Προς το περιεχόμενο

Συμβουλές κι απορίες για κλιματιστικά - Part 2


billdanos

Προτεινόμενες αναρτήσεις

  • Απαντ. 28,4k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

  • liakjim

    6101

  • dimostr

    2725

  • Specs

    1497

  • userAnon

    680

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοσιευμένες Εικόνες

11 λεπτά πριν, liakjim είπε

Δεν το έχω δουλέψει ποτέ, δεν ξέρω.

Ναι, αλλά αν κάνει κρύο και τα πέλλετς....κρυώνουν;;;;;;;

😅

Με αυτό θα δουλέψει αλλά δεν το λες και τοπικό έλεγχο μιας και είναι μέσω cloud όπως η επίσημη εφαρμογή.

https://github.com/rospogrigio/daikin_residential

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

@Specs ελεγες προσφατα πως στα πειραματα που εκανες ειδες διαφορα στην οικονομια μεταξυ haier και daikin 40% υπερ του daikin..επειδη το νουμερο μου φαινεται  μεγαλο, μπορεις να μου πεις με λιγα λογια απο που προκυπτει;; ναι , ξερω πως πεφτει πιο χαμηλα αλλα και παλι... το χα στο μυαλο μου κι ηθελα να σε ρωτησω!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μόλις τώρα, dimostr είπε

Πες στο κόσμο πόσο κάνει ο τόνος στο πέλλετ και πόσο εκαιγες για να καταλάβουν ότι τα κλιματιστικά είναι τζάμπα 

Εμενα με πειραξε που απο 4,20 το τσουβαλακι στον Σκλαβενιτη ενα της σειρας πελλετ, εχει πλεον 9,90 ...

Φιλος μου που ειναι εργενης και με το μηχανακι του οπως περναγε απο το σουπερ μαρκετ καθημερινα , με τα ψωνια του εβαζε και ενα τσουβαλακι στην ποδια, μιας και δεν εχει χωρο να στοκαρει ουτε χρημα να προπληρωνει, βρεθηκε να θελει τα διπλα και κατι φετος για θερμανση, απο 125 ευρω τον μηνα πηγε στα 300 ευρω!!!

Λογω της τιμης του ρευματος, μπορει να βρεθεις να πληρωνεις παραπανω σε κλιματιστικο αν εισαι δεμενος σε κανα παροχο πιο λαμογιο απο τους αλλους.

Αν ομως δεν εισαι, οπως εγω τωρα που εχω παλιο ΔΕΗ my Home online και ΚΟΤ, ειναι αστειο να συζηταμε για 1 ευρω την ημερα αδιαλλειπτη θερμανση και μαλιστα με ακριβεια +-0,1 βαθμο απο την ζητουμενη σου.

Γενικα με το πελλετ ερχεται η κιλοβατωρα απο 15 μεχρι 20 λεπτα , ενω με κλιματιστικο και αναλογα παντα τον παροχο, κοτ, νυχτερινο κλπ ερχεται στα 4 λεπτα εως 7 λεπτα, δηλαδη απο μισο μεχρι ενα τεταρτο του κοστους σε πελλετ.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 λεπτά πριν, thomka είπε

Σχηματάρι.

Το έχετε το κρύο σας ε ; https://penteli.meteo.gr/stations/tanagra/NOAAPRYR.TXT

 

Στους -5 το arata δίνει 4.86 nominal ( 5.47 max),

το edge δίνει 5.05 (5.48max)

και το srk 5.82ΚW (και αυτά είναι για μέσα 20C για toshiba και 21 για mitsu). 

Το mitsu θέλει και διόρθωση για τα defrost :

image.png.fb39129b9501bb54a4abc8d48de454b2.png

άρα το capacity πάει στο 5.24KW.

Με λίγα λόγια, όποιο και να πάρεις, πάνω κάτω έχουν το ίδιο τελικό capacity . Αν είχαμε -5C, 24ώρες το 24ώρο και οι απώλειες που έχεις βγάλει είναι κοντά στις πραγματικές, κανένα δεν θα σου έδινε 22C μέσα στον χώρο, θα έπρεπε να πας στο 80άρι που δίνει 6.48 για 22C ή 5.83 με τα defrost, αλλά επειδή δεν θα έχεις -5 συνέχεια (την ημέρα θα ανεβαίνει), λογικά θα είσαι κομπλέ όποιο και να πάρεις.

Οπότε ψωνίζεις ανάλογα τα χαρακτηριστικά / τιμή / εγγύηση κτλ

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
27 λεπτά πριν, Specs είπε

Αν ομως δεν εισαι, οπως εγω τωρα που εχω παλιο ΔΕΗ my Home online και ΚΟΤ, ειναι αστειο να συζηταμε για 1 ευρω την ημερα αδιαλλειπτη θερμανση και μαλιστα με ακριβεια +-0,1 βαθμο απο την ζητουμενη σου.

Γενικα με το πελλετ ερχεται η κιλοβατωρα απο 15 μεχρι 20 λεπτα , ενω με κλιματιστικο και αναλογα παντα τον παροχο, κοτ, νυχτερινο κλπ ερχεται στα 4 λεπτα εως 7 λεπτα, δηλαδη απο μισο μεχρι ενα τεταρτο του κοστους σε πελλετ.

Τωρα βεβαια μιλας για την δικη σου ξεχωριστη περιπτωση με ΚΟΤ+ παλιο online (που ληγει συντομα...) και φυσικα δεν αντιπροσωπευει την πλειοψηφια..Επισης το κοστος της κιλοβατωρας εμενα δε μου λεει τιποτα αν δεν προσθεσουμε κι ολες τις επιπροσθετες χρεωσεις..Περισυ ειχα 0,065 τοσο πληρωνα;;; οχι βεβαια, το συνολικο κοστος με ολα μεσα εβγαινε 0,18 με 0,20/kw κι αυτο ειναι το ΠΡΑΓΜΑΤΙΚΟ κοστος που θα πρεπει να αναφερεται!!

 

Επεξ/σία από energy52
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

11 λεπτά πριν, energy52 είπε

@Specs ελεγες προσφατα πως στα πειραματα που εκανες ειδες διαφορα στην οικονομια μεταξυ haier και daikin 40% υπερ του daikin..επειδη το νουμερο μου φαινεται  μεγαλο, μπορεις να μου πεις με λιγα λογια απο που προκυπτει;; ναι , ξερω πως πεφτει πιο χαμηλα αλλα και παλι... το χα στο μυαλο μου κι ηθελα να σε ρωτησω!

αυτο το θεμα ακομη το ψαχνω και με βασανιζει...ερευνω τωρα το κατα ποσον το cop που μετραμε με την εισαγωγη αερα να βαζουμε οτι δειχνει ενα θερμομετρο (ακριβειας παντα) στις σιτες απο τα φιλτρα,

Μαλλον ειναι λαθος γιατι μια δεδομενη στιγμη ειναι σταθερη η θερμοκρασια του αερα στο υψος της εισαγωγης πχ 21 βαθμοι.

Ομως οταν αρχιζει και λειτουργει το κλιματιστικο, με το που θερμαινονται τα στοιχεια, ενα μερος επηρεαζει το θερμομετρο και ταυτοχρονα σε καθε αλλαγη ταχυτητας ανεμιστηρα η ενδειξη αλλαζει αρκετα. Ομως δεν εχει στην πραξη αλλαξει η θερμοκρασια αερα σε καμμια περιπτωση ουτε τοσο πολυ ουτε τοσο γρηγορα.

Ψαχνω τωρα να εχω ενδειξη απο σημειο στο ιδιο υψος μεν αλλα ουτε μπροστα στο κλιματιστικο να μην δεχεται θερμοτητα απο το στοιχειο ουτε να επηρεαζεται απο το ρουφηγμα του. Μαλλον θα καταληξω στο κεντρο του δωνματιου και στο υψος του ανεμιστηρα οροφης που εχω(δοκιμες κανω ποσο μακρια απο ταβανι, παιζει απο 35-55 εκατοστα).

Με αυτα τα στοιχεια αλλαζει πολυ ο cop των κλιματιστικων, σε πιο χαμηλα και ρεαλιστικα νουμερα.

Οχι τιποτε αλλο, αλλα να ειμαστε δικαιοι μεταξυ των μηχανηματων γιατι αυτο μπορει να κριθει μονο με το cop και οχι με τα ελαχιστα watt του καθενος (αφου υπολογιστει οτι το ενα κανει ον οφ απο ψηλοτερα και το αλλο δολευει ρελαντι συνεχως βεβαια)

4 λεπτά πριν, energy52 είπε

το ΠΡΑΓΜΑΤΙΚΟ κοστος που θα πρεπει να αναφερεται

ειναι ατομικο πλεον με ολα αυτα που παιζουν στην ηλεκτρικη ενεργεια και αν ειδες στο αλλο νημα

αναλυονται επαρκως ολα και δεν υπαρχουν απαντησεις για ολους και γενικα.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

5 λεπτά πριν, Specs είπε

αυτο το θεμα ακομη το ψαχνω και με βασανιζει...ερευνω τωρα το κατα ποσον το cop που μετραμε με την εισαγωγη αερα να βαζουμε οτι δειχνει ενα θερμομετρο (ακριβειας παντα) στις σιτες απο τα φιλτρα,

Μαλλον ειναι λαθος γιατι μια δεδομενη στιγμη ειναι σταθερη η θερμοκρασια του αερα στο υψος της εισαγωγης πχ 21 βαθμοι.

Ομως οταν αρχιζει και λειτουργει το κλιματιστικο, με το που θερμαινονται τα στοιχεια, ενα μερος επηρεαζει το θερμομετρο και ταυτοχρονα σε καθε αλλαγη ταχυτητας ανεμιστηρα η ενδειξη αλλαζει αρκετα. Ομως δεν εχει στην πραξη αλλαξει η θερμοκρασια αερα σε καμμια περιπτωση ουτε τοσο πολυ ουτε τοσο γρηγορα.

Ψαχνω τωρα να εχω ενδειξη απο σημειο στο ιδιο υψος μεν αλλα ουτε μπροστα στο κλιματιστικο να μην δεχεται θερμοτητα απο το στοιχειο ουτε να επηρεαζεται απο το ρουφηγμα του. Μαλλον θα καταληξω στο κεντρο του δωνματιου και στο υψος του ανεμιστηρα οροφης που εχω(δοκιμες κανω ποσο μακρια απο ταβανι, παιζει απο 35-55 εκατοστα).

Με αυτα τα στοιχεια αλλαζει πολυ ο cop των κλιματιστικων, σε πιο χαμηλα και ρεαλιστικα νουμερα.

Οχι τιποτε αλλο, αλλα να ειμαστε δικαιοι μεταξυ των μηχανηματων γιατι αυτο μπορει να κριθει μονο με το cop και οχι με τα ελαχιστα watt του καθενος (αφου υπολογιστει οτι το ενα κανει ον οφ απο ψηλοτερα και το αλλο δολευει ρελαντι συνεχως βεβαια)

Όχι.

Θέλεις θερμοκρασία αέρα εισαγωγής, εξαγωγής, κυβικά και πυκνότητα.

https://snapshots.raintank.io/dashboard/snapshot/KfNYFTUxwvPpuQV525Bm3x1mU2p2HNT4

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
1 ώρα πριν, liakjim είπε

@liakjim Δυστυχώς μετά από τηλεφώνημα στον κοτσόβολο μόνο το morris είναι διαθεσιμο άμεσα το οποίο το εμπιστευεσαι (το κουπόνι μου λήγει 31/1)? Σε σχέση πχ με το fujitsu (που είχα διαλέξει και που είναι και φθηνότερο) το διαλέγουμε - αξιοπιστία ? Σε χαρακτηριστικά είναι σούπερ από ότι καταλαβαίνω...  αλλά μήπως πρέπει να δω και σε άλλο μαγαζί (πχ media)? Σε ευχαριστώ για όλα....

Επεξ/σία από cdrov
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

5 λεπτά πριν, cdrov είπε

@liakjim Δυστυχώς μετά από τηλεφώνημα στον κοτσόβολο μόνο το morris είναι διαθεσιμο άμεσα το οποίο το εμπιστευεσαι (το κουπόνι μου λήγει 31/1)? Σε σχέση πχ με το fujitsu (που είχα διαλέξει και που είναι και φθηνότερο) το διαλέγουμε - αξιοπιστία ? Σε χαρακτηριστικά είναι σούπερ από ότι καταλαβαίνω...  αλλά μήπως πρέπει να δω και σε άλλο μαγαζί? Σε ευχαριστώ για όλα....

https://www.plaisio.gr/klima-spitiou/klimatismos/klimatistika-toixou/midea-all-easy-pro-series-aep2-12nxd6-i-o-klimatistiko-12-000-btu-h_3948633

https://www.mediamarkt.gr/product/klimatismos-thermansi/air-condition/klimatistiko-inverter-midea-all-easy-pro-aep2-12nxd6-io-12000-btu-aa-me-ionisti-kai-wifi/1687214

(το πλαίσιο έχει περιορισμούς απόστασης για τη δωρεάν εγκατάσταση)

  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

41 λεπτά πριν, liakjim είπε

Το έχετε το κρύο σας ε ; https://penteli.meteo.gr/stations/tanagra/NOAAPRYR.TXT

 

Στους -5 το arata δίνει 4.86 nominal ( 5.47 max),

το edge δίνει 5.05 (5.48max)

και το srk 5.82ΚW (και αυτά είναι για μέσα 20C για toshiba και 21 για mitsu). 

Το mitsu θέλει και διόρθωση για τα defrost :

image.png.fb39129b9501bb54a4abc8d48de454b2.png

άρα το capacity πάει στο 5.24KW.

Με λίγα λόγια, όποιο και να πάρεις, πάνω κάτω έχουν το ίδιο τελικό capacity . Αν είχαμε -5C, 24ώρες το 24ώρο και οι απώλειες που έχεις βγάλει είναι κοντά στις πραγματικές, κανένα δεν θα σου έδινε 22C μέσα στον χώρο, θα έπρεπε να πας στο 80άρι που δίνει 6.48 για 22C ή 5.83 με τα defrost, αλλά επειδή δεν θα έχεις -5 συνέχεια (την ημέρα θα ανεβαίνει), λογικά θα είσαι κομπλέ όποιο και να πάρεις.

Οπότε ψωνίζεις ανάλογα τα χαρακτηριστικά / τιμή / εγγύηση κτλ

Ευχαριστώ πολύ. Το ίδιο ισχύει και για την ψύξη το καλοκαίρι; 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 λεπτά πριν, thomka είπε

Ευχαριστώ πολύ. Το ίδιο ισχύει και για την ψύξη το καλοκαίρι; 

Στη ψύξη όλα είναι πολύ απλά. Δεν έχουμε άγχος αν και θα προτιμούσα το yukai (arata) από το edge λόγω μη ύπαρξης πτώσης απόδοσης για πάνω από 40C (που βλέπω έχετε)  ή / και το mitsubishi που επίσης δεν έχει θέμα.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Spoiler
16 λεπτά πριν, energy52 είπε

Τωρα βεβαια μιλας για την δικη σου ξεχωριστη περιπτωση με ΚΟΤ+ παλιο online (που ληγει συντομα...) και φυσικα δεν αντιπροσωπευει την πλειοψηφια..Επισης το κοστος της κιλοβατωρας εμενα δε μου λεει τιποτα αν δεν προσθεσουμε κι ολες τις επιπροσθετες χρεωσεις..Περισυ ειχα 0,065 τοσο πληρωνα;;; οχι βεβαια, το συνολικο κοστος με ολα μεσα εβγαινε 0,18 με 0,20/kw κι αυτο ειναι το ΠΡΑΓΜΑΤΙΚΟ κοστος που θα πρεπει να αναφερεται!!

 

Το έβαλα μέσα σε spoiler, γιατί είναι λίγο εκτός θέματος..

Σίγουρα στην τιμή του ρεύματος πληρώνουμε τιμή kWh + ρυθμιζόμενες χρεώσεις, οι οποίες όταν ξεπερνάς κάποιες κλίμακες πολλαπλασιάζονται δραματικά..

Μια λύση είναι να περιμένουμε μπας και κάποια στιγμή τις βάλουν σε μια fix τιμή, πχ 0.0179 που λέγαν πως θα γίνουν, όπου συνεχώς θα μειώνονται λόγω διασυνδέσεων κλπ. (άλλη κουβέντα αν το δούμε ποτέ).

Για εμένα (όπως έχουν τώρα τα πράγματα), όποιος χρησιμοποιεί κλιματιστικό-α για θέρμανση, οπωσδήποτε έχει προνοήσει να εγκαταστήσει νυκτερινό μετρητή, προκειμένου να γλιτώσει ό,τι μπορεί από τις ρυθμιζόμενες χρεώσεις.

Πχ χρησιμοποιώντας κλιματιστικό, άνετα πιστεύω φτάνει κάποιος τις 2.400-3.000 kWh το τετράμηνο.

Αν δεν είχε νυκτερινό μόνο σε ΥΚΩ θα έδινε 65,04€ και 116,04€ αντίστοιχα.

Αν είχε θα έδινε (για  ένα άνετο 25% της κατ. στη νύκτα - άλλοι φτάνουν 30-35%)  25,18€ και 57,465 € αντίστοιχα.

Μην το βλέπουμε τόσο σαν ποσό, αλλά σαν επένδυση όπου σε 10 χειμώνες θα μας έχει εξοικονομήσει τόσα χρήματα όσα έχει ένα καινούργιο τίμιο πχ 9αρι μηχάνημα. (μόνο από ρυθμιζόμενες)

Αν βάλουμε τις τωρινές τιμές (κακό σενάριο), τότε μια ημερήσια τιμή συνολικά μπορεί να είναι κοντά στα 0.22€/kWh.

Αφού όμως το μηχάνημα (θεωρητικά) έχει απόδοση στη θέρμανση 3+ (νεότερα με COP 4+) τότε η τελική τιμή φτάνει τα 0,06-0,08€ ανά θερμική kWh, συγκρινόμενο με τις τιμές όλων των υπολοίπων τρόπων θέρμανσης στις μέρες μας, οι τιμές αυτές είναι αρκετά οικονομικές.

Φυσικά είμαι ανοικτός σε προτάσεις και σχόλια πάνω στις απόψεις μου.. ;)

 

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 ώρες πριν, liakjim είπε

Για το κλίμα σου θα έβαζα το Mitsubishi (δες και το ap71).

Το Gree ξέχνα το.

Δεν πάει έτσι.

Βάζουμε τις θερμοκρασίες σου στα πινακάκια του capacity και βλέπεις πιο επαρκεί.

πχ το 18άρι edge έχει:

image.png.c920ac2aea818bf84b29b4216e9b3713.png

Θα δεις ότι στους μηδέν δίνει nominal 4.16KW (και max 4.4ΚW).

Θα πρέπει να μετράς τη θερμοκρασία ψηλά στα φίλτρα. Αυτό δεν ξέρει τι βλέπεις εσύ στην άλλη πλευρά του δωματίου.

Αν κάνει κουλά πες μας . Δες επίσης μήπως σου φέρνει κρύο αέρα η τρύπα που περνάνε οι σωληνώσεις.

Μικρομάγαζο το practiker;

Πάντως τώρα από τη στιγμή που μπήκε και δεν δουλεύει, το πιο συμφέρον οικονομικά είναι να μιλήσεις με την τοσίμπα και να έρθουν να το φτιάξουν / αντικαταστήσουν. Ενημέρωσέ μας αν θες.

 

Για δες αυτό https://github.com/ael-code/daikin-control

Ερωτηματολόγιο Αγοράς Κλιματιστικού

Θα χρειαστούμε τα νούμερα στο 10ο ερώτημα του ερωτηματολογίου για κάθε χώρο ξεχωριστά. Επίσης τα 2 υπνοδωμάτια, ΔΕΝ είναι ενιαίος χώρος. Θα πρέπει να βάλεις ένα μηχάνημα στο καθένα.

Άρα θέλουμε νούμερα από 3 χώρους.

Επίσης θα βοηθούσε και μια πρόχειρη κάτοψη του σπιτιού.

 

Μπορείς να το έχεις με τον αντάπτορα υπερύθρων και να βλέπεις με το ha αν πήρε ή όχι.

Άρα λες με απώλειες υπολογισμενες στις 4600 βατ να είμαι κομπλέ με το edge 18αρι??έχεις πίνακα για άρατα???εγώ πχ κοιτάω νομιναλ και εξωτερική??

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης
Αυτό το θέμα είναι πλέον κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.

  • Δημιουργία νέου...