Προς το περιεχόμενο

Συμβουλές κι απορίες για κλιματιστικά - Part 2


billdanos

Προτεινόμενες αναρτήσεις

2 ώρες πριν, Klausx είπε

Ο κατασκευαστής αναγράφει τι ποσότητα πρέπει να συμπληρωθεί ανά παραπάνω μέτρο, δεν βάζεις ούτε με το μάτι ούτε με το αυτί ούτε με τις πιέσεις αλλά με ζυγαριά.

Θερμοστάτη έχεις σωστά ρυθμισμένο; Μήπως στα δωμάτια το δουλεύουν 26-27°C;

Επίσης να συμπληρώσω ότι ο κατασκευαστής ορίζει τις πιέσεις συνάρτηση της εξωτερικής θερμοκρασίας.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 28,4k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

  • liakjim

    6101

  • dimostr

    2725

  • Specs

    1497

  • userAnon

    680

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοσιευμένες Εικόνες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
2 ώρες πριν, Klausx είπε

Ο κατασκευαστής αναγράφει τι ποσότητα πρέπει να συμπληρωθεί ανά παραπάνω μέτρο, δεν βάζεις ούτε με το μάτι ούτε με το αυτί ούτε με τις πιέσεις αλλά με ζυγαριά.

Θερμοστάτη έχεις σωστά ρυθμισμένο; Μήπως στα δωμάτια το δουλεύουν 26-27°C;

- Είναι δεύτερη φορά που το γράφεις για το ίδιο θέμα και κάνεις το ίδιο λάθος.

- Οι κατασκευαστές των κλιματιστικών ορίζουν μετά από πόσα μέτρα σωλήνα χρειάζεται συμπλήρωμα των ψυκτικών υγρών. Αν λένε έως 7 μέτρα σωλήνα αρχίζεις και μετράς την ποσότητα που χρειάζεται για τα παραπάνω (από τα 7) μέτρα. Υπάρχουν και κλιματιστικά που λένε μετά τα 5 ή τα 8 ή και 9 μέτρα. Τέλος πολύ σωστά γράφεις ότι η παραπάνω ποσότητα ψυκτικών υγρών πρέπει να μετρηθεί με τη ζυγαριά που οφείλουν να έχουν όλοι οι ψυκτικοί μηχανικοί.

Επεξ/σία από filipN
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

13 λεπτά πριν, dimostr είπε

50 τμ 21 βαθμοί ,σημασία έχει η μόνωση και όχι τα τμ 

Screenshot_20221229-193730.png

Εγώ λέω να το σβήσεις εντελώς και να ανοίξεις κανένα PC (να μην πω laptop και με πείτε υπερβολικό). Και θα κάνεις τη δουλειά σου και θα ζεσταίνεις το χώρο από τη θερμότητα του τροφοδοτικού... παίζει να δίνει και παραπάνω σε θέρμανση. 

😛 😛 😛 

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

3 λεπτά πριν, EchiDNA είπε

Εγώ λέω να το σβήσεις εντελώς και να ανοίξεις κανένα PC (να μην πω laptop και με πείτε υπερβολικό). Και θα κάνεις τη δουλειά σου και θα ζεσταίνεις το χώρο από τη θερμότητα του τροφοδοτικού... παίζει να δίνει και παραπάνω σε θέρμανση. 

😛 😛 😛 

Μια γαβάθα φασολάδα επίσης 😉

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 λεπτά πριν, EchiDNA είπε

Εγώ λέω να το σβήσεις εντελώς και να ανοίξεις κανένα PC (να μην πω laptop και με πείτε υπερβολικό). Και θα κάνεις τη δουλειά σου και θα ζεσταίνεις το χώρο από τη θερμότητα του τροφοδοτικού... παίζει να δίνει και παραπάνω σε θέρμανση. 

😛 😛 😛 

Αυτό το καιρό που η θερμοκρασία εκεί που είναι το σπίτι μου παίζει από 1 έως 16 βαθμούς εξωτερική στα 100 τμ με 3 κλιματιστικά στους 22 βαθμούς καιω  17 kwh σύνολο καίει 9 το μεγάλο και από 4 τα μικρά 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

14 λεπτά πριν, filipN είπε

- Είναι δεύτερη φορά που το γράφεις για το ίδιο θέμα και κάνεις το ίδιο λάθος.

- Οι κατασκευαστές των κλιματιστικών ορίζουν μετά από πόσα μέτρα σωλήνα χρειάζεται συμπλήρωμα των ψυκτικών υγρών. Αν λένε έως 7 μέτρα σωλήνα αρχίζεις και μετράς την ποσότητα που χρειάζεται για τα παραπάνω (από τα 7) μέτρα. Υπάρχουν και κλιματιστικά που λένε μετά τα 5 ή τα 8 ή και 9 μέτρα. Τέλος πολύ σωστά γράφεις ότι η παραπάνω ποσότητα ψυκτικών υγρών πρέπει να μετρηθεί με τη ζυγαριά που οφείλουν να έχουν όλοι οι ψυκτικοί μηχανικοί.

Δεν νομίζω να κατάλαβε κάποιος ότι συμπληρώνεις από το 1ο μέτρο, μετά το ελάχιστο που αναγράφει ο κάθε κατασκευαστής, το διόρθωσα όμως για να μην υπάρχει μπέρδεμα.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

53 λεπτά πριν, dimostr είπε

Αυτό το καιρό που η θερμοκρασία εκεί που είναι το σπίτι μου παίζει από 1 έως 16 βαθμούς εξωτερική στα 100 τμ με 3 κλιματιστικά στους 22 βαθμούς καιω  17 kwh σύνολο καίει 9 το μεγάλο και από 4 τα μικρά 

Δηλαδή 17 Χ 30 ημέρες = 510 kWh το μήνα; 

  • Confused 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
1 ώρα πριν, EchiDNA είπε

Εγώ λέω να το σβήσεις εντελώς και να ανοίξεις κανένα PC (να μην πω laptop και με πείτε υπερβολικό). Και θα κάνεις τη δουλειά σου και θα ζεσταίνεις το χώρο από τη θερμότητα του τροφοδοτικού... παίζει να δίνει και παραπάνω σε θέρμανση. 

😛 😛 😛 

132kw "έκαψε" συνολικα το Shorai 18000 btu για τον μήνα Δεκέμβριο .. Μεσο όρο 177w..  Επιθυμητή θερμοκρασία 20C εκτος απο τις τελευταίες μερες του χρόνου που το εβαλα 21C / 22C. Καλοριφέρ μπορεί να άναψα 2-3 ωρες ολο τον μηνα.Το κλιματιστικο 24/7.

(Σαλοκουζινα 40-45τμ + 2 δωματια + μπανιο οσο μπορει να τα ζεστάνει)

Το μικρότερο τροφοδοτικο για PC skroutz ειναι 250w.  Αρα καταλήγουμε : ανάβουμε τα κλιματιστικα , κλείνουμε τα PC για οικονομία!

Επεξ/σία από Rnd1978
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

3 λεπτά πριν, Rnd1978 είπε

132kw "έκαψε" συνολικα το Shorai 18000 btu για τον μήνα Δεκέμβριο .. Μεσο όρο 177w..  Επιθυμητή θερμοκρασία 20C εκτος απο τις τελευταίες μερες του χρόνου που το εβαλα 21C / 22C. Καλοριφέρ μπορεί να άναψα 2-3 ωρες ολο τον μηνα.Το κλιματιστικο 24/7.

Το μικρότερο τροφοδοτικο για PC skroutz ειναι 250w.  Αρα καταλήγουμε : ανάβουμε τα κλιματιστικα , κλείνουμε τα PC για οικονομία!

και τι ζεστανες με αυτο το κλιματιστικο στους 20 βαθμους κελσιου ?

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καλησπέρα σε όλους 

Είμαι στην αναζήτηση κλιματιστικού για ένα κατάστημα. Είναι 30 m2  αλλά είναι ψηλοτάβανο και με αρκετές απώλειες. Ετρεξα την εφαρμογή και μου έβγαλε περίπου 6500 Watt

  • Θερμικές Απώλειες
  • 6444.13
  • Watt
  • 5541.95
  • KCal/h
  • 214.80
  • Watt/m2
  • 184.73
  • KCal/h/m2

Το κλιματιστικό θα είναι αποκλειστικό μέσο θέρμανσης και ψύξης. Προφανώς η οικονομία στην κατανάλωση είναι σημαντικότατη. 

Αυτή τη στιγμή υπάρχει ένα παλιο on off 12000 αλλά είναι ανεπαρκές (ειδικά στην θέρμανση). Το διπλανό κατάστημα εχει ένα 18000 toyotomi που καλυπτει τις ανάγκες αλλά είναι πιο χαμηλο σε ύψος και επίσης ο ιδιοκτήτης διαμαρτύρεται για την κατανάλωση.....  

Λόγω του περιορισμένου budget και επειδή μάλλον μου φαίνονται πολλές οι απώλειες για 30 m2 λέω να πάω σε 20000 ή 22000 btu. 

Προσανατολίζομαι σε αυτό https://www.skroutz.gr/s/27757620/Daikin-Sensira-FTXC60C-RXC60C-Κλιματιστικό-Inverter-22000-BTU-A-A.html

το βρίσκω περίπου 700 ευρω με εγκατάσταση (με την επιδότηση) 

Σας είπα πως τα κριτήρια είναι η οικονομία και η αξιοπιστία. 

Εχετε να προτείνεται κάτι;  Κοιτουσα και τα futzitsu αλλα μάλλον ξεφέυγουν  όπως και κάποια mitsubishi....

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 λεπτό πριν, andreaspA είπε

και τι ζεστανες με αυτο το κλιματιστικο στους 20 βαθμους κελσιου ?

 

Σαλοκουζινα 40-45τμ + 2 δωματια + μπανιο οσο μπορει να τα ζεστάνει. εχουν διαφορα  θερμοκρασίας 1 / 2 C η σαλοκουζινα με τα δωματια. (σπιτι χωρις διαδρόμους)

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

6 λεπτά πριν, Rnd1978 είπε

Σαλοκουζινα 40-45τμ + 2 δωματια + μπανιο οσο μπορει να τα ζεστάνει. εχουν διαφορα  θερμοκρασίας 1 / 2 C η σαλοκουζινα με τα δωματια. (σπιτι χωρις διαδρόμους)

χωρις aircondition τι θερμοκρασια θα ειχε δηλαδη αυτο το σπιτι ?

αν το ειχες σβηστο!

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης
Αυτό το θέμα είναι πλέον κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.

  • Δημιουργία νέου...