Προς το περιεχόμενο

Συμβουλές κι απορίες για κλιματιστικά - Part 2


billdanos

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Μόλις τώρα, andreaspA είπε

χωρις aircondition τι θερμοκρασια θα ειχε δηλαδη αυτο το σπιτι ?

αν το ειχες σβηστο!

 

Δεν το σβηνω και δεν ξέρω να σου πω την αληθεια μέχρι ποσο θα πέσει η θερμοκρασια..  Το μονο σιγουρο ειναι οτι δεν αφηνω για κανεναν λογο να κρυωσει το σπιτι.. και για αυτο μενει παντα ανοιχτο το κλιματιστικο ωστε να συντηρει τις απώλειες...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 28,4k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

  • liakjim

    6101

  • dimostr

    2725

  • Specs

    1497

  • userAnon

    680

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοσιευμένες Εικόνες

Μόλις τώρα, Rnd1978 είπε

Δεν το σβηνω και δεν ξέρω να σου πω την αληθεια μέχρι ποσο θα πέσει η θερμοκρασια..  Το μονο σιγουρο ειναι οτι δεν αφηνω για κανεναν λογο να κρυωσει το σπιτι.. και για αυτο μενει παντα ανοιχτο το κλιματιστικο ωστε να συντηρει τις απώλειες...

Πολύ χαμηλή κατανάλωση πραγματικά. 

Για δώσε μας κι άλλες πληροφορίες αν θες (περιοχή, μόνωση, διαμέρισμα ή μονοκατοικία, συνολικά τετραγωνικά) 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 ώρες πριν, liakjim είπε

Το έχω διαβάσει 3 φορές και δεν νομίζω ότι καταλαβαίνω τι εννοείς.

Χαχαχαχα! Μπορεί να έχεις δίκιο. 
Θα το πω διαφορετικά:

Πρώτη σκέψη: βάζω στο υπνοδωμάτιο ένα 10αρι. Για να αποδώσει θα πρέπει να δουλεύει σε πιο υψηλά watt. Παράλληλα το 18αρι στο σαλόνι, θα δουλεύει και αυτό σε πιο υψηλά watt γιατί δεν θα βοηθάει πολύ το 10άρι

Δευτερη σκέψη: βάζω στο υπνοδωμάτιο ένα 16άρι. Αποδίδει περισσότερη θέρμανση σε πιο χαμηλά watt γιατί δεν ζορίζεται. Παράλληλα πεφτει και η κατανάλωση στο 18αρι στο σαλόνι γιατί το βοηθάει το 16άρι στο υπνοδωμάτιο. 
 

Η απορία είναι η εξής: σε ποια από τις 2 σκέψεις θα πετύχω τη μικρότερη συνδυαστική κατανάλωση αλλά και την πιο ομοιόμορφη κατανομή θερμότητας;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 λεπτό πριν, kostasmor είπε

Χαχαχαχα! Μπορεί να έχεις δίκιο. 
Θα το πω διαφορετικά:

Πρώτη σκέψη: βάζω στο υπνοδωμάτιο ένα 10αρι. Για να αποδώσει θα πρέπει να δουλεύει σε πιο υψηλά watt. Παράλληλα το 18αρι στο σαλόνι, θα δουλεύει και αυτό σε πιο υψηλά watt γιατί δεν θα βοηθάει πολύ το 10άρι

Δευτερη σκέψη: βάζω στο υπνοδωμάτιο ένα 16άρι. Αποδίδει περισσότερη θέρμανση σε πιο χαμηλά watt γιατί δεν ζορίζεται. Παράλληλα πεφτει και η κατανάλωση στο 18αρι στο σαλόνι γιατί το βοηθάει το 16άρι στο υπνοδωμάτιο. 
 

Η απορία είναι η εξής: σε ποια από τις 2 σκέψεις θα πετύχω τη μικρότερη συνδυαστική κατανάλωση αλλά και την πιο ομοιόμορφη κατανομή θερμότητας;

Νομίζω ότι πρέπει να το βλέπουμε όπως περίπου τα σώματα καλοριφέρ και να υπολογίζουμε τις απώλειες ανά δωμάτιο / χώρο ξεχωριστά. Αν δουλεύουν όλα μαζί θα έχεις μια συνολική κατανάλωση κτιρίου και μια ομοιόμορφη κατανομή θερμοκρασίας.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

18 λεπτά πριν, EchiDNA είπε

Πολύ χαμηλή κατανάλωση πραγματικά. 

Για δώσε μας κι άλλες πληροφορίες αν θες (περιοχή, μόνωση, διαμέρισμα ή μονοκατοικία, συνολικά τετραγωνικά) 

Έξω από Θεσσαλονίκη ανατολικά,χονδρικά -2/-3C χαμηλότερη θερμοκρασία από Θεσσαλονίκη. Μόνωση δεν έχω ιδέα, το σπίτι είναι του 2002 αν θυμάμαι καλά,οροφοδιαμερισμα. Ιδιαιτερότητες είναι ότι το βλέπει/χτυπάει σχεδον όλη μέρα ο ήλιος και ότι δεν έχει διάδρομο για τα δύο δωμάτια ,με αποτέλεσμα να τα ζεσταίνει και αυτα ένα κλιματιστικο. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

47 λεπτά πριν, EchiDNA είπε

Δηλαδή 17 Χ 30 ημέρες = 510 kWh το μήνα; 

Γιατί αναρωτήθηκες; Ο καιρός μέχρι σήμερα είναι ούτε καν φθινοπωρινος.

Σε κάθε περίπτωση εντελώς περιττή η αναφορά των κιλοβατώρων που καίει ο καθένας.

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

17 λεπτά πριν, EchiDNA είπε

Νομίζω ότι πρέπει να το βλέπουμε όπως περίπου τα σώματα καλοριφέρ και να υπολογίζουμε τις απώλειες ανά δωμάτιο / χώρο ξεχωριστά. Αν δουλεύουν όλα μαζί θα έχεις μια συνολική κατανάλωση κτιρίου και μια ομοιόμορφη κατανομή θερμοκρασίας.

Με το 10άρι καλύπτονται οι απώλειες της κρεβατοκάμαρας. Οριακά, αλλα καλύπτονται. (2800w). Αυτό φαντάζομαι σημαίνει πως το 10άρι για να διατηρήσει τους 21βαθμους θα δουλεύει πιο ψηλά από το 16άρι. 
Από την άλλη, το 16άρι θα υπερκαλύψει τις ανάγκες της κρεβατοκάμαρας χωρις να ζοριστεί και θα διοχετεύσει ζέστη και στο υπόλοιπο σπίτι που θα βοηθήσει το 18άρι. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

29 λεπτά πριν, kostasmor είπε

Χαχαχαχα! Μπορεί να έχεις δίκιο. 
Θα το πω διαφορετικά:

Πρώτη σκέψη: βάζω στο υπνοδωμάτιο ένα 10αρι. Για να αποδώσει θα πρέπει να δουλεύει σε πιο υψηλά watt. Παράλληλα το 18αρι στο σαλόνι, θα δουλεύει και αυτό σε πιο υψηλά watt γιατί δεν θα βοηθάει πολύ το 10άρι

Δευτερη σκέψη: βάζω στο υπνοδωμάτιο ένα 16άρι. Αποδίδει περισσότερη θέρμανση σε πιο χαμηλά watt γιατί δεν ζορίζεται. Παράλληλα πεφτει και η κατανάλωση στο 18αρι στο σαλόνι γιατί το βοηθάει το 16άρι στο υπνοδωμάτιο. 
 

Η απορία είναι η εξής: σε ποια από τις 2 σκέψεις θα πετύχω τη μικρότερη συνδυαστική κατανάλωση αλλά και την πιο ομοιόμορφη κατανομή θερμότητας;

Βάλε τότε ένα 30αρι στο υπνοδωμάτιο και ένα 9αρι στον μεγάλο χώρο 😛

Το ερώτημα σου έχει δύσκολη πάντως απάντηση. Κανείς δεν θα σου πει σίγουρα. Προσωπικά θα υπολόγιζα τις απώλειες όπως έχουμε πει και θα έβαζα αυτό που θα έβγαζε.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μόλις τώρα, liakjim είπε

Βάλε τότε ένα 30αρι στο υπνοδωμάτιο και ένα 9αρι στον μεγάλο χώρο 😛

Το ερώτημα σου έχει δύσκολη πάντως απάντηση. Κανείς δεν θα σου πει σίγουρα. Προσωπικά θα υπολόγιζα τις απώλειες όπως έχουμε πει και θα έβαζα αυτό που θα έβγαζε.

Εναλλακτικό σενάριο αν είσαι large βάζεις από ενα Shorai 18000 btu παντού 😛

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

24 λεπτά πριν, liakjim είπε

Γιατί αναρωτήθηκες; Ο καιρός μέχρι σήμερα είναι ούτε καν φθινοπωρινος.

Σε κάθε περίπτωση εντελώς περιττή η αναφορά των κιλοβατώρων που καίει ο καθένας.

Ταιριάζουν τα στοιχεία που έχει δώσει πιο πάνω ο φίλος με τα δικά μου και κάνω μια σύγκριση. :)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

3 λεπτά πριν, liakjim είπε

Βάλε τότε ένα 30αρι στο υπνοδωμάτιο και ένα 9αρι στον μεγάλο χώρο 😛

Το ερώτημα σου έχει δύσκολη πάντως απάντηση. Κανείς δεν θα σου πει σίγουρα. Προσωπικά θα υπολόγιζα τις απώλειες όπως έχουμε πει και θα έβαζα αυτό που θα έβγαζε.

Τις απώλειες τις υπολόγισα για κάθε χώρο ξεχωριστά όπως έχουμε πει, αυτός άλλωστε είναι και ο λόγος που σε πρώτη φάση επέλεξα το edge 18 για σαλόνι - κουζίνα. Με βάση λοιπόν τις απώλειες, οδηγήθηκα στις επιλογές που θα καλύψουν τις ανάγκες μου. 
Αυτό που αναρωτιέμαι είναι σε ποια περίπτωση θα πετύχω χαμηλότερη κατανάλωση. Με ένα 10αρι που τις καλύπτει οριακά ή με ένα 16άρι που τις υπερκαλύπτει;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

4 λεπτά πριν, kostasmor είπε

Τις απώλειες τις υπολόγισα για κάθε χώρο ξεχωριστά όπως έχουμε πει, αυτός άλλωστε είναι και ο λόγος που σε πρώτη φάση επέλεξα το edge 18 για σαλόνι - κουζίνα. Με βάση λοιπόν τις απώλειες, οδηγήθηκα στις επιλογές που θα καλύψουν τις ανάγκες μου. 
Αυτό που αναρωτιέμαι είναι σε ποια περίπτωση θα πετύχω χαμηλότερη κατανάλωση. Με ένα 10αρι που τις καλύπτει οριακά ή με ένα 16άρι που τις υπερκαλύπτει;

Αφου γνωρίζεις τις απώλειες του κάθε χώρου, θεωρητικά μπορείς να δεις τους πίνακες part load των δύο κλιματιστικών (αν μιλάμε για Toshiba ).. και να συγκρίνεις τα COP 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

3 λεπτά πριν, kostasmor είπε

Τις απώλειες τις υπολόγισα για κάθε χώρο ξεχωριστά όπως έχουμε πει, αυτός άλλωστε είναι και ο λόγος που σε πρώτη φάση επέλεξα το edge 18 για σαλόνι - κουζίνα. Με βάση λοιπόν τις απώλειες, οδηγήθηκα στις επιλογές που θα καλύψουν τις ανάγκες μου. 
Αυτό που αναρωτιέμαι είναι σε ποια περίπτωση θα πετύχω χαμηλότερη κατανάλωση. Με ένα 10αρι που τις καλύπτει οριακά ή με ένα 16άρι που τις υπερκαλύπτει;

https://easyupload.io/6h13gz

(θα ψώνιζα αυτό που θα κάλυπτε επαρκώς τον χώρο, ούτε μεγαλύτερο, ούτε μικρότερο )

  • Like 1
  • Thanks 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

10 λεπτά πριν, liakjim είπε

https://easyupload.io/6h13gz

(θα ψώνιζα αυτό που θα κάλυπτε επαρκώς τον χώρο, ούτε μεγαλύτερο, ούτε μικρότερο )

Εντάξει, κατατοπιστικότατος! έχει να πέσει μελέτη! Και έλεγα τι να κάνω στην άδεια 🤪🤪
Θα μελετήσω λοιπόν και θα επανέλθω. 
Τείνω πάντως προς το 16άρι γιατί η διαφορά στην τελική τιμή μετά την έκπτωση είναι μόλις 10€ σε σχέση με το 10άρι. (Toshiba 10J2AVSG-E1/B10J2KVSG-E Edge 593€- Toshiba 16J2AVSG-E1/B16J2KVSG-E Edge 604€)

Όπως και να έχει, ευχαριστώ για το data book. Πολύ χρήσιμο!

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

6 ώρες πριν, kostasmor είπε

Δεν ξέρω αν λέει. Ιδανικά για εμένα είναι στα πολλά κρύα να δουλεύουν και τα 2 αρμονικά. Θέλω να αποφύγω να βάλω ένα 10αρι στο δωμάτιο που θα δουλεύει στα 300w και το μεγάλο να δουλεύει στα 800w γιατί δεν θα το βοηθάει το μικρό. 
Φανταζομαι πως ένα μεγαλύτερο στο δωμάτιο θα αποδίδει καλύτερα στα χαμηλά watt και το μεγάλο στο σαλόνι δεν θα χρειάζεται να δουλεύει ψηλά. Έτσι σκέφτομαι πως θα έχω πιο ομοιόμορφη θέρμανση στο σπίτι με χαμηλότερη κατανάλωση συνδυαστικά. 
Δεν ξέρω αν σκέφτομαι λάθος.

Στην κρεβατοκάμαρα όμως αυτό που λέει πολλά είναι η ησυχία οπότε βάλε το πιο αθόρυβο που συνήθως είναι το πιο μικρό 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης
Αυτό το θέμα είναι πλέον κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.

  • Δημιουργία νέου...