Προς το περιεχόμενο

Συμβουλές κι απορίες για κλιματιστικά - Part 2


billdanos

Προτεινόμενες αναρτήσεις

4 ώρες πριν, PhoneKiller είπε

Ερώτηση για να μην ψάχνω στο νήμα παρακαλώ. Πόσο είναι η μέσος ορος  που κατεβαίνει ενα 18αρι σε watt τοποθετημένο σε σωστό χώρο για το μέγεθος του και ιδανικές συνθήκες? Και πείτε μου εάν γνωρίζετε και την χαμηλότερη τιμή που έχει αναφερθεί εδώ. Ευχαριστώ. 

Μέσος όρος 253.67 😅

Κατώτερο, 90 ( asyg18kmta).

8 ώρες πριν, karthan7 είπε

Καλησπέρα και χρόνια πολλά !

Κλιματιστικό μέσο τού προγράμματος αλλάζω συσκευή για ενιαίο σαλόνι τραπεζαρία κουζίνα.

Δεν υπάρχει κλιματιστικό αυτή τη στιγμή στο χώρο πού θέλω να βάλω.

Καταστήματα κατά προτίμηση Κωτσόβολος - πρακτικερ και μετά κάποια άλλη αλυσίδα.

Δωρεάν εγκατάσταση.

Μέχρι 1400 ευρώ αξία.

Περιοχή Πάτρα. 

Οι χαμηλές θερμοκρασίες εδώ είναι στο περίπου ένας μήνας το χρόνο με κάτω από 10 βαθμούς και ας πούμε πάλι στο περίπου μια εβδομάδα με 0 βαθμούς τη νύχτα.

Στη φωτογραφία από κάτω με μπλε χρώμα είναι τα παράθυρα στο σαλόνι και στην τραπεζαρία και η μπαλκονόπορτα στην κουζίνα.

Η είσοδος τού σπιτιού είναι σε πολυκατοικία.

Στο πίσω μέρος του σπιτιού είναι τα δύο υπνοδωμάτια. Στο υπνοδωμάτιο που κοιμάμαι έχω ένα 9ρι Daikin πού αγόρασα πρόσφατα από γνωστή αλυσίδα πού το έβγαλε σε προσφορά.

Το σπίτι δεν έχει μόνωση, είναι στο πλάνο μου να βάλω θερμοπρόσοψη.

Έτρεξα το πρόγραμμα υπολογισμού απωλειών δύο φορές, τη μία έτσι όπως είναι τώρα το σπίτι και την άλλη με θερμοπρόσοψη.

Χωρίς θερμοπρόσοψη

8896.03 watt 

7650.58 KCal/h 

127.09 watt/m²

109.29 KCal/h/m²

 

Με θερμοπρόσοψη

3543.12 watt 

3047.09 KCal/h 

50.62 watt/m²

43.53 KCal/h/m²

 

Ερωτήσεις

1) Να επιλέξω με βάση τις απώλειες με ή χωρίς θερμοπρόσοψη ;

2) Σε ποιο σημείο να εγκατασταθεί το κλιματιστικό ; Η κουζίνα με περιορίζει γιατί έχω ντουλάπια. Τα ντουλάπια με το ταβάνι έχουν απόσταση/κενό 53cm και βάθος 26cm εκεί πού είναι η μπαλκονόπορτα και συνεχίζει για 1m περίπου με το ίδιο βάθος και μετά το βάθος πάει 40cm βάθος.

 

 

 

 

 

 

 

 

 

20230106_235221.jpg

Πότε σκοπεύεις να βάλεις θερμοπροσωψη; Αν πχ τον επόμενο χειμώνα θα την έχεις , θα έλεγα να υπολογίσεις με αυτήν μέσα, αν είναι να μπει από του παραχρονου και βλέπουμε, πάμε για χωρίς. Τι λες;

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 28,4k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

  • liakjim

    6101

  • dimostr

    2725

  • Specs

    1497

  • userAnon

    680

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοσιευμένες Εικόνες

12 ώρες πριν, makevius είπε

Για να βοηθήσω στην κουβέντα το προγραμμα υπολογισμού απωλειών μου εβγαλε για την σαλονοκουζίνα ενιαίος χωρος 50μ2  2870 watt και ο μηχανολόγος στη μελέτη 2368

Μάλλον περιττή η ερώτηση αλλά έτρεξες το λινκ υπολογισμού με την ίδια θερμοκρασία που έχει βάλει και ο μηχανικός ετσι και ποια ήταν αυτή 20-21-22 ?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Στις 6/1/2023 στις 12:48 ΠΜ, thomka είπε

Καλησπέρα και πάλι, δυστυχώς σήμερα πήγα Κωτσόβολο για να αγοράσω είτε το Edge είτε το Arata, όποιο είχε διαθέσιμο και προς μεγάλη μου λύπη δεν είχε κανένα...

Οπότε σκέφτομαι είτε να πάω σε κάτι άλλο 24αρι είτε να πάω σε 18άρι εξάλλου απο όσο βλέπω δεν έχουν και μεγάλη απόκλιση στα τμ που καλύπτουν ούτε στις αποδόσεις. Επίσης, δεν έχουμε βγάλει άκρη αν όντως χρειάζεται 24 ή 18 οπότε πάμε κατά προσέγγιση. Να σημειώσω ότι το θέλω τόσο για θέρμανση όσο και ψύξη.

Για 24αρι είναι αυτά που υπάρχουν, Toyotomi Izuru Eco ή Midea Xtreme Dura ή Mitsubishi Heavy SRK (το οποίο νομίζω έχει τρελή κατανάλωση)

Για 18αρι Toshiba Edge ή 18αρι Toshiba Arata ή υπάρχει καλύτερη επιλογή στα 18άρια (πχ. Daikin Siesta Perfera το οποίο δεν δίνει τόσο καλό SEER και SCOP);

Το θέμα μου είναι να πάω πχ σε 24αρι Izuru ή αξίζει καλύτερα το 18αρι Edge...🧐 Τι λέτε; Καλά μην πείτε μόνο ένα δώστε 2-3 επιλογές...δεν ξέρω μέχρι το Σάββατο που θα ξαναπάω αν θα τα έχει...!

Ευχαριστώ!

Έχεις παροχή ρεύματος που να μπορεί να υποστηρίξει 24αρι;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
39 λεπτά πριν, Klausx είπε

Έχεις παροχή ρεύματος που να μπορεί να υποστηρίξει 24αρι;

Τι εννοείς; Δεν το γνωρίζω αυτό. Πώς προέκυψε αυτή η ερώτηση; Με μια γρήγορη ματιά βλέπω 16Α στον πίνακα του Γενικού.

Επεξ/σία από thomka
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

6 λεπτά πριν, thomka είπε

Τι εννοείς; Δεν το γνωρίζω αυτό. Πώς προέκυψε αυτή η ερώτηση; Με μια γρήγορη ματιά βλέπω 16Α στον πίνακα του Γενικού.

16Α ναι αλλά για να αντέξει το 24 αρι πρέπει να είναι μόνο αυτό και τίποτα άλλο πάνω στη γραμμή 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μόλις τώρα, dimostr είπε

16Α ναι αλλά για να αντέξει το 24 αρι πρέπει να είναι μόνο αυτό και τίποτα άλλο πάνω στη γραμμή 

Και αυτό θα μας το φτιάξουν από τον Κωτσόβολο που θα έρθουν;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
1 λεπτό πριν, thomka είπε

Και αυτό θα μας το φτιάξουν από τον Κωτσόβολο που θα έρθουν;

Όχι, αυτό είναι δουλειά ηλεκτρολόγου.

Από τον Κωτσόβολο απλά θα σ' ενημερώσουν (στην καλύτερη) ότι θέλει τόσο. 

Edit. Αν είναι σχετικά καινούριος ο πίνακας, η γραμμή των 16Α θαναι ΜΟΝΟ για το A/C.

Επεξ/σία από Haldol
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

6 λεπτά πριν, Haldol είπε

Όχι, αυτό είναι δουλειά ηλεκτρολόγου.

Από τον Κωτσόβολο απλά θα σ' ενημερώσουν (στην καλύτερη) ότι θέλει τόσο. 

Edit. Αν είναι σχετικά καινούριος ο πίνακας, η γραμμή των 16Α θαναι ΜΟΝΟ για το A/C.

Ναι, το ίδιο λέει και εδώ https://www.kotsovolos.gr/support360/κλιματισμός/installations-ac/990229-υπηρεσία-εγκατάστασης-κλιματιστικού-16000-έως-30000-btu

Να υπολογίζω κανένα 50ευρω για τον ηλεκτρολόγο ή κοστίζει πολύ αυτή η δουλειά; Γύρω στα 5 μέτρα απέχει το aircon από τον πίνακα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 λεπτό πριν, thomka είπε

Να υπολογίζω κανένα 50ευρω για τον ηλεκτρολόγο ή κοστίζει πολύ αυτή η δουλειά; Γύρω στα 5 μέτρα απέχει το aircon από τον πίνακα.

Είναι θέμα εγκατάστασης. Μπορεί να μην είναι απολύτως τίποτα, ή να παίρνει όλο το δωμάτιο από 'κει! Στη δεύτερη περίπτωση μόνο 50€ δε θα 'ναι, θέλει πολλή δουλειά.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

δεν νομίζω να ασχοληθούν με τα ρεύματα.. 

παροχή ρεύματος συνήθως στα 18αρια και μεγαλύτερα, πάμε 3Χ2.5mm2, ή ακόμα καλύτερα 3Χ4mm2 (μικρότερη πτώση τάσης)

πχ στο Mitsubishi Heavy λέει να χρησιμοποιηθεί 3Χ2.5, όπου αν η πτώση τάσης είναι πάνω από 2%, να αυξηθεί η διατομή😉

Ψιλα γράμματα φυσικά που δεν θαντι δει/ασχοληθει κανένας εγκαταστατης/ηλεκτρολόγος

καλώδιο εντολών ό,τι λέει το κάθε μηχάνημα.. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

10 λεπτά πριν, thomka είπε

Ναι, το ίδιο λέει και εδώ https://www.kotsovolos.gr/support360/κλιματισμός/installations-ac/990229-υπηρεσία-εγκατάστασης-κλιματιστικού-16000-έως-30000-btu

Να υπολογίζω κανένα 50ευρω για τον ηλεκτρολόγο ή κοστίζει πολύ αυτή η δουλειά; Γύρω στα 5 μέτρα απέχει το aircon από τον πίνακα.

50αρικο σε ηλεκτρολόγο ειναι αν σου αλλαξει μια ασφαλεια στον πινακα. Όχι να περασει νεα γραμμη για aircondition.

Ειναι ενδιαφέρον πάντως οτι συζηταμε για την "οικονομικότερη" θερμανση που υπαρχει, αλλα παρολα αυτα θέλει 16αρες ασφαλειες και 3χ4mm καλώδια ενα κλιματιστικο!

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

12 λεπτά πριν, andreaspA είπε

Ειναι ενδιαφέρον πάντως οτι συζηταμε για την "οικονομικότερη" θερμανση που υπαρχει, αλλα παρολα αυτα θέλει 16αρες ασφαλειες και 3χ4mm καλώδια ενα κλιματιστικο!

Οικονομικότερη είπαμε, όχι ότι είναι τσάμπα . 

:P

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

12 λεπτά πριν, andreaspA είπε

50αρικο σε ηλεκτρολόγο ειναι αν σου αλλαξει μια ασφαλεια στον πινακα. Όχι να περασει νεα γραμμη για aircondition.

Ειναι ενδιαφέρον πάντως οτι συζηταμε για την "οικονομικότερη" θερμανση που υπαρχει, αλλα παρολα αυτα θέλει 16αρες ασφαλειες και 3χ4mm καλώδια ενα κλιματιστικο!

Οι κατασκευαστές θέτουν προδιαγραφές για να είναι 101% καλυμμένοι. Στην πράξη τα φορτία που απαιτούν 16αρες ασφάλειες και 3*4 καλώδια είναι πιθανόν να μην τα δει ποτέ ο χρήστης εκτός αν έχει βαλθεί να το ξεσκισει το μηχάνημα ζητώντας 30 βαθμούς με εξωτερική 0.

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μερικες διαπιστωσεις από προσωπικες καταγραφες στον χωρο μου και στην λειτουργια 24/7 του κλιματιστικου.

Υπενθυμιζω, χωρος 57 τετραγωνικα σαλοκουζινα, απωλειες 3,87 kw (13000 btu) , ζητουμενη 23°C, επιτευχθεισα 21,75 °C στα δομικα στοιχεια, Daikin Sensira 35(12ρι).

Παραμενω θιασωτης της ΜΗ υπερδιαστασιολογησης , δηλαδη ΟΧΙ μεγαλυτερη ισχυ από οση ο χωρος χρειαζεται στο κανονικο για την περιοχη κλιμα. Δεν υπαρχει λογος αν στην πολη μου η θερμοκρασια κινειται σε ένα ελαχιστο 5 βαθμων να παρω μηχανημα που να με καλυπτει τις 5 μερες του χρονου που θα κατεβει πχ στους μειον 5.

Αλλα πρεπει και να αποδειχτει αυτο:

εβλεπα λοιπον πως τις νυχτες από μεσα Δεκεμβρη και μετα,οταν  ειχε ξαστερια και οι θερμοκρασιες επεφταν μεχρι -2 , το πρωι εβρισκα τα δομικα στοιχεια (εχω βαλει σε εσωτερικο τοιχο μεσα σε βαθος 10 εκ, τον σενσορα θερμoκρασιας) να χανουν περιπου ¼ βαθμου, δηλαδη 0,25 °C.

To κλιματιστικο μου, παρεχει 3,94 kw στους 6 βαθμους, ΑΛΛΑ στους 0 εχει 2,90 kw και στους -5 2,51 kw, αρα η απωλεια ηταν αναμενομενη.

Όμως βλεπουμε ότι για να αποδοθουν τα 3,94 kw στους 6 βαθμους στον πινακα,θα καταναλωνει 1,08 κw , αλλα εφοσον κινειται στα 350w σημαινει ότι υπαρχουν πολύ μεγαλα περιθωρια (3 φορες)  για εστω περιστασιακη δυναμη.

1978938949_71202313339.jpg.7c038100d1f48c1fc08cce720cc0b948.jpg

Υποθετω πως το κλιματιστικο απλα θα χασει σε βαθμο αποδοσης αν του ζητηθει παραπανω ισχυς από ότι στο ρελαντι.

Εκτος αν είναι τοσο λαθος η εφαρμογη e-lith που υπολογισα τις απωλειες μιας και εμενα κανει συντηρηση του χωρου με μεση ισχυ 350w σε μεση θερμοκρασια 24ωρου 7,5 βαθμων.

Στην περιπτωση μου, την νυχτα αντι για ζητουμενη 23, πειραματιστηκα με 24 και τελικα όταν το εβαλα 25 και πηρε ένα κλικ επανω σε ισχυ (450w) αλλα διατηρησε την θερμοκρασια στον τοιχο σταθερη.

Για διορθωστε με γιατι ισως κανω μεγαλο λαθος και δεν το βλεπω...

  • Like 3
  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης
Αυτό το θέμα είναι πλέον κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.

  • Δημιουργία νέου...