Προς το περιεχόμενο

Συμβουλές κι απορίες για κλιματιστικά - Part 2


billdanos

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Διαβάζοντας αρκετές σελίδες από το τοπικ κατέληξα σε 3 κλιματιστικά (12άρια) και θα ήθελα αν μπορούσε κάποιος να μου πει τη γνώμη του.

1. https://www.plaisio.gr/klima-spitiou/klimatismos/klimatistika-toixou/midea-all-easy-pro-series-aep2-12nxd6-i-o-klimatistiko-12-000-btu-h_3948633

2. https://www.praktiker.gr/m/p/toshiba-yukai-ras-b13e2kvg-e-ras-13e2avg-e-klimatistiko-toixou-inverter-13000btu-me-wi-fi-134459

3.https://www.kotsovolos.gr/air-condition-heaters/air-condition/7000-to-15000-btu/232125-a-c-in12btu-tcl-12chsa-vei-miracle

Να σημειώσω ότι η χρήση θα είναι κυρίως για ψύξη. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 28,4k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

  • liakjim

    6101

  • dimostr

    2725

  • Specs

    1497

  • userAnon

    680

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοσιευμένες Εικόνες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
48 λεπτά πριν, Specs είπε

τα αλλα ειναι ευκολα μετρησιμα, το ζητημα ειναι τι βαζεις σαν τιμη για την εισαγωγη...

Βάζεις θερμόμετρο στα φίλτρα.

Υπόψιν δίνει σωστά αποτελέσματα.

Με 6.8 έξω και με 20C μέσα , μου έβγαλε 2.52KW και cop 5.77

Κοίτα 

Screenshot_2023-01-05-14-09-38-74_7ce04c763914e01b61700c480fb34db2.jpg.5fe1bae17807ebe8d656aeb8b0143920.jpg

Σχεδόν ίδιο με eurovent.

Επεξ/σία από liakjim
  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

5 ώρες πριν, liakjim είπε

Μικρομάγαζο το practiker;

Πάντως τώρα από τη στιγμή που μπήκε και δεν δουλεύει, το πιο συμφέρον οικονομικά είναι να μιλήσεις με την τοσίμπα και να έρθουν να το φτιάξουν / αντικαταστήσουν. Ενημέρωσέ μας αν θες.

 

 

Το 16αρι edge το πηρα απο μικρομαγαζο.

Απο praktiker πηρα το 10αρι yukai.

Σημερα που μιλησα παλι με το καταστημα μου ειπαν θα μου φερουν καινουργια εσωτερικη. Το κακο ειναι, οτι θα πρεπει να κανω μονος μου εγκατασταση, αρα ξαναπληρωνω τον τεχνικο. Επιμενει οτι η toshiba δεν θα δεχτει την εγκατασταση γιατι κανει αντικατασταση της μοναδας.

Η toshiba ειναι κλειστη, ανοιγει απο εβδομαδα, αλλα θα μιλησω μαζι τους να δω τι θα κανουν. Υπαρχει η περιπτωση να μην δουλεψει παλι, ποιος μου λεει οτι δεν φταιει η εξω μοναδα; Αν ξαναπληρωσω και δεν δουλεψει, θα ακουσετε στις ειδησεις για το τρελο με το δικανο που ξεκανε την toshiba στην ελλαδα 😄

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

18 λεπτά πριν, c-max είπε

Σημερα που μιλησα παλι με το καταστημα μου ειπαν θα μου φερουν καινουργια εσωτερικη.

Ίσως θα ήταν δόκιμο να αλλαχθεί μέσα έξω 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

31 λεπτά πριν, dimostr είπε

Ίσως θα ήταν δόκιμο να αλλαχθεί μέσα έξω 

Η έξω γιατί; Ανάκτηση το φρεον στην εξωτερική, λύσιμο τα ρακόρ, αντικατάσταση. Ούτε μισή ώρα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μόλις τώρα, liakjim είπε

Η έξω γιατί; Ανάκτηση το φρεον στην εξωτερική, λύσιμο τα ρακόρ, αντικατάσταση. Ούτε μισή ώρα.

Γιατί δεν έχει εξηγήσει τι φταίει  , εαν είναι η πλακέτα η έξω και δεν επικοινωνεί ?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

4 λεπτά πριν, dimostr είπε

Γιατί δεν έχει εξηγήσει τι φταίει  , εαν είναι η πλακέτα η έξω και δεν επικοινωνεί ?

Ε ναι μετά αλλάζει το πράγμα, αλλά χτυπημένη ήταν η εσωτερική με σπασμένα τα πλαστικά. Οπότε αν αλλάζοντας την εσωτερική είναι οκ, δεν υπάρχει νομίζω λόγος να πάει στην εξωτερική.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μόλις τώρα, liakjim είπε

Ε ναι μετά αλλάζει το πράγμα, αλλά χτυπημένη ήταν η εσωτερική με σπασμένα τα πλαστικά. Οπότε αν αλλάζοντας την εσωτερική είναι οκ, δεν υπάρχει νομίζω λόγος να πάει στην εξωτερική.

Το βρίσκω δύσκολο επειδή είναι σπασμένο το πλαστικά να μην δουλεύει τελείως το κλιματιστικό 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

3 ώρες πριν, Kozanitis1 είπε
  Εμφάνιση κρυμμένου περιεχομένου

Το έβαλα μέσα σε spoiler, γιατί είναι λίγο εκτός θέματος..

Σίγουρα στην τιμή του ρεύματος πληρώνουμε τιμή kWh + ρυθμιζόμενες χρεώσεις, οι οποίες όταν ξεπερνάς κάποιες κλίμακες πολλαπλασιάζονται δραματικά..

Μια λύση είναι να περιμένουμε μπας και κάποια στιγμή τις βάλουν σε μια fix τιμή, πχ 0.0179 που λέγαν πως θα γίνουν, όπου συνεχώς θα μειώνονται λόγω διασυνδέσεων κλπ. (άλλη κουβέντα αν το δούμε ποτέ).

Για εμένα (όπως έχουν τώρα τα πράγματα), όποιος χρησιμοποιεί κλιματιστικό-α για θέρμανση, οπωσδήποτε έχει προνοήσει να εγκαταστήσει νυκτερινό μετρητή, προκειμένου να γλιτώσει ό,τι μπορεί από τις ρυθμιζόμενες χρεώσεις.

Πχ χρησιμοποιώντας κλιματιστικό, άνετα πιστεύω φτάνει κάποιος τις 2.400-3.000 kWh το τετράμηνο.

Αν δεν είχε νυκτερινό μόνο σε ΥΚΩ θα έδινε 65,04€ και 116,04€ αντίστοιχα.

Αν είχε θα έδινε (για  ένα άνετο 25% της κατ. στη νύκτα - άλλοι φτάνουν 30-35%)  25,18€ και 57,465 € αντίστοιχα.

Μην το βλέπουμε τόσο σαν ποσό, αλλά σαν επένδυση όπου σε 10 χειμώνες θα μας έχει εξοικονομήσει τόσα χρήματα όσα έχει ένα καινούργιο τίμιο πχ 9αρι μηχάνημα. (μόνο από ρυθμιζόμενες)

Αν βάλουμε τις τωρινές τιμές (κακό σενάριο), τότε μια ημερήσια τιμή συνολικά μπορεί να είναι κοντά στα 0.22€/kWh.

Αφού όμως το μηχάνημα (θεωρητικά) έχει απόδοση στη θέρμανση 3+ (νεότερα με COP 4+) τότε η τελική τιμή φτάνει τα 0,06-0,08€ ανά θερμική kWh, συγκρινόμενο με τις τιμές όλων των υπολοίπων τρόπων θέρμανσης στις μέρες μας, οι τιμές αυτές είναι αρκετά οικονομικές.

Φυσικά είμαι ανοικτός σε προτάσεις και σχόλια πάνω στις απόψεις μου.. ;)

 

Καταρχήν να διευκρινήσω ότι συμφωνώ ότι τα κλιματιστικά και οι ΑΘ παραμένουν ο φτηνότερος τρόπος θέρμανσης. Απλώς, ακόμη και τούτου δεδομένου, τα οικονομικά μεγέθη συχνά είναι δυσμενέστερα από όσα αναφέρεις και εσύ και άλλοι φίλοι. Όχι συγκριτικά (είπαμε, συμφέρουν τα κλιματιστικά) αλλά σε απόλυτους αριθμούς. Οι περισσότεροι από όσους ασχολούνται  με "μεράκι" με τα κλιματιστικά (μετρήσεις κατανάλωσης στην πρίζα κλπ) βλέπω ότι έχουν φουλ μονώσεις στις κατοικίες τους. Αυτό δεν είναι ο κανόνας και τότε τα δεδομένα αλλάζουν δραματικά. Έχω μια πολύ όμορφη (κατά τη γνώμη μου) μονοκατοικία σε προάστιο της Αθήνας, δεν θα την άλλαζα με διαμέρισμα. Αλλά είναι αμόνωτη και δεν έχω επιλέξει ακόμη να επενδύσω στη μόνωση (θα ήθελε κάπου 10.000 Ευρώ , και να υπάρχουν έχω άλλες προτεραιότητες και δεν μπλέκω με τίποτε με δάνεια για αυτό τον σκοπό). Έχω λοιπόν πάρει απόφαση ότι θα ξοδεύω αρκετά χρήματα για θέρμανση. Τους μήνες που θερμαίνομαι με air conditions η κατανάλωσή μου δεν είναι αυτή που λες, άνετα φτάνει τις 1500 kwh το μήνα. Πάλι συμφέρει, γιατί τους δυο περισσότερο ψυχρούς μήνες που θερμαίνομαι αναγκαστικά με πετρέλαιο (δεν αρκούν τα 4 air condiotions για όλο το σπίτι στο πολύ ψύχος και αν βάλω 5ο-6ο  θα υπάρχει θέμα με την ασφάλεια του ΔΕΔΔΗΕ γιατί φυσικά παίζουν και άλλες συσκευές ταυτόχρονα - οικογένεια υπάρχει) , καίω 500 λίτρα πετρέλαιο το μήνα. Άρα συμφέρει το ρεύμα, αλλά τα χρήματα δεν είναι και λίγα (ειδικά με τις ΥΚΩ στη μεγάλη κατανάλωση). Οφείλουν πιστεύω να μειώσουν τις ΥΚΩ αλλά και να αυξήσουν την επιδότηση στις υψηλές καταναλώσεις. Σήμερα η τελική τιμή για καταναλώσεις ημέρας πάνω από 1000 kwh το μήνα, είναι 45 λεπτά ! Για  φέτος έχω το παλιό Enter ακόμη αλλά του χρόνου; Νομίζω κι άλλοι συνφορουμίτες που έχουν ΑΘ έχουν αναφέρει καταναλώσεις αυτού του μεγέθους (έστω τους πιο ψυχρούς μήνες). Με απλά λόγια: Ναι, τα air conditions συμφέρουν σε κάθε περίπτωση, αλλά δεν πωλούνται με υπεύθυνη δήλωση ότι έχεις θερμομόνωση κέλυφος 7 εκατοστά. Ο διάλογος στο συγκεκριμένο νήμα μου έχει φανεί πολύ χρήσιμος και ευχαριστώ όλα τα παιδιά, αλλά σε περιπτώσεις σαν τη δική μου (πάρα πολλές υπάρχουν) δεν ασχολούμαστε με το πόσο χαμηλά σε watt πέφτει το σούπερ μηχάνημα σε σουπερ μόνωση αλλά με το αν κρατάμε την συνολική κατανάλωση του σπιτιού κάτω από τις 50 kwh τη μέρα. Δεν γκρινιάζω, όλα βγαίνουν ευτυχώς, αλλά πιστεύω ότι είναι παράλογα τα 45 λεπτά η kwh.

  • Like 4
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

4 λεπτά πριν, dimostr είπε

Το βρίσκω δύσκολο επειδή είναι σπασμένο το πλαστικά να μην δουλεύει τελείως το κλιματιστικό 

Μπορεί να έχει γίνει ζημιά στα ηλεκτρονικά/ βάσεις ή ακόμα να έχει φρακαρει η φτερωτή και να βγάζει σφάλμα. Δεν ξέρω. Πάντως σπασμένα πλαστικά= πτώση.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Καλησπέρα σε όλους. Έχω το παρακάτω κλίμα σε χώρο 35τμ που αγοράστηκε το 2011 και είναι inverter

image.png.421f71ab413ab4fb7a9c18261549750c.png

Επειδή μου βγήκε επιταγή ανακύκλωσης αξίζει τον κόπο να το αλλάξω με κάποιο 16άρι καλύτερο από αυτό που έχω; Το εργαλείο βγάζει τα παρακάτω: Χρήματα προς διάθεση 700 περίπου.

image.png.d97879c38b94f07399b61c0dd740ba6d.png

Ευχαριστώ

 

Επεξ/σία από velissarios1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

5 λεπτά πριν, velissarios1 είπε

Καλησπέρα σε όλους. Έχω το παρακάτω κλίμα σε χώρο 35τμ που αγοράστηκε το 2011 και είναι inverter

image.png.421f71ab413ab4fb7a9c18261549750c.png

Επειδή μου βγήκε επιταγή ανακύκλωσης αξίζει τον κόπο να το αλλάξω με κάποιο 16άρι καλύτερο από αυτό που έχω; Το εργαλείο βγάζει τα παρακάτω: Χρήματα προς διάθεση 700 περίπου.

image.png.d97879c38b94f07399b61c0dd740ba6d.png

Ευχαριστώ

 

Γράψε το ποσοστό του voucher για να δούμε τι επιλογές υπάρχουν.

Είναι επαρκές για το χώρο; Δες μήπως βάλεις κάποιο πριζακι (tp-link p110) ώστε να δεις πόσο χαμηλά πέφτει σε κατανάλωση στο χώρο σου.

Εάν όντως πέφτει χαμηλά τότε θα έλεγα να μην γίνει αλλαγή μόνο και μόνο για να μην μπεις στην όλη διαδικασία (αγορά - ΣΩΣΤΗ εγκατάσταση - τυχόν προβλήματα που ίσως εμφανιστούν όπως έχουμε δει τώρα τελευταία σε κάποιες περιπτώσεις).

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

8 λεπτά πριν, velissarios1 είπε

Καλησπέρα σε όλους. Έχω το παρακάτω κλίμα σε χώρο 35τμ που αγοράστηκε το 2011 και είναι inverter

image.png.421f71ab413ab4fb7a9c18261549750c.png

Επειδή μου βγήκε επιταγή ανακύκλωσης αξίζει τον κόπο να το αλλάξω με κάποιο 16άρι καλύτερο από αυτό που έχω; Το εργαλείο βγάζει τα παρακάτω: Χρήματα προς διάθεση 700 περίπου.

image.png.d97879c38b94f07399b61c0dd740ba6d.png

Ευχαριστώ

 

Εάν κάνεις χρήση σε θέρμανση 24/7 ναι 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

40 λεπτά πριν, olddognewtricks είπε

Καταρχήν να διευκρινήσω ότι συμφωνώ ότι τα κλιματιστικά και οι ΑΘ παραμένουν ο φτηνότερος τρόπος θέρμανσης. Απλώς, ακόμη και τούτου δεδομένου, τα οικονομικά μεγέθη συχνά είναι δυσμενέστερα από όσα αναφέρεις και εσύ και άλλοι φίλοι. Όχι συγκριτικά (είπαμε, συμφέρουν τα κλιματιστικά) αλλά σε απόλυτους αριθμούς. Οι περισσότεροι από όσους ασχολούνται  με "μεράκι" με τα κλιματιστικά (μετρήσεις κατανάλωσης στην πρίζα κλπ) βλέπω ότι έχουν φουλ μονώσεις στις κατοικίες τους. Αυτό δεν είναι ο κανόνας και τότε τα δεδομένα αλλάζουν δραματικά. Έχω μια πολύ όμορφη (κατά τη γνώμη μου) μονοκατοικία σε προάστιο της Αθήνας, δεν θα την άλλαζα με διαμέρισμα. Αλλά είναι αμόνωτη και δεν έχω επιλέξει ακόμη να επενδύσω στη μόνωση (θα ήθελε κάπου 10.000 Ευρώ , και να υπάρχουν έχω άλλες προτεραιότητες και δεν μπλέκω με τίποτε με δάνεια για αυτό τον σκοπό). Έχω λοιπόν πάρει απόφαση ότι θα ξοδεύω αρκετά χρήματα για θέρμανση. Τους μήνες που θερμαίνομαι με air conditions η κατανάλωσή μου δεν είναι αυτή που λες, άνετα φτάνει τις 1500 kwh το μήνα. Πάλι συμφέρει, γιατί τους δυο περισσότερο ψυχρούς μήνες που θερμαίνομαι αναγκαστικά με πετρέλαιο (δεν αρκούν τα 4 air condiotions για όλο το σπίτι στο πολύ ψύχος και αν βάλω 5ο-6ο  θα υπάρχει θέμα με την ασφάλεια του ΔΕΔΔΗΕ γιατί φυσικά παίζουν και άλλες συσκευές ταυτόχρονα - οικογένεια υπάρχει) , καίω 500 λίτρα πετρέλαιο το μήνα. Άρα συμφέρει το ρεύμα, αλλά τα χρήματα δεν είναι και λίγα (ειδικά με τις ΥΚΩ στη μεγάλη κατανάλωση). Οφείλουν πιστεύω να μειώσουν τις ΥΚΩ αλλά και να αυξήσουν την επιδότηση στις υψηλές καταναλώσεις. Σήμερα η τελική τιμή για καταναλώσεις ημέρας πάνω από 1000 kwh το μήνα, είναι 45 λεπτά ! Για  φέτος έχω το παλιό Enter ακόμη αλλά του χρόνου; Νομίζω κι άλλοι συνφορουμίτες που έχουν ΑΘ έχουν αναφέρει καταναλώσεις αυτού του μεγέθους (έστω τους πιο ψυχρούς μήνες). Με απλά λόγια: Ναι, τα air conditions συμφέρουν σε κάθε περίπτωση, αλλά δεν πωλούνται με υπεύθυνη δήλωση ότι έχεις θερμομόνωση κέλυφος 7 εκατοστά. Ο διάλογος στο συγκεκριμένο νήμα μου έχει φανεί πολύ χρήσιμος και ευχαριστώ όλα τα παιδιά, αλλά σε περιπτώσεις σαν τη δική μου (πάρα πολλές υπάρχουν) δεν ασχολούμαστε με το πόσο χαμηλά σε watt πέφτει το σούπερ μηχάνημα σε σουπερ μόνωση αλλά με το αν κρατάμε την συνολική κατανάλωση του σπιτιού κάτω από τις 50 kwh τη μέρα. Δεν γκρινιάζω, όλα βγαίνουν ευτυχώς, αλλά πιστεύω ότι είναι παράλογα τα 45 λεπτά η kwh.

Πολυ σωστη προσεγγιση απο αυτες που δεν διαβαζουμε συχνα μπραβο!!!!

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, dimostr είπε

Το βρίσκω δύσκολο επειδή είναι σπασμένο το πλαστικά να μην δουλεύει τελείως το κλιματιστικό 

Απο το σοκ μπορει να παθει η πλακετα κατι. Δεν ανοιχτηκε για ευνοητους λογους. Μπορει να εφυγε και καποια επαφη.

Οπως και να εχει, θα μιλησω τη δευτερα με την toshiba για το ενδεχομενο να μην δουλεψει λογο προβληματος της εξωτερικης. Τοτε τι κανουμε; Για εμενα πρεπει να ερθουν να το αναλαβουν εως οτου να δουλεψει . 

Εχω μια σκεψη στο μυαλο μου οτι το καταστημα προσπαθει να  το κουκουλωσει σαν DOA. Μηπως γνωριζε για το κτυπημα αλλα δεν περιμενε και να μην δουλευει.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης
Αυτό το θέμα είναι πλέον κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.

  • Δημιουργία νέου...