Προς το περιεχόμενο

Συμβουλές κι απορίες για κλιματιστικά - Part 2


billdanos

Προτεινόμενες αναρτήσεις

8 λεπτά πριν, Haldol είπε

Σαφώς, αλλά ο σκοπός της συγκεκριμένης λειτουργίας είναι άλλος.

Οκ, όποιος και να είναι ο σκοπός, εγώ μπορώ να επωφεληθώ από αυτή την επιλογή; Αν δλδ το 16 τελικά είναι overkill και αρχίσει να κάνει on off, όταν κατεβάσω την ισχύ στο 75 η στο 50%, δεν θα είναι σαν να ρίχνω τα btu; Δεν θα είναι σαν να δουλεύει σαν πχ 12άρι;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 28,4k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

  • liakjim

    6101

  • dimostr

    2725

  • Specs

    1497

  • userAnon

    680

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοσιευμένες Εικόνες

28 λεπτά πριν, kostasmor είπε

Αυτή ήταν η αρχική μου απορία. Μήπως το 16άρι είναι overkill. Δεν έχω καταλάβει όμως πως μετράμε τις απώλειες. Οι απώλειες μου θεωρητικά είναι για 10άρι. Σε τι εξωτερική θερμοκρασία όμως αναφέρονται αυτές οι απώλειες; 
Αυτό με τον όγκο του αέρα δεν το εχω καταλάβει. Γιατί να μη ρίξει ρυθμό; 
Το γεγονός ότι το edge έχει την επιλογή να ρυθμίζεις την ισχύ του σε 50% 75% ή 100%, θα μπορέσει να μας σώσει από τέτοιο ενδεχόμενο;

Αφού σου βγαίνει φθηνότερα, πάρτο και πες μας την άνοιξη τί έγινε να μάθουμε και εμείς τι να λέμε σε αντίστοιχες περιπτώσεις.

4 λεπτά πριν, kostasmor είπε

Οκ, όποιος και να είναι ο σκοπός, εγώ μπορώ να επωφεληθώ από αυτή την επιλογή; Αν δλδ το 16 τελικά είναι overkill και αρχίσει να κάνει on off, όταν κατεβάσω την ισχύ στο 75 η στο 50%, δεν θα είναι σαν να ρίχνω τα btu; Δεν θα είναι σαν να δουλεύει σαν πχ 12άρι;

Δεν μειώνονται τα ελάχιστα watts ούτε τα κυβικά του αέρα. Κόβει τα υψηλά ρεύματα.

9 λεπτά πριν, Dim_nik44 είπε

Καλησπέρα παιδιά! Αρχικά χρόνια πολλά καλη χρονιά να έχουμε με υγεία πάνω από όλα! 

Χρειάζομαι τα φώτα σας, γιατί συμμετέχω στο Ανακυκλώνω-Αλλάζω Συσκευή και δεν μπορώ να αποφασίσω με τίποτα! 

Τα δεδομένα είναι τα παρακάτω :

1. Ποσό που διαθέτουμε : Γύρω στα 1.000€.
2. Νέα αγορά ή αντικατάσταση παλιού. Νέα αγορά και αφορά το σαλόνι του διαμερίσματος 
3. Επιθυμητό κατάστημα ή τύπος καταστήματος: Κάποια από τις μεγάλες αλυσίδες γιατί είμαι επαρχία. 
4. Χρήση κλιματιστικού προσδιορίζοντας αν είναι για αποκλειστική ψύξη, θέρμανση ή και τα δύο.: 20% ψύξη / 80% θέρμανση
5. Συχνότητα χρήσης πχ περιστασιακή ή αποκλειστική πηγή θέρμανση κτλ: Αποκλειστική πηγή θέρμανσης, περιστασιακή σε ψύξη
6. Χώρος που θα τοποθετηθεί με προσδιορισμό των τετραγωνικών και αν θα είναι ενιαίος πχ σαλονοκουζίνα, υπνοδωμάτιο, τραπεζαρία κτλ : 15 τμ Σαλόνι (ίσως βέβαια να το έχω και για τον διάδρομο του διαμερίσματος) 
7. Τοποθεσία προσδιορίζοντας ελάχιστες και μέγιστες θερμοκρασίες: Οι θερμοκρασίες είναι πάνω κάτω έως καλοκαίρι 37 και χειμώνα έως - 3,
8. Απαραίτητα / επιθυμητά / αδιάφορα features:   Ιονιστη ίσως ;
9. Πληροφορίες περί μονώσεων, κουφώματα, ιδιαιτερότητες χώρου: Καθόλου μονώσεις, νότιος προσανατολισμός. 
10. 10.242.14 Watt, 8808.24 KCal/h, 146.32 Watt/m2, 125.83 KCal/h/m2 με 19C.

Τα 18.000 BTU είναι υπερβολή την περίπτωση αυτή ; Έχω δει κάποια inventor καθώς και daikin και toshiba που ξεφεύγουν λίγο. Να δω και sendo, gree, midea κ.λπ.;;

Λες 15τμ και στις απώλειες βλέπω 70...

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

42 λεπτά πριν, liakjim είπε

Αφού σου βγαίνει φθηνότερα, πάρτο και πες μας την άνοιξη τί έγινε να μάθουμε και εμείς τι να λέμε σε αντίστοιχες περιπτώσεις.

Δεν μειώνονται τα ελάχιστα watts ούτε τα κυβικά του αέρα. Κόβει τα υψηλά ρεύματα.

Λες 15τμ και στις απώλειες βλέπω 70...

Συγγνώμη έκανα πατάτα και έβαλα τα τετραγωνικά όλου του διαμερίσματος εκεί αντί του χώρου του σαλονιού τώρα το κατάλαβα. Τα σωστά άρα είναι τα κάτω :

10. 4253.84 Watt, 3658.30 KCal/h, 283.59 Watt/m2, 243.89 KCal/h/m2 με 19C.

Συγγνώμη για το λάθος παιδιά. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

44 λεπτά πριν, liakjim είπε

Αφού σου βγαίνει φθηνότερα, πάρτο και πες μας την άνοιξη τί έγινε να μάθουμε και εμείς τι να λέμε σε αντίστοιχες περιπτώσεις.

Θα μελετήσω όσο μπορώ το engineering data book που μου έστειλες. 
Αρχίζω να βάζω στις επιλογές μου και το 13άρι και ας είναι λίγο πιο ακριβό. 
Το edge 18 πάντως τοποθετήθηκε σε χώρο με απώλειες 4300W. 
Με εξωτερική θερμοκρασία 12 και ζήτηση 21, δουλεύει σταθερά στα 300 με 350W. Κανει off μόνο στις 11 κάθε πρωί που χτυπάει ο ήλιος το σαλόνι.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Όσοι έχετε ATXC/FTXC, πώς είναι η σειρά στα εικονίδια όταν αλλάζετε τα modes; (ψύξη/θέρμανση/αφύγρανση/κτλ)

Ρωτάω επειδή ανάμεσα στα δύο που έχω (atxc-κωτσόβολος και ftxc-blue dealer) η σειρά είναι διαφορετική.

Το manual λέει:

Cool - Fan - Dry - Heat - Auto.

Το atxc σίγουρα πάει έτσι.

 

Το ftxc όμως πηγαίνει:

Cool - Fan - Heat - Auto - Dry

Επεξ/σία από Grim Ripper
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, Grim Ripper είπε

ο ftxc όμως πηγαίνει:

Cool - Fan - Heat - Auto - Dry

ετσι και σε μενα.

και μια αναφορα στις καταναλωσεις μου ως τωρα , μιας και δεν καταλαβα τι το παραξενο επαιξε με καταναλωσεις @dimostr Οι καταναλωσεις μου ανα 24 ωρο, συνεχης λειτουργια , μετρηση θερμοκρασιας σε εσωτερικο τοιχο και  σε συναρτηση με τον μεσο ορο θερμοκρασιας ανα 24ωρο με το καταγραφικο θερμομετρο που μου ελυσε τα χερια...πιο τζαμπα θερμανση δεν ειχα ποτε! Τα στοιχεια του χωρου(χωρις αυτα,τις απωλειες δηλαδη, δεν εχουμε τροπο συγκρισης)στο τελος χαμηλα στην φωτο...

 

600802634_41202321621.jpg.6d881a431a352d9fc57ef8c63731b297.jpg

1364661343_41202321717.jpg.5f237fa6f65d55c52c06abb986a5c18d.jpg

  • Like 3
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 ώρες πριν, Grim Ripper είπε

Οι απώλειες σε πάνε όντως στα 22.000 btu (εφόσον είναι σωστά τα στοιχεία).

Δες και τα Toshiba arata/yukai ή κανένα Edge αν σε παίρνει.

Το daikin καλύτερα από blue dealer να το πάρεις ώστε να έχεις την έξτρα εγγύηση.

thanks.. 

Απο την κουβεντα που είχα πάντως με ένα κατάστημα...  με ακύρωνε και ήθελε να μου πεί πως έχω άδικο για τα toyotomi... ότι είναι καλα ....  και συγκρίνω λάθος κλπ

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

31 λεπτά πριν, cpp είπε

thanks.. 

Απο την κουβεντα που είχα πάντως με ένα κατάστημα...  με ακύρωνε και ήθελε να μου πεί πως έχω άδικο για τα toyotomi... ότι είναι καλα ....  και συγκρίνω λάθος κλπ

Βρες άλλο κατάστημα. 😛

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

7 ώρες πριν, Specs είπε

μετρηση θερμοκρασιας σε εσωτερικο τοιχο

Πάει ο μύθος κάποιων ότι με τα κλιματιστικά δεν έχεις θέρμανση στα δομικά στοιχεία 

7 ώρες πριν, Specs είπε

χωρις αυτα,τις απωλειες δηλαδη, δεν εχουμε τροπο συγκρισης)σ

Η μελέτη απωλειών είναι το Α και το Ω και σημασία έχουν πρωτίστως οι απωλειες και μετά όλα τα αλλα όπως πχ τα τετραγωνικά 

7 ώρες πριν, Specs είπε

πιο τζαμπα θερμανση δεν ειχα ποτε!

Εδώ τα σχόλια περιττεύουν , το λέμε και το ξαναλέμε ΑΡΚΕΙ να μην κάνουν κομπογιαννίτικες δουλειές και απλά βάζουν κλιματιστικα με το τετραγωνικό 

7 ώρες πριν, cpp είπε

άδικο για τα toyotomi..

Αυτή μάρκα όπως και παρα πολλές άλλες είναι φασόν των Gree midea οποτε οποιαδήποτε άλλη συζήτηση περιττεύει , ότι ισχύει για τα Gree midea ισχύει και για αυτά 

Κατασκευαστες είναι GREE, MIDEA, HAIER , TCL, AUX, TOSHIBA, MITSUBISHI, DAIKIN ,HITACHI ,PANASONIC , μπορεί να μου διαφεύγει και κάποια , ΟΤΙΔΗΠΟΤΕ άλλο κυκλοφορεί είναι κάποιας εταιρείας φασον 

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

10 ώρες πριν, Dim_nik44 είπε

Συγγνώμη έκανα πατάτα και έβαλα τα τετραγωνικά όλου του διαμερίσματος εκεί αντί του χώρου του σαλονιού τώρα το κατάλαβα. Τα σωστά άρα είναι τα κάτω :

10. 4253.84 Watt, 3658.30 KCal/h, 283.59 Watt/m2, 243.89 KCal/h/m2 με 19C.

Συγγνώμη για το λάθος παιδιά. 

Δεν γίνεται όλο το σπίτι να έχει 140W/m2 και το σαλόνι μόνο του τα διπλάσια.

Τέλος πάντων, ένα toshiba arata/yukai πάει στο μυαλό μου, 10άρι ή 13άρι. Δεν ξέρω σε ποια πόλη μένεις, αν είσαι ΑΘήνα λογικά θα είσαι κομπλέ με το 10άρι, αν είσαι σε πιο κρύο μέρος ή αν το σαλόνι δεν απομονώνει από το υπόλοιπο σπίτι ας πας στο 13άρι.

7 ώρες πριν, cpp είπε

thanks.. 

Απο την κουβεντα που είχα πάντως με ένα κατάστημα...  με ακύρωνε και ήθελε να μου πεί πως έχω άδικο για τα toyotomi... ότι είναι καλα ....  και συγκρίνω λάθος κλπ

Τα toyotomi είναι φασόν gree. Τα gree δεν είναι κακά κλιματιστικά, μάλιστα έχουμε δει κάποιες ακριβές σειρές σε 9άρια και 12άρια να παίζουν πολύ αξιόλογα, χώρια που συμπιεστές gree θα βρεις σχεδόν παντού, αλλά όπως έχουμε πει πολλές φορές, τα μεγάλα μοντέλα (18άρια και άνω) δεν είναι ελκυστική πρόταση για θέρμανση καθώς έχουν το χαρακτηριστικό να κρατάνε από ψηλά έως πολύ ψηλά τα ελάχιστα watts. Χώρια η μικρή εγγύηση των 2 ετών.

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

15 ώρες πριν, liakjim είπε

Γιατί αναρωτήθηκες; Ο καιρός μέχρι σήμερα είναι ούτε καν φθινοπωρινος.

Σε κάθε περίπτωση εντελώς περιττή η αναφορά των κιλοβατώρων που καίει ο καθένας.

συμφωνω απόλυτα... τα κλιματιστικά μας υπολειτουργούν....σε μενα λογουχαρη το χαορι καιει 3,5 περίπου kwh για 13-15 ώρες λειτουργίας αυτό τον καιρό!!! Στον χιόνια πέρυσι έκαιγε 15 την ημέρα!!! Τι σύγκριση να κάνω;;;;

 

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

 

Καλησπέρα και καλή χρονιά σε όλους !! 

Χρειάζομαι την βοήθεια σας για την επιλογή δύο (2) κλιματιστικών για τα υπνοδωμάτια. Το ένα δωμάτιο είναι παιδικό (3 ετών), το δεύτερο είναι η κρεβατοκάμαρα μας η οποία το καλοκαίρι θα φιλοξενήσει και το νέο μέλος (βρέφος).

Τα δεδομένα που έχω δεν είναι πλήρη καθώς επίκειται μετακόμιση εντός Φεβρουαρίου και είναι τα παρακάτω :

1. Ποσό που διαθέτουμε : για κάθε κλιματιστικό έως 750 €
2. Νέα αγορά ή αντικατάσταση παλιού. Νέα αγορά και αφορά δύο υπνοδωμάτια (παιδικό και κρεβατοκάμαρα)  
3. Επιθυμητό κατάστημα ή τύπος καταστήματος: Αδιάφορο
4. Χρήση κλιματιστικού προσδιορίζοντας αν είναι για αποκλειστική ψύξη, θέρμανση ή και τα δύο.: 70% ψύξη / 30% θέρμανση
5. Συχνότητα χρήσης πχ περιστασιακή ή αποκλειστική πηγή θέρμανση κτλ: κατά κύριο λόγο για ψύξη, για θέρμανση αν αξιοποιηθεί θα είναι μετά απο 3 χρόνια λόγω παιδιών
6. Χώρος που θα τοποθετηθεί με προσδιορισμό των τετραγωνικών και αν θα είναι ενιαίος πχ σαλονοκουζίνα, υπνοδωμάτιο, τραπεζαρία κτλ : υπνοδωμάτια περίπου 15 τμ
7. Τοποθεσία προσδιορίζοντας ελάχιστες και μέγιστες θερμοκρασίες: Θερμοκρασίες Αττικής (Αγία Παρασκευή)
8. Απαραίτητα / επιθυμητά / αδιάφορα features:  Απομακρυσμένος Χειρισμός, Καλά Φίλτρα λόγω παιδιών, 
9. Πληροφορίες περί μονώσεων, κουφώματα, ιδιαιτερότητες χώρου: ο διαμέρισμα είναι δεκαπενταετίας χωρίς ιδιαιτερότητες  
10. -

Σας ευχαριστώ θερμά για το χρόνο σας, θα ήθελα και την άποψη σας ποια περίοδος είναι κατάλληλη για την αγορά - προσφορές.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

4 λεπτά πριν, Illusion4Rl είπε
 

Καλησπέρα και καλή χρονιά σε όλους !! 

Χρειάζομαι την βοήθεια σας για την επιλογή δύο (2) κλιματιστικών για τα υπνοδωμάτια. Το ένα δωμάτιο είναι παιδικό (3 ετών), το δεύτερο είναι η κρεβατοκάμαρα μας η οποία το καλοκαίρι θα φιλοξενήσει και το νέο μέλος (βρέφος).

Τα δεδομένα που έχω δεν είναι πλήρη καθώς επίκειται μετακόμιση εντός Φεβρουαρίου και είναι τα παρακάτω :

1. Ποσό που διαθέτουμε : για κάθε κλιματιστικό έως 750 €
2. Νέα αγορά ή αντικατάσταση παλιού. Νέα αγορά και αφορά δύο υπνοδωμάτια (παιδικό και κρεβατοκάμαρα)  
3. Επιθυμητό κατάστημα ή τύπος καταστήματος: Αδιάφορο
4. Χρήση κλιματιστικού προσδιορίζοντας αν είναι για αποκλειστική ψύξη, θέρμανση ή και τα δύο.: 70% ψύξη / 30% θέρμανση
5. Συχνότητα χρήσης πχ περιστασιακή ή αποκλειστική πηγή θέρμανση κτλ: κατά κύριο λόγο για ψύξη, για θέρμανση αν αξιοποιηθεί θα είναι μετά απο 3 χρόνια λόγω παιδιών
6. Χώρος που θα τοποθετηθεί με προσδιορισμό των τετραγωνικών και αν θα είναι ενιαίος πχ σαλονοκουζίνα, υπνοδωμάτιο, τραπεζαρία κτλ : υπνοδωμάτια περίπου 15 τμ
7. Τοποθεσία προσδιορίζοντας ελάχιστες και μέγιστες θερμοκρασίες: Θερμοκρασίες Αττικής (Αγία Παρασκευή)
8. Απαραίτητα / επιθυμητά / αδιάφορα features:  Απομακρυσμένος Χειρισμός, Καλά Φίλτρα λόγω παιδιών, 
9. Πληροφορίες περί μονώσεων, κουφώματα, ιδιαιτερότητες χώρου: ο διαμέρισμα είναι δεκαπενταετίας χωρίς ιδιαιτερότητες  
10. -

Σας ευχαριστώ θερμά για το χρόνο σας, θα ήθελα και την άποψη σας ποια περίοδος είναι κατάλληλη για την αγορά - προσφορές.

https://www.kotsovolos.gr/air-condition-heaters/air-condition/7000-to-15000-btu/252394-a-c-in10-toshiba-ras10cavg-e-b10ckvg-e

Το wifi module είναι έξτρα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης
Αυτό το θέμα είναι πλέον κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.

  • Δημιουργία νέου...