Προς το περιεχόμενο

Συμβουλές κι απορίες για κλιματιστικά - Part 2


billdanos

Προτεινόμενες αναρτήσεις

25 λεπτά πριν, c-max είπε

Εχω μια σκεψη στο μυαλο μου οτι το καταστημα προσπαθει να  το κουκουλωσει σαν DOA. Μηπως γνωριζε για το κτυπημα αλλα δεν περιμενε και να μην δουλευει.

Κοίτα να το ξεφορτωθείς, κι ας το περάσουν ως DOA. Γιατί υπάρχει και χειρότερη κατάληξη να σου πούνε ότι έπαθε ζημιά κατά την εγκατάσταση.

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 28,4k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

  • liakjim

    6101

  • dimostr

    2725

  • Specs

    1497

  • userAnon

    680

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοσιευμένες Εικόνες

33 λεπτά πριν, c-max είπε

Απο το σοκ μπορει να παθει η πλακετα κατι. Δεν ανοιχτηκε για ευνοητους λογους. Μπορει να εφυγε και καποια επαφη.

Οπως και να εχει, θα μιλησω τη δευτερα με την toshiba για το ενδεχομενο να μην δουλεψει λογο προβληματος της εξωτερικης. Τοτε τι κανουμε; Για εμενα πρεπει να ερθουν να το αναλαβουν εως οτου να δουλεψει . 

Εχω μια σκεψη στο μυαλο μου οτι το καταστημα προσπαθει να  το κουκουλωσει σαν DOA. Μηπως γνωριζε για το κτυπημα αλλα δεν περιμενε και να μην δουλευει.

Πρέπει να καθαρίσεις με την Toshiba έχει 7 χρόνια εγγύηση 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, ekrepali είπε

Κοίτα να το ξεφορτωθείς, κι ας το περάσουν ως DOA. Γιατί υπάρχει και χειρότερη κατάληξη να σου πούνε ότι έπαθε ζημιά κατά την εγκατάσταση.

 

Αυτο σκεφτομαι, απλα πρεπει να ξαναπληρωσω τεχνικο.

1 ώρα πριν, dimostr είπε

Πρέπει να καθαρίσεις με την Toshiba έχει 7 χρόνια εγγύηση 

Γιατι ομως απο το καταστημα επιμενει οτι δεν θα μου το φτιαξει η toshiba και μονο θα μου δωσουν την μοναδα;

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

20 λεπτά πριν, c-max είπε

Αυτο σκεφτομαι, απλα πρεπει να ξαναπληρωσω τεχνικο.

Γιατι ομως απο το καταστημα επιμενει οτι δεν θα μου το φτιαξει η toshiba και μονο θα μου δωσουν την μοναδα;

 

Αφού ήταν χτυπημένο, δεν έπρεπε να γίνει εγκατάσταση. Αλλαγή αμέσως.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

3 λεπτά πριν, User000100 είπε

Αφού ήταν χτυπημένο, δεν έπρεπε να γίνει εγκατάσταση. Αλλαγή αμέσως.

Δεν το ειδαμε αμεσως, και ειχαν μπει ηδη οι σωληνωσεις.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Λέτε 18αρι να κάλυπτε??έχω βάλει χωρίς μόνωση τοίχους γιατί δεν ήξερα αν έχει...είναι σπίτι του 2005..έχουμε capacity charts από toshiba arata??πιο πολύ η σκέψη στο αν κάλυπτε τον χώρο 18αρι

Screenshot_2023-01-04-20-24-36-274_com.android.chrome.jpg

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

9 λεπτά πριν, liakjim είπε

Και λογικά από τον παρακάτω πίνακα ποιο με νοιάζει??πχ με απώλειες 4.6kw τι κοιτάω??πχ στους 4-5 βαθμούς κελσίου τι nominal??και για ψύξη πχ στους 36-37 κελσίου το ίδιο??

Screenshot_2023-01-05-22-50-08-521_com.mi.globalbrowser.jpg

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

18 ώρες πριν, andreasosfp είπε

Χρειάζομαι την βοήθεια σας για την επιλογή δύο (2) κλιματιστικών. Τα δεδομένα είναι τα εξής:

1. Ποσό που διαθέτουμε : Συνολικό ποσό 1500-2000€
2. Νέα αγορά ή αντικατάσταση παλιού. Νέα αγορά 
3. Επιθυμητό κατάστημα ή τύπος καταστήματος: Αδιάφορο
4. Χρήση κλιματιστικού προσδιορίζοντας αν είναι για αποκλειστική ψύξη, θέρμανση ή και τα δύο.: 30% ψύξη / 70% θέρμανση
5. Συχνότητα χρήσης πχ περιστασιακή ή αποκλειστική πηγή θέρμανση κτλ: περιστασιακή για ψύξη και αποκλειστική για θέρμανση.
6. Χώρος που θα τοποθετηθεί με προσδιορισμό των τετραγωνικών και αν θα είναι ενιαίος πχ σαλονοκουζίνα, υπνοδωμάτιο, τραπεζαρία κτλ : 2 ενιαίοι χώροι. Ο (α) αποτελείται από 2 υπνοδωμάτια και διάδρομο με σύνολο 20 τ.μ. και ο (β) από σαλονοκουζίνα 50 τ.μ. 
7. Τοποθεσία προσδιορίζοντας ελάχιστες και μέγιστες θερμοκρασίες: Σπάτα Αττικής 

8. Απαραίτητα / επιθυμητά / αδιάφορα features:  Αδιάφορο
9. Πληροφορίες περί μονώσεων, κουφώματα, ιδιαιτερότητες χώρου: Το διαμέρισμα είναι 105 τ.μ και κατασκευάστηκε το 2007, άγνωστες πληροφορίες περί μονώσεων,  κουφώματα αλουμινίου με διπλά τζάμια.  

Δεν έχω συμπεριλάβει ένα ακόμα υπνοδωμάτιο 10 τ.μ το οποίο πιστεύω να καλυφθεί από την χρήση και των 2 κλιματιστικών. 

Επισυνάπτω και πιστοποιητικό ενερεγειακής απόδοσης σε περίπτωση που βοηθάει.

  Εμφάνιση κρυμμένου περιεχομένου

 

 

image.jpeg

Το θέμα είναι ότι δεν ξέρω τι μονώσεις έχει το διαμέρισμα. Σίγουρα έχει αφού είναι κατασκευής του 2007 αλλά τι ακριβώς να επιλέξω μιας και αλλάζουν αρκετά οι θερμικές απώλειες;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

42 λεπτά πριν, alex19871987 είπε

Και λογικά από τον παρακάτω πίνακα ποιο με νοιάζει??πχ με απώλειες 4.6kw τι κοιτάω??πχ στους 4-5 βαθμούς κελσίου τι nominal??και για ψύξη πχ στους 36-37 κελσίου το ίδιο??

Screenshot_2023-01-05-22-50-08-521_com.mi.globalbrowser.jpg

Η εφαρμογή έβγαλε 4700W.

Ας υποθέσουμε ότι είναι ακριβές ( δεν παίζει , αλλά λέμε τώρα).

Αυτό σημαίνει ότι κάτω από τους 4-5C, αρχίζουμε και έχουμε θέμα. \

Και για αυτό το 22άρι, δείχνει πιο ασφαλής επιλογή (αν και το τέρμα ασφαλές είναι να πληρώσεις έναν μηχανολόγο, να σου κάνει μελέτη θερμικών απωλειών, οπότε θα ξέρεις τι πρέπει να ψωνίσεις).

2 λεπτά πριν, andreasosfp είπε

Το θέμα είναι ότι δεν ξέρω τι μονώσεις έχει το διαμέρισμα. Σίγουρα έχει αφού είναι κατασκευής του 2007 αλλά τι ακριβώς να επιλέξω μιας και αλλάζουν αρκετά οι θερμικές απώλειες;

Ρώτα τον μηχανολόγο που έκανε τη μελέτη. Κρατάμε τα 42.4W/m2; Αυτό σημαίνει ότι έχει εξαιρετικές μονώσεις.  ΑΝ είναι έτσι , αρκεί ένα 12άρι για τα 50τμ και ένα ακόμη για τα 2 δωμάτια. Είναι όμως έτσι; Δεν είμαι του χώρου. Δεν ξέρω.

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
13 λεπτά πριν, liakjim είπε

Ας υποθέσουμε ότι είναι ακριβές ( δεν παίζει , αλλά λέμε τώρα

Γιατί κάποιος από τους μηχανολόγους που γράφουν εδώ σου το έχει πει ότι δεν είναι ακριβές  η κάποιος από αυτούς που έχουν μελέτες απωλειών από μηχανικούς έχει πει ότι έχει απόκλιση ?

Επεξ/σία από dimostr
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

3 λεπτά πριν, dimostr είπε

Γιατί κάποιος από τους μηχανολόγους που γράφουν εδώ σου το έχει πει ότι δεν είναι ακριβές  η κάποιος από αυτούς που έχουν μελέτες απωλειών από μηχανικούς έχει πει ότι έχει απόκλιση ?

Τρολάρεις έτσι;

image.png.bd61ef3596786e1743090e31ec44e799.png

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
7 λεπτά πριν, liakjim είπε

Τρολάρεις έτσι;

image.png.bd61ef3596786e1743090e31ec44e799.png

Αυτό δεν προεξοφλεί ότι πέφτει έξω αλλα σημειώνει ότι ορισμένες ειδικές συνθηκες μπορει να μη μπορούν να ληφθούν υπόψιν , όπως πχ τα ποσοστά υγρασίας που έχεις εσυ στη συγκεκριμένη τοποθεσία που είναι το σπίτι σου γιαυτο και σημειώνει ότι πρέπει να γίνει μελέτη από μηχανικό που ΘΕΩΡΗΤΙΚΑ θα κάνει αυτοψία και δε θα συμπληρώσει το ίδιο ερωτηματολόγιο , εγω εαν δεν βρεθεί κάποιος από τους μηχανικούς που εμφανίζονται κατά καιρούς εδώ και γράφουν να το τεστάρει σε ένα δικό του χώρο και βγει να μας πει ότι κοιτάξτε αυτό έχει αποκλίσεις μεγάλες δεν έχω κανένα λόγο να παίρνω ως παραδοχή το αντίθετο 

Επεξ/σία από dimostr
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 λεπτό πριν, dimostr είπε

Αυτό δεν προεξοφλεί ότι πέφτει έξω αλλα σημειώνει ότι ορισμένες ειδικές συνθηκες μπορει να μη μπορούν να ληφθούν υπόψιν , όπως πχ τα ποσοστά υγρασίας που έχεις εσυ στη συγκεκριμένη τοποθεσία που είναι το σπίτι σου γιαυτο και σημειώνει ότι πρέπει να γίνει μελέτη από μηχανικό που ΘΕΩΡΗΤΙΚΑ θα κάνει αυτοψία και δε θα συμπληρώσει το ίδιο ερωτηματολόγιο 

Κάνεις λάθος.

Το εργαλείο αυτό δεν λαμβάνει υπόψη ένα κάρο παράγοντες:

  • Προσανατολισμό
  • Θέση (έχει μια γενικούρα ως νομό πχ λέει Αττική. Αττική είναι ο Ωρωπός, Αττική είναι και η Γλυφάδα).
  • Ακριβή θερμοδιαπερατότητα υλικών.
  • Διαστάσεις ανοιγμάτων.
  • Διαστάσεις τοίχων.

και δεν ξέρω τι άλλο που έχω δει κατά καιρούς σε κάτι εξελάκια από κάποια φόρουμ μηχανικών που έχω μπει.

Είναι δεδομένο ότι έχει αποκλίσεις, από μικρή (από κωλοφαρδεία), έως και τεράστιες.

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης
Αυτό το θέμα είναι πλέον κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.

  • Δημιουργία νέου...