kw εκτός άμα έχει εξω -20 είναι άσχετα και επικίνδυνα.. 

σιγά το κόστος για 5 μέτρα καλώδιο 3Χ2.5 ή 3Χ4 και μια ποιοτική μικροαυτοματη (6kA+) 16Α ή 20Α αντίστοιχα.., δηλαδή για να στα τοποθετήσει ο ηλεκτρολόγος αυτά (αν δεν τα κάνεις μόνος σου), πόσο να σου κοστίσει;;

οι προδιαγραφές είναι προδιαγραφές, για κάποιο λόγο βγαίνουν,  από κει και πέρα αρχίζουν οι πατέντες...

Εσύ καλα τα λες. Πήγαινε να πείσεις τώρα τον καθέναν που κοιτάει να αγοράσει κλιματιστικο από το φθηνότερο σκρουτζομαγαζο και να βρει τον φθηνότερο ψυκτικό. 

4 ώρες πριν, Specs είπε

Μερικες διαπιστωσεις από προσωπικες καταγραφες στον χωρο μου και στην λειτουργια 24/7 του κλιματιστικου.

Υπενθυμιζω, χωρος 57 τετραγωνικα σαλοκουζινα, απωλειες 3,87 kw (13000 btu) , ζητουμενη 23°C, επιτευχθεισα 21,75 °C στα δομικα στοιχεια, Daikin Sensira 35(12ρι).

Παραμενω θιασωτης της ΜΗ υπερδιαστασιολογησης , δηλαδη ΟΧΙ μεγαλυτερη ισχυ από οση ο χωρος χρειαζεται στο κανονικο για την περιοχη κλιμα. Δεν υπαρχει λογος αν στην πολη μου η θερμοκρασια κινειται σε ένα ελαχιστο 5 βαθμων να παρω μηχανημα που να με καλυπτει τις 5 μερες του χρονου που θα κατεβει πχ στους μειον 5.

Αλλα πρεπει και να αποδειχτει αυτο:

εβλεπα λοιπον πως τις νυχτες από μεσα Δεκεμβρη και μετα,οταν  ειχε ξαστερια και οι θερμοκρασιες επεφταν μεχρι -2 , το πρωι εβρισκα τα δομικα στοιχεια (εχω βαλει σε εσωτερικο τοιχο μεσα σε βαθος 10 εκ, τον σενσορα θερμoκρασιας) να χανουν περιπου ¼ βαθμου, δηλαδη 0,25 °C.

To κλιματιστικο μου, παρεχει 3,94 kw στους 6 βαθμους, ΑΛΛΑ στους 0 εχει 2,90 kw και στους -5 2,51 kw, αρα η απωλεια ηταν αναμενομενη.

Όμως βλεπουμε ότι για να αποδοθουν τα 3,94 kw στους 6 βαθμους στον πινακα,θα καταναλωνει 1,08 κw , αλλα εφοσον κινειται στα 350w σημαινει ότι υπαρχουν πολύ μεγαλα περιθωρια (3 φορες)  για εστω περιστασιακη δυναμη.

1978938949_71202313339.jpg.7c038100d1f48c1fc08cce720cc0b948.jpg

Υποθετω πως το κλιματιστικο απλα θα χασει σε βαθμο αποδοσης αν του ζητηθει παραπανω ισχυς από ότι στο ρελαντι.

Εκτος αν είναι τοσο λαθος η εφαρμογη e-lith που υπολογισα τις απωλειες μιας και εμενα κανει συντηρηση του χωρου με μεση ισχυ 350w σε μεση θερμοκρασια 24ωρου 7,5 βαθμων.

Στην περιπτωση μου, την νυχτα αντι για ζητουμενη 23, πειραματιστηκα με 24 και τελικα όταν το εβαλα 25 και πηρε ένα κλικ επανω σε ισχυ (450w) αλλα διατηρησε την θερμοκρασια στον τοιχο σταθερη.

Για διορθωστε με γιατι ισως κανω μεγαλο λαθος και δεν το βλεπω...

Μου κάνει εντύπωση που έχεις τόσο λίγες απώλειες για σχεδόν 60τμ χώρου. Έχεις αλλα διαμερίσματα από πάνω και από κάτω; Ζητούμενη θερμοκρασία μέχρι τους 21 το πολύ. 

Είμαι υπέρ της επιλογής παραπάνω ισχύος κλιματιστικου για την κάλυψη του χώρου. Κανένας μηχανικός δεν επιλέγει χαμηλότερη, ούτε θα επιλέξεις ακριβώς στο φορτίο αν βρεθεί ποτέ ευκαιρία διότι μπορεί κάποτε οι θερμοκρασίες της περιοχής σου να αγγίξουν χαμηλότερα επίπεδα από τις θερμοκρασίες σχεδιασμού. 

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
Spoiler

Φίλε @Basilhs23___ άσχετα αν το δίκτυο είναι παλιό, έχεις τσεκάρει συσφίξεις ουδετέρου  στον πίνακα σου, αλλά και στις φάσεις (στους μικροαυτόματους).

Αν ναι, έχεις μεγάλες βυθίσεις (γνωρίζεις εύρος;)

Σε εμάς ένα φεγγάρι είχε βυθίσεις όταν άναβα θερμοσίφωνα ή ξεκινούσε κάτι (πχ κλίμα on off), φαντάσου είχαμε 246V τη νύκτα και ανάβοντας το θερμοσίφωνα έπεφτε 232-235, τελικά μετά από μήνες που σκάλισα όλο τον πίνακα και ήταν εντάξει, μια μέρα κάηκε ο ουδέτερος (πήρε φωτιά το καλώδιο) στο καλώδιο που κατεβαίνει από την κολώνα της ΔΕΗ και δίνει στο δρόμο μας, ήρθαν το αντικατέστησαν και από τότε δεν κάνει βυθίσεις, αλλά και έχουν μειωθεί κατά πολύ οι πτώσεις τάσης, πχ έχει 235V και ανάβοντας θερμοσίφωνα πάει 232V, καθώς και ποτέ δεν περνάει τα 241V πια (συνήθως νύκτα).

Αν θες κάτι να με ρωτήσεις το συζητάμε στα προσωπικά μηνύματα.

 

Επεξ/σία από Kozanitis1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, ppmarkos είπε

@liakjimΑν μπορείς επιβεβαίωσε το παραπάνω με το Carrier Crystal III. Σε 2 δοκιμές που εκανα από εχθές νομίζω ότι διαβάζει την θερμοκρασία από το χειριστήριο κανονικά…

Δεν έχω κάποια εφαρμογή. Το ανοιγοκλείνω από το homeassistant.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
10 λεπτά πριν, Kozanitis1 είπε
  Εμφάνιση κρυμμένου περιεχομένου

Φίλε @Basilhs23___ άσχετα αν το δίκτυο είναι παλιό, έχεις τσεκάρει συσφίξεις ουδετέρου  στον πίνακα σου, αλλά και στις φάσεις (στους μικροαυτόματους).

Αν ναι, έχεις μεγάλες βυθίσεις (γνωρίζεις εύρος;)

Σε εμάς ένα φεγγάρι είχε βυθίσεις όταν άναβα θερμοσίφωνα ή ξεκινούσε κάτι (πχ κλίμα on off), φαντάσου είχαμε 246V τη νύκτα και ανάβοντας το θερμοσίφωνα έπεφτε 232-235, τελικά μετά από μήνες που σκάλισα όλο το σπίτι, μια μέρα κάηκε ο ουδέτερος (πήρε φωτιά το καλώδιο) στο καλώδιο που κατεβαίνει από την κολώνα της ΔΕΗ και δίνει στο δρόμο μας, ήρθαν το αντικατέστησαν και από τότε δεν κάνει βυθίσεις, αλλά και έχουν μειωθεί κατά πολύ οι πτώσεις τάσης, πχ έχει 235V και ανάβοντας θερμοσίφωνα πάει 232V, καθώς και ποτέ δεν περνάει τα 241V πια (συνήθως νύκτα)

 

Spoiler

Δεν έχω ελέγξει κατι. Για φορτίο 2-2.5kW η τάση μπορεί να πέσει 15V περίπου ανάλογα την πρίζα που θα κάνω την δοκιμη, η τάση μας είναι 230 το πολύ χωρίς φορτίο, ποτέ δεν την μέτρησα 250, μπορεί να πέσει στα 215. 

Δυστυχως η εγκατάσταση μου είναι του 50 και πρακτικά θέλει όλη ξήλωμα, είναι τριφασικη, πολλές ιδιορυθμιες δυσκολιες λόγω παλαιότητας του κτιρίου. Έχω στα σχέδια να αλλάξω ταμπλό αρχικά αλλά το αναβάλλω ελεω άλλων υποχρεώσεων και προβλημάτων. 

 

Επεξ/σία από Basilhs23___
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

44 λεπτά πριν, liakjim είπε

Δεν έχω κάποια εφαρμογή. Το ανοιγοκλείνω από το homeassistant.

Το ίδιο θα ισχύει και από εκεί Δημήτρη. Απλά άσε το χειριστήριο του κλιματιστικού ανοιχτό στο follow me ώστε να παίρνει την θερμοκρασία. 

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης
Αυτό το θέμα είναι πλέον κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.

  • Δημιουργία νέου...