Προς το περιεχόμενο

Συμβουλές κι απορίες για κλιματιστικά - Part 2


billdanos

Προτεινόμενες αναρτήσεις

2 ώρες πριν, Rnd1978 είπε

Δεν το σβηνω και δεν ξέρω να σου πω την αληθεια μέχρι ποσο θα πέσει η θερμοκρασια..  Το μονο σιγουρο ειναι οτι δεν αφηνω για κανεναν λογο να κρυωσει το σπιτι.. και για αυτο μενει παντα ανοιχτο το κλιματιστικο ωστε να συντηρει τις απώλειες...

πριν βαλεις το κλιματιστικο δεν εμενες στο ιδιο σπιτι ? δεν ξερεις περιπου εμπειρικα τι θα γινοταν? 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 28,4k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

  • liakjim

    6101

  • dimostr

    2725

  • Specs

    1497

  • userAnon

    680

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοσιευμένες Εικόνες

1 ώρα πριν, Maurikycli είπε

Στην κρεβατοκάμαρα όμως αυτό που λέει πολλά είναι η ησυχία οπότε βάλε το πιο αθόρυβο που συνήθως είναι το πιο μικρό 

Αν κρινω από το 18αρι που έχω στο σαλόνι που πραγματικά δεν ακούς τίποτα, νομίζω ότι ΑΝ ακούω κάποιο, θα ειναι εκείνο που θα ανεβάζει περισσότερες στροφές για να ζεστάνει. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

22 λεπτά πριν, kostasmor είπε

Αν κρινω από το 18αρι που έχω στο σαλόνι που πραγματικά δεν ακούς τίποτα, νομίζω ότι ΑΝ ακούω κάποιο, θα ειναι εκείνο που θα ανεβάζει περισσότερες στροφές για να ζεστάνει. 

Ανάμεσα στο 10 και το 16 υπάρχει και το 13 θαρρώ 

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

4 λεπτά πριν, Maurikycli είπε

Ανάμεσα στο 10 και το 16 υπάρχει και το 13 θαρρώ 

Το 13 μετά την επιδότηση κοστίζει περισσότερο και από το 10 αλλά και από το 16 (639€)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

6 λεπτά πριν, kostasmor είπε

Το 13 μετά την επιδότηση κοστίζει περισσότερο και από το 10 αλλά και από το 16 (639€)

Κοιτα τώρα τι γίνεται , εσυ έχεις αποφασίσει να πας στο 16 αρι ενώ οι απωλειες είναι για 9500 btu , λοιπόν κοιτα τι θα συμβεί όπως το έχουμε δει πολλές φορές , θα ξεκινάει το κλιματιστικό θα πηγαίνει 600-650 watt και επειδή δε θα προλαβαίνει να ρίξει ρυθμό (λόγω μεγάλου όγκου αέρα) για να πέσουν τα watt θα κάνει off και τότε θα εγκλωβιστεί στο παρα πολύ ωραίο κύκλο των on off 0-650-0-650 με ότι αυτό συνεπάγεται σε οικονομία σε θόρυβο σε θερμική άνεση και σε όλα αυτά τα ωραία 

σε καθε περίπτωση όταν θα τοποθετήσεις το κλιματιστικό αν μπορέσεις βάλε παριζάκι να δούμε καταναλώσεις και συμπεριφορά 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
9 λεπτά πριν, cpp είπε

Απλά επειδή ενδεχομένως να μη διαβάστηκε το post μου λόγω πολλών μνμ....  

Αν έχει κάποιος κάποια άποψη... 

 

 

 

Οι απώλειες σε πάνε όντως στα 22.000 btu (εφόσον είναι σωστά τα στοιχεία).

Δες και τα Toshiba arata/yukai ή κανένα Edge αν σε παίρνει.

Το daikin καλύτερα από blue dealer να το πάρεις ώστε να έχεις την έξτρα εγγύηση.

Επεξ/σία από Grim Ripper
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 ώρες πριν, kostasmor είπε

Εντάξει, κατατοπιστικότατος! έχει να πέσει μελέτη! Και έλεγα τι να κάνω στην άδεια 🤪🤪
Θα μελετήσω λοιπόν και θα επανέλθω. 
Τείνω πάντως προς το 16άρι γιατί η διαφορά στην τελική τιμή μετά την έκπτωση είναι μόλις 10€ σε σχέση με το 10άρι. (Toshiba 10J2AVSG-E1/B10J2KVSG-E Edge 593€- Toshiba 16J2AVSG-E1/B16J2KVSG-E Edge 604€)

Όπως και να έχει, ευχαριστώ για το data book. Πολύ χρήσιμο!

 

Το 10αρι ομως εχει σημαντικα καλυτερους δεικτες seer και scop απο το 16αρι. Οποτε θα ειναι πιο οικονομικο θεωρητικα

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 λεπτά πριν, c-max είπε

Το 10αρι ομως εχει σημαντικα καλυτερους δεικτες seer και scop απο το 16αρι. Οποτε θα ειναι πιο οικονομικο θεωρητικα

Υπάρχει και η εναλλακτική να πάρει το 16άρι , να το πουλησει (που το λιγουρεύομαι) και να του βγει τσάμπα το 10άρι 😕

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

6 λεπτά πριν, dimostr είπε

Κοιτα τώρα τι γίνεται , εσυ έχεις αποφασίσει να πας στο 16 αρι ενώ οι απωλειες είναι για 9500 btu , λοιπόν κοιτα τι θα συμβεί όπως το έχουμε δει πολλές φορές , θα ξεκινάει το κλιματιστικό θα πηγαίνει 600-650 watt και επειδή δε θα προλαβαίνει να ρίξει ρυθμό (λόγω μεγάλου όγκου αέρα) για να πέσουν τα watt θα κάνει off και τότε θα εγκλωβιστεί στο παρα πολύ ωραίο κύκλο των on off 0-650-0-650 με ότι αυτό συνεπάγεται σε οικονομία σε θόρυβο σε θερμική άνεση και σε όλα αυτά τα ωραία 

σε καθε περίπτωση όταν θα τοποθετήσεις το κλιματιστικό αν μπορέσεις βάλε παριζάκι να δούμε καταναλώσεις και συμπεριφορά 

Αυτή ήταν η αρχική μου απορία. Μήπως το 16άρι είναι overkill. Δεν έχω καταλάβει όμως πως μετράμε τις απώλειες. Οι απώλειες μου θεωρητικά είναι για 10άρι. Σε τι εξωτερική θερμοκρασία όμως αναφέρονται αυτές οι απώλειες; 
Αυτό με τον όγκο του αέρα δεν το εχω καταλάβει. Γιατί να μη ρίξει ρυθμό; 
Το γεγονός ότι το edge έχει την επιλογή να ρυθμίζεις την ισχύ του σε 50% 75% ή 100%, θα μπορέσει να μας σώσει από τέτοιο ενδεχόμενο;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 λεπτά πριν, dimostr είπε

Όχι ,αυτό είναι για τα φορτία στο ρεύμα 

Περιορίζει την κατανάλωση ρεύματος και ισχύος. Όταν περιορίσεις την ισχύ δεν σημαίνει πως κατεβάζεις τις επιδόσεις; Μέσα σε αυτές και τα BTU;

Γιατι έχω αρχίσει να πιστεύω πως κάνω χαζές ερωτήσεις; 🤪

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

4 λεπτά πριν, kostasmor είπε

Περιορίζει την κατανάλωση ρεύματος και ισχύος. Όταν περιορίσεις την ισχύ δεν σημαίνει πως κατεβάζεις τις επιδόσεις; Μέσα σε αυτές και τα BTU;

Σαφώς, αλλά ο σκοπός της συγκεκριμένης λειτουργίας είναι άλλος.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Καλησπέρα παιδιά! Αρχικά χρόνια πολλά καλη χρονιά να έχουμε με υγεία πάνω από όλα! 

Χρειάζομαι τα φώτα σας, γιατί συμμετέχω στο Ανακυκλώνω-Αλλάζω Συσκευή και δεν μπορώ να αποφασίσω με τίποτα! 

Τα δεδομένα είναι τα παρακάτω :

1. Ποσό που διαθέτουμε : Γύρω στα 1.000€.
2. Νέα αγορά ή αντικατάσταση παλιού. Νέα αγορά και αφορά το σαλόνι του διαμερίσματος 
3. Επιθυμητό κατάστημα ή τύπος καταστήματος: Κάποια από τις μεγάλες αλυσίδες γιατί είμαι επαρχία. 
4. Χρήση κλιματιστικού προσδιορίζοντας αν είναι για αποκλειστική ψύξη, θέρμανση ή και τα δύο.: 20% ψύξη / 80% θέρμανση
5. Συχνότητα χρήσης πχ περιστασιακή ή αποκλειστική πηγή θέρμανση κτλ: Αποκλειστική πηγή θέρμανσης, περιστασιακή σε ψύξη
6. Χώρος που θα τοποθετηθεί με προσδιορισμό των τετραγωνικών και αν θα είναι ενιαίος πχ σαλονοκουζίνα, υπνοδωμάτιο, τραπεζαρία κτλ : 15 τμ Σαλόνι (ίσως βέβαια να το έχω και για τον διάδρομο του διαμερίσματος) 
7. Τοποθεσία προσδιορίζοντας ελάχιστες και μέγιστες θερμοκρασίες: Οι θερμοκρασίες είναι πάνω κάτω έως καλοκαίρι 37 και χειμώνα έως - 3,
8. Απαραίτητα / επιθυμητά / αδιάφορα features:   Ιονιστη ίσως ;
9. Πληροφορίες περί μονώσεων, κουφώματα, ιδιαιτερότητες χώρου: Καθόλου μονώσεις, νότιος προσανατολισμός. 
10. 10.242.14 Watt, 8808.24 KCal/h, 146.32 Watt/m2, 125.83 KCal/h/m2 με 19C.

Τα 18.000 BTU είναι υπερβολή την περίπτωση αυτή ; Έχω δει κάποια inventor καθώς και daikin και toshiba που ξεφεύγουν λίγο. Να δω και sendo, gree, midea κ.λπ.;;

Επεξ/σία από Dim_nik44
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης
Αυτό το θέμα είναι πλέον κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.

  • Δημιουργία νέου...