Προς το περιεχόμενο

Συμβουλές κι απορίες για κλιματιστικά - Part 2


billdanos

Προτεινόμενες αναρτήσεις

7 λεπτά πριν, liakjim είπε

Κάνεις λάθος.

Το εργαλείο αυτό δεν λαμβάνει υπόψη ένα κάρο παράγοντες:

  • Προσανατολισμό
  • Θέση (έχει μια γενικούρα ως νομό πχ λέει Αττική. Αττική είναι ο Ωρωπός, Αττική είναι και η Γλυφάδα).
  • Ακριβή θερμοδιαπερατότητα υλικών.
  • Διαστάσεις ανοιγμάτων.
  • Διαστάσεις τοίχων.

και δεν ξέρω τι άλλο που έχω δει κατά καιρούς σε κάτι εξελάκια από κάποια φόρουμ μηχανικών που έχω μπει.

Είναι δεδομένο ότι έχει αποκλίσεις, από μικρή (από κωλοφαρδεία), έως και τεράστιες.

Ας ελπίσουμε ότι κάποιος από τους μηχανικούς που μπορεί να παρακολουθούν το θέμα να μας πει ποσό και αν πέφτει έξω διαφωτίζοντας μας με κάποια στοιχεία απο ένα δικό τους χώρο η από κάποιον που έχει μελέτη απωλειών και θα το τεστάρει συγκριτικά 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 28,4k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

  • liakjim

    6101

  • dimostr

    2725

  • Specs

    1497

  • userAnon

    680

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοσιευμένες Εικόνες

Στις 11/12/2022 στις 11:04 ΜΜ, thomka είπε

Καλησπέρα σας!

Θα ήθελα κάποια πρόταση για νέο κλιματιστικό λόγω επιδότησης (ανακυκλώνω συσκευές). Η έκπτωση είναι στο 50% οπότε θα πάμε σε κάτι άριστο.

Ο χώρος είναι ενιαίος 35τμ σαλονοκουζίνα σε ρετιρέ και σκεφτόμαστε για 24αρι (όμως εξετάζουμε και την επιλογή για 18αρι). Το σκεπτικό είναι ότι με το 24αρι θα φτάνει και στα μέσα δωμάτια που δεν έχουν aircondition, οπότε θα είναι universal λύση ώστε να μην βάλουμε στα υπόλοιπα δωμάτια.  

Τι θα προτείνατε; Δυστυχώς υπάρχουν πολλές επιλογές αλλά δεν ξέρουμε σε τι να καταλήξουμε. Επίσης, το 24αρι με το 18αρι θα έχει μεγάλη διαφορά στην κατανάλωση; Αν είναι να αποφύγουμε το 24αρι και να πάμε σε 18αρι. (Η τελικά τιμή της επιδότητησης μεταξύ 18 και 24 είναι πολύ μικρή)

Ευχαριστώ.

  1. Ποσό που διαθέτουμε: 1500€ (Ανακυκλώνω συσκευές)
  2. Νέα αγορά ή αντικατάσταση παλιού. Στη 2η περίπτωση αναφέρουμε το μοντέλο του παλιού κλιματιστικού και αν ήταν επαρκές / μάλλον οριακό / ανεπαρκές: Νέα αγορά
  3. Επιθυμητό κατάστημα ή τύπος καταστήματος (πχ μεγάλη αλυσίδα που συνήθως έχουν αυξημένες τιμές αλλά έχουν ευκολίες πχ τρόπος πληρωμής με δόσεις, ανακύκλωση παλιού κλιματιστικού , δωρεάν εγκατάσταση κτλ): Μεγάλη αλυσίδα
  4. Χρήση κλιματιστικού προσδιορίζοντας αν είναι για αποκλειστική ψύξη, θέρμανση ή και τα δύο. Επιτρέπεται ο προσδιορισμός της βαρύτητας πχ 20% ψύξη / 80% θέρμανση: 100% ψύξη/100% θέρμανση
  5. Συχνότητα χρήσης πχ περιστασιακή ή αποκλειστική πηγή θέρμανσης κτλ: Αποκλειστική πηγή θέρμανσης & ψύξης
  6. Χώρος που θα τοποθετηθεί με προσδιορισμό αν θα είναι ενιαίος πχ σαλονοκουζίνα, υπνοδωμάτιο, τραπεζαρία κτλ : 35τμ Σαλονοκουζίνα με επιθυμία να πηγαίνει και στα μέσα δωμάτια τα οποία δεν έχουν air condition (όλο το σπίτι 58τμ)
  7. Τοποθεσία προσδιορίζοντας ελάχιστες και μέγιστες θερμοκρασίες: 0-40
  8. Απαραίτητα / επιθυμητά / αδιάφορα features πχ wifi, ιονιστής,  μεγάλη εγγύηση, αθόρυβο κτλ: Αδιάφορο
  9. Πληροφορίες περί μονώσεων, κουφώματα, ιδιαιτερότητες χώρου (πχ έντονη ηλιοφάνεια, ψηλοτάβανο, μαγαζί με ανοιχτές πόρτες κτλ): Ρετιρέ παλιά κουφώματα (διπλά τζάμια)
  10. Τέλος για να δοθεί μια αίσθηση του χώρου, αναφέρουμε τις απώλειες του χώρου μας με χρήση του παρακάτω εργαλείου ΥΠΟΛΟΓΙΣΜΟΥ ΘΕΡΜΙΚΩΝ ΑΠΩΛΕΙΩΝ με θερμοκρασία που θα θέλαμε να έχουμε για θέρμανση ακόμα και αν θέλουμε μόνο ψύξη. Το εργαλείο θα πρέπει να χρησιμοποιηθεί ΜΟΝΟ για τον χώρο που θα καλύψουμε (αν δεν είναι ενιαίος ή πολλοί χώροι τότε τρέξιμο για κάθε χώρο ξεχωριστά ). Σώζουμε τη σελίδα σε txt και επισυνάπτουμε τις 4 πρώτες τιμές και γράφουμε τι επιθυμητή θερμοκρασία βάλαμε:
    Για 22 βαθμούς
    5656.21Watt
    4864.34 KCal/h
    161.61Watt/m2
    138.98KCal/h/m2

Καλησπέρα και πάλι, δυστυχώς σήμερα πήγα Κωτσόβολο για να αγοράσω είτε το Edge είτε το Arata, όποιο είχε διαθέσιμο και προς μεγάλη μου λύπη δεν είχε κανένα...

Οπότε σκέφτομαι είτε να πάω σε κάτι άλλο 24αρι είτε να πάω σε 18άρι εξάλλου απο όσο βλέπω δεν έχουν και μεγάλη απόκλιση στα τμ που καλύπτουν ούτε στις αποδόσεις. Επίσης, δεν έχουμε βγάλει άκρη αν όντως χρειάζεται 24 ή 18 οπότε πάμε κατά προσέγγιση. Να σημειώσω ότι το θέλω τόσο για θέρμανση όσο και ψύξη.

Για 24αρι είναι αυτά που υπάρχουν, Toyotomi Izuru Eco ή Midea Xtreme Dura ή Mitsubishi Heavy SRK (το οποίο νομίζω έχει τρελή κατανάλωση)

Για 18αρι Toshiba Edge ή 18αρι Toshiba Arata ή υπάρχει καλύτερη επιλογή στα 18άρια (πχ. Daikin Siesta Perfera το οποίο δεν δίνει τόσο καλό SEER και SCOP);

Το θέμα μου είναι να πάω πχ σε 24αρι Izuru ή αξίζει καλύτερα το 18αρι Edge...🧐 Τι λέτε; Καλά μην πείτε μόνο ένα δώστε 2-3 επιλογές...δεν ξέρω μέχρι το Σάββατο που θα ξαναπάω αν θα τα έχει...!

Ευχαριστώ!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

6 λεπτά πριν, thomka είπε

Καλησπέρα και πάλι, δυστυχώς σήμερα πήγα Κωτσόβολο για να αγοράσω είτε το Edge είτε το Arata, όποιο είχε διαθέσιμο και προς μεγάλη μου λύπη δεν είχε κανένα...

Οπότε σκέφτομαι είτε να πάω σε κάτι άλλο 24αρι είτε να πάω σε 18άρι εξάλλου απο όσο βλέπω δεν έχουν και μεγάλη απόκλιση στα τμ που καλύπτουν ούτε στις αποδόσεις. Επίσης, δεν έχουμε βγάλει άκρη αν όντως χρειάζεται 24 ή 18 οπότε πάμε κατά προσέγγιση. Να σημειώσω ότι το θέλω τόσο για θέρμανση όσο και ψύξη.

Για 24αρι είναι αυτά που υπάρχουν, Toyotomi Izuru Eco ή Midea Xtreme Dura ή Mitsubishi Heavy SRK (το οποίο νομίζω έχει τρελή κατανάλωση)

Για 18αρι Toshiba Edge ή 18αρι Toshiba Arata ή υπάρχει καλύτερη επιλογή στα 18άρια (πχ. Daikin Siesta Perfera το οποίο δεν δίνει τόσο καλό SEER και SCOP);

Το θέμα μου είναι να πάω πχ σε 24αρι Izuru ή αξίζει καλύτερα το 18αρι Edge...🧐 Τι λέτε; Καλά μην πείτε μόνο ένα δώστε 2-3 επιλογές...δεν ξέρω μέχρι το Σάββατο που θα ξαναπάω αν θα τα έχει...!

Ευχαριστώ!

Δεν φτάνει 18άρι.

Ξεχνάς toyotomi και λοιπές σάπιες κινεζίλες.

Θα πήγαινε στο mitsubishi heavy, το οποίο το βλέπω διαθέσιμο για αποστολή.

@thomka, τα toshiba θα τα βρεις στο praktiker ως yukai (ίδια με arata). Απλά δεν θα έχεις δωρεάν εγκατάσταση λόγω απόστασης.

 

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Ευχαριστώ πολύ. Θα πάρω τηλ το Σάββατο και σε Mediamarkt και σε Praktiker να δω...διαφορετικά ο Κωτσόβολος θα είναι μονόδρομος :(

@liakjim https://www.kotsovolos.gr/air-condition-heaters/air-condition/7000-to-15000-btu/253028-a-c-in24btu-mitsubishi-msz-hr71k αυτό λέει τίποτα επίσης; Δεν πειράζει θα δώσω τα 110 της εγκατάστασης...

Επεξ/σία από thomka
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

13 ώρες πριν, Grim Ripper είπε

Γράψε το ποσοστό του voucher για να δούμε τι επιλογές υπάρχουν.

Είναι επαρκές για το χώρο; Δες μήπως βάλεις κάποιο πριζακι (tp-link p110) ώστε να δεις πόσο χαμηλά πέφτει σε κατανάλωση στο χώρο σου.

Εάν όντως πέφτει χαμηλά τότε θα έλεγα να μην γίνει αλλαγή μόνο και μόνο για να μην μπεις στην όλη διαδικασία (αγορά - ΣΩΣΤΗ εγκατάσταση - τυχόν προβλήματα που ίσως εμφανιστούν όπως έχουμε δει τώρα τελευταία σε κάποιες περιπτώσεις).

45%. Στo tp link 110  που του έχω επάνω κατεβαίνει μέχρι 200W και είμαι απολύτως ικανοποιημένος ...απλώς επειδή έχει πάει ήδη 12 ετών έλεγα μήπως αξίζει να δω κάτι άλλο. Ο χώρος καλύπτεται άνετα και η λειτουργία του είναι 80% θέρμανση και 20 ψύξη

Η τελευταία πρότασή σου είναι αυτή που με προβληματίζει περισότερο από όλα...μήπως μπλέξω σε μια διαδικασία μόνο και μόνο για την αλλαγή που δεν έχω πειστεί οτι πρέπει να γίνει. Έχω ήδη ένα ανοιχτό μέτωπο με το edge για αλλαγή φτερωτής και είναι αρκετό.

13 ώρες πριν, dimostr είπε

Εάν κάνεις χρήση σε θέρμανση 24/7 ναι 

Αν και ο καιρός δεν ευνοεί (ακόμα) το 24/7 σε παλαιότερους χειμώνες έπαιζα γύρω στις 8-10 ώρες καθώς μέχρι το μεσημέρι λείπουν όλοι από το σπίτι.

6 ώρες πριν, thomka είπε

Καλησπέρα και πάλι, δυστυχώς σήμερα πήγα Κωτσόβολο για να αγοράσω είτε το Edge είτε το Arata, όποιο είχε διαθέσιμο και προς μεγάλη μου λύπη δεν είχε κανένα.....δεν ξέρω μέχρι το Σάββατο που θα ξαναπάω αν θα τα έχει...!

Online δεν μπορείς να το αγοράσεις; Το σύστημά του σου επιτρέπει να βάλεις και το voucher

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

6 ώρες πριν, velissarios1 είπε

Online δεν μπορείς να το αγοράσεις; Το σύστημά του σου επιτρέπει να βάλεις και το voucher

Δεν με άφηνε να κάνω online αγορά προφανώς γιατί δεν είναι πλέον διαθέσιμα, οπότε πήγα μέχρι το κατάστημα να δω αν υπάρχει άλλη λύση ή αν πρόκειται να τα ξαναφέρουν αλλά μου είπε όχι...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

14 ώρες πριν, thomka είπε

Ευχαριστώ πολύ. Θα πάρω τηλ το Σάββατο και σε Mediamarkt και σε Praktiker να δω...διαφορετικά ο Κωτσόβολος θα είναι μονόδρομος :(

@liakjim https://www.kotsovolos.gr/air-condition-heaters/air-condition/7000-to-15000-btu/253028-a-c-in24btu-mitsubishi-msz-hr71k αυτό λέει τίποτα επίσης; Δεν πειράζει θα δώσω τα 110 της εγκατάστασης...

Αν δεν βρεις τίποτα διαθέσιμο, ούτε το heavy στο mediamarkt, πήγαινε στο κάτωθι φασόν Haier

https://www.kotsovolos.gr/air-condition-heaters/air-condition/7000-to-15000-btu/231138-null

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
9 ώρες πριν, velissarios1 είπε

45%. Στo tp link 110  που του έχω επάνω κατεβαίνει μέχρι 200W και είμαι απολύτως ικανοποιημένος ...απλώς επειδή έχει πάει ήδη 12 ετών έλεγα μήπως αξίζει να δω κάτι άλλο. Ο χώρος καλύπτεται άνετα και η λειτουργία του είναι 80% θέρμανση και 20 ψύξη

Η τελευταία πρότασή σου είναι αυτή που με προβληματίζει περισότερο από όλα...μήπως μπλέξω σε μια διαδικασία μόνο και μόνο για την αλλαγή που δεν έχω πειστεί οτι πρέπει να γίνει. Έχω ήδη ένα ανοιχτό μέτωπο με το edge για αλλαγή φτερωτής και είναι αρκετό.

Αν και ο καιρός δεν ευνοεί (ακόμα) το 24/7 σε παλαιότερους χειμώνες έπαιζα γύρω στις 8-10 ώρες καθώς μέχρι το μεσημέρι λείπουν όλοι από το σπίτι.

Online δεν μπορείς να το αγοράσεις; Το σύστημά του σου επιτρέπει να βάλεις και το voucher

Αν δεις κάτι Ωραια συστήματα που έχει για αγορά online θα πάθεις πλάκα. Τετάρτη πριν τη πρωτοχρονιά μου έρχεται μήνυμα να μπω να δω τις τιμές των ξωτικών. Βλέπω το arata μου το δίνει 599. Μπαίνω το προχωραω. Βαζω voucher κομπλέ. Στο τελευταίο βημα δεν ολοκληρώνεται ποτέ…. Γυρνάει συνέχεια το κυκλακι προς επεξεργασία κ καλά… Τηλεφωνικό τμήμα τέτοια ώρα που τα ξεκινάει από 21:00-00:00 όπως είναι φυσικό δεν υπάρχει. Την άλλη μέρα τηλεφωνώ και τους αναφέρω το πρόβλημα. Μην αγχώνεσαι μ λέει το προχωράμε μαζί. Ναι τους λέω αλλά με τιμή 679… Ναι μ λέει. Δεν μπορώ να κάνω κάτι άλλο… Το ίδιο βράδυ πάλι προσφορά το αρατα ίδια τιμή. Ξανά εγώ προσπάθεια τπτ. Λέω δεν γίνεται. Θα δοκιμάσω με τον ίδιο τρόπο το Hisense που είχε προσφορά. Ως δια μαγείας το Hisense πέρασε με την πρώτη. Όπως πέρασε έτσι κ το ακύρωσα. Δεν θα πασάρουν εκείνοι ότι θέλουν. 

@liakjimΝομιζω κάπου είχες αναφέρει ότι έχεις το Carrier Crystal III. Επειδή έχω το ίδιο στο παιδικό. Μπορείς να επιβεβαιώσεις αν με ενεργό ifeel, απενεργοποησεις το κλιματιστικό από την εφαρμογή μέσω Wi-Fi, την επόμενη που θα το ενεργοποιήσεις, διαβάζει θερμοκρασία από το χειριστήριο σαν να έχεις ενεργοποιήσει το ifeel πάλι; Γιατί κάτι τέτοιο βλέπω τώρα.. Αν είναι έτσι εξυπηρετεί πολύ!

Επεξ/σία από ppmarkos
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
23 ώρες πριν, velissarios1 είπε

Καλησπέρα σε όλους. Έχω το παρακάτω κλίμα σε χώρο 35τμ που αγοράστηκε το 2011 και είναι inverter

image.png.421f71ab413ab4fb7a9c18261549750c.png

Επειδή μου βγήκε επιταγή ανακύκλωσης αξίζει τον κόπο να το αλλάξω με κάποιο 16άρι καλύτερο από αυτό που έχω; Το εργαλείο βγάζει τα παρακάτω: Χρήματα προς διάθεση 700 περίπου.

image.png.d97879c38b94f07399b61c0dd740ba6d.png

Ευχαριστώ

 

Δεν νομίζω ότι αξίζει η αλλαγή. To asyg14kmta έχει 3,44 eer και 3,83 cop .

Επεξ/σία από liakjim
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Για να βοηθήσω στην κουβέντα το προγραμμα υπολογισμού απωλειών μου εβγαλε για την σαλονοκουζίνα ενιαίος χωρος 50μ2  2870 watt και ο μηχανολόγος στη μελέτη 2368

  • Like 3
  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

14 λεπτά πριν, makevius είπε

Για να βοηθήσω στην κουβέντα το προγραμμα υπολογισμού απωλειών μου εβγαλε για την σαλονοκουζίνα ενιαίος χωρος 50μ2  2870 watt και ο μηχανολόγος στη μελέτη 2368

20 % διαφορα λογικη μου φαινεται

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

13 λεπτά πριν, makevius είπε

Για να βοηθήσω στην κουβέντα το προγραμμα υπολογισμού απωλειών μου εβγαλε για την σαλονοκουζίνα ενιαίος χωρος 50μ2  2870 watt και ο μηχανολόγος στη μελέτη 2368

18% λιγότερο. Μάλλον κακό. πχ για Αθήνα και για τα edge, θα σου έλεγα 13άρι, ενώ θα έφτανε και το 10άρι.

 

38 λεπτά πριν, makevius είπε

Για να βοηθήσω στην κουβέντα το προγραμμα υπολογισμού απωλειών μου εβγαλε για την σαλονοκουζίνα ενιαίος χωρος 50μ2  2870 watt και ο μηχανολόγος στη μελέτη 2368

Έχεις κ στους υπόλοιπους χώρους; Αν ναι, μπορείς να κάνεις τη σύγκριση και εκεί;

Στις 5/1/2023 στις 10:34 ΜΜ, c-max είπε

Εβαλα tapo p110 στο HA.

Bλεπω ομως οτι παιρνει μετρηση ανα 30 δευτερα. Υπαρχει καποια ρυθμιση;

Spoiler

Ίσως κάτι γίνει προς αυτήν την κατεύθυνση https://github.com/petretiandrea/home-assistant-tapo-p100/pull/307

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καλησπέρα και χρόνια πολλά !

Κλιματιστικό μέσο τού προγράμματος αλλάζω συσκευή για ενιαίο σαλόνι τραπεζαρία κουζίνα.

Δεν υπάρχει κλιματιστικό αυτή τη στιγμή στο χώρο πού θέλω να βάλω.

Καταστήματα κατά προτίμηση Κωτσόβολος - πρακτικερ και μετά κάποια άλλη αλυσίδα.

Δωρεάν εγκατάσταση.

Μέχρι 1400 ευρώ αξία.

Περιοχή Πάτρα. 

Οι χαμηλές θερμοκρασίες εδώ είναι στο περίπου ένας μήνας το χρόνο με κάτω από 10 βαθμούς και ας πούμε πάλι στο περίπου μια εβδομάδα με 0 βαθμούς τη νύχτα.

Στη φωτογραφία από κάτω με μπλε χρώμα είναι τα παράθυρα στο σαλόνι και στην τραπεζαρία και η μπαλκονόπορτα στην κουζίνα.

Η είσοδος τού σπιτιού είναι σε πολυκατοικία.

Στο πίσω μέρος του σπιτιού είναι τα δύο υπνοδωμάτια. Στο υπνοδωμάτιο που κοιμάμαι έχω ένα 9ρι Daikin πού αγόρασα πρόσφατα από γνωστή αλυσίδα πού το έβγαλε σε προσφορά.

Το σπίτι δεν έχει μόνωση, είναι στο πλάνο μου να βάλω θερμοπρόσοψη.

Έτρεξα το πρόγραμμα υπολογισμού απωλειών δύο φορές, τη μία έτσι όπως είναι τώρα το σπίτι και την άλλη με θερμοπρόσοψη.

Χωρίς θερμοπρόσοψη

8896.03 watt 

7650.58 KCal/h 

127.09 watt/m²

109.29 KCal/h/m²

 

Με θερμοπρόσοψη

3543.12 watt 

3047.09 KCal/h 

50.62 watt/m²

43.53 KCal/h/m²

 

Ερωτήσεις

1) Να επιλέξω με βάση τις απώλειες με ή χωρίς θερμοπρόσοψη ;

2) Σε ποιο σημείο να εγκατασταθεί το κλιματιστικό ; Η κουζίνα με περιορίζει γιατί έχω ντουλάπια. Τα ντουλάπια με το ταβάνι έχουν απόσταση/κενό 53cm και βάθος 26cm εκεί πού είναι η μπαλκονόπορτα και συνεχίζει για 1m περίπου με το ίδιο βάθος και μετά το βάθος πάει 40cm βάθος.

 

 

 

 

 

 

 

 

 

20230106_235221.jpg

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ερώτηση για να μην ψάχνω στο νήμα παρακαλώ. Πόσο είναι η μέσος ορος  που κατεβαίνει ενα 18αρι σε watt τοποθετημένο σε σωστό χώρο για το μέγεθος του και ιδανικές συνθήκες? Και πείτε μου εάν γνωρίζετε και την χαμηλότερη τιμή που έχει αναφερθεί εδώ. Ευχαριστώ. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης
Αυτό το θέμα είναι πλέον κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.

  • Δημιουργία νέου...