Προς το περιεχόμενο

Συμβουλές κι απορίες για κλιματιστικά - Part 2


billdanos

Προτεινόμενες αναρτήσεις

33 λεπτά πριν, liakjim είπε

Γιατί τί συνέβη; Έβαλες κιόλας το 16αρι edge ( με την εξωτερική Haori;  )

Βρεθηκε η εσωτερικη με ραγισμενο πλαστικο στην πλατη της. Μετα την εγκατασταση δεν δουλεψε καθολου.

  • Sad 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 28,4k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

  • liakjim

    6101

  • dimostr

    2725

  • Specs

    1497

  • userAnon

    680

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοσιευμένες Εικόνες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Για πείτε γνώμες για τι μέγεθος??18αρι??έχω βάλει όλα απολύτως σωστά στα στοιχεία αλλά είναι σπίτι του 2005 απλά δεν γνώριζα και έβαλα παντού χωρίς μόνωση στους τοίχους ώστε να είμαι καλυμμένος στο άνω όριο απωλειών.. ζητούμενη θερμοκρασία 21 και ο χώρος είναι 43 τμ

βορινη πλευρά όπως και η νότια είναι σε επαφή με άλλο διαμέρισμα...και από πάνω και από κατω έχω διαμέρισμα 

 

Screenshot_2023-01-04-20-24-36-274_com.android.chrome.jpg

Επεξ/σία από alex19871987
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

7 λεπτά πριν, Haldol είπε

Είναι καλή τιμή, αρκεί να κάνουν σοβαρή συντήρηση (και έλεγχο). Συνήθως όταν κάνουν "συντήρηση" με 30€ απλά πλένουν τα φίλτρα :P

Και τι είναι η σοβαρή συντήρηση,  ένα κλιματιστικό που αποδίδει καλά το μόνο που θέλει είναι πλύσιμο, η συντήρηση είναι το μεγάλο κόλπο για να τα παίρνουν, το πλύσιμο έχει να κάνει με την χρήση και πρέπει να γίνεται όταν χρειάζεται όχι κάθε χρόνο ντε και καλά, άσε που κάποιοι θα ξέρουν να το κάνουν μόνοι τους

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

23 λεπτά πριν, c-max είπε

Βρεθηκε η εσωτερικη με ραγισμενο πλαστικο στην πλατη της. Μετα την εγκατασταση δεν δουλεψε καθολου.

Αυτό είναι κλασική περίπτωση doa. Δεν θα έπρεπε να σου κάνει αντικατάσταση το μαγαζί;

27 λεπτά πριν, alex19871987 είπε

Για πείτε γνώμες για τι μέγεθος??18αρι??έχω βάλει όλα απολύτως σωστά στα στοιχεία αλλά είναι σπίτι του 2005 απλά δεν γνώριζα και έβαλα παντού χωρίς μόνωση στους τοίχους ώστε να είμαι καλυμμένος στο άνω όριο απωλειών.. ζητούμενη θερμοκρασία 21 και ο χώρος είναι 43 τμ

βορινη πλευρά όπως και η νότια είναι σε επαφή με άλλο διαμέρισμα...και από πάνω και από κατω έχω διαμέρισμα

Θα πρέπει να είσαι οριακά οκ με ένα 18αρι edge αρκεί να μην είσαι προς τα βόρεια του λεκανοπεδίου όπου θα έβαζα 22αρι.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Καλησπέρα και καλή χρονιά σε όλους. Κάτοχος voucher για ανακύκλωση συσκευών και έχω μπει στην διαδικασία να ψάξω για αλλαγή του παλιού μου κλιματιστικού ενός sanyo 24000btu περίπου 15ετιας απλό όχι inverter. Ο χώρος που θέλω να καλύψω για ψύξη - θέρμανση είναι ενιαίος περίπου 70 τετραγωνικά στην Καβάλα σε περιοχή κοντά στην Θάλασσα. Το σπίτι ισόγειο με όροφο από επάνω,  δεν διαθέτει μόνωση (είναι στα σχέδια να μπει)  και διαθέτει πλαστικά κουφώματα με διπλά τζάμια 25ετιας. Θα ήθελα την γνώμη σας για κάποια κλιματιστικά που είδα και θεωρώ ότι είναι ποιοτικά 

MITSUBISHI Heavy SRK/SRC-71ZR-W 24000 

Gree Aura GRC-241QI/KAR-N5/GRCO-241QI/KAR-N5 

 Toshiba Shorai Edge RAS-B24J2KVSG-E/RAS-24J2AVSG-E    

Με ενδιαφέρουν περισσότερο η αξιοπιστία - απόδοση - οικονομία παρά τα διάφορα comfort που μπορεί να έχουν.

Η αγορά πιθανότατα να γίνει από κάποια μεγάλη αλυσίδα διότι με ενδιαφέρει και η δωρεάν εγκατάσταση. Ευχαριστώ εκ των προτέρων.

 

 

Επεξ/σία από TSITSI58
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

21 λεπτά πριν, liakjim είπε

Αυτό είναι κλασική περίπτωση doa. Δεν θα έπρεπε να σου κάνει αντικατάσταση το μαγαζί;

Θα πρέπει να είσαι οριακά οκ με ένα 18αρι edge αρκεί να μην είσαι προς τα βόρεια του λεκανοπεδίου όπου θα έβαζα 22αρι.

Πειραιά είμαι..μετέτρεψα τα 4660 βατσ σε btu και μου έβγαλε 16000 περίπου..υπολόγισα κάτι λάθος??επειδή λέω οκ 16000 βγάζει θα ήμουν οκ με 18αρι μηχάνημα 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Παιδιά, εμένα παίζει απλά να τα 'χει παίξει το αισθητήριο θερμοκρασίας του χώρου και να μου κάνει όλα τα παράξενα που λέγαμε τις περασμένες μέρες;

Έτυχε και άναψα τζάκι (πρώτη φορά φέτος) και ο χώρος έπιασε > 21ºC (με ζητούμενη από το air-condition τους 20°C). Το ελάχιστο που μέτρησα ήταν 21,1°C στην απέναντι άκρη. Για το χώρο κάτω από το air-condition (που είναι απέναντι απ'το τζάκι) δε το συζητώ, ψήνεις ψωμάκι!

Ε, αυτή τη στιγμή (αλλά και για 1+ ώρα με ζητούμενη λιγότερη απ'την τρέχουσα) αντί να κλείσει τελείως, δίνει πόνο στα 610W! :P

 

37 λεπτά πριν, YPhot είπε

Και τι είναι η σοβαρή συντήρηση,  ένα κλιματιστικό που αποδίδει καλά το μόνο που θέλει είναι πλύσιμο, η συντήρηση είναι το μεγάλο κόλπο για να τα παίρνουν, το πλύσιμο έχει να κάνει με την χρήση και πρέπει να γίνεται όταν χρειάζεται όχι κάθε χρόνο ντε και καλά, άσε που κάποιοι θα ξέρουν να το κάνουν μόνοι τους

Καθάρισμα μέσα - έξω (δηλαδή και τον εναλλάκτη) και φυσικά,  έλεγχο. Θερμοκρασία, ρεύματα, ακόμα και πίεση. Αν χάσεις π.χ. το 20% από το ψυκτικό ούτε που θα το καταλάβεις "πρακτικά". Αλλά το μηχάνημα δε θα δουλεύει σωστά.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
23 λεπτά πριν, Haldol είπε

Καθάρισμα μέσα - έξω (δηλαδή και τον εναλλάκτη) και φυσικά,  έλεγχο. Θερμοκρασία, ρεύματα, ακόμα και πίεση. Αν χάσεις π.χ. το 20% από το ψυκτικό ούτε που θα το καταλάβεις "πρακτικά". Αλλά το μηχάνημα δε θα δουλεύει σωστά.

Για το καθάρισμα έγραψα, το κύκλωμα είναι κλειστό, αν χάνει φρέον θα το καταλάβεις αν όχι στο 20% στο 30 έτσι και αλλιως η διαρροή δεν σταματάει από μόνη της, πίεση προληπτικά χωρίς να υπάρχει πρόβλημα είναι υπερβολή, εδώ δεν μετράνε στην τοποθέτηση που είναι καινούργιο και έχει μια λογική, τέλος πάντων ο κάθε ένας κρίνει αν αξίζει να δίνει τόσα χρήματα ή όχι, 70 που είπε ο φίλος Χ 10 χρόνια + τα 150 είναι 850€ για το κάθε κλιματιστικό. 
Το βασικό για μένα είναι ότι όλα τα άλλα εκτός του πλυσίματος δεν είναι για την καλή λειτουργία του κλιματιστικού αλλά για να εντοπίσουν βλάβη, άρα δεν είναι συντήρηση

Επεξ/σία από YPhot
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

48 λεπτά πριν, liakjim είπε

Αυτό είναι κλασική περίπτωση doa. Δεν θα έπρεπε να σου κάνει αντικατάσταση το μαγαζί;

 

Το μαγαζι μου ειπε οτι μιλαει με toshiba να δουμε τι θα γινει. Αν ηταν μονο τα πλαστικα μπορει να κανανε την παλαβη, τωρα που δεν δουλευει κιολιας, δεν ξερω.

Αλλη φορα αγορα καλυτερα απο μεγαλα καταστηματα και 100 ευρω παραπανω παρα μικρομαγαζο και να τρεχεις μετα...

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

17 λεπτά πριν, YPhot είπε

Για το καθάρισμα έγραψα, το κύκλωμα είναι κλειστό, αν χάνει φρέον θα το καταλάβεις αν όχι στο 20% στο 30 έτσι και αλλιως η διαρροή δεν σταματάει από μόνη της, πίεση προληπτικά χωρίς να υπάρχει πρόβλημα είναι υπερβολή, εδώ δεν μετράνε στην τοποθέτηση που είναι καινούργιο και έχει μια λογική, τέλος πάντων ο κάθε ένας κρίνει αν αξίζει να δίνει τόσα χρήματα ή όχι, 70 που είπε ο φίλος Χ 10 χρόνια + τα 150 είναι 850€ για το κάθε κλιματιστικό. 

Σωστά. Αλλά εφόσον επιλέγεις Daikin, και μάλιστα από Blue Dealer, μάλλον δεν είναι το VFM η απόλυτη προτεραιότητά σου. Ο φίλος μάλλον το 'χει και λίγο "μεράκι" (οπότε πιθανότατα να μη τον ενδιαφέρει να τη βγάλει όσο πιο οικονομικά γίνεται στη συντήρηση).

17 λεπτά πριν, YPhot είπε

Το βασικό για μένα είναι ότι όλα τα άλλα εκτός του πλυσίματος δεν είναι για την καλή λειτουργία του κλιματιστικού αλλά για να εντοπίσουν βλάβη, άρα δεν είναι συντήρηση

Ο έλεγχος δεν είναι για να εντοπιστεί η βλάβη, αλλά για να την προλάβεις (να μη δημιουργηθεί). Και είναι εξίσου απαραίτητος με τη συντήρηση. Αν ο έλεγχος πίεσης είναι υπερβολή (που μπορώ να συμφωνήσω - αν και ορισμένοι μηχανικοί τον κάνουν και αυτόν), σίγουρα ο έλεγχος ρευμάτων και θερμοκρασιών δεν είναι στα "έξτρα".

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

@Socrates1977 καλορίζικο και καλοδούλευτο.

Πως και δεν έβαλες την εξωτερική σε βάση στον τοίχο αλλά κάτω στο μπαλκόνι;

Το προηγούμενο ήταν η εξωτερική στον τοίχο αν διακρίνω από τα σημάδια;

Το συγκεκριμένο έχει και WiFi?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

34 λεπτά πριν, Kozanitis1 είπε

@Socrates1977 καλορίζικο και καλοδούλευτο.

Πως και δεν έβαλες την εξωτερική σε βάση στον τοίχο αλλά κάτω στο μπαλκόνι;

Το προηγούμενο ήταν η εξωτερική στον τοίχο αν διακρίνω από τα σημάδια;

Το συγκεκριμένο έχει και WiFi?

Ευχαριστώ, Το προηγούμενο ήταν με βάση στον τοίχο , το έβαλα κάτω για δύο λόγους , 1ον γιατί στο συγκεκριμένο μέρος του μπαλκονιού (καθότι στενό) δεν το χρησιμοποιώ και 2ον στο πάτωμα θεωρώ οτι θα γλιτώσω από κραδασμούς που πολλές φορές μεταφέρονται στην εσωτερική μονάδα. Ναι είναι με το WiFi.

  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

5 λεπτά πριν, Socrates1977 είπε

Ευχαριστώ, Το προηγούμενο ήταν με βάση στον τοίχο , το έβαλα κάτω για δύο λόγους , 1ον γιατί στο συγκεκριμένο μέρος του μπαλκονιού (καθότι στενό) δεν το χρησιμοποιώ και 2ον στο πάτωμα θεωρώ οτι θα γλιτώσω από κραδασμούς που πολλές φορές μεταφέρονται στην εσωτερική μονάδα. Ναι είναι με το WiFi.

Αν έχεις κανένα raspberry pi (ή κάποιο pc που δεν κλείνεις) μπορείς να δοκιμάσεις να εγκαταστήσεις το home assistant για να βάλεις και διαγράμματα κατανάλωσης καθώς και λογικά να το ελέγχεις μόνο από το τοπικό δίκτυο.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης
Αυτό το θέμα είναι πλέον κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.

  • Δημιουργία νέου...