Προς το περιεχόμενο

Συμβουλές κι απορίες για κλιματιστικά - Part 2


billdanos

Προτεινόμενες αναρτήσεις

2 λεπτά πριν, dimostr είπε

Πάντως είναι πραγματικά αξία η προσπάθεια που γίνεται για να βγάλετε λάθος τις μελέτες των εκάστοτε πανεπιστημίων η των υπηρεσιών ενέργειας που λένε ότι αυτή είναι η οικονομικότερη λύση 

Θα πρότεινα να ξαναπιάσεις τις τελευταίες 2 σελίδες από την αρχή. Κάτι σου διαφεύγει.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 28,4k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

  • liakjim

    6101

  • dimostr

    2725

  • Specs

    1497

  • userAnon

    680

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοσιευμένες Εικόνες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Καλησπέρα, διαβάζοντας τα Data Book των Toshiba (thanks @liakjim), διαπίστωσα πως το Yukai το 13άρι χάνει πολύ σε απόδοση κάτω από τους 7 βαθμούς (πέφτει στα 2,5kw στους 0 στο 100%) - οπότε θέλει προσοχή σε χρήση θέρμανσης.

Ο χώρος μου έχω υπολογίσει βάσει μελέτης (μηχανολόγος μηχανικός) αλλά και από καταγραφές κατανάλωσης ετών ότι είναι περίπου στα 2,5 kW@0C οπότε σκέφτομαι να πάω στο edge to 10άρι που αποδίδει αρκετά παραπάνω (3,3kW @ 0C) ώστε να μην δουλεύει το μηχάνημα στο όριο του.

Επειδή το άλλο που έπαιζε ως φιναλίστ ήταν το Mitsubishi BT35VGK, έχω 2 ερωτήσεις:

1. Τι εντυπώσεις υπάρχουν από το edge? Έχω διαβάσει εδω μέσα για θόρυβο ανεμιστήρα. Ισχύει ακόμα ή έχει λυθεί; Με νοιάζει να είναι όσο πιο αθόρυβο γίνεται σε νορμάλ παροχή (όχι στο quiet)

2. Για το Mitsubishi BT35VGK έχουμε data book με capacity tables? Έφαγα το ίντερνετ αλλά δεν έχω βρει κατι.

Ευχαριστώ!

 

Επεξ/σία από dal_kos
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Χρόνια πολλά , καλή χρονιά σε όλους. 

Θα χρειαστώ τα φώτα σας!!!

Θέλω ένα 12αρι για μια τραπεζαρία στο πατρικό , υπάρχει 24αρι στο διπλανό χώρο του σαλονιού αλλά υπάρχει πόρτα που κλείνει κάποιες φορές και γι αυτό κοιτάζω σε αυτό το εύρος btw. Δεν συμπλήρωσα την φόρμα γιατί δεν έχω πρόχειρες τις διατάσεις,  αλλά υπήρχε στον χώρο ένα 12αρι παλιό που ήταν ικανοποιητικό για τον χώρο. Η χρήση θα είναι σχεδόν αποκλειστικά για θέρμανση. 

Έχω καταλήξει σε αυτό Daikin Siesta Sensira ATXC35C που βρίσκω σε γνωστή αλυσίδα 749€ με δωρεάν εγκατάσταση.

Να κοιτάξω για blue dealer ή για κάποιο άλλο μοντέλο γενικά;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

15 λεπτά πριν, dal_kos είπε

Για το Mitsubishi BT35VGK έχουμε data book με capacity tables?

 

https://planetaklimata.com.ua/instr/Mitsubishi_Electric/Mitsubishi_Electric_MUZ-BT_VG_Service_Manual_Eng.pdf

  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

9 λεπτά πριν, georbap είπε

Χρόνια πολλά , καλή χρονιά σε όλους. 

Θα χρειαστώ τα φώτα σας!!!

Θέλω ένα 12αρι για μια τραπεζαρία στο πατρικό , υπάρχει 24αρι στο διπλανό χώρο του σαλονιού αλλά υπάρχει πόρτα που κλείνει κάποιες φορές και γι αυτό κοιτάζω σε αυτό το εύρος btw. Δεν συμπλήρωσα την φόρμα γιατί δεν έχω πρόχειρες τις διατάσεις,  αλλά υπήρχε στον χώρο ένα 12αρι παλιό που ήταν ικανοποιητικό για τον χώρο. Η χρήση θα είναι σχεδόν αποκλειστικά για θέρμανση. 

Έχω καταλήξει σε αυτό Daikin Siesta Sensira ATXC35C που βρίσκω σε γνωστή αλυσίδα 749€ με δωρεάν εγκατάσταση.

Να κοιτάξω για blue dealer ή για κάποιο άλλο μοντέλο γενικά;

Ίδια τιμή θα σου βγει περίπου από blue dealer όπου θα πληρώσεις την εγκατάσταση αλλά θα έχεις 5 χρόνια εγγύηση αντί για 3.

Κοιτάς και αυτό αν θες λόγω παραπάνω εγγύησης.

https://www.kotsovolos.gr/air-condition-heaters/air-condition/7000-to-15000-btu/252395-a-c-in13-toshiba-ras13cavg-e-b13ckvg-e

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

11 λεπτά πριν, georbap είπε

Χρόνια πολλά , καλή χρονιά σε όλους. 

Θα χρειαστώ τα φώτα σας!!!

Θέλω ένα 12αρι για μια τραπεζαρία στο πατρικό , υπάρχει 24αρι στο διπλανό χώρο του σαλονιού αλλά υπάρχει πόρτα που κλείνει κάποιες φορές και γι αυτό κοιτάζω σε αυτό το εύρος btw. Δεν συμπλήρωσα την φόρμα γιατί δεν έχω πρόχειρες τις διατάσεις,  αλλά υπήρχε στον χώρο ένα 12αρι παλιό που ήταν ικανοποιητικό για τον χώρο. Η χρήση θα είναι σχεδόν αποκλειστικά για θέρμανση. 

Έχω καταλήξει σε αυτό Daikin Siesta Sensira ATXC35C που βρίσκω σε γνωστή αλυσίδα 749€ με δωρεάν εγκατάσταση.

Να κοιτάξω για blue dealer ή για κάποιο άλλο μοντέλο γενικά;

Μια χαρά το daikin. Δες και αυτό https://www.kotsovolos.gr/air-condition-heaters/air-condition/7000-to-15000-btu/252395-a-c-in13-toshiba-ras13cavg-e-b13ckvg-e

1 λεπτό πριν, Grim Ripper είπε

Ίδια τιμή θα σου βγει περίπου από blue dealer όπου θα πληρώσεις την εγκατάσταση αλλά θα έχεις 5 χρόνια εγγύηση αντί για 3.

Κοιτάς και αυτό αν θες λόγω παραπάνω εγγύησης.

https://www.kotsovolos.gr/air-condition-heaters/air-condition/7000-to-15000-btu/252395-a-c-in13-toshiba-ras13cavg-e-b13ckvg-e

ninja'd 😅

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, liakjim είπε

Σε ευχαριστώ θερμά για την άμεση απάντηση, θεωρείς οτι πρέπει να κινηθώ άμεσα ή ενδέχεται στο επόμενο 2μηνο να πετύχω κάποια προσφορά (καλύτερη τιμή).

 

Ευχαριστώ !!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μόλις τώρα, Illusion4Rl είπε

Σε ευχαριστώ θερμά για την άμεση απάντηση, θεωρείς οτι πρέπει να κινηθώ άμεσα ή ενδέχεται στο επόμενο 2μηνο να πετύχω κάποια προσφορά (καλύτερη τιμή)

Άγνωστο.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καλησπέρα, καλή χρονιά και από εμένα!

Σε συζήτηση που έκανα, υπάρχουν σκέψεις για τοποθέτηση κλιματιστικού σε Υ/Δ περίπου 15τμ, σε περιοχή της Δ.Μακεδονίας, για να λειτουργεί σε Υ/Δ ηλικιωμένων, όταν σβήνει/χαμηλώνει η κεντρική θέρμανση το βράδυ για λόγους οικονομίας.

Υπάρχει ήδη μετρητής νυκτερινού ρεύματος, απλά για τυχόν βοήθεια στους υπολογισμούς.., στο σπίτι υπάρχει εξωτερικά κέλυφος 8εκ.

Τους πρότεινα να μπει ένα κλιματιστικό στο Υ/Δ τους, ώστε να μην "παγώνει" τη νύκτα αλλά και για υποβοήθηση της κεντρικής θέρμανσης.

Κάνοντας λοιπόν υπολογισμούς απωλειών, βγαίνουν περίπου 4.5kW απώλειες, για θερμοκρασία μέσα 24 βαθμούς

(3.5kW για 20 βαθμούς - ηλικιωμένοι με ό,τι συνεπάγεται😜)

Θεωρητικά ένα 12αρι καλύπτει, ΑΛΛΑ εκεί που έχω ενδοιασμούς, είναι όταν η θερμοκρασία πέσει κοντά στους -3 έως 0 (σχεδόν καθημερινά τον χειμώνα), ή σε ακραίες περιπτώσεις να φτάσει -15, ίσως και παρακάτω, τότε η απόδοση από το 12αρι  δεν θα έχει πάει περίπατο;

Αν βλέπαμε για κάτι μεγαλύτερο (πχ 14αρι/16αρι) θα αναβοσβήνει όταν ο καιρός είναι ήπιος;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 λεπτά πριν, Kozanitis1 είπε

θερμοκρασία μέσα 24 βαθμούς

Εάν η ζήτηση είναι πάντα αυτή δύσκολα θα μπει σε on off εάν δουλεύει μόνο αυτό χωρίς την κεντρική θέρμανση 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

24 λεπτά πριν, dimostr είπε

Εάν η ζήτηση είναι πάντα αυτή δύσκολα θα μπει σε on off εάν δουλεύει μόνο αυτό χωρίς την κεντρική θέρμανση 

Η ζήτηση μπορεί να μην είναι συνεχώς 24, αλλά φαντάζομαι σίγουρα 22+, στο εργαλείο υπολογισμού έβαλα 24 για να δω στην "δυσκολότερη" περίπτωση τι ζητάμε..

Πιθανολογώ πως θα το θέλουν να βοηθάει την κεντρική θέρμανση ακόμα και σε πολλά κρύα, φυσικά δεν θα δουλέψει μόνο του αν η θερμοκρασία πέσει τους 2-3, ή κάτω από τους 0..

Αν πάντως κάνουμε λίγο το δικηγόρο του διαβόλου, σε μια βλάβη της κεντρικής θα ήταν επιθυμητό να μπορεί "σπάσει" την παγωνιά ακόμα και σε πολύ χαμηλές θερμοκρασίες (κάτω των -5)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
52 λεπτά πριν, Kozanitis1 είπε

Καλησπέρα, καλή χρονιά και από εμένα!

Σε συζήτηση που έκανα, υπάρχουν σκέψεις για τοποθέτηση κλιματιστικού σε Υ/Δ περίπου 15τμ, σε περιοχή της Δ.Μακεδονίας, για να λειτουργεί σε Υ/Δ ηλικιωμένων, όταν σβήνει/χαμηλώνει η κεντρική θέρμανση το βράδυ για λόγους οικονομίας.

Υπάρχει ήδη μετρητής νυκτερινού ρεύματος, απλά για τυχόν βοήθεια στους υπολογισμούς.., στο σπίτι υπάρχει εξωτερικά κέλυφος 8εκ.

Τους πρότεινα να μπει ένα κλιματιστικό στο Υ/Δ τους, ώστε να μην "παγώνει" τη νύκτα αλλά και για υποβοήθηση της κεντρικής θέρμανσης.

Κάνοντας λοιπόν υπολογισμούς απωλειών, βγαίνουν περίπου 4.5kW απώλειες, για θερμοκρασία μέσα 24 βαθμούς

(3.5kW για 20 βαθμούς - ηλικιωμένοι με ό,τι συνεπάγεται😜)

Θεωρητικά ένα 12αρι καλύπτει, ΑΛΛΑ εκεί που έχω ενδοιασμούς, είναι όταν η θερμοκρασία πέσει κοντά στους -3 έως 0 (σχεδόν καθημερινά τον χειμώνα), ή σε ακραίες περιπτώσεις να φτάσει -15, ίσως και παρακάτω, τότε η απόδοση από το 12αρι  δεν θα έχει πάει περίπατο;

Αν βλέπαμε για κάτι μεγαλύτερο (πχ 14αρι/16αρι) θα αναβοσβήνει όταν ο καιρός είναι ήπιος;

https://www.skroutz.gr/s/14708544/Mitsubishi-Electric-MSZ-MUZ-AP42VG-Κλιματιστικό-Inverter-14000-BTU-A-A.html

image.png.21292f67c99b25a9b07bd871954b82e1.png

(ίσως πρέπει να πας στο 18άρι)

edit @Kozanitis1

image.png.cfb10ad21ee4ce7940b33185f0b1c93f.png

Επεξ/σία από liakjim
  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Kαλησπέρα, μόλις παράγγειλα (με το ανακυκλώνω) το 

 https://www.kotsovolos.gr/ProductDisplay?partNumber=265235&storeId=10151 

Fujitsu ASYG12KMCE (δεν ξέρω ποια είναι η διαφορά με το ΚΜCC)

αλλά ήμουν σε φοβερό δίλλημα σε σχέση με το 

https://www.kotsovolos.gr/air-condition-heaters/air-condition/7000-to-15000-btu/252276-a-c-in12-midea-msfaau12hrfn8-breezeless

Midea Breezeless+ MSFAAU-12HRFN8 

Πιστεύετε ότι είναι καλή επιλογή?

Εγκατάσταση σε Υπνοδωμάτιο 15τ.μ. περίπου που με ανοικτή την πόρτα μπορεί να πηγαίνει και στο διπλανό υπνοδωμάτιο (δευτερεύουσα σημασία) .

Τελικό Κόστος 850 - 400 = 450€.

Καλύτερη επιλογή μεχρι αυτό το budget όσο προλαβαίνω?

Ευχαριστώ

 

Επεξ/σία από cdrov
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

8 λεπτά πριν, cdrov είπε

Kαλησπέρα, μόλις παράγγειλα (με το ανακυκλώνω) το 

 https://www.kotsovolos.gr/ProductDisplay?partNumber=265235&storeId=10151 

Fujitsu ASYG12KMCE (δεν ξέρω ποια είναι η διαφορά με το ΚΜCC)

αλλά ήμουν σε φοβερό δίλλημα σε σχέση με το 

https://www.kotsovolos.gr/air-condition-heaters/air-condition/7000-to-15000-btu/252276-a-c-in12-midea-msfaau12hrfn8-breezeless

Midea Breezeless+ MSFAAU-12HRFN8 

Πιστεύετε ότι είναι καλή επιλογή?

Εγκατάσταση σε Υπνοδωμάτιο 15τ.μ. περίπου που με ανοικτή την πόρτα μπορεί να πηγαίνει και στο διπλανό υπνοδωμάτιο (δευτερεύουσα σημασία) .

Τελικό Κόστος 850 - 400 = 450€.

Καλύτερη επιλογή μεχρι αυτό το budget όσο προλαβαίνω?

Ευχαριστώ

 

Χρήση;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης
Αυτό το θέμα είναι πλέον κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.

  • Δημιουργία νέου...