Προς το περιεχόμενο

Συμβουλές κι απορίες για κλιματιστικά - Part 2


billdanos

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
10 λεπτά πριν, Grim Ripper είπε

Αν έχεις κανένα raspberry pi (ή κάποιο pc που δεν κλείνεις) μπορείς να δοκιμάσεις να εγκαταστήσεις το home assistant για να βάλεις και διαγράμματα κατανάλωσης καθώς και λογικά να το ελέγχεις μόνο από το τοπικό δίκτυο.

To σκέφτομαι γιατί η Η εφαρμογή της Daikin έχει μόνο συγκεντρωτικά καταναλώσεις ανά ώρα , και όχι διαγράμματα, από ότι είδα και με μια πρίζα tp-link κάνω δουλειά, το έχω βαλει home   για φωνητικές εντολές μέσω smart watch.

Μου βγάζει και αυτό ...πολλά λεφτά να δώσεις μπροστα  αλλά δεν δίνεις άλλα λεφτά για 10 χρόνια! Δεν ξέρω ...έχω 1 χρόνο να αποφασίσω ....άρα δεν υπάρχει βιασύνη.

Screenshot_2023-01-04-22-59-01-518_com.android.chrome.jpg

Επεξ/σία από Socrates1977
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 28,4k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

  • liakjim

    6101

  • dimostr

    2725

  • Specs

    1497

  • userAnon

    680

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοσιευμένες Εικόνες

15 λεπτά πριν, Socrates1977 είπε

To σκέφτομαι γιατί η Η εφαρμογή της Daikin έχει μόνο συγκεντρωτικά καταναλώσεις ανά ώρα , και όχι διαγράμματα, από ότι είδα και με μια πρίζα tp-link κάνω δουλειά, το έχω βαλει home   για φωνητικές εντολές μέσω smart watch.

Μου βγάζει και αυτό ...πολλά λεφτά να δώσεις μπροστα  αλλά δεν δίνεις άλλα λεφτά για 10 χρόνια! Δεν ξέρω ...έχω 1 χρόνο να αποφασίσω ....άρα δεν υπάρχει βιασύνη.

Screenshot_2023-01-04-22-59-01-518_com.android.chrome.jpg

Το έχεις σε συνδέσει σε πρίζα;

Εαν ναι τότε με το tp-link p110 θα είσαι μια χαρά, αλλιώς με το shelly-em όπου μετράει επαγωγικά μπορείς επίσης να δεις κατανάλωση (δεν ξέρω αν έχει διάγραμμα).

Αλλιώς ναι, βάλε raspberry pi / mini pc / κτλ με το home assistant και πέτα εκεί μέσα την κατανάλωση που μετράει μόνο του το κλιματιστικό.

Από την εφαρμογή της Daikin μπορείς να δεις το μοντέλο του wifi που έχει; Κάπου είχα δει ότι γίνεται.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

28 λεπτά πριν, Socrates1977 είπε

Μου βγάζει και αυτό ...πολλά λεφτά να δώσεις μπροστα  αλλά δεν δίνεις άλλα λεφτά για 10 χρόνια!

Aπο αυτο εβγαλες το συμπερασμα οτι ετησιο σερβις κανει 70ε?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
12 λεπτά πριν, Specs είπε

Aπο αυτο εβγαλες το συμπερασμα οτι ετησιο σερβις κανει 70ε?

 

 

Screenshot_2023-01-04-23-46-26-468_com.android.chrome.jpg

23 λεπτά πριν, Grim Ripper είπε

Το έχεις σε συνδέσει σε πρίζα;

Εαν ναι τότε με το tp-link p110 θα είσαι μια χαρά, αλλιώς με το shelly-em όπου μετράει επαγωγικά μπορείς επίσης να δεις κατανάλωση (δεν ξέρω αν έχει διάγραμμα).

Αλλιώς ναι, βάλε raspberry pi / mini pc / κτλ με το home assistant και πέτα εκεί μέσα την κατανάλωση που μετράει μόνο του το κλιματιστικό.

Από την εφαρμογή της Daikin μπορείς να δεις το μοντέλο του wifi που έχει; Κάπου είχα δει ότι γίνεται.

Ναι δεν την καταργησα  την πρίζα .Εχει το BRP069C4x

Επεξ/σία από Socrates1977
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

14 λεπτά πριν, Socrates1977 είπε

 

 

Screenshot_2023-01-04-23-46-26-468_com.android.chrome.jpg

Ναι δεν την καταργησα  την πρίζα .Εχει το BRP069C4x

Βάλε τότε ένα tp-link καλύτερα και είτε κρατάς κατευθείαν τα διαγράμματα από την official εφαρμογή ή τα πετάς μέσα στο home assistant, δυστυχώς δεν φαίνεται να παίζει καλά με το home assistant το wifi module του perfera.

https://www.home-assistant.io/integrations/daikin/

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

21 λεπτά πριν, Socrates1977 είπε

 

 

Screenshot_2023-01-04-23-46-26-468_com.android.chrome.jpg

Ναι δεν την καταργησα  την πρίζα .Εχει το BRP069C4x

Εμενα ο τοπικος blue dealer χρεωνει 30ε. Αυτο που βλεπεις εκει δεν ειναι υποχρεωτικο...

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Στις 12/12/2022 στις 12:03 ΠΜ, liakjim είπε

https://www.plaisio.gr/klima-spitiou/klimatismos/klimatistika-toixou/fujitsu-km-series-asyg18kmte-aoyg18kmta-klimatistiko-18-000-btu-h_3959724

Αυτό κατεβαίνει στα 90W σε θέρμανση (λέει η fujitsu) , ανεβαίνει στα 8.7KW ενώ έχει κορυφαίο scop (έχω το 24άρι). Θα σου βγει τσάμπα, εγκατεστημένο στα 870€. Κορυφαίο εργαλείο.

Υπόψη μάλλον δεν θα φτάνει η ζέστη στους άλλους χώρους με ένα μηχάνημα.

Αν θέλετε να το δοκιμάσετε με ρίσκο να ξεσκίζεται στο onoff (δεν μπορούμε να το προβλέψουμε, αλλά ο ζεστός αέρας πάει πάνω = εγκλωβίζεται στο ταβάνι):

https://www.mediamarkt.gr/product/klimatismos-thermansi/air-condition/klimatistiko-inverter-mitsubishi-heavy-srksrc-63zr-w-22000-btu-aa/1684511

https://www.kotsovolos.gr/air-condition-heaters/air-condition/7000-to-15000-btu/213731-mitsubishi-msz-hr71vf

https://www.kotsovolos.gr/air-condition-heaters/air-condition/7000-to-15000-btu/213417-toshiba-edge-24j2avsg-e-b24j2kvsg

Σε συνέχεια της έρευνας μου (και με άπειρο search στη μπάρα του forum 😂), καταλήγω στα παρακάτω τρία. Ποιό θα ήταν προτιμότερο; Ή να το πώ αλλιώς, σε ποιο πάω με κλειστά μάτια; (Επίσης το wifi module από που μπορώ να το αγοράσω;)

https://www.kotsovolos.gr/air-condition-heaters/air-condition/7000-to-15000-btu/213417-toshiba-edge-24j2avsg-e-b24j2kvsg

https://www.kotsovolos.gr/air-condition-heaters/air-condition/7000-to-15000-btu/252398-a-c-in24-toshiba-ras24cavg-e-24ckvg-e

https://www.mediamarkt.gr/product/klimatismos-thermansi/air-condition/klimatistiko-inverter-mitsubishi-heavy-srksrc-71zr-w-24000-btu-aa/1688523

Και βάζω και αυτό λόγω του ότι είναι Daikin 
https://www.praktiker.gr/p/daikin-siesta-c71-sensira-atxc71c-arxc71c-klimatistiko-inverter-24000btu-126381

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
9 λεπτά πριν, Specs είπε

Εμενα ο τοπικος blue dealer χρεωνει 30ε. Αυτο που βλεπεις εκει δεν ειναι υποχρεωτικο...

Φαντάζομαι για να στον στέλνει ο bluedealer θα είναι και πιστοποιημένος από daikin, αυτά είναι καλά νέα! Άρα το 693 ευρώ δεν αξίζει τον κόπο!  Τα 149 για +5 χρόνια φαίνεται να είναι καλό deal!! Θα ρωτήσω τον blue dealer μου πόσο χρεώνει! Ευχαριστώ 

Επεξ/σία από Socrates1977
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Στις 2/1/2023 στις 2:35 ΜΜ, c-max είπε

Πηρα ενα 9αρι toshiba Yukai  στα 287 ΜΕ εγκατασταση με την επιδοστηση.

Ειναι Δωρεαν.

Η πλακα , στο ταμειο παω και μου λεει πληρωνετε 126 ευρω!!!!! Ειστε σιγουρη της λεω; Ναι απανταει εχει εκπτωση σημερα 😅

Μετα απο δικη μου επιμονη , καταφεραν να καταλαβουν οτι ειναι λαθος η τιμη. Εκανα καλα;;; 🤣

Από ποιο κατάστημα το πήρες φίλε μου;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 ώρες πριν, Haldol είπε

Ο έλεγχος δεν είναι για να εντοπιστεί η βλάβη, αλλά για να την προλάβεις (να μη δημιουργηθεί). Και είναι εξίσου απαραίτητος με τη συντήρηση. Αν ο έλεγχος πίεσης είναι υπερβολή (που μπορώ να συμφωνήσω - αν και ορισμένοι μηχανικοί τον κάνουν και αυτόν), σίγουρα ο έλεγχος ρευμάτων και θερμοκρασιών δεν είναι στα "έξτρα".

Θα συμφωνήσουμε ότι διαφωνούμε, αν η θερμοκρασία δεν είναι σωστή υπάρχει ήδη πρόβλημα, αν με ρεύματα αναφέρεσαι σε συγκεκριμένες τάσεις σε πλακέτες κλπ επίσης αν δεν είναι σωστά υπάρχει ήδη πρόβλημα, αν είναι κάτι λάθος υπάρχει το πρόβλημα και απλά το βρίσκεις, δεν προλαβάινεις τίποτα, ο έλεγχος δεν προλαβάινει το πρόβλημα για να μην δημιουργηθεί.
Συντήρηση για καλή λειτουργία θα ήταν αν ρυθμίζαμε κάτι που πάιρνει ρύθμιση ή αν άλλαζε κάτι που φθείρεται, όπως για πχ το λάδι στα αυτοκίνητα. Η γνώμη μου είναι ότι η ετήσια υποχρεωτική συντήρηση (την λένε έτσι γιατί είναι πιασάρικο) για να ισχύει η εγγύηση είναι για να βγάζουν μεροκάματο οι αντιπροσωπείες.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

14 λεπτά πριν, Socrates1977 είπε

Άρα το 693 ευρώ δεν αξίζει τον κόπο!

εννοειται, θα μας παρουν με τις πετρες αν επιλεξουμε αυτο!!!

αυτο ειναι μια επεκταση εγγυησης που εξασφαλιζει την Daikin...οχι τον πελατη!

σε 10 χρονια, θα ειναι αρχαιο κ κυριως το οτι προκαταβαλλεις ενα τετοιο ποσο, ειναι αδιανοητο.

 

15 λεπτά πριν, Socrates1977 είπε

Τα 149 για +5 χρόνια φαίνεται να είναι καλό dea

ναι μια χαρα ειναι

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

4 λεπτά πριν, YPhot είπε

Θα συμφωνήσουμε ότι διαφωνούμε, αν η θερμοκρασία δεν είναι σωστή υπάρχει ήδη πρόβλημα, αν με ρεύματα αναφέρεσαι σε συγκεκριμένες τάσεις σε πλακέτες κλπ επίσης αν δεν είναι σωστά υπάρχει ήδη πρόβλημα, αν είναι κάτι λάθος υπάρχει το πρόβλημα και απλά το βρίσκεις, δεν προλαβάινεις τίποτα, ο έλεγχος δεν προλαβάινει το πρόβλημα για να μην δημιουργηθεί.

Θα πω κι εγώ ότι "συμφωνούμε στο ότι διαφωνούμε". :P

 

4 λεπτά πριν, YPhot είπε

Συντήρηση για καλή λειτουργία θα ήταν αν ρυθμίζαμε κάτι που πάιρνει ρύθμιση ή αν άλλαζε κάτι που φθείρεται, όπως για πχ το λάδι στα αυτοκίνητα. Η γνώμη μου είναι ότι η ετήσια υποχρεωτική συντήρηση (την λένε έτσι γιατί είναι πιασάρικο) για να ισχύει η εγγύηση είναι για να βγάζουν μεροκάματο οι αντιπροσωπείες.

Και να φανταστείς δεν είμαι των εγγυήσεων. Τις θεωρώ τα πιο πεταμένα λεφτά που υπάρχουν. Π.χ. στα δικά μου Toshiba Edge, "έκαψα" την περίφημη 7-ετή εγγύηση αναθέτοντας τον έλεγχο & τη συντήρηση σε άσχετο (του καναλιού, όχι από γνώσεις) άνθρωπο. Φυσικά, έκανα όλα όσα έγραψα πριν.

 

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
28 λεπτά πριν, Specs είπε

Εμενα ο τοπικος blue dealer χρεωνει 30ε. 

Μα κι εγω που πηρα blue dealer για συντηρηση στο Haier (ο ιδιος που εκανε την εγκατασταση)30 ευρω πηραν, κι εκαναν πολυ καλη δουλεια τους πηρε κοντα μια ωρα! οχι ομως να τσεκαρουν πιεσεις ρευματα κτλ.. 

Επεξ/σία από energy52
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Χρειάζομαι την βοήθεια σας για την επιλογή δύο (2) κλιματιστικών. Τα δεδομένα είναι τα εξής:

1. Ποσό που διαθέτουμε : Συνολικό ποσό 1500-2000€
2. Νέα αγορά ή αντικατάσταση παλιού. Νέα αγορά 
3. Επιθυμητό κατάστημα ή τύπος καταστήματος: Αδιάφορο
4. Χρήση κλιματιστικού προσδιορίζοντας αν είναι για αποκλειστική ψύξη, θέρμανση ή και τα δύο.: 30% ψύξη / 70% θέρμανση
5. Συχνότητα χρήσης πχ περιστασιακή ή αποκλειστική πηγή θέρμανση κτλ: περιστασιακή για ψύξη και αποκλειστική για θέρμανση.
6. Χώρος που θα τοποθετηθεί με προσδιορισμό των τετραγωνικών και αν θα είναι ενιαίος πχ σαλονοκουζίνα, υπνοδωμάτιο, τραπεζαρία κτλ : 2 ενιαίοι χώροι. Ο (α) αποτελείται από 2 υπνοδωμάτια και διάδρομο με σύνολο 20 τ.μ. και ο (β) από σαλονοκουζίνα 50 τ.μ. 
7. Τοποθεσία προσδιορίζοντας ελάχιστες και μέγιστες θερμοκρασίες: Σπάτα Αττικής 

8. Απαραίτητα / επιθυμητά / αδιάφορα features:  Αδιάφορο
9. Πληροφορίες περί μονώσεων, κουφώματα, ιδιαιτερότητες χώρου: Το διαμέρισμα είναι 105 τ.μ και κατασκευάστηκε το 2007, άγνωστες πληροφορίες περί μονώσεων,  κουφώματα αλουμινίου με διπλά τζάμια.  

Δεν έχω συμπεριλάβει ένα ακόμα υπνοδωμάτιο 10 τ.μ το οποίο πιστεύω να καλυφθεί από την χρήση και των 2 κλιματιστικών. 

Επισυνάπτω και πιστοποιητικό ενερεγειακής απόδοσης σε περίπτωση που βοηθάει.

Spoiler

 

 

image.jpeg

Επεξ/σία από andreasosfp
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης
Αυτό το θέμα είναι πλέον κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.

  • Δημιουργία νέου...